Jump to content
IGNORED

Liberté, égalité, fraternité


bigvlada

Recommended Posts

Putin najpre uz pomoć najnaprednijih algoritama ispiranja mozga naivnih Evropljana uzme i izlobotomiše stotine hiljada Francuza da bez ikakvog valjanog razloga - a u njegovu direktnu korist - izađu na ulicu da se bune. Potom naredi svojim GRU provokatorima i koordinatorima u masi da pred kamerama razviju što je moguće više simbola koje će dežurni rusofobi moći da koriste kao municiju za još jedan baraž na temu: "Za sve što u Evropi i na zapadu krene naopako kriva je ruska zavera".

 

Pravi sedmodimenzionalni šah, nema šta.

Link to comment
On 9.12.2018. at 0:08, Redoran said:

Pomenuti dokument je ovde (na francuskom): https://www.scribd.com/document/394450377/Les-revendications-des-gilets-jaunes

 

Hazard kaže da je sve i svašta tu nabacano, njemu deluje kao širi spisak nezadovoljstava sitne buržoazije. Traži se ukidanje pojedinih poreza, vraćanje ugovora na neodređeno, prestanak gradnje velikih molova koji ubijaju male biznise po gradovima, besplatno parkiranje u centralnim zonama, ukidanje poreskih olakšica za nove preduzetnike, i razvoj automobila na vodonični pogon. Izgleda kao zajednički dokument koji stoji na cloudu i svako može da dopiše šta bi želeo.

Ovo boldovano mi nije baš najlogičnije, pre bih očekivao da se uvedu dodatne olakšice za nove preduzetnike, a na teret mega korporacija, potpuno je kontradiktorno sa prestankom gradnje šoping molova...

Link to comment
18 hours ago, Eraserhead said:

 

Koincidencija zaista

 

Pa zašto bi nosili zastavu Donjecke republike da su imali nameru da se kriju? Što bi bilo logično da su oni bili među organizatorima... 

 

Pretpostavljam da su bili gosti Nacionalnog fronta, poznate su  veze Lepenovih sa desnim Rusima

Edited by slow
Link to comment
On 9.12.2018. at 17:38, Eraserhead said:

 

Koincidencija zaista

Iz prve ruke - bilo je i zastava Obale Slonovace i Alzira. Sasvim moguce da i oni stoje iza protesta.

Link to comment
11 hours ago, Ayatollah said:

Ovo boldovano mi nije baš najlogičnije, pre bih očekivao da se uvedu dodatne olakšice za nove preduzetnike, a na teret mega korporacija, potpuno je kontradiktorno sa prestankom gradnje šoping molova...

 

Možda sam ja tu nešto istripovao, moguće je da se tražilo ukidanje opterećenja za nove preduzetnike mada me ni suprotno ne bi začudilo. Dokument stvarno zvuči kao da ga je neko stavio na cloud i pozvao sve zainteresovane da dopišu zahteve po izboru.

 

U međuvremenu se pojavila još jedna lista zahteva (koliko je autentična i koga zapravo predstavlja, to mislim da nema šanse da provalimo):

 

image.png.af768e69c5af74d96edd002aafaf30a7.png

 

FrExit, izlazak iz NATO, prestanak vojnih intervencija i muljanja po Africi, zabrana GMO, reindustrijalizacija Francuske, stop privatizacijama javnih preduzeća i dobara...

Link to comment

Da i ja napisem po koju o ovim dogadjajima.

Nisam citao sta ste sve napisali do sada.

 

Ovo dogadjaji su me iznenadili. Uospte nisam slutio da se ovako nesto moze desiti to jest da se skupila tolika ogorcenost kod velikog broja ljudi.

 

To je vjerovatno jer stanujem u velikom gradu gdje mi je sve na raspolaganju. Ne koristim svakodnevno kola (moja zena ih koristi) i nisam bio pogodjen svim ovim taksama na benzin i dizel kao ni mjerama u vidu smanjena brzine (prije 6 mjeseci brzina je smanjena sa 90 na 80km/h na magistralnim putevima). Javni prevoz mi je dostupan i besplatan (firma placa), ne treba da idem kolima kilometrima kod doktora, ne grijem se na mazut, ne treba da cekam mjesecima da bi me primio oftamolog ili specijalista, skole su dobre i tu odma iza coska. Tu ima i drugih frustracija koje su se godinama nagomilavale.

