Jump to content
IGNORED

Da li je procesuirana hrana dobra za našu ishranu ?


dùda

  

17 members have voted

  1. 1. koliko jedemo procesuirano ?

    • nikad, moja samoposluga je pijaca
      1
    • retko
      8
    • redovno
      8
    • ishrana mi je bazirana na procesuiranoj hrani
      0


Recommended Posts

eno tamo na dumu, krenula rasprava kojoj tamo verovatno nije mesto

 

mislim da ovo pitanje zavređuje svoju temu

koliko jedemo procesuirano, kakav je zapravo sastav te hrane, koliko je to za nas korisno i da li je uopšte ?

 

ovde bi mogli da ostavljama i svoja zapažanja o određenoj hrani, upozorenja i tsl

 

sećam se jednom prilikom da sam se oduševila kada sam videla tomijev majonez sa maslinovim uljem

kupila, srećom malu količinu

stigla kući, nabila naočale, ali morala još  i lupu da koristim

maslinovog ulja 0,2 %  :isuse:

to je bila tačka na kojoj sam prestala da jedem majonez, sada kada i pravim neku salatu za koju mi treba, pravim svoj i to sa maslinovim uljem isključivo

 

 

pod procesuiranom hranom  pre svega podrazumevam prerađenu hranu koju kupujemo po marketima

mleko i mlečne proizvode ne bih baš strpala tu, barem ne većinu

razni fastfudovi su tu takođe, kod nas naročito pekare, koje niču kao gljive posle kiše

 

 

elem, puter ili margarin ?

Link to comment
  • Replies 125
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • dùda

    17

  • ivy

    17

  • Haralampije

    14

  • Prokleto Djubre

    12

zaboravila sam da dodam

 

na putu što većeg izbegavanja prosecuirane hrane radim sledeće:

 

- nabavljam i dovlačim iz hercegovine sve što mogu i kada mogu (jagnje, svinju, jaja, kajmak, krompir, mrkvu, luk i već šta ima)

 

- kuvam skoro svaki dan, frižider mi je pun povrća

 

- sama pravim kiselo mleko

 

- ne kupujem slatkiše, isključivo ih pravim

 

ne znamsad više, al' setiću se još  :fantom:

Link to comment

Pa naravno ko može sam treba što više da koristi, ali pitanje je u kojoj meri...

Ono što znam posredno o mesno prerađivačkoj industriji je da su , da se tako izrazim komercijalisti nadvladali tehnologe tako da tu nema mnogo dileme.

Treba čitati deklaracije ali potpuno se zaštititi je nemoguće...

 

 

....shit has hit the fan...

Link to comment

Tesko je izbeci takvu hranu.Nesto je manje procesuirano (mleko,mlecni proizvodi) a nesto vise (mesne preradjevine, sosevi, slatkisi).Po meni su slatkisi i sosevi gori od mes.preradjevina, gledajuci sa vise strana

Link to comment

Tesko je izbeci takvu hranu.Nesto je manje procesuirano (mleko,mlecni proizvodi) a nesto vise (mesne preradjevine, sosevi, slatkisi).Po meni su slatkisi i sosevi gori od mes.preradjevina, gledajuci sa vise strana

koji sosevi?molim te mozes li preciznije?zdravlje je u pitanju a upucen si vise od ostalih
Link to comment

Pa nisam nesto specijalno upucen ali svaki kecap, majonez,preliv za salatu,kojekoji dresinzi vise ili manje sadrze puno hemije i secera.Secer naravno nije otrovan ali povecava kalorijsku vrednost hrane bez potrebe i provocira nase telo da luci vise insulina nego sto treba.

Link to comment

Ne racunajuci sveze i neobradjeno, sva hrana je procesuirana, tako da bi bolja oznaka mozda bilo 'industrijska hrana'. S druge strane ni to sto nesto nije industrijsko nije bog zna kakav garant. Npr. pre dve godine je valjda moja baba preko nekih svojih od nasih™ ljudi kupovala jagnjetinu koju sam dva puta jeo i posle koje sam oba puta umalo zaspao za stolom. Posle sam citao da to 'oce ako se previse tove sa kukuruzom i ko zna cim. Tako da i ta prica o domacem i zdravom moze da bude bullshit, a s tim i margarin i maslac dilema. Jedem maslac (ukus margarina nisam voleo ni kao dete), ali onaj najjeftiniji i nisam nesto ubedjen da grabim zdravlje kasikom, tj. nozem.

Link to comment

pisao ja ovde negde o mom iskustvu sa domacim pilicima :lolol:

 

ukratko, muz penzos, gaji pilice, zena apotekarka, donosi ih onome ko je narucio, ociscene. kupovali redovno, divni pilici. a onda mi apotekarka isprica da im svake dve nedelje umesa punu kutiju pentreksila u kukuruz...

Link to comment

 

 

Posle sam citao da to 'oce ako se previse tove sa kukuruzom

To jednostavno nije tacno, nemoj da e neko laze :) A glede dileme puter-margarin samo cu jedno reci:margarin se proizvodi vestackim (industrijkim) putem sjedinjavanjem ulja i vode  a moze da se dobije navodno i od nafte 

Edited by Haralampije
Link to comment

Ne secam se sta je bilo, a i mozda sam nesto pogresno razumeo, tek sam sasvim siguran da nisam jeo nista zdravo, domace sto je paslo travu na livadi. Isto vazi i za maslac - moze neko da eliminise sav margarin i jede maslac po ceo dan, ali ako jede maslac pitaj boga odakle, tesko da se usrecio.

Link to comment

Pa nisam nesto specijalno upucen ali svaki kecap, majonez,preliv za salatu,kojekoji dresinzi vise ili manje sadrze puno hemije i secera.Secer naravno nije otrovan ali povecava kalorijsku vrednost hrane bez potrebe i provocira nase telo da luci vise insulina nego sto treba.

odlican info.osim majoneza nista od toga ne jedem.a i to retko.i slatkise sam ozbiljno smanjio a vocke pojacao
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...