Jump to content
IGNORED

Liberté, égalité, fraternité


bigvlada

Recommended Posts

 

 

sve je tačno i ništa nije fraza.

 

potpune suverenosti nema nigde u evropi niti je ikada može biti, pitanje je na koje načine gubiš deo suverenosti tj šta dobijaš zauzvrat. ako dobijaš nacionalističku retoriku, astalnu trku u naoružanju i slične kerefeke kao što smo ih stalno imali - tek to nije suverenost nego puka borba za preživljavanje. srbiji to ne treba ni za šta.

Па ово као да је Милан Недић писао ономад. Наравно да је има. И то са националистичком реториком је тако демоде. Ради се о праву на слободу. И држава и грађана. ЕУ је колонијална творевина у којој ханзеатаски градови, пар колонијалних метропола раде на експоатацији подљуди који живе на периферији. Идедентично како су Британци радили у Раџу. Успут владајуће структуре потпуно владају недемократски и у својим областима. 

Link to comment

tzv argument o "nedemokratskoj eu" smatram pomodnim glupiranjem u ovoj i ovakvoj srbiji, perverznom resavskom školom od ukip-ovskih i sličnih kontinentalnih šakaluda, jer se srpska desnica - naprednjaci, radikali, dveri, vidovdanci, cvijanovićevci, ponajveći deo nspm-ovaca i komentarijat sličnih portala - potpuno u skladu sa svojim otužnim intelektualnim nivoom nije setila da osmisli kreativnu kritiku eu koja iz ovdašnjeg ugla ima čak i privid smisla, nego mora da je prepisuje.

 

neko iz vučićevske vukojebine spočitava bilo kome tzv manjak demokratije i nedostatak prava na slobodu, pa to je živi piš.

 

mračnjaci koji su zarobili društvo i drve mu da je sve drugo isto ili gore sranje.

Link to comment

Међутим, оно што је главни проблем ЕУ је њена тотална недемократичност. Неизабране институце непоштовање воље грађана, прописи које доносе неизабрана тела...

 

Prvo, u EU ne vlada "totalna" nedemokraticnost, to jednostavno nema veze s mozgom. 

 

Drugo, kukanje o nedemokraticnosti je imalo smisla mozda onda kada je EU bila skup nekih za gradjane poluapstraktnih "zajednica" (za ugalj i celik, recimo), ali danasnja EU je sasvim dovoljno demokraticna za jednu konfederalnu tvorevinu.

 

Najvisa i najmocnija institucija u EU je Savet ministara, koji se sastoji od - cekaj sad - demokratski izabranih sefova drzava i vlada clanica. Evropska komisija, koja je druga po vaznosti, se bira uz saglasnost Saveta i Evropskog parlamenta - koji je izabran od strane evropskih biraca direktno. I tu je na kraju i taj Evropski parlament, koji nije nista manje demokratican od bilo kog drugog nacionalnog ili regionalnog parlamenta u Evropi. Komisija se ne bira sustinski nista manje demokraticno od vlada u drzavama sa parlamentarnim sistemom (gde biraci ne biraju direktno vladu i premijera, nego poslanike, koji onda biraju/potvrdjuju vladu i premijera). Nacin biranja EU "vlasti" nije nista manje demokratican sustinski od nacina biranja federalne vlasti u Svajcarskoj (koji ima konfederalne korene i funkcionise na konfederalni model).

 

Ne, problem nije nedostatak demokraticnosti nego nedostatak demosa. Vise demokraticnosti znaci vise preglasavanja - mogucnost da biraci u Nemackoj preglasaju birace u Francuskoj. Znaci vise moci Evropskog parlamenta u odnosu na Savet ministara (sto opet donosi vise preglasavanja). Znaci manje konsenzusa medju clanicama i njihovim vladama, znaci manje moci veta, znaci vecu moc Komisije i EP i uopste EU nivoa u odnosu na nacionalni nivo, znaci da vise nemamo Komisiju smisljenu tako da svaka clanica ima jednog clana nego Komisiju organizovanu oko realnog broja resora koju oslikava volju vecine glasaca u EU nego sto cini danas (i danas oslikava, ali postoji distorzija zbog pravila jedan clan - jedan glas).

 

Bar pola tih (ako ne i mnogo vise) sto kukaju o "nedemokraticnosti" EU - mislim na one koji to cine sa desnih, konzervativnih, i nacionalistickih pozicija - bi najglasnije kukali kada bi EU postala demokraticnija - ali ne bi kukali samo oni, kukali bi mnogi sto to nas X preglasava, kako EU sme da radi samo po zelji vecine iz zemalja X, Y, Z i slicno. I tu je problem nedostatak demosa - ako se on osecaju da su svi deo istog politickog naroda - a ne osecaju se - onda ne mozes da imas istu formu demokratije u evropskim institucijama koju imas na nacionalnom nivou.

Edited by hazard
Link to comment

ali eu nije konfederacija

nije drzava

niko tim ljudima nije dao mandat da prave neku superdrzavu u evropi

to je sustina nelegitimnosti ne nacin na koji se aparatcici samoabiraju

mada je sve je to deplasirano, EU se ne urusava zbog toga ili ne prvenstveno zbog toga

Link to comment

neko iz vučićevske vukojebine spočitava bilo kome tzv manjak demokratije i nedostatak prava na slobodu, pa to je živi piš.

 

mračnjaci koji su zarobili društvo i drve mu da je sve drugo isto ili gore sranje.

