Jump to content
IGNORED

Liberté, égalité, fraternité


bigvlada

Recommended Posts

4 minutes ago, dragance said:

Na nemačkom bi zvučalo preteći :D

 

Definitivno je bio i Clemenceau.

 

Edit: tek je 20 godina kako su scrap Clemenceau i Foch. Neće ih odmah imenovati po njima.

Ma bio, naravno, ali Zabari bas i nemaju neki izbor, za posle 1918. im nije mnogo toga preostalo na planu bijenja... :D 

'Ajde videcemo, boze zdravlja, ko zna sta nosi dan, a sta noc...

A sto se paznje prema Nemcima tice, neka ga nazovu Adenauer ili jos bolje Franz Josef Strauss, taj je znaotm oko nabavke oruzja.... :D 

Link to comment
3 hours ago, dragance said:

Definitivno je bio i Clemenceau.

 

Edit: tek je 20 godina kako su scrap Clemenceau i Foch. Neće ih odmah imenovati po njima.

 

 

Foch nije otišao u scrap, prodali su ga Brazilu. Pre toga je obilato služio u Jadranu i učestvovao u napadu na nas 99-te. Super Etendari su poletali u borbene misije a jedan se vratio sa "Iglom" ili "Strelom" u dupetu. Respekt za pilota koji je mašinu u takvom stanju spustio na nosač.

 

Link to comment
  • 2 weeks later...

Pisao sam vise puta o antisemitizmu koji je rasiren u francuskoj vecinom kod jednog djela muslimanske populacije. Bivsi drug koji zali sto Hitler nije zavrsio posao, antisemisticki natpisi na igralistu u mom gradu, slacljenje kao heroja ubicu djece u jednoj jevrejskoj skoli itd. Brat tog uboce je i sam rekao da su ih oditelji hranili antisemitizmom od djentistva. Nazalost takvih primjera imas na hiljade.

Juce je bio odrzan konkurs za mis francuske. U finalu su bile jedna djevojka iz Normandije i druga sa azurne obale. Ta druga ima tipicno jevrejsko prezime a na predstavljanju je i sama rekla da joj je otac iz izraela. I sta se desilo? Twitter je odjendaput bio zasut antisemistickim porukama tako da je ministar policije je morao da reaguje.

Ovo je jedan ogroman problem u francuskoj a vjerujem i u evropi.

Link to comment
On 20.12.2020. at 15:48, dragance said:

Mislim da je u Francuskoj najgore

Može pojašnjenje (za potpunog idiota), zašto bi u Francuskoj toliko mrzeli Jevreje, jel to nešto "tradicionalno"? Ja sam mislio da imaju problem s Arapima/muslimanima.

Link to comment
4 minutes ago, papapavle said:

Može pojašnjenje (za potpunog idiota), zašto bi u Francuskoj toliko mrzeli Jevreje, jel to nešto "tradicionalno"? Ja sam mislio da imaju problem s Arapima/muslimanima.


Ne znam kako da odgovorim bez PC limita. “Nativno” stanovništvo nije ništa više antisemitski nastrojeno od ostatka evropskih “nativnih” naroda.

 

Edit: iako je smešno u poredjenju sa nekim drugim brojevima, u Francuskoj ima najviše Jevreja u Evropi. A taj broj se sve više smanjuje.

Edited by dragance
Link to comment
19 minutes ago, dragance said:


Ne znam kako da odgovorim bez PC limita. “Nativno” stanovništvo nije ništa više antisemitski nastrojeno od ostatka evropskih “nativnih” naroda.

 

Edit: iako je smešno u poredjenju sa nekim drugim brojevima, u Francuskoj ima najviše Jevreja u Evropi. A taj broj se sve više smanjuje.

 

Zajednica je ogromna i dobrim delom patriotski (francuski) nastrojena, tako da ne mislim da postoji opasnost od nekog znacajnog smanjenja iste. Istina, kad sam bio u Tel Avivu, cuo sam dosta francuskog, a u izlozima pojedinih agencija za nekretnine je francuski bio glavni jezik. Ali, migracije iz Francuske ka Izraelu su u padu, peak je bio 2015, a 2019. je vec broj novopridoslih Francuza bio oko tri puta manji.

Link to comment
  • James Marshall locked this topic
  • Redoran unlocked this topic
×
×
  • Create New...