Jump to content
IGNORED

Liberté, égalité, fraternité


bigvlada

Recommended Posts

3 hours ago, Anonymous said:

 

Rusi su takođe ponudili svoje stručnjake, valjda ih neće odbiti zbog politike.

I Španci možda imaju nekog profesora opšte-tehničkog. 

Link to comment
3 hours ago, Anonymous said:

blokovi peščenjaka kojima je katedrala sagrađena

Ovi sa N1 kad već uzimaju Hinine vesti, mogli bi malo mućnu glavom i da ih upodobe srpskom jeziku pošto se na njemu kaže peščar, a ne da samo mehanički izbace ijekavicu i smatraju problem rešenim.

 

Reč peščenjak bez j postoji samo u slovenačkom, ne i u srpskom.

Link to comment
14 minutes ago, Valkyrie said:

I Španci možda imaju nekog profesora opšte-tehničkog. 

Nemoj tako :) 

Rusi i Poljaci su priznati velemajstori za rekonstrukcije i obnavljanje bukvalno iz pepela: imali su, doduse, na cemu da uce, onoliko.

 

 

Edited by namenski
Link to comment
20 hours ago, harper said:

 

Ne razumem sta ovaj post treba da pokaze i sa cim diskutuje.

 

1. Naravno da postoji civilizacijski kontinuitet i da naslednici uce od prethodnika. Grci su to veoma dobro znali i o tome pisali jos u ranom kosmoloskom periodu. Uostalom, postoje brojni izvori koji potvrdjuju ziv kontakt grckog sveta sa civilizacijama Mediterana, severne Afrike i Bliskog istoka. Medjutim, organizacija, sistematizacija i upotreba tog znanja, plus originalni grcki doprinos, nikako se drugacije ne moze nazvati osim cudom, tu je Hegel potpuno u pravu. Mi od Grka nismo dobili prenete fragmente raznoraznih starijih kultura koje su oni produzili kroz istoriju vec celovit i duboko promisljen sistem razmisljanja koji je trajno uspostavio temelje skoro svih nauka koje danas poznajemo, drustvene organizacije, pozicioniranja subjekta kao centralne tacke istrazivanja, metodologije zakljucivanja i gomile drugih pratecih stvari. Receno recima jednog mog nekadasnjeg profesora - Grci su postavili sva pitanja osim jednog, sve sto mi radimo od tada je da pokusavamo da odgovorimo na njih. Pa. maltene 15 vekova su civilizaciju na ledjima vukle Aristotelove knjige, gde god su se one pojavljivale tamo je cvetala dominantna misao svoje ere. Imao je Veljko Korac jedan sjajan i zanimljiv tekst gde je ovo objasnjavao. Krace receno, ne postoji period u zabelezenoj istoriji koji je toliko promenio tokove ljudske civilizacije koliko ga je promenio grcki svet i grcka misao. Ni Rim, ni renesansa, ni prva industrijska revolucija, ni nemacki klasicni idealizam, nista ne moze da se meri sa tih par stotina godina Anticke Grcke.

 

2. Znam za to britansko objasnjenje da oni nisu pokrali Grcku vec sacuvali brojne artefakte njene kulture, taj besramni cinizam je bio vrlo aktivan u vreme kad je Melina Merkuri vodila kampanju povratka dela njihove grcke bastine kako bi ona bila inkorporirana u originalni kontekst. Mogao si da navedes i njihov drugi argument, da je bolje da ti artefakti stoje tamo gde jesu jer ce ih vise ljudi videti po britanskim muzejima nego na grckim lokalitetima. Jos samo da objasne kako to da ono sto su pokrali nije nestalo i unisteno izmedju eto tog 6. veka i Vizantije koju pominjes i 19. veka kad su Britanci dosli i sistematski opljackali sve na sta su naisli. Uostalom, sacuvali su, hvala, sad neka vrate kad su vec toliko zabrinuti.

 

Dobro, necu sad da trolujem - kao sto rekoh, nisam hteo da umanjujem grcki doprinos. Problem je vise da se nedovoljno zna o doprinosu onih ranije a tek sada to postaje jasnije. 

No, odavno je biblioteka u Aleksandriji nestala, u istom periodu su velika pitanja bila na meniju i u Indiji ili u Kini, tako da ce ovo postati jasnije tek postepeno.

Drugo, nisam ovde da branim neke britanske ili franscuske argumente - i sam se zalazem za vracanje mnogih od tih spomenika, ali po drugacijem principu od onog grckog koji postulira da to pripada pre svega njima kao naciji. Pripada u istorijski kontekst i lokalitete gde su oni sacuvani a definitivno ne jednoj naciji. Plus, gomila toga jeste unistena, restaurirano je i spaseno bukvalno iz blata. 

Edited by Anduril
Link to comment
2 minutes ago, Hamlet Strašni said:

To kao manastiri na Kosovu? Nisu srpski nego pripadaju narodu i teritoriji Kosova?

 

Ne, ti manastiri, kao i svi spomenici koji prerastaju svoju religijsku ulogu, pripadaju svima, covecanstvu - kao uostalom i Notr Dam. 

