Jump to content
IGNORED

Da li je procesuirana hrana dobra za našu ishranu ?


dùda

  

17 members have voted

  1. 1. koliko jedemo procesuirano ?

    • nikad, moja samoposluga je pijaca
      1
    • retko
      8
    • redovno
      8
    • ishrana mi je bazirana na procesuiranoj hrani
      0


Recommended Posts

"prepuno hemikalija" je floskula koja ništa ne znači. ostalo si u pravu, s tim što nije baš tako crno belo kako ga postavljaš. mi kuvamo uvek i kada možemo, ali pokleknemo pred kupovnom hranom tipa ćevapi ili mek jer nas na to tera život tj. posao zbog kojeg sam veoma retko kod kuće a i jer je do jaja. ne znam da li imaš situaciju u kojoj dođeš kući u 18-19h, a dete treba da ti ide na spavanje u 21h i sad ti treba da, umesto da se nešto igrate i zezate, provedeš četvrtinu tog vremena kuvajući plus još toliko hraneći je (govorim o detetu od 2-3-4 godine) pošto je hrana nikada nije zanimala tj. s 9 meseci je počela akvitno da odbija hranu zato jer je zajeban karakter koji ne želi da proba ništa što joj nepoznato plus ima jaku potrebu da nametne svoju volju (znam, znam, većina dece je u tom fazonu, ali nije većina dece ovoliko u tom fazonu kao moje, radio sam sondažu po prijateljskim kućama lol). a vikendom još i kuvamo, osim kada rešimo da ne jer treba se nešto i družiti i videti s ljudima i drugom decom, majku mu, a to nekako uvek ispadne da odeš na skoro ceo dan od kuće kada se na to doda i neko pevanje, balet i slično. dakle, nije uopšte tako prosto kao što predstavljaš iako si načelno u pravu za to koliko traje priprema jela i slatkiša.

Pitanje je i "dostupnosti" sorti biljaka koje trpe netretiranje uopste moguca sad.

Imam nekog prijatelja agronoma koji je prestao da se bavi "formiranjem" zasada jabuka jer ove sorte danas traze nenormalno mnogo prskanja.Traze i ove ostale vocke ali dosta manje..

Link to comment
  • Replies 125
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • dùda

    17

  • ivy

    17

  • Haralampije

    14

  • Prokleto Djubre

    12

To što je on napisao su danas dosta prihvaćene stvari u naučnoj zajednici koja se bavi alergijama btw, nisam sigurna doduše da će neko dobiti Nobela za to. cela poenta je da je imuni sistem čoveka evoluirao u kontaktu sa određenim vrstama mikroorganizama i na njima učio šta da toleriše a na šta da pravi odgovor. Deluje da se u gradovima zapada nalazi drugačija smesa mikroorganizama ( ne nužno da ih je i manje, možda samo različitih) i da to utiče na sazrevanje imunog sistema. Alergija, autoimune bolesti, sve nastaju kao posledica toga da imuni sistem umesto da ne reaguje kad je izložen Xu, a reaguje kad je izložen Yu, umesto toga krene da se brani od Xa. Sem higijenske hopteze koja je epidemiološki podržana, znaju se i drugi faktori koji utiču na pojavu alergija i autoimunih bolesti. Ne zna se sve naravno, i ima tu još mnogo da se otkriva, ali reći kako se ne zna šta izaziva alergije i kojim mehanizmima je godine 2016te je promašeno.

Krenuli smo od price da je keks tipican predstavnik onoga sto izaziva alergije. Za dokaz takve teze, skoro da nemam sumnje da bi se dobio Nobel jer bi pobio neka opsteprihvacena objasnjenja tog procesa koja recimo da mogu da se svedu na ovo sto si ti napisala. Krajnja poenta mog posta je bila da tako olako shvatanje medicine gde ti uletis i objasnis da nesto nije kako svi misle da jeste podrazumeva da si prejebao hiljade ljudi koji se time bave ceo zivot. Nije da se nije desilo, mnoga dostignuca smo upravo dobili tako sto se autsajder popisa na celu naucnu zajednicu, ali to trazi veoma posvecenog i briljantnog pojednica. Ja samo izrazavam sumnju da je takav ovde na forumu.

