Jump to content
IGNORED

Liberté, égalité, fraternité


bigvlada

Recommended Posts

On 17.10.2020. at 7:59, Caligula said:

Pa to je matrica.

PC (koji u arapskim drzavama ne postoji btw) kaze ne vredjaj verska osecanja, ovi povicu "karikatura nas vredja" ubiju te jer si crtao po papiru, na kraju javnost kaze

"Ne treba ubijati ALI..."

PC danas u Evropskim zemljama insistira na tome da ne postoji nikakva razika između migranata i starosedelaca. To je tabu tema. Ko progovori taj je rasista. Jedina TV koja je izveštavala o tome RT, koja je to radila iz propagandnih razloga i preuveličavala. Dakle, ili se prikiva, ili zloupotrebljava.

 

Ovdašnji aktivisti se dodatno pozivaju da ste i vi bili neki migranti. Postoji ključna razlika. Ljudi s Balkana dolazili su iz društava koja su sličnija zapadnoevropskim i što je mnogo bitnije nisu imali ambiciju da se  zemlje u koje su došle prilagode njima. Mnogi nisu bili skloni da prilagode sebe, ali nisu ni pokušavali da prilagode sebi Nemačku, Francusku, Holandiju.  Većini vaspitanih u SFRJ ovakve karikature su neprikladne, a bile su i kažnjive u državi u kojoj smo odrasli. Ali od mišljenja da nešto nije prikladno, do sečenja glave, ima mnoooogo.

 

Evropi bi bilo mnogo bolje i jeftinije u svakom pogledu da se potrudi da te ljude zadrži u svojim zemljama, da uloži u privredni razvoj i demokratizaciju, nego da se upušta u ovakve avanture.  Svima je jasno da većina tih ljudi dolazi iz ekonomskih razloga. Samo je u Siriji danas gore nego što je bilo pre 10 godina. Sem toga, nema rata ni u Turskoj, ni u Srbji, ni u Bugarskoj, ni u BiH, pa nikom od njih ne pada na pamet da se ovde nastani. Umesto toga oni rizikuju živote da bi došli u Nemačku, Francusku, ...

 

Što se tiče širenja ekstremizma, Zapad decenijama romantizuje borce za slobodu Avganistana, Čečenije, Sirije, ... i čak podstiče odlazak dobrovoljaca. Onda se oni vrate i donesu nove vrednosti.  U Siriji su dugo isticali demokratski FSA i maksimalno ga romantizovali. Prikrivali su snagu ISIL-a. Sve izveštaje o njihovoj realnoj snazi su proglašavali za rusku propagandu. Onda je ISIL zauzeo pola Iraka i da nije uskočio Iran verovatno bi bio obnovljen Bagdadski kalifat. Posle se pokazalo da je posle ISIL-a najjača Al-Nusra, koja takođe ne neguje demokratske vrednosti. 

Edited by duma
  • +1 7
Link to comment
44 minutes ago, duma said:

PC danas u Evropskim zemljama insistira na tome da ne postoji nikakva razika između migranata i starosedelaca. To je tabu tema. Ko progovori taj je rasista. Jedina TV koja je izveštavala o tome RT, koja je to radila iz propagandnih razloga i preuveličavala. Dakle, ili se prikiva, ili zloupotrebljava.

 

Ovdašnji aktivisti se dodatno pozivaju da ste i vi bili neki migranti. Postoji ključna razlika. Ljudi s Balkana dolazili su iz društava koja su sličnija zapadnoevropskim i što je mnogo bitnije nisu imali ambiciju da se  zemlje u koje su došle prilagode njima. Mnogi nisu bili skloni da prilagode sebe, ali nisu ni pokušavali da prilagode sebi Nemačku, Francusku, Holandiju.  Većini vaspitanih u SFRJ ovakve karikature su neprikladne, a bile su i kažnjive u državi u kojoj smo odrasli. Ali od mišljenja da nešto nije prikladno, do sečenja glave, ima mnoooogo.

 

Evropi bi bilo mnogo bolje i jeftinije u svakom pogledu da se potrudi da te ljude zadrži u svojim zemljama, da uloži u privredni razvoj i demokratizaciju, nego da se upušta u ovakve avanture.  Svima je jasno da većina tih ljudi dolazi iz ekonomskih razloga. Samo je u Siriji danas gore nego što je bilo pre 10 godina. Sem toga, nema rata ni u Turskoj, ni u Srbji, ni u Bugarskoj, ni u BiH, pa nikom od njih ne pada na pamet da se ovde nastani. Umesto toga oni rizikuju živote da bi došli u Nemačku, Francusku, ...

 

Što se tiče širenja ekstremizma, Zapad decenijama romantizuje borce za slobodu Avganistana, Čečenije, Sirije, ... i čak podstiče odlazak dobrovoljaca. Onda se oni vrate i donesu nove vrednosti.  U Siriji su dugo isticali demokratski FSA i maksimalno ga romantizovali. Prikrivali su snagu ISIL-a. Sve izveštaje o njihovoj realnoj snazi su proglašavali za rusku propagandu. Onda je ISIL zauzeo pola Iraka i da nije uskočio Iran verovatno bi bio obnovljen Bagdadski kalifat. Posle se pokazalo da je posle ISIL-a najjača Al-Nusra, koja takođe ne neguje demokratske vrednosti. 

 

Naravno da ne postoji generalna razlika izmedju migranata i starosedelaca.

Ono sto postoji je razlika izmedju sub-kultura dela migranata i dominantnog dela zapadne kulture.

Tu treba praviti ostru razliku, a ne generalno migranti vs starosedeoci.

Neki naci ili ultra-religiozne starosedelacke sub-kulture su slicnije tim migrantskim sub-kulturama nego ostatku.

Pogledati recimo neke naoruzane evangelikance u US.

Edited by Anduril
  • +1 1
Link to comment
1 hour ago, Anduril said:

 

Naravno da ne postoji generalna razlika izmedju migranata i starosedelaca.

Ono sto postoji je razlika izmedju sub-kultura dela migranata i dominantnog dela zapadne kulture.

To je taj PC.

Postoji generalna razlika između dominantnog dela srpske/balkanske i dominantnog dela francuske kulture. Između dominantnog dela migrantske i dominantnog dela francuske je mnogo veća, ali to nije PC reći. Mogu se te razlike gurati pod tepih, ali to dobro doneti neće. Integracija će biti još teža, ako se problemi budu ignorisali.

 

Meni su, a verovatno i dobrom delu foruma onakve karikature neprihvatljive. Mi stariji, smo aučeni da je vređanje nečijih verskih i nacionalnih osećaja NO, NO. Dodatno smo iz iskustva naučili da je to opasno, ne zato što će se neko naljutiti, već što će neki bukvalno shvatiti karikature, pa muslimane identifikovati s teroristima. U Evropi su nešto slično imali 30-tih s karikaturama Jevreja. Pretpostavljam da se i u Francuskoj uzdržavaju od toga da prikazuju Jevreje s velikim nosom i punim džepovima. Po meni, u  Francuskoj bi trebali da se uzdržavaju od ismevanja fizičkih karakteristika Arapa i iz istorijskih razloga, ali to je samo moje mišljenje. Živim na Balkanu, mogu od ostanem Balkanac. :s_d:

Edited by duma
Link to comment

Pa i sam si promenio sada ono sto si napisao u PC kad sada pricas o razlikama u dominantnim kukturama, dok si u prethodnom postu pisao generalno o razlikama izmedju migrantima i starosedeocima.

Ja ne insistiram na PC, nego na jezickoj preciznosti. To nije isto. Reci da neke kukture nisu kompatibilne i nije bas PC u multi-kulti krugovima.

Edited by Anduril
Link to comment

Uhvatili ste se za CH karikature. Ja sam vam rekao kakva je tradicija u francuskoj jos od 19. vijeka. Da bilo je uzasnih karikatura jevreja prije drugog SR ali tu nije bilo rijeci o religiji.

Od 2017. u fr je bilo 33 atentata ili pokušaja atentata (bilo u Le Figaro-u, zaprepastio sam se kada sam vidio cifru) i naravno nisu svi bili vezani za CH. Prije dvije godine su zaklali i svestenika u crkvi.

