Jump to content

Liberté, égalité, fraternité

bigvlada

Recommended Posts

Ovaj profesor je drzao ovaj čas i prosle godine. Ove godine su se neke familije bunile i tuzili su ga (jedan tata je na youtube trazio da se profesor izbaci). 

Gledam sada intervju oca jednog djaka. Zao mu je naravno ali ipak je dodao da je profesor napravio gresku. 

Michel Houellebecq je nazalost bio u pravu.

Edited by borris_
  • Replies 1,6k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

• borris_

139

• dragance

118

• vememah

81

• hazard

76

Top Posters In This Topic

Popular Posts

PC danas u Evropskim zemljama insistira na tome da ne postoji nikakva razika između migranata i starosedelaca. To je tabu tema. Ko progovori taj je rasista. Jedina TV koja je izveštavala o tome RT, ko

Pa se onda mogu i ubiti, jel' tako?  Kao što sam napisao, ovo je dvovjekovna tradicija u francuskoj, pocelo je poslije revolucije, najvise za vrijeme restauracije. Tada je kralj zatvarao novinare

Kakve god da su i kakav god da je odnos prema novinama/novinarima, u Francuskoj sa njenom tradicijom posebno, bojim se da ovde previdjate sustinu: da razni Instagrami polako ali sigurno preuzimaju ulo

Posted Images

16 minutes ago, dragance said:

Koja su to govna. Pa ću sad ispasti ja rasista dok ovi bukvalno kolju ljude zbog govora i crteža. 

Pa to je matrica.

PC (koji u arapskim drzavama ne postoji btw) kaze ne vredjaj verska osecanja, ovi povicu "karikatura nas vredja" ubiju te jer si crtao po papiru, na kraju javnost kaze

"Ne treba ubijati ALI..."

SUPICKUMATERINU

Valjda zato postoje ratovi, tvrdi reset.

Edited by Caligula
On 17.10.2020. at 7:59, Caligula said:

Pa to je matrica.

PC (koji u arapskim drzavama ne postoji btw) kaze ne vredjaj verska osecanja, ovi povicu "karikatura nas vredja" ubiju te jer si crtao po papiru, na kraju javnost kaze

"Ne treba ubijati ALI..."

PC danas u Evropskim zemljama insistira na tome da ne postoji nikakva razika između migranata i starosedelaca. To je tabu tema. Ko progovori taj je rasista. Jedina TV koja je izveštavala o tome RT, koja je to radila iz propagandnih razloga i preuveličavala. Dakle, ili se prikiva, ili zloupotrebljava.

Ovdašnji aktivisti se dodatno pozivaju da ste i vi bili neki migranti. Postoji ključna razlika. Ljudi s Balkana dolazili su iz društava koja su sličnija zapadnoevropskim i što je mnogo bitnije nisu imali ambiciju da se  zemlje u koje su došle prilagode njima. Mnogi nisu bili skloni da prilagode sebe, ali nisu ni pokušavali da prilagode sebi Nemačku, Francusku, Holandiju.  Većini vaspitanih u SFRJ ovakve karikature su neprikladne, a bile su i kažnjive u državi u kojoj smo odrasli. Ali od mišljenja da nešto nije prikladno, do sečenja glave, ima mnoooogo.

Evropi bi bilo mnogo bolje i jeftinije u svakom pogledu da se potrudi da te ljude zadrži u svojim zemljama, da uloži u privredni razvoj i demokratizaciju, nego da se upušta u ovakve avanture.  Svima je jasno da većina tih ljudi dolazi iz ekonomskih razloga. Samo je u Siriji danas gore nego što je bilo pre 10 godina. Sem toga, nema rata ni u Turskoj, ni u Srbji, ni u Bugarskoj, ni u BiH, pa nikom od njih ne pada na pamet da se ovde nastani. Umesto toga oni rizikuju živote da bi došli u Nemačku, Francusku, ...

Što se tiče širenja ekstremizma, Zapad decenijama romantizuje borce za slobodu Avganistana, Čečenije, Sirije, ... i čak podstiče odlazak dobrovoljaca. Onda se oni vrate i donesu nove vrednosti.  U Siriji su dugo isticali demokratski FSA i maksimalno ga romantizovali. Prikrivali su snagu ISIL-a. Sve izveštaje o njihovoj realnoj snazi su proglašavali za rusku propagandu. Onda je ISIL zauzeo pola Iraka i da nije uskočio Iran verovatno bi bio obnovljen Bagdadski kalifat. Posle se pokazalo da je posle ISIL-a najjača Al-Nusra, koja takođe ne neguje demokratske vrednosti. 

Edited by duma
  • +1 7
44 minutes ago, duma said:

PC danas u Evropskim zemljama insistira na tome da ne postoji nikakva razika između migranata i starosedelaca. To je tabu tema. Ko progovori taj je rasista. Jedina TV koja je izveštavala o tome RT, koja je to radila iz propagandnih razloga i preuveličavala. Dakle, ili se prikiva, ili zloupotrebljava.

Ovdašnji aktivisti se dodatno pozivaju da ste i vi bili neki migranti. Postoji ključna razlika. Ljudi s Balkana dolazili su iz društava koja su sličnija zapadnoevropskim i što je mnogo bitnije nisu imali ambiciju da se  zemlje u koje su došle prilagode njima. Mnogi nisu bili skloni da prilagode sebe, ali nisu ni pokušavali da prilagode sebi Nemačku, Francusku, Holandiju.  Većini vaspitanih u SFRJ ovakve karikature su neprikladne, a bile su i kažnjive u državi u kojoj smo odrasli. Ali od mišljenja da nešto nije prikladno, do sečenja glave, ima mnoooogo.

Evropi bi bilo mnogo bolje i jeftinije u svakom pogledu da se potrudi da te ljude zadrži u svojim zemljama, da uloži u privredni razvoj i demokratizaciju, nego da se upušta u ovakve avanture.  Svima je jasno da većina tih ljudi dolazi iz ekonomskih razloga. Samo je u Siriji danas gore nego što je bilo pre 10 godina. Sem toga, nema rata ni u Turskoj, ni u Srbji, ni u Bugarskoj, ni u BiH, pa nikom od njih ne pada na pamet da se ovde nastani. Umesto toga oni rizikuju živote da bi došli u Nemačku, Francusku, ...

Što se tiče širenja ekstremizma, Zapad decenijama romantizuje borce za slobodu Avganistana, Čečenije, Sirije, ... i čak podstiče odlazak dobrovoljaca. Onda se oni vrate i donesu nove vrednosti.  U Siriji su dugo isticali demokratski FSA i maksimalno ga romantizovali. Prikrivali su snagu ISIL-a. Sve izveštaje o njihovoj realnoj snazi su proglašavali za rusku propagandu. Onda je ISIL zauzeo pola Iraka i da nije uskočio Iran verovatno bi bio obnovljen Bagdadski kalifat. Posle se pokazalo da je posle ISIL-a najjača Al-Nusra, koja takođe ne neguje demokratske vrednosti. 

Naravno da ne postoji generalna razlika izmedju migranata i starosedelaca.

Ono sto postoji je razlika izmedju sub-kultura dela migranata i dominantnog dela zapadne kulture.

Tu treba praviti ostru razliku, a ne generalno migranti vs starosedeoci.

Neki naci ili ultra-religiozne starosedelacke sub-kulture su slicnije tim migrantskim sub-kulturama nego ostatku.

Pogledati recimo neke naoruzane evangelikance u US.

Edited by Anduril
  • +1 1
1 hour ago, Anduril said:

Naravno da ne postoji generalna razlika izmedju migranata i starosedelaca.

Ono sto postoji je razlika izmedju sub-kultura dela migranata i dominantnog dela zapadne kulture.

To je taj PC.

Postoji generalna razlika između dominantnog dela srpske/balkanske i dominantnog dela francuske kulture. Između dominantnog dela migrantske i dominantnog dela francuske je mnogo veća, ali to nije PC reći. Mogu se te razlike gurati pod tepih, ali to dobro doneti neće. Integracija će biti još teža, ako se problemi budu ignorisali.