 

Ovo je vise pobuna « de la France Péripérique » (Periferna Francuska), izraz po knjizi francuskog filozofa Christophe Guilluy-a u kojem opisuje egzodus radnicke klase (on govori o bjelim francuzima) u ruralnu francusku (ili peri urbanu, kako li se vec kaze na srpskom). Oni su sve vise odvojeni od predgradja gdje uglavnom stanuju imigranti i od velikih globalizovanih gradova. Ne bih se slozio sa svime sto je napisano ali globalna konstatacije je tacna.

 

Hillary Clinton ih je nazvala « Deplorables »

 

Oni se osjecaju potpuno odsjeceni od mondijalizacije, napusteni od vladajucih stranaka imaju utisak da su zadnja rupa na sviralu da nikada nisu prioritet nikakve vlade. Prioriteti starnaka su uvjek neke druge grupe (po njima), imigranti, predgradja, LGBT zajednica, bogati, siromasni. Oni nisu nikada do sada bili prioritet i osjecaju da polako postaju manjina (rekao bih da uopste nisu bas tolika manjina).

Pitanje je kako to da oni nisu izabrali Le Pen na posljednjim izborima. Le Pen je dobila oko 44% glasova sto i nije toliko lose kako je tada izgledalo i sobzirom kako je lose vodila kampanju. Drugo u Francuskoj funkcioneri uglavnom glasaju protiv Le Pen a na proslim izobirima penzioneri su isto tako veliko vecinom glasali za Macron-a jer su se bojali ekonomkog projetka Le Pen-ove. Ove dvije kategorie iako ne pripadaju bogatima i « poblednicima golabalizacije » ipak imaju sta da izgube za razliku od ovih prvih.

 

Ovi zuti prsluci su bas pobuna te periferne francuske, srednja klasa (koja placa najvise poreza – kada se sve takse uzmu u obzir) manjih gradova, ekstremna desnica kao i ekstremna lijevica.

 

Ne znam kako ce se ovo zavrsiti, nadam se u miru. Nisam siguran da ce ove nove mjere okoncati proteste, vjerovatno nece ali nadam se da ce ih ublaziti.

 

Ovo ti je kao kaladont, kada jedanput izadje iz tube skoro nemoguce ga je vratiti nazad.

 

I za kraj moram reci da mi je ipak drago kada vidim da se ljudi pobune i da to pokazuju kada ocigledno vladajuce stranke rade protiv njih umjesto samo da sute.

Edited by borris_
Link to comment

Ma isto je to kao u Nemackoj, jedino sto ovi cuti i trpe, nemaju tu kulturu demostracija...

 

Problem su (kao i uvek)  pare zato sto srednji sloj nestaje, imas platu koja do 25tog u mesecu nestane. Da je kupovna moc srednjeg sloja kao sto je nekada bila, kao i socijalna sigurnost, svi tvoji nabrojani problemi nebi postojali ili tangirali narod...

 

Najbolji primer mi dodje Svajcarska posto mi Stric tamo zivi. On plati kg mesa 25 franaka, ja u Svabiji 4 evra, pa mu kazem jbt kakva je bre to skupoca, a on kaze (kao vozac gradskog autobusa) "Sta me zabole, platamesecno 6,000 franaka"

Link to comment

Lol, pa kazem ti, ovde u Svabiji. Evo juce bilo mleveno pola pola kg 2,99, pre neki dan svinjski vrat kg 3,99, sve se vrti oko cene, jebes kvalitet...  Jedino ako zelis dobru govedinu, Irish Etrecote ili Roastbeef, to ide na 25€ kg. Ali svinjetina je skoro za dzabe...

Link to comment
  • James Marshall locked this topic
  • Redoran unlocked this topic
×
×
  • Create New...