Jump to content
IGNORED

PPP lista 10 najvecih knjiga


Meazza

Recommended Posts

herbert - božanski car dine

zelazni - gospodar svetlosti

gibson - neuromanser

dik - čovek u visokom dvorcu

dik - tecite suze moje reče policajac

strugacki - teško je biti bog

pekić - atlantida

po - avanture ea pima

ursula - leva ruka tame

pekić - novi jerusalim

 

malo je 10, evo bez reda vako

Link to comment
  • Replies 123
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Meazza

    23

  • Bujodrag

    12

  • kobni zelaya

    8

  • Lancia

    6

Ovo su bili moji vodiči:

 

1. Bhagavad gita

2. Gorski vijenac

3. Don Kihot

4. Hamlet

5. Umeće ratovanja

6. Meri Popins

7. Plodovi zemlje

8. Solaris

9. Enciklopedija mrtvih

10. Nepodnošljiva lakoća postojanja

Link to comment

uz onu od Kumsa:

 

Razgovor u katedrali - Mario Vargas Ljosa

Čapajev i praznina - Viktor Peljevin

Igraj igraj igraj - Haruki Murakami

Floberov papagaj - Džulijan Barns

Stranac - Alber Kami

Parfem - Patrik Ziskind

Drame - Harold Pinter

Sofijin svet - Justejn Gorder

Flogiston - Živojin Pavlović

Gubitnik - Tomas Bernhard

Link to comment

Vidim sad da je Master i Margarita izgleda najomiljeniji roman i u Srbalja (ne delim oduševljenje). Interesantno je da u Rusiji (gde je to verovatno takođe najomiljeniji roman) se lože mnogo više na to iz političko/religioznih razloga, konteksta koji ovde ne postoji.

Poznat mi je taj fenomen i nalazim ga veoma smesnim, biti verujuci pravoslavac i uzdizati iz religioznih razloga jednu tako jereticku knjigu koja sadrzi svoju nimalo povoljnu verziju istorije hriscanstva i nebeske hijerarhije.

Edited by IndridCold
Link to comment

Poznat mi je taj fenomen i nalazim ga veoma smesnim, biti verujuci pravoslavac i uzdizati iz religioznih razloga jednu tako jereticku knjigu koja sadrzi svoju nimalo povoljnu verziju istorije hriscanstva i nebeske hijerarhije.

 

Uopšte ne vidim to tako, nalazim da je knjiga prilično "bogougodna".

Link to comment

Nepodnosljiva lakoca je isto opako bolna knjiga.malo su mi elementarne cestice nastavak svega toga.uzaludnost i nemoc.to kad seru da sve zavisi od ljudske volje

Link to comment

Uopšte ne vidim to tako, nalazim da je knjiga prilično "bogougodna".

Samo na prvi, veoma povrsan pogled. Djavo i njegova svita su prikazani u veoma simpaticnom svetlu, Isus je predstavljen kao obican covek koji je imao samo jednog ucenika koji je uz to sve pogresno shvatio i jos pogresnije zapisivao (za daleko manje stvari su recimo Tolstoj i Kazancakis izopsteni iz pravoslavne crkve), knjiga slavi paganske rituale, glavni junak je jedna vestica, Voland kaze Levi Matveju da je njegov gospodar (bog) glup i da je tama isto toliko neophodna i dobra kao i svetlost, da nabrojim samo najociglednije stvari.

 

Ali knjiga je u isto vreme i prst u oko marskisticko-materijalistickom pogledu na svet, sovjetskom uredjenju takodje, i to je u stvari glavni razlog sto su se mnogi antikomunisti koji kao nesto veruju, a o svojoj religiji ne znaju skoro nista, zalepili za nju.

Link to comment

Samo na prvi, veoma povrsan pogled. Djavo i njegova svita su prikazani u veoma simpaticnom svetlu, Isus je predstavljen kao obican covek koji je imao samo jednog ucenika koji je uz to sve pogresno shvatio i jos pogresnije zapisivao (za daleko manje stvari su recimo Tolstoj i Kazancakis izopsteni iz pravoslavne crkve), knjiga slavi paganske rituale, glavni junak je jedna vestica, Voland kaze Levi Matveju da je njegov gospodar (bog) glup i da je tama isto toliko neophodna i dobra kao i svetlost, da nabrojim samo najociglednije stvari.

 

Ali knjiga je u isto vreme i prst u oko marskisticko-materijalistickom pogledu na svet, sovjetskom uredjenju takodje, i to je u stvari glavni razlog sto su se mnogi antikomunisti koji kao nesto veruju, a o svojoj religiji ne znaju skoro nista, zalepili za nju.

 

Pa vidi, odgovor je jednostavan - knjiga je fikcija, nije prepričavanje biblije. Ona je pro-hrišćanska i anti-komunistička (materijalistička) i to je dovoljno. Glupo je gledati na nju iz ugla "šta bi sveštena lica rekla" - to nije ni bitno, kad bi se tako gledalo, svaka knjiga bi bila jeretička.

Takođe, mislim da nije ni bitno što čitaoci kojima se ona dopada "o svojoj veri ne znaju ništa" - so what? Nije potrebno poznavati veru da bi se čitale knjige, a i može se biti vernik bez "poznavanja vere", da ne idem dalje u pitanja vezana za veru u boga koja mi je strana.

Međutim, barem u Rusiji, ona sigurno vuče popularnost zbog svoga anti-materijalizma i zato što je dugo bila u bunkeru. Neki veoma ozbiljni ljudi tamo tvrde da knjiga ne bi nikada doživela ni približnu popularnost da nije bila decenijama u bunkeru i ja im verujem.

Link to comment

Ja sam ti upravo dokazao da knjiga nije i nikako ne moze biti prohriscanska. Pre bi se mogla nazvati satanistickom.

 

Pretpostavka postojanja boga i satane nije svojstvena samo hriscanstvu, ima nesto i u ostalim detaljima.

Edited by IndridCold
Link to comment

Majstor i Margarita - najprecenjenija knjiga ikada. 

 

(Inače, mislim da Džojsov Uliks sadrži skoro sve navedene knjige u sebi... Irac je toliko iznad svih da mi se čini da je, recimo, Majstora i Matgaritu mogao napisati za par dana i inkorporirati u neko od poglavlja čisto vežbe radi)

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...