Jump to content
teacher

Izbori 2016 - play by play

Recommended Posts

Diskutant

ene ga, kada je narod direktno birao poslanika, izabrao je dr voju šešelja, a nije izabrao b pekića

i opet bi

dočim, birajući indirektno, izabrao bi bolje?

Braća Strugacki

dočim, birajući indirektno, izabrao bi bolje?

Zasto me to pitas? Bilo je reci da je direktno dobro. Ja ne mislim tako, a bio sam nezan pa nisam potezao predsednicke izbore, nego sam dao stari i sraman primer kako je to kada narod ima zasluzenu slobodu da promislja, a slobodu mu niko ne sme oduzeti.

Diskutant

kako nema. šire govoreći, polaziš od toga da bi ustoličenje nekoga rešilo predsednički problem. rešilo bi ga utoliko što bi predsednik nestao ali ne i tenzije koje nastaju zloupotrebom vlasti, a u užem smislu, iz nekog razloga se kralju dodaje mitska nepogrešivost; e pa, vidi, od toga su i britanci pobegli uprkos fantastičnoj tradiciji monarhije pa su okrunjenoj glavi rezervisali ekstremno ograničenu izvršnu ulogu a sve prebacili na nekog drugog, koji je podložan i biranju i skidanju. razlog zašto su se negde monarhije zadržale su istorijske okolnosti i duboka ukorenjenost koja je u srbiji bila prekinuta vekovima.

uvođenje monarhije u okolnostima današnjeg sveta je, po meni, ravno ludilu kada se srbija (a i bilo koja druga država koja to nije). a smatram da sam u pravu jer ni tebi u svim ovim razmatranjima nije palo na pamet da je kraljevsko sedlo već kaparisano izdancima karađorđevića. ako smo već ubeđeni da je monarhija rešenje, pa hajde i da se ponašamo monarhistički - pustimo da na presto sedne onaj ko je već 'od boga' predodređen na taj sic. boli, zar ne? možda bi već da biraš nekog drugog? ja svakako bih.

Diskutant

Zasto me to pitas? Bilo je reci da je direktno dobro. Ja ne mislim tako, a bio sam nezan pa nisam potezao predsednicke izbore, nego sam dao stari i sraman primer kako je to kada narod ima zasluzenu slobodu da promislja, a slobodu mu niko ne sme oduzeti.

nijedan od modela nije bez greške. ono što dodaje vrednosti bilo kom od odabranih modela je vreme i ukorenjenost, jer se zakonima šlifuju a za to jeste potrebno baš vreme. najtragičnije je ići iz jednog u drugi model izbora. kod nas je neposredno biranje za predsednika i skupštinu mnogo ukorenjenije u smislu prakse i praviti totalne zaokrete je prevelika ludost, bolje da se ispolira to što već postoji i funkcioniše.

Braća Strugacki

Mene to nista ne boli i ja nisam nista napisao povodom predsednickog pitanja nego na temu vodje. Vodja u nasem slucaju nije predsednik nego premijer, a malo ranije je bio PPV. Zdravo je iskljuciti ljubav i idolopoklonstvo iz te price i njih vezati za figuru bez stvarne moci, dok pragmaticni deo odnosa ostaje vezan za politicare tj one koji imaju moc. A ko je monarh sta ima veze, jos je lakse kada nisi morao da ga biras, jebi ga takvog nam je Bog dao, vise voli sto imamo joas gore tamo gde smo sami birali. Jednog dana ce se i na ovim prostorima birati mozgom, samo to necemo docekati, zato mora da postoji mehanizam koji ce nas stititi od nas.

Diskutant

inače, nije toliki problem u samom načinu izbora, koliko u pravosudnoj havariji. to je verovatno i jedina ključna oblast za funkcionisanje države i društva, koja bi se morala snažno promeniti, jer se decenijama sitno krajcuje i dopisuje, sa namerom da se održava blago haotično stanje, koje je idealno za lov u mutnom.