 

Ovde mogu lično da se prepoznam donekle, tj dok sam živela u Srbiji mislila sam da je sve isto sranje. Zašto? Pa jer nisam znala kako stvari funkcionišu drugde, tj nisam baš ni kapirala šta to demokratija jeste. Mislim ti kapiraš ali to ti je struka, ali ja verujem da gomili ljudi možeš lako da prodaš ovu priču i prosto zato što je percepcija demokratije iz Srbije po onom Ćopićevom jeste li vi deco videli nekad more - nismo - e onda zamislite vi more.

Link to comment

Ako je tvrda desnica, onda je odlican protivkandidat, pararice ce joj i otimati glasove, a u 2. krugu ce levi glasaci da glasaju za njega samo da ne dodje Marina (kao sto su glasali za Siraka protiv matorog Le Pena)

 

Osim ako ne mislis na nesto drugacije kada kazes tvrda desnica od onoga sto ja mislim :D

Mislio sam da je najgori moguci protivkandidat za Marinu.

Link to comment

ali eu nije konfederacija

nije drzava

niko tim ljudima nije dao mandat da prave neku superdrzavu u evropi

to je sustina nelegitimnosti ne nacin na koji se aparatcici samoabiraju

mada je sve je to deplasirano, EU se ne urusava zbog toga ili ne prvenstveno zbog toga

 

EU je klasicna konfederacija samo sebe tako ne zove eksplicitno da ne bi stajala mnogima na zulj - mada je rec "unija" sama po sebi vec dovoljno "eksplozivna" ako mene neko pita - e sad "unija" je dovoljno mutna rec da moze da znaci razlicite stvari razlicitim ljudima, kapiram da mnogi evrofederalisti vole sto je tako jer se nadaju da ce vremenom evoluirati u federaciju.

 

I to sa "nedavanjem" mandata je takodje bulsit, postoje li izbori? Postoje, jer se biraju parlamenti - biraju - jer ti parlamenti odobravaju pravljenje EU ovakve kakva jeste - odobravaju, svi su ratifikovali Lisabonski ugovor. Kome se ne svidja, moze da glasa da izadje, kao Britanci npr., vidimo da i ta mogucnost postoji i da niko ne tera silom drzave da budu u EU ako to ne zele.

Link to comment

Mislio sam da je najgori moguci protivkandidat za Marinu.

 

Zasto? (pitam stvarno, ne svadjam se, zanima me perspektiva nekoga ko zivi dugo u Fr)

Da li smatras da idealni protivkandidat treba da bude susta suprotnost Marine? Meni se cini da je cajtgajst takav da protivkandidat koji zeli da pobedi Marinu mora da bude njoj dovoljno (ali ne previse) slican. Mozda gresim

Link to comment

Daj bre, ti stvarno verujes u sve to? Logika srpskog vecnog pridruzivanja dignutog na nivo cele evrope lol

Pa ako je sve kul sto ne nazovu stvari pravim imenom, narod i onako "bira strane proevropske orjentacije"

Link to comment

Daj bre, ti stvarno verujes u sve to? Logika srpskog vecnog pridruzivanja dignutog na nivo cele evrope lol

Pa ako je sve kul sto ne nazovu stvari pravim imenom, narod i onako "bira strane proevropske orjentacije"

 

Znas, malo si dosadan sa svojim stavom ,,sta se bre lozite, nista vi bre ne znate kako stvari stvarno funkcionisu, to je sve predstava za narod" stavom na skoro svakom politickom topiku. Sve sto se da videti u javnoj sferi je dakle propaganda, docim si ti pronikao sve jer sedis na nekoj fontani mudrosti i sto bi rekao Bata Stojkovic u Vrelom letu '68, prozimas™. Mani me se.

Link to comment

Zasto? (pitam stvarno, ne svadjam se, zanima me perspektiva nekoga ko zivi dugo u Fr)

Da li smatras da idealni protivkandidat treba da bude susta suprotnost Marine? Meni se cini da je cajtgajst takav da protivkandidat koji zeli da pobedi Marinu mora da bude njoj dovoljno (ali ne previse) slican. Mozda gresim

Opet sam se slabo izrazio. On ima vece sanse da dobije Marinu od Juppé-a. Tvarda desnica sa ultra liberalnim programom. Katolicka tradicionalna desnica ce glasati za njega. Centar i ljevica ce glasati za njega zbog Marine. To ce biti dovoljno za pobjedu.

Link to comment

Znas, malo si dosadan sa svojim stavom ,,sta se bre lozite, nista vi bre ne znate kako stvari stvarno funkcionisu, to je sve predstava za narod" stavom na skoro svakom politickom topiku. Sve sto se da videti u javnoj sferi je dakle propaganda, docim si ti pronikao sve jer sedis na nekoj fontani mudrosti i sto bi rekao Bata Stojkovic u Vrelom letu '68, prozimas. Mani me se.

 

Izgleda postoji neka diskonekcija u komunikaciji.

Tvoj poslednji post je bio kontradiktoran "zavijamo da se vlasi ne dosete" +" i onako svi biraju pro evropske partije, to je to" je onako, lokalni sentiment.

Ovo ostalo nit razumem nit me interesuje, neki licni dozivljaji cenim. Poenta van digresije je da se drzave tako ne grade, tu postoji debela kriza legitimiteta i ti to vrlo dobro znas.

Link to comment
  • James Marshall locked this topic
  • Redoran unlocked this topic
×
×
  • Create New...