Meni su, a verovatno i dobrom delu foruma onakve karikature neprihvatljive. Mi stariji, smo aučeni da je vređanje nečijih verskih i nacionalnih osećaja NO, NO. Dodatno smo iz iskustva naučili da je to opasno, ne zato što će se neko naljutiti, već što će neki bukvalno shvatiti karikature, pa muslimane identifikovati s teroristima. U Evropi su nešto slično imali 30-tih s karikaturama Jevreja. Pretpostavljam da se i u Francuskoj uzdržavaju od toga da prikazuju Jevreje s velikim nosom i punim džepovima. Po meni, u  Francuskoj bi trebali da se uzdržavaju od ismevanja fizičkih karakteristika Arapa i iz istorijskih razloga, ali to je samo moje mišljenje. Živim na Balkanu, mogu od ostanem Balkanac. :s_d:

Edited by duma

Pa i sam si promenio sada ono sto si napisao u PC kad sada pricas o razlikama u dominantnim kukturama, dok si u prethodnom postu pisao generalno o razlikama izmedju migrantima i starosedeocima.

Ja ne insistiram na PC, nego na jezickoj preciznosti. To nije isto. Reci da neke kukture nisu kompatibilne i nije bas PC u multi-kulti krugovima.

Edited by Anduril

Uhvatili ste se za CH karikature. Ja sam vam rekao kakva je tradicija u francuskoj jos od 19. vijeka. Da bilo je uzasnih karikatura jevreja prije drugog SR ali tu nije bilo rijeci o religiji.

Od 2017. u fr je bilo 33 atentata ili pokušaja atentata (bilo u Le Figaro-u, zaprepastio sam se kada sam vidio cifru) i naravno nisu svi bili vezani za CH. Prije dvije godine su zaklali i svestenika u crkvi.

2011. Merah je ubio vojnika iz zasjede i onda nekoliko dana kasnije ušao je u Jevresku skolu i ubio dvoje djece. Jednostavno, onako iz mrznje. Nakoliko dana kasnije je na tv-u bio neki intervju nekih zavezanih glupaca koje su htjele da odaju pocast tom teroristi jer kao on je njihov. Pisao sam vam ovdje kolila je ta mrznja prema jevrejima usidrena (u mom gradu, fudbalski teren i na klupama parole o jervejima da ne pisem kakve, sklonjenel su srecom). Imao sam druga, jedanput smo malo popili, tada je poceo po jevrejima kao zao mu je sto Hitler nije zacrsio posao. Od tada ga vise nisam zvao. 

Znaci nisu samo u pitanju karikature ovo je mnogo sire i opasnije. 

I da nisu svi takvi, vecina naravno nije ali sigurno nije u pitanju jedan minorni dio (prvi su govorili 100-300 a sada ipak priznaju da ih je nekoliko hiljada) vec da dosta njih ima razumjevanja za ove napade (narocito za ove napade na CH).

Edited by borris_
  • +1 1

Glavni faktor su opet mediji i internet. Ne postoji regulacija koji arapski kanali (finansirani uglavnom od anti-civilizacijskih naftaskih tvorevina) su OK. Facebook i druge treba regulisati kao novinske kuce, itd. To su glavna zarista i za fasiste i za razne talibane.

Bez regulacije javnog prostora i profesionalizacije informisanja, vracamo se u srednji vek. Internet danas je otprilike kao industrija stampanja u 16-17 veku kada su sirene price pa su spaljivali hiljade “vestica” po Evropi.

https://blogs.ubc.ca/etec540sept09/2009/10/31/unintended-consequences/

Edited by Anduril

samo nam jos to fali. ali ajt pa da se dobaci u kesu za anti-teroristicke jedinice.

to su grupe mladica od po 21 godinicu koji u rukama nose ubojito oruzije i maskirno su uniformisani. cirkulisu u ogromantnim vozilima ili peske (nisam ih odavno video na nogama), valjda da bi se mi svi osecali sigurnije.

ja kad ih vidim u prolazu stomak mi se okrene, kao smrt da se priblizava*. uvek se pitam da li ti, do skora bubuljicavi djecarci, znaju korektno da koriste te naprave, i kako su svi nasi zivoti u milosti njihovog zdravog suda (u nekoj imaginarnoj manje ili vise zustroj situaciji). pri tom, ni 500 miliona parada sile ne moze resiti uzroke problema : glad i nemastinu, neobrazovanost, pitanje krova nad glavom.

ali neka se lepo fabrikuju i ti teroristicki napadi, cisto da ne mislimo da su se utajili i kad ugasimo tv spokojno da spavamo jer nas cuva naoruzanje.

* priznajem, podsecaju me i na ratove kod nas, jeza me obuhvati.