Jump to content
IGNORED

Rat za Nagorno-Karabah


Ayatollah

Recommended Posts

  • Replies 958
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Redoran

    134

  • vememah

    91

  • Krošek

    49

  • namenski

    33

Ovde će ključnu prevagu da odnese nebo po meni tj. dal' su jači Turski i Izraelski dronovi ili Ruska protivvazdušna odbrana, tu je po meni glavno odmeravanje snaga...za sada su uspešni i jedni i drugi, dronovi jesu uništili neke pokretne radare Jermena + jedinice na zemlji ali Azeri imaju velike gubitke takođe od Jermenske artiljerije i dalekomentih projektila...čudi me da su uleteli tako i izložili svoj oklop i tehniku prvog dana.

Edited by Tutankamon
Link to comment
12 minutes ago, Tutankamon said:

Ovde će ključnu prevagu da odnese nebo po meni tj. dal' su jači Turski i Izraelski dronovi ili Ruska protivvazdušna odbrana, tu je po meni glavno odmeravanje snaga...za sada su uspešni i jedni i drugi, dronovi jesu uništili neke pokretne radare Jermena + jedinice na zemlji ali Azeri imaju velike gubitke takođe od Jermenske artiljerije i dalekomentih projektila...čudi me da su uleteli tako i izložili svoj oklop i tehniku prvog dana.

 

 

Pa ako je tacna informacija da su im oborili 20 BL, to je kraj, i odgovor na tvoje pitanje ko ce odneti prevagu na nebu.

Turci su ovim BL razarali Asadovu vojsku pa je Erdogan pomislio da ce i ovde olako. Jermeni imaju ozbiljnu PVO, i ovo je samarcina Arerbejdzanu.

Link to comment

Комнетар испод видеа, сам видео нема звук.

 

Quote

У нас есть потерянные позиции в направлении Талиша и на юге Арцаха, есть десятки погибших и десятки раненых — президент Арцаха Араик Арутюнян на экстренном заседании Совбеза

Азербайджан использует самолеты F-16 и турецкие беспилотники Bayraktar — президент Арцаха Араик Арутюнян

 

Link to comment
6 minutes ago, Banjo said:

 

 

Pa ako je tacna informacija da su im oborili 20 BL, to je kraj, i odgovor na tvoje pitanje ko ce odneti prevagu na nebu.

Turci su ovim BL razarali Asadovu vojsku pa je Erdogan pomislio da ce i ovde olako. Jermeni imaju ozbiljnu PVO, i ovo je samarcina Arerbejdzanu.

Turci su na kraju tamo podvili rep jer su Rusi štitili Asada svojom protivvazdušnom odbranom...ja uzimam za validno samo ono što je videom dokazano ili je druga strana potvrdila...ovo što oni izjavljuju ne verujem ništa

Edited by Tutankamon
  • +1 1
Link to comment
 
Ima mnogo nacina ali, kao i uvek kad je u pitanju konflikt oko nicega, od ljudi zavisi da li uopste zele da ga resavaju.
Teško je tu SSSR aparat takav kakav je bio (svakako ne normalan a kamoli uspešan) mogao nešto više uraditi južno od Stavropolja sa tim regionom i nasleđem iz Otečestvenog rata. Pored 50-ak etničkih grupacija tu je i milenijumska raskrsnica jezika, kultura i religija. Bosanski lonac naroda i narodnosti koji je nemoguće zamisliti a ne kontrolisati i rešiti.

Inviato dal mio Mi 9 Lite utilizzando Tapatalk

Link to comment
30 minutes ago, mlatko said:

Teško je tu SSSR aparat takav kakav je bio (svakako ne normalan a kamoli uspešan) mogao nešto više uraditi južno od Stavropolja sa tim regionom i nasleđem iz Otečestvenog rata. Pored 50-ak etničkih grupacija tu je i milenijumska raskrsnica jezika, kultura i religija. Bosanski lonac naroda i narodnosti koji je nemoguće zamisliti a ne kontrolisati i rešiti.

Inviato dal mio Mi 9 Lite utilizzando Tapatalk
 

 

Mozes i tako da gledas ali u principu svaki ovakav konflikt je podjednako resiv, kakvo god da mu je nasledje i koliko god dugo da traje. Ako neces da ga resis naci ces dovoljno materijala i u pet i u pet hiljada godina istorije. Ako hoces da ga resis onda mozes da budes pod necijom okupacijom stotinama godina, kao sto je bila Norveska pod Danskom i Svedskom, pa da ti nista od toga ne smeta, osim sto je deo istorijskog folklora. Jezik, kultura, religija, drzava, nacija, ideologija, sve su to konstrukti koji ne postoje u fizickoj realnosti i iskljucivo su proizvod naseg uma, sto znaci da samo od nas zavisi hocemo li ili necemo ginuti zbog toga.

Link to comment
27 minutes ago, harper said:

 

Mozes i tako da gledas ali u principu svaki ovakav konflikt je podjednako resiv, kakvo god da mu je nasledje i koliko god dugo da traje. Ako neces da ga resis naci ces dovoljno materijala i u pet i u pet hiljada godina istorije. Ako hoces da ga resis onda mozes da budes pod necijom okupacijom stotinama godina, kao sto je bila Norveska pod Danskom i Svedskom, pa da ti nista od toga ne smeta, osim sto je deo istorijskog folklora. Jezik, kultura, religija, drzava, nacija, ideologija, sve su to konstrukti koji ne postoje u fizickoj realnosti i iskljucivo su proizvod naseg uma, sto znaci da samