Jump to content
IGNORED

Liberté, égalité, fraternité


bigvlada

Recommended Posts

11 minutes ago, harper said:

 

Koliko je meni poznato, najvaznije relikvije se uopste ne cuvaju unutar same crkve vec u susednom objektu.

 

Nadam se da nisu popucali vitrazi na crkvi, oni su svi iz 13. veka, ali tesko da su opstali od onolike jare.

Izgleda da su vitraži popucali. Hristova kruna je spašena, kao i ostali istorijski rekviziti (jebiga, ne znam bolju reč). I sve to zahvaljujući Sapeurs Pompiers de Paris! Legende.

Link to comment
1 hour ago, dùda said:

Ne znam šta ste toliko skočili na @namenski

Za dobrim konjem se prasina dize… :sleep:

 

A ubedjivati se sa likovima koji - osim fraza o 'tako je svuda u svetu' i 'znaju valjda Francuzi...' nista drugo ne znaju, nije mi u opisu radnog mesta :D

Bi ovde 1 koji ispisa i da se to moglo da ugasi za 15 minuta, samo, eto...

 

A sustinu, cinjenicu da ceo grad Pariz, dojucerasnja, po nekima ako ne jos uvek, a ono po nekad, prestonica sveta, ne moze da reaguje na dogadjanja poput ovih, da su se po negde pominjali i problemi sa dopremom vode za gasenje na objektu koji lezi na recnom ostrvu, prakticno na samoj obali...

Da je iskrsla, pa zatim tajanstveno nestala vest o znacajnom kasnjenju vatrogasaca: na njeno mesto su dosli uobicajeni tvitovi odgovornih lica i obecanja o rekonstrukciji sta kosta da kosta.

Da je ceo grad Pariz za gasenje pozara na ND uspeo da obezbedi jednu prskalicu koja moze da dobaci dovoljno visoko.

Da mesto radova na rekonstrukciji nije bilo - ako je vec sama crkva arhitektonski i gradjevinski nepogodna za ugradnju protipozarnog sistema - nije bilo opremljeno istim, da nije bilo opremljeno senzorima i/ili barem stalnim dezurstvom.

Obaska sto se - ma i u slucaju i najmanje sumnje na mogucnost pozara organizuje stalno dezurstvo barem 1 vatrogasne ekipe na licu mesta, a Notre Dame de Paris jeste takvo mesto.

Svetskih iskustava ima: Britanci strepe nad zgradom svog Parlamenta - zajebanoj za slucaj pozara da zajebanija ne moze biti, nocnoj mori vatrogasaca - koja je opremljena svim i svacim, ali koja ima i neprekidne obilaske zivih strazara, danju i nocu, leti i zimi...

 

Sto se modernih gradova i njihovih istorijskih jezgara tice, o tome bolje ne pricati u kontekstu zastite od pozara ili - nedajboze - neke druge prirodne kataklizme: izmisljen je i napravljen uzak traktor, izmisljeno je i nabavljeno svasta nesto, ali su - na primer - vatrogasni kamioni prakticno ostali onakvi kakvi su bili pre 100 godina: takozvani i toliko moderni dronovi mogu da odu hiljade kilometara daleko i ubiju koga treba, oni mali, na gusenicama, nose i pusku sa snajperskim nisanom, ali drona koji moze da udje u zapaljen objekt i tamo nesto radi - jos uvek nema, itd, itd...

Ne isplati se...

Link to comment
36 minutes ago, dragance said:

Ne jedi govna, života ti “stručnjače”!

 

+1

 

Ne mogu da nadjem onu fotku sa d.doze prosecnog srbende

 

"dodje mu stric na preslave, 

 

tri sata sere kakoe trebo pregradi kujnu" 

Edited by Tsai
Link to comment
31 minutes ago, Majo said:

Donacija u iznosu od 200 miliona evra za obnovu katedrale od strane familije Arnault (Louis Vuitton).

To ih Meksikanka naterala :-)

 

Lijepo, nadajmo se da ce I drugi bogatasi da se pridruze.

Link to comment
10 minutes ago, dragance said:

Ja ću dati koliko mogu, makar bilo i samo 100 eura.

 

Bolje kupi klincima nesto ili ih povedi u obilazak katedrale i potrosi tih 100 evra na karte. Ovde ce kuso, repato i odvratno bogato da se sjati s otvorenim novcanicima da bi se hvalilo okolo koliko para su pljunuli za rekonstrukciju. Razumem motiv ali nije racionalno.

Edited by harper
Link to comment

@Peter FanMeksikanka je u onoj drugoj familiji, Pinault, ako je uopšte bitno.

Vidim da mediji to pogrešno prenose.

 

Nije ovo tako loše sve u svemu, kako je sinoć izgledalo.

Edited by mraki
Link to comment
3 hours ago, Arkadija said:

Čini mi se da ovoliki nivo mržnje nisam videla u komentarima, baš nikada. Ovo je potpuno novi nivo za mene.

 

Ja imao koji minut danas, pa bih voleo da dam predlog heraldičarima za novi grb Republike Srbije:

 

zQ1MAkl.jpg

Link to comment
  • James Marshall locked this topic
  • Redoran unlocked this topic
×
×
  • Create New...