2011. Merah je ubio vojnika iz zasjede i onda nekoliko dana kasnije ušao je u Jevresku skolu i ubio dvoje djece. Jednostavno, onako iz mrznje. Nakoliko dana kasnije je na tv-u bio neki intervju nekih zavezanih glupaca koje su htjele da odaju pocast tom teroristi jer kao on je njihov. Pisao sam vam ovdje kolila je ta mrznja prema jevrejima usidrena (u mom gradu, fudbalski teren i na klupama parole o jervejima da ne pisem kakve, sklonjenel su srecom). Imao sam druga, jedanput smo malo popili, tada je poceo po jevrejima kao zao mu je sto Hitler nije zacrsio posao. Od tada ga vise nisam zvao. 

Znaci nisu samo u pitanju karikature ovo je mnogo sire i opasnije. 

 

I da nisu svi takvi, vecina naravno nije ali sigurno nije u pitanju jedan minorni dio (prvi su govorili 100-300 a sada ipak priznaju da ih je nekoliko hiljada) vec da dosta njih ima razumjevanja za ove napade (narocito za ove napade na CH).

Edited by borris_
  • +1 1
Link to comment

samo nam jos to fali. ali ajt pa da se dobaci u kesu za anti-teroristicke jedinice.

 

to su grupe mladica od po 21 godinicu koji u rukama nose ubojito oruzije i maskirno su uniformisani. cirkulisu u ogromantnim vozilima ili peske (nisam ih odavno video na nogama), valjda da bi se mi svi osecali sigurnije.

 

ja kad ih vidim u prolazu stomak mi se okrene, kao smrt da se priblizava*. uvek se pitam da li ti, do skora bubuljicavi djecarci, znaju korektno da koriste te naprave, i kako su svi nasi zivoti u milosti njihovog zdravog suda (u nekoj imaginarnoj manje ili vise zustroj situaciji). pri tom, ni 500 miliona parada sile ne moze resiti uzroke problema : glad i nemastinu, neobrazovanost, pitanje krova nad glavom.

 

ali neka se lepo fabrikuju i ti teroristicki napadi, cisto da ne mislimo da su se utajili i kad ugasimo tv spokojno da spavamo jer nas cuva naoruzanje.

 

* priznajem, podsecaju me i na ratove kod nas, jeza me obuhvati.

Link to comment

Истини за вољу ми немамо тако елоквенте и неустрашиве борце за права муслимана као УК, али имамо немушти јавни сервис: вест од малопре, преведена и донекле поправљена

 

”Француска полиција је извршила низ кућних претреса милитантних исламиста након убиства учитеља историје у париском предграђу у петак, рекао је министар унутрашњих послова Гералд Дарманин.

Укупно је у току око осамдесет различитих истрага о сајбер мржњи. Убијеном учитељу Самуелу Патију (47) претило се на интернету због показивања контроверзних карикатура исламског пророка Мухамеда, а према речима министра унутрашњих послова,  пре убиства су двојица, један познати муслимански милитант као и отац ученика  издали фатву против учитеља.

 

Сада се истражује да ли би требало распустити нека муслиманска удружења у земљи након оптужби да су заговарала насиље и мржњу.”

Link to comment

Ćerka oca koji je postavio ona dva videa na youtube nije učenik ubijenog profesora, nije ni prisustvovala tom času, tako kaže direktorica škole. Taj otac je u prvom videu napao (i to lažno) profesora bez da mu spomene ime. U drugom videu se pojavio i taj islamista (slafista, marokanac, dobio drzavljanstvo zenidbom, poznati mrtitelj republike) i tada su i spomenuli ime profesora, stavili su metu na njega. Velika Dzamija u predgradju Pariza je objavila taj video na svom FB profilu (sada se ogradjuju od toga i zale sto su to uradili). 

Terorista je došao pred školu i nudio djacima da mu pokažu profesora nudeći pare za informaciju (po 100-ak €). Jedan učenik, 15 godina, je priveden zbog toga. To su najvjerovatnije bile pare nas poreznika (terorista nije imao posao a tretiran kao azilant).

Ta familija Čečena je došla u fr prije 12 godina i prvobitno su bili odbijeni za azil pa su ga dobili poslije tužbe. 

U julu mjesecu je poceo da izbacuje radikalnije tvitove inace nije bio upisan u bazu podataka radikalnih islamista. 

 

Takvih tvitova ima na hiljade. Prosle godine jedna djevojka (lezbejka) je kritikovala islam, nepristojnim rijecnikom na nekoj socijalnoj mrezi. Dobila je na hiljade smrtnih poruka, naravno danasnje feminiskinje je nisu podržale (ili tek malkice kada su ih  počeli kritikovati), ekstremna lijevica je nije podržala, morala je da promjeni školu a i dalje prima uznemiravajuce poruke (bila je sa skolom na Malti i tamo je neko prepoznao i naravno napao). 