Link to comment

A sto se kalorija tice, radi se o najjednostavnijem zakonu odrzanja energije (uneto - potroseno = stekovano). Sta mislite da radite kad pokusate da jedete manje da bi malo smrsali? Brojite kalorije bez brojanja. Samo ga radite malo nepreciznije. Recimo neko odluci da izbaci hleb iz ishrane i ocekuje da mu se smanji kolicina masti u telu. To ima dva ishoda - nadoknadice hleb koji je izbacio nekom drugom hranom i nista se nece desiti ili ce za toliko manje unositi pa ce videti nekakav napredak. Vecina takve stvari radi nesvesno i onda imas ljude koji su uspesniji zato sto manje lazu sami sebe i intuitivno razumeju kolicine i energetsku vrednost hrane i one koji ne razumeju kako to da njima ni jedna dijeta ne radi. Brojanje kalorija oslobadja od intuitivnosti celog procesa i daje ti matematicki nacin da meris sta tacno radis. Ono sta sam ja video, vecina koja ima stvaran problem sa ishranom a odbija brojanje u stvari brani svoje pravo da laze samog sebe.

Znam koliko sam se iznenadio kako sam ja daleko bio od onoga sto sam mislio da zaista pojedem kad sam prvi put odlucio da zapisem sve. Cela ta fizika koja realno postoji je mnogo manje vazan faktor u odnosu na psihologiju i samozavaravanje na koje je prosecan covek spreman.

Link to comment

a gde se u toj jednacini uneto-potroseno=ustekano/izgubljeno nalazi tzv brzina metabolizma. npr dve osobe istog pola i godina koje se fizicki trose isto ( minimalno) unose isto kalorija, jedna normalne tezine druga gojazna.

jel i to faktor ishoda ili neki populisticki mit...?

 

edit - imaju i isti udeo misicci:masti.. i td

Edited by InvisibleLight
Link to comment

Nalazi se u promenljivoj "potroseno". Neko mora da trci, a nekome je dovoljno da dise da bi se odredjena energija potrosila, vecina je izmedju. 

Ima ljudi koji imaju i neka trosenja kojih nisu ni svesni, pa to pisu u metabolizam, ali zanemarimo to jer nema sumnje da razliciti ljudi razlicito trose u mirovanju. Pored toga, postoje razlike u lakoci dobijanja i odrzavanja misicne mase, tu takodje imamo prilicne razlike medju ljudima.

Nije fer i zivot je kurva, ali jednostavno je tako. Najgore sto covek moze kad prihvati tu cinjenicu je da upadne u "not my fault" fazon. Zato prvo svako sebi mora da pronadje koja mu je energija odrzavanja, a tu je brojanje kalorija od velike pomoci. Naravno, opet postoje ljudi koji intuitivno znaju koja je to kolicina, ali vecini je brojanje neophodno. Ima mala caka sto se maintenance tacka menja kako si laksi ili npr. povecavas misicnu masu. Zato ogromna vecina ljudi koji se bave time savetuje da se prilikom kalorijskog minusa radi nesto sto opterecuje misice da se njihova masa sto manje menja (da ih ne gubis uopste je idealan i tesko dostizan slucaj). Ovde vec ulazimo u nesto sto nije tema, pa da ne uplicemo retenciju vode i slicne stvari.

Link to comment
  • 1 month later...

Da, a i naši preci iz praistorije su jeli termički neobrađenu hranu i šta im je falilo?

A onda pogledaš u life expectancy tih kromonjonaca, eskima, budista isl i shvatiš da je, iako možda nije neophodno, ipak dobro jesti i biljke i životinje.

Iamš npr. stanovnike današnjih tzv. Plavih Zona koji spadaju među najdugovećnije i ishrana im je najvećim delom vegetarijanska.

 

https://www.nsca.com/uploadedfiles/nsca/inactive_content/program_books/ptc_2013_program_book/aragon.pdf 

ne radi link izgleda, novi - https://www.alanaragonblog.com/wp-content/uploads/2013/07/Paleo-Diet-Claims-Vs-Evidence.pdf

 

 

 

wN9HNyU.png

 

3hfvx4I.png

 

R4y9Bej.png

 

keiCeFn.png

QyZ06yC.png

 

 

Edited by miki.bg
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...