Link to comment

Aham. :fantom:

Eno se covecanstvotm ubi da ih sacuva ili barem markira kao takve, a celebritiji diljem Planete stoje u redu da priloze koju paru zarad ocuvanja...

Link to comment
4 hours ago, Giggsy said:

 

Prelepa vest

A jedan od komentara ispod :"a ja sam se bas potresao skroz za tu crkvu.... ljudi bre hilandar goreo i jos ga nismo obnovili a u srbiji frka oko kvazimodo crkve"

Nasem narodu trebaju tri Vucica, malo je jedan

 

Mucenik koji je napisao ovaj post nikada nece razumeti u cemu i kolika je katastrofa to sto je goreo Hilandar, niti ima bilo kakvu emociju prema Hilandaru osim laznu i nabedjenu. Than again, i ovaj topik je Srbija koliko i taj komentar, ne treba izvlaciti ne znam kakve zakljucke o narodima na osnovu takvih komentara.

Link to comment
2 hours ago, Anduril said:

 

Dobro, necu sad da trolujem - kao sto rekoh, nisam hteo da umanjujem grcki doprinos. Problem je vise da se nedovoljno zna o doprinosu onih ranije a tek sada to postaje jasnije. 

No, odavno je biblioteka u Aleksandriji nestala, u istom periodu su velika pitanja bila na meniju i u Indiji ili u Kini, tako da ce ovo postati jasnije tek postepeno.

Drugo, nisam ovde da branim neke britanske ili franscuske argumente - i sam se zalazem za vracanje mnogih od tih spomenika, ali po drugacijem principu od onog grckog koji postulira da to pripada pre svega njima kao naciji. Pripada u istorijski kontekst i lokalitete gde su oni sacuvani a definitivno ne jednoj naciji. Plus, gomila toga jeste unistena, restaurirano je i spaseno bukvalno iz blata. 

 

Zna se odlicno o doprinosu "onih ranije", ne znam o cemu pricas i ne znam kako to tek sada postaje jasnije. Sad samo i laici lakse dolaze do informacija o... bilo cemu, poboljsane su tehnike datiranja i slicno, gotovo sve od istorijskih izvora sto je relevantno se moze naci bar na par svetskih jezika, ali to je do razvoja nauke, vise se zna o svemu pa i o periodu pre antickih Grka. Takodje se tacno zna kakav i koliki uticaj, u kojim oblastima i granama nauke i koji tacno grcki prethodnici su izvrsili uticaj na grcku misao. Tu i tamo ce se sigurno jos ponesto otkriti ili osporiti, kao sto to uvek biva, ali glavni magistralni pravci su prilicno objasnjeni i dokumentovani. Sad, da ce se otkriti kako su, ne znam, Kinezi ili Indijci dve hiljade godina pre Grka izmislili logiku, sistematizaciju nauka ili funkcionalnu demokratiju, to sam siguran da nece.

 

Sto se ovog drugog tice, nisam ni ja pristalica da se sve do poslednjeg keramickog krcaga pocisti iz svetskih muzeja i vrati tamo gde je pripadalo ali, brate mili, oni su skinuli kompletni jebeni friz sa Partenona i izlozili ga u Britanskom muzeju. To se ne moze nikako drugacije nazvati osim vandalizmom.

Link to comment
54 minutes ago, harper said:

 

Zna se odlicno o doprinosu "onih ranije", ne znam o cemu pricas i ne znam kako to tek sada postaje jasnije. Sad samo i laici lakse dolaze do informacija o... bilo cemu, poboljsane su tehnike datiranja i slicno, gotovo sve od istorijskih izvora sto je relevantno se moze naci bar na par svetskih jezika, ali to je do razvoja nauke, vise se zna o svemu pa i o periodu pre antickih Grka. Takodje se tacno zna kakav i koliki uticaj, u kojim oblastima i granama nauke i koji tacno grcki prethodnici su izvrsili uticaj na grcku misao. Tu i tamo ce se sigurno jos ponesto otkriti ili osporiti, kao sto to uvek biva, ali glavni magistralni pravci su prilicno objasnjeni i dokumentovani. Sad, da ce se otkriti kako su, ne znam, Kinezi ili Indijci dve hiljade godina pre Grka izmislili logiku, sistematizaciju nauka ili funkcionalnu demokratiju, to sam siguran da nece.

 

Sto se ovog drugog tice, nisam ni ja pristalica da se sve do poslednjeg keramickog krcaga pocisti iz svetskih muzeja i vrati tamo gde je pripadalo ali, brate mili, oni su skinuli kompletni jebeni friz sa Partenona i izlozili ga u Britanskom muzeju. To se ne moze nikako drugacije nazvati osim vandalizmom.

 

Pa Partenon jeste primer pljacke - posebno sto tzv. ugovora o tome uopste nema niti je to lezalo u blatu. Jednostavno us ukrali oko polovine celog friza.

Za ovo drugo - napisacu duzi post o tome mozda i temu kad budem imao vremena. Dosta se na tom polju nauke izdogadjalo u poslednjih 20 godina. 

Link to comment
  • James Marshall locked this topic
  • Redoran unlocked this topic
×
×
  • Create New...