Jump to content
IGNORED

Liberté, égalité, fraternité


bigvlada

Recommended Posts

2 minutes ago, apostata said:

Javila se i Rudanka.

 

 

https://www.facebook.com/VedranaRudanBlog/

 

Nije mi jasno da i obrazovani ljudi koji sebe smatraju humanistima padaju u ove "sanctity of life" zamke po kojima je jedan ljudski zivot vredniji od bilo kakvog spomenika ljudske civilizacije, kao da se te dve stvari uopste mogu stavljati u istu ravan. Ljudski zivot cenimo zbog duha koji zivot proizvodi a ti spomenici su najbolje sto je ljudski duh u stanju da proizvede. Na kraju, nije ni svaki ljudski zivot podjednako vredan, ako uzmemo u obzir da su ljudska bica bili i Hitler, i Staljin, i masovne ubice, i serijske ubice, i psihopate & sociopate sa debelim dosijeom zlocina koje su ucinili drugim ljudima.

 

Meni je sasvim prirodno i prihvatljivo da covek/zena rizikuje zivot da spasi ono u sta je stotine zivota ugradjeno da bi nastalo, hiljade da bi bilo sacuvano, a oplemenjuje milione. Mi smo ono sto ostavimo za sobom, a da jednog dana umremo - to cemo svakako. Zato pokusavamo da zastitimo ono sto je ostalo iza stotina i hiljada ljudi, koji bi odavno bili mrtvi da nisu sagradili ono sto mi danas treba da zastitimo.

Link to comment
8 minutes ago, harper said:

Meni je sasvim prirodno i prihvatljivo da covek/zena rizikuje zivot da spasi ono u sta je stotine zivota ugradjeno da bi nastalo, hiljade da bi bilo sacuvano, a oplemenjuje milione.

 

Jbg, meni nije. Uvek može da se napravi replika, kao staaari Beograd na NBG buvljaku npr.

Link to comment
1 minute ago, SDSG said:

Bese po predanju zvona ND zvonila nakon Kosovskog boja, samo pitam. 

Jašta, da proglase pobedu hrišćana nad nevernicima...

Link to comment
2 hours ago, Krošek said:

 

Verovatno su pariski vatrogasci i pitani francuski strucnjaci u kriticnom momentu jedino nani svetu i mogli da odgovorno ocene da krov i treba sto bolje i temeljitije da izgori jer se time smanjuje masa goruceg materijala koja pada na kameni svod sa pretnjom da ga probije (sto se malo i desilo) i devastira sve ispod kao faking zapaljiva bomba. hladjenje kamena koji bi da popuca i popusti je samorazumljivo u datoj situaciji, pa je onaj tviter tred americkog vatrogasca teski promasaj jer bas u okviru fundamentalnih postavki koje je sam zadao iznosi suprotnu ocenu tome kakvo je pravo stanje stvari (da nema firestop-a a ima, i da se faktor topline ne moze bitno redukovati). Tesko da je iko izvana mogao dati suvisao komentar na desavanje. Ono sto je u tom momentu trebalo vatrogascima, a sto su nesumnjivo i dobili je savet "istoricara" (odnosno arhitekte koji prica iz tog ugla): krovovi i crkve su gorele ucestalo u srednjem veku, pozar je bio tekuca briga projektanata (vrlo pametnih i obrazovanih) u tom periodu, kameni svod je, osim sto je lep, sofisticirana tehnika zastite od pozara u vidu "firestop-a" i radi zapanjujuce dobro.

 

Ono sto je moj "bezobrazni ugao" gledanja na dogadjaj odnosno na narativ, gde jedino mogu da malo sernem, je to da vlasti nisu moge reci ljudima "notr dam gori po srednjovekovnom planu, situacija je prilicno dobra, vi gledate nasu pravekovnu genijalnost na delu", nego su iznosili ipak malo neizvesnije i dramaticnije prognoze da bi nekako ispratili ocekivanja javnosti (ne diram u individualni heroizam svakog vatrogasca koji je ucestvovao, usao unutra...). u katastrofama se kontrolisanje haosa nekada radi zataskavanjem istine i umanjivanjem posledica, a nekada, eto, malo "ispracanjem" drame da se cela stvar zadrzi u okvirima konvencionalnog. 

 

+1

Bravo.

 

A sto se bolda tice, profesijatm i pracenje ocekivanja javnosti naprosto ne idu zajedno ili barem nikako ne bi smeli.

To je izmisljotina modernih, PR vremena i nikom osim politicarima dobra nije donela.

Link to comment
23 minutes ago, harper said:

 

Nije mi jasno da i obrazovani ljudi koji sebe smatraju humanistima padaju u ove "sanctity of life" zamke po kojima je jedan ljudski zivot vredniji od bilo kakvog spomenika ljudske civilizacije, kao da se te dve stvari uopste mogu stavljati u istu ravan. Ljudski zivot cenimo zbog duha koji zivot proizvodi a ti spomenici su najbolje sto je ljudski duh u stanju da proizvede. Na kraju, nije ni svaki ljudski zivot podjednako vredan, ako uzmemo u obzir da su ljudska bica bili i Hitler, i Staljin, i masovne ubice, i serijske ubice, i psihopate & sociopate sa debelim dosijeom zlocina koje su ucinili drugim ljudima.

 

Meni je sasvim prirodno i prihvatljivo da covek/zena rizikuje zivot da spasi ono u sta je stotine zivota ugradjeno da bi nastalo, hiljade da bi bilo sacuvano, a oplemenjuje milione. Mi smo ono sto ostavimo za sobom, a da jednog dana umremo - to cemo svakako. Zato pokusavamo da zastitimo ono sto je ostalo iza stotina i hiljada ljudi, koji bi odavno bili mrtvi da nisu sagradili ono sto mi danas treba da zastitimo.

