Jump to content
IGNORED

Da li je procesuirana hrana dobra za našu ishranu ?


dùda

  

17 members have voted

  1. 1. koliko jedemo procesuirano ?

    • nikad, moja samoposluga je pijaca
      1
    • retko
      8
    • redovno
      8
    • ishrana mi je bazirana na procesuiranoj hrani
      0


Recommended Posts

odumrle su poslednje 3 moždane ćelije kada sam pročitao par postova tipa to je nezdravo zato što je industrijsko ili to je nezdravo, puno je hemije

 

da mi je makar jedna ostala tužio bih vas, ovako ništa

 

najbolje mi se svideo margarin od nafte, to bih voleo da jedem ako ima neko adresu za nabavku, hvala unapred

Link to comment
  • Replies 125
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • dùda

    17

  • ivy

    17

  • Haralampije

    14

  • Prokleto Djubre

    12

+1 

 

to sa naftom je ono, bapska glupost koja nikako da umre već jedno 40 godina. Kao i ona priča "margarin je jedan molekul od plastike", to jebote ni ne znači ništa "jedan molekul od", voda je "jedan molekul" od sone kiseline i još osamsto pesto jedinjenja po toj logici. dito za "puno hemije", to isto ništa ne znači. čekam samo da neko spomene E-ove.

 

inače, kao i za GMO, uglavnom se prosto ne zna koliko je šta štetno kada je reč o tim dihotomijama margarin-puter. pa jebote još uvek se vode debate da li kardiovaskularni sistem sjebava mast ili šećer.

Link to comment

ja samo mislim da neki keks,puding,sos,nesto iz kesice sa osamsto,sesto sastojaka ne mogu biti dobri za nase telo

jer bez obzira da li su ti sastojci dokazano ne stetni ali su,iako nisu stetni, krajnje bespotrebni za unos i bespotrebno opterecuju telo pa ih samim tim izbegavam

 

na stranu sto vecina tih proizvoda nema neku znacajnu hranljivu vrednost niti su neophodni sa te strane..ugl prazne kalorije i uzivanje u ukusu(secer,umami,glutaminat itd..)

Link to comment

Pa po toj logici i recept za kuvanje sa osamsto šesto sastojaka nije dobar.

 

I na kraju  završimo kao Maja Volk. Batalimo prazne kalorije (btw šta je to?), začini i ukusi su nepotrebni,  nego lepo sve u blender i udri.

 

On topic:

- Verujem nauci i državnoj regulativi (standardima i ispitivanjima). Ako na kutiji ne piše da je otrovno ili da nije dozvoljeno deci i trudnicama, onda je to meni OK.

- Ne verujem a priori svim proizvođačima:

  bilo da je neka industrija (hoće li matijević praviti kobaju od buđavog mesa ili će pkb lažirati ispravnost analize otkupljenog mleka)

  bilo da su seljaci, hoće li voće i povrće prskati onako odokativno čime stignu

- I naravno, više volim prirodno (npr. pavlaku za kuvanje prirodnu a ne sintetičku), ne toliko zato što ću umreti od procesirane hrane, već zbog ukusa i načina pripreme

Edited by Frile
Link to comment

Eskimi su prezivljavali prakticno bez bilja, neki Budisti apsolutno bez zivotinja, razni narodi manje ekstremno, ali opet veoma specificno za neko podneblje ili kulturu. Iskustvo hiljada godina jasno kaze da reci 'neophodno' za bilo koju namirnicu nema nikakvog smisla. Takodje, definisati 'dobro za nase telo' ume biti veoma komplikovano kad stvarno krenes da se pozabavis time.

Ne kazem da neke stvari nisu ocigledne, npr. povecanje koriscenja secera se sasvim jasno moze dovesti u vezu sa mnogim bolestima, ali ne treba zaboraviti ni jednog trenutka da su mnoga misljenja o tome sta je dobro a sta lose dosta bliza religiji nego nauci. Kod odredjenih dijeta to dostize nivo kulta gde ljudi potpuno svesno odbacuju neke dokaze a prigrle druge samo na osnovu svoje vere. Ko god malo baci pogled na ono sto je smatrano dokazanim poslednjih par decenija bice mu jasno koliko tu ima dokaza. Neko sredovecan je bio svedok vremena gde je sva mast bila ubica, pa onda samo neke masti, pa onda balans izmedju omega 6 i 3, pa je onda ubica postao ugljeni hidrat/secer, svaka mast dobra, pa ipak ne svaka, pa paralelno imamo visokoproteinske dijete sa svojim dokazima gde je ostatak namirnica nuzno/nepotrebno zlo, "pecinski covek" pristup, IIFYM, itd, itd...

Ja zaista nemam pojma kako danas posao dijeticara (ili kako se to zove kod nas) moze da se radi posteno i otvorenog uma. Samo ovo oko margarina je vec jedna od najduze smaranih rasprava medju najvecim autoritetima u tom polju i sad ti nakon sto si zavrsio faks imas jasno misljenje o tome i preporucujes nekome nesto. Ja znam da ja to ne bih mogao da radim i veoma sam skeptican prema ljudima koji toliko nonsalantno imaju cvrsto misljenje.

Link to comment

Pa po toj logici i recept za kuvanje sa osamsto šesto sastojaka nije dobar.

 

 

 

 

mislila sam na osamsto,sesto bespotrebnih hemikalija,nisam se dobro izrazila...procitaj za pocetak sastav npr. ,,Barni,, keksa(onog medvedica koji se reklamira kao prezdrav deciji keks)

Edited by ivy
Link to comment

Pa po toj logici i recept za kuvanje sa osamsto šesto sastojaka nije dobar.