Broj ekstremista se nazalost uvjek umanjuje radi mira u kuci.

  • +1 1
Link to comment

Zena koja radi kao pedagog u vrticu (ovde u Becu) mi je jutro rekla da je ovo jedan od razloga zasto je pre 17 godina napustila Pariz.

Jos tada joj be bilo jasno kuda ovo vodi nakon rada sa decom uglavnom iz Alzira. Nemoguce je uticati na njih jer bilo sta da uradis cim dodju kuci biva ponisteno. Ovi njeni sto ih je tada cuvala su sada u drugoj polovini dvasedetih i nista je ne cudi.

Link to comment

Posto ne mogu da promjenim poruku, samo da preciziram da je Velika Dzamija postavila onu prvu laznu video poruku (dakle bez imena profesora).

Imam kaze da je taj video zapis vec bio viralan kod muslimanske zajednice i da je on vise reagovao jer profesor trazio da muslimanska djeca izadju iz razreda (to je bila laž ovog oca).

Link to comment

kad tip sjebe auto svojom krivicom, sam je kriv, imenom i prezimenom. kad se to desi zeni - zene ne znaju da voze. tako i ovde; kad radikalni muslimani izvrse teroristicki napad - muslimani teroristi. kad beli neo-nacisti urade isto, svaki ima ime, prezime i jal mentalnu bolest, jal nesrecno detinjstvo al niko ne kaze belci fashisti.

 

a sustina i kod jednih i kod drugih je siromastvo, neznanje i izopstenost iz drustva sto ih cini idealnim za manipulacije svake sorte. socijalne razlike ne prestaju da rastu od ranih osamdesetih, sve vise ljudi se pusta nizvodu i dok se ne ulozi ozbiljan trud da se ti ljudi skoluju, zaposle i uteraju u kredite, ovo nece stati. ja jos nisam cuo za slucaj lekara il advokata muslimanske veroispovesti koji je digao u vazduh, obezglavio ili ubio nekog sve vicuci alah je veliki.

 

sminkanje svinjceta u vidu multi-kulti kuraca palaca nije nacin da se ista poboljsa vec razlicite grupe jos vise otudjuje po principu zavadi pa vladaj - i to od malih nogu. ta cigla se na razne nacine prodaje i pravda na sve strane da bi izgledalo da se nesto radi. pa se, kao posledica toga, policija ne mesha u svoj posao ako degenerik iz pakistana hoce da uda maloletno dete za chichu s kojim bi da se poslovno udruzi jer - specificnost zajednice. a deca travelera (nomadi, romi, uglavnom irci) ne moraju u skolu jer oni tako stolecima, opet specificnost zajednice. a deca belih narkomana iz getoa se tretiraju kao white privilege ekipa pa se njima ne bavi ni jedna organizacija za pomoc mladima u problemu. a drzava se ne bavi generalno jer nema para. a para nema jer ti isti njihovi roditelji sisaju drzavnu kasu umesto da se skinu s droga, izvade ruke iz dupeta i nadju posao bez obzira sto ih niko nikad ne bi zaposlio ni da testiraju ulicni heroin.

 

izvinjavam se zbog ranta, uzasno sam besan. uzasno. i uzasno me iritira ta prica o njima i nama i kulturoloskim razlicitostima koje se s jedne strane pominju kao razlog problema a s druge velicaju kao multi-kulti bogatstvo. jer je jeftinije (u kinti doduse, ne u zivotima) nego uloziti ozbiljan trud i novac u to da se ljudi skoluju, zaposle i skuce dostojno coveka.

 

  • +1 1
Link to comment

Pa obrnuto da su uglavnom islamisticki napadi bili sa imenom i prezimenom, kao i bolesnici - dok ovi drugi nisu. Mislim, bilo je takvih slucajeva na svim stranama, nista to ne opravdava. Ali jebi ga, valjda je sada vise nego ocigledno da je problem u jednom povecem delu religioznih fanatika koji ubijaju za napisanu rec, napisani crtez, ma koliko bili bezazleni. A i da nisu, so what.

Link to comment
  • James Marshall locked this topic
  • Redoran unlocked this topic
×
×
  • Create New...