 

+1

 

Link to comment
4 hours ago, Krošek said:

 

Verovatno su pariski vatrogasci i pitani francuski strucnjaci u kriticnom momentu jedino nani svetu i mogli da odgovorno ocene da krov i treba sto bolje i temeljitije da izgori jer se time smanjuje masa goruceg materijala koja pada na kameni svod sa pretnjom da ga probije (sto se malo i desilo) i devastira sve ispod kao faking zapaljiva bomba. hladjenje kamena koji bi da popuca i popusti je samorazumljivo u datoj situaciji, pa je onaj tviter tred americkog vatrogasca teski promasaj jer bas u okviru fundamentalnih postavki koje je sam zadao iznosi suprotnu ocenu tome kakvo je pravo stanje stvari (da nema firestop-a a ima, i da se faktor topline ne moze bitno redukovati). Tesko da je iko izvana mogao dati suvisao komentar na desavanje. Ono sto je u tom momentu trebalo vatrogascima, a sto su nesumnjivo i dobili je savet "istoricara" (odnosno arhitekte koji prica iz tog ugla): krovovi i crkve su gorele ucestalo u srednjem veku, pozar je bio tekuca briga projektanata (vrlo pametnih i obrazovanih) u tom periodu, kameni svod je, osim sto je lep, sofisticirana tehnika zastite od pozara u vidu "firestop-a" i radi zapanjujuce dobro.

 

Ono sto je moj "bezobrazni ugao" gledanja na dogadjaj odnosno na narativ, gde jedino mogu da malo sernem, je to da vlasti nisu moge reci ljudima "notr dam gori po srednjovekovnom planu, situacija je prilicno dobra, vi gledate nasu pravekovnu genijalnost na delu", nego su iznosili ipak malo neizvesnije i dramaticnije prognoze da bi nekako ispratili ocekivanja javnosti (ne diram u individualni heroizam svakog vatrogasca koji je ucestvovao, usao unutra...). u katastrofama se kontrolisanje haosa nekada radi zataskavanjem istine i umanjivanjem posledica, a nekada, eto, malo "ispracanjem" drame da se cela stvar zadrzi u okvirima konvencionalnog. 

 

Čoek objasnio. 

 

Samo bih dodao da ovaj srednjovekovni kontekst više objašnjava stanje "etra" modernog društva u kome je moguće "stručno" srati po procesu gašenja u realnom vremenu iz svoje udobne fotelje bez da se nadješ u situaciji da ti neko u lice ponudi izbor: ili kantu u ruke ili paljba! 

Imam osećaj da je više energije potrošeno na gašenje twiter požara. Uključujući i objašnjavanje predsedniku babunu zašto je babun. 

 

Tužno je gledati da ovakva gradjevina gori. Harper je to dobro objasnio. Tužno je gledati bilo kakvu destrukciju ali za mene se posle prvih izveštaja o žrtvama i šteti tuga završava. Tačnije sada kreće sva lepota ljudskog duha, ta adaptivnost u večitoj borbi čoveka sa prirodom, učenju na sopstvenoj grešci i ponovnom iznalaženju načina da se podigne spomenik, ne kulture francuske ili katoličke crkve, već znanja i umeća ljudske vrste. Ovo je i jedini razlog zašto ta ili bilo koja gradjevina traje dugo. 

 

Period posle je pravi test a ne požar. Zapravo i jedino mesto gde twitter stručnjaci možda i imaju prostora da dodaju vrednost, ne isključujem crowd mind kao kontekst 21.veka. Samo i tada postoji vreme a to je kad se istraži kako i zašto se desilo i podnese stručni izveštaj. A onda udri sa idejama! 

 

Trebalo bi da nas ne iznenadjuje ovolika količina diletantizma koja je proizvela mnogo gore pojave npr. antivax i da pokušamo da se otresemo tog šuma u komunikaciji ako mislimo da naša dama potraje još 1000 godina. 

Edited by Kenjeee
Typo
Link to comment
2 hours ago, zorglub said:

 

Jbg, meni nije. Uvek može da se napravi replika, kao staaari Beograd na NBG buvljaku npr.

 

Znas kako, ako Notr Dam dozivljavas kao gomilu kamenja onda nema razloga da coveka ne dozivljavas kao gomilu mesa i kostiju, striktno bioloski. A onda i ljudski zivot ima sedam milijardi replika koje se u milionima obnavljaju i povecavaju svake godine. Ipak su i ljudski zivot i umetnicka dela malo slozenije stvari od toga.

Link to comment

Mene kopka jedna glupost, gde su završile one desetine tona olovnog krova?

Da li se olovo istopilo tokom požara? Ili je samo omekšalo i palo u tablama?

Link to comment
1 minute ago, Bujodrag said:

Al' ima jedna gomila kamenja koja je popularna, potpuno nezasluženo.

One piramide u Egiptu.

 

Ne bih zaista da ulazim u to sta je zasluzeno a sta nije, istorijske cinjenice i ono sto je cesto deo price o monumentalnim gradjevinama vrlo cesto daju mracnu sliku o necemu cemu se danas divimo. Pogledaj samo renesansu, nikad krvavijeg i zlikovackijeg perioda na Apeninima a istovremeno nikad veceg uzleta ljudskog duha od Stare Grcke do danas, skoncentrisanog na veoma malom prostoru u veoma kratkom vremenskom intervalu. Meni to nije previse strano jer verujem da znam da je covek istovremeno spreman za velike uzlete u oba smera, herojskom i nitkovskom. Casu meda jos niko ne popi... i tako to.:D

Link to comment
  • James Marshall locked this topic
  • Redoran unlocked this topic
×
×
  • Create New...