 

I na kraju  završimo kao Maja Volk. Batalimo prazne kalorije (btw šta je to?), začini i ukusi su nepotrebni,  nego lepo sve u blender i udri.

 

On topic:

- Verujem nauci i državnoj regulativi (standardima i ispitivanjima). Ako na kutiji ne piše da nije otrovno ili da nije dozvoljeno deci i trudnicama, onda je to men

i OK.- Ne verujem a priori svim proizvođačima:

  bilo da je neka industrija (hoće li matijević praviti kobaju od buđavog mesa ili će pkb lažirati ispravnost analize otkupljenog mleka)

  bilo da su seljaci, hoće li voće i povrće prskati onako odokativno čime stignu

- I naravno, više volim prirodno (npr. pavlaku za kuvanje prirodnu a ne sintetičku), ne toliko zato što ću umreti od procesirane hrane, već zbog ukusa i načina pripreme

 

iz prve ruke, inspektor u min. poljoprivrede:

ako odozgo stigne naredba da nesto mora da prodje to i prodje, bez obzira na rezultate analiza i lazirane papire i kojesta jos..

Link to comment

 Iskustvo hiljada godina jasno kaze da reci 'neophodno' za bilo koju namirnicu nema nikakvog smisla. 

 

 

ma naravno..

npr moj prijatelj vegan koji ima 53god na dorucku od 2narandze i 2banane ode biciklom Ns-Popovica,ostavi bicikl i otrci fruskogorski maraton od 40km (sa bog zna koliko visinske razlike) a usput obrsti neke samonikle travke i popije nekoliko cajeva na punktu i vrati se u Ns bicklom..srecom pa je nazad sve nizbrdo :D

 

za mene nije pitanje sta je ,,neophodno,, ovde je vise pitanje sta je visak i bespotrebno

Edited by ivy
Link to comment

iz prve ruke, inspektor u min. poljoprivrede:

ako odozgo stigne naredba da nesto mora da prodje to i prodje, bez obzira na rezultate analiza i lazirane papire i kojesta jos..

 

Znam to, imali smo i aflatoksin (koji je btw prirodan 100%).

Ali to već spada u drugi slučaj, u lokalne izuzetke i izvrdavanja pravila.

 

Ja mislim pre svega na takozvane E sastojke, na aditive, emulgatore, itd koji se koriste i moraju da se koriste svuda, u svim prehrambenim industrijama. I na ulja od ovoga i onoga, prirodna, manje prirodna i skroz sintetička. Ako nauka nije našla da je to štetno, ja joj verujem.

 

Naravno, i ti sastojci (kao i mnogi drugi) mogu biti štetni u određenim koncentracijama ili kombinacijama, postoje pravila koja to regulišu, uvek se može naći neko (čak i na državnom nivou - aflatoksin) koji će izvrdati ta pravila i napraviti štetan proizvod.

Link to comment

ma naravno..

npr moj prijatelj vegan koji ima 53god na dorucku od 2narandze i 2banane ode biciklom Ns-Popovica,ostavi bicikl i otrci fruskogorski maraton od 40km (sa bog zna koliko visinske razlike) a usput obrsti neke samonikle travke i popije nekoliko cajeva na punktu i vrati se u Ns bicklom..srecom pa je nazad sve nizbrdo :D

 

za mene nije pitanje sta je ,,neophodno,, ovde je vise pitanje sta je visak i bespotrebno

 

Čini mi se da je puuuno hemije utrošeno da bi te pomorandže i banane stigle do NS i ostale zrele i jestive.

A ne verujem da je samo na tome otrčao maraton :)

Link to comment

Čini mi se da je puuuno hemije utrošeno da bi te pomorandže i banane stigle do NS i ostale zrele i jestive.

A ne verujem da je samo na tome otrčao maraton :)

 

 

ja verujem jer je extrim i ludjak i znam koliko malo jede a koliko trci i vezba

..ima teoriju da treba da ima ,,sto manje celija jer su jednostavnije za odrzavanje a da imaju sto je moguce vecu efikasnost,,..do podne se zamalo nije onesvestio ali je srecom nabasao na kontrolni punkt sa cajevima i hlebom  :lolol:

 

 

 

Ja mislim pre svega na takozvane E sastojke, na aditive, emulgatore, itd koji se koriste i moraju da se koriste svuda, u svim prehrambenim industrijama. I na ulja od ovoga i onoga, prirodna, manje prirodna i skroz sintetička. Ako nauka nije našla da je to štetno, ja joj verujem.

 

 

 

 

nije ni za heroin u prvih nekoliko godina..

Link to comment

mislila sam na osamsto,sesto bespotrebnih hemikalija,nisam se dobro izrazila...procitaj za pocetak sastav npr. ,,Barni,, keksa(onog medvedica koji se reklamira kao prezdrav deciji keks)

 

 

Bespotrebnih?

 

Bez tih hemikalija keks ne bi trajao duže od par dana, ili bi bio preskup (zbog kvalitetnijih i skupljih sastojaka). Gde je sada Keksi da objasni! Elem, ko hoće da u prodavnici kupuje (ukusan) keks (i bilo koju drugu hranu uostalom), mora da računa na te "nepotrebne" sastojke.

Link to comment

jbt koliko vi uopste jedete taj margarin, ja jednom kvartalno na krisci hleba i o vecim praznicima u kolacima i to je to.

pre ce me ubiti smog.

Taj fazon :D

Ja zapalim pljugu mamuran od juce pa iskuliram margarin za dorucak da me ne jebu trans masti.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...