Diskutant

Mene to nista ne boli i ja nisam nista napisao povodom predsednickog pitanja nego na temu vodje. Vodja u nasem slucaju nije predsednik nego premijer, a malo ranije je bio PPV. 

taj je deo meni jasan, nego mi nije jasno otkuda zaključak da je onda najbolje moći vođe™ dodeliti kralju i fiksirati ih za nečiju sudbinu doživotno, zato sam i pisao čaršafe. moje mišljenje je da bi se time samo pojačavale neslobode a tenzije možda i radikalno porasle.

Braća Strugacki

Pa ne dodeljujes moci vodje, bas naprotiv. Neka bude vodja bez moci, a cinovnici neka imaju moc, oni su smenjivi i sa njima je tada lakse.

Braća Strugacki

inače, nije toliki problem u samom načinu izbora, koliko u pravosudnoj havariji. to je verovatno i jedina ključna oblast za funkcionisanje države i društva, koja bi se morala snažno promeniti, jer se decenijama sitno krajcuje i dopisuje, sa namerom da se održava blago haotično stanje, koje je idealno za lov u mutnom.

+1

Dankan Ajdaho

Tek sad sam skapirao da je čestiti SPO na Vučićevoj listi. Kakvi pilićari, sunce ti jebem.

hazard

taj je deo meni jasan, nego mi nije jasno otkuda zaključak da je onda najbolje moći vođe™ dodeliti kralju i fiksirati ih za nečiju sudbinu doživotno, zato sam i pisao čaršafe. moje mišljenje je da bi se time samo pojačavale neslobode a tenzije možda i radikalno porasle.

Shvatio si pogrešno. Poenta je da se Srbima da bogom dani vođa™ koji to zapravo nije, baš da ne bi postojala mogućnost da se oko nekog političara stvori kult ličnosti jer bi to mesto bilo rezervisano za kralja. Bar sam ja tako shvatio Strugackog. Ima tu neke logike

Time Crisis

Tek sad sam skapirao da je čestiti SPO na Vučićevoj listi. Kakvi pilićari, sunce ti jebem.

Nije Čotrić onako vatreno branio Gašića tek tako.

Miralem

opet se zamajavate sa krljem? situacija nije dovoljno komplikovana iovako, pa nam se moze da eksperimentisemo sa svakakvim budalastim resenjima? ako je funkcija predsednika protokolarna, i on nema nikakva ovlastenja, onda ju treba ukinuti. a ne uvoditi dozivotnog predsednika sa naslednim talentom za obilno trosenje drzavnih para, koji je uz to i retardiran. koj je bre vama kurac?

Miralem

Shvatio si pogrešno. Poenta je da se Srbima da bogom dani vođa™ koji to zapravo nije, baš da ne bi postojala mogućnost da se oko nekog političara stvori kult ličnosti jer bi to mesto bilo rezervisano za kralja. Bar sam ja tako shvatio Strugackog. Ima tu neke logike

bas onako jaka logika.

Braća Strugacki

ja se ne zamajavam sa kraljem, u mojoj ga državi nema

sa druge strane ima problema sa sistemom, a u nedostatku sistema isplivavaju razne vođe, tako da ćemo taljigati sa raznima, ovako kako taljigamo, dok ne izgradimo sistem

što se tiče predsednika, uvek će moći da napuštaju svoje stranke kako bi bili predsednici svih, a dosadašnja iskustva sa tim metodom nam nisu baš dobra

da je čerčil bio srbin, ostao bi doživotni predsednik, međutim tamo je doživotno mesto već bilo zauzeto, tako da svako vreme dobije svog lidera, a ne lidera za sva vremena, a čak i ako je pogrešan,brzo ode i ne napravi previše štete, zato što je sistem tu da ga kontroliše u štetočinstvu, a drugi mehanizmi ga kontrolišu u roku trajanja

Guest
This topic is now closed to further replies.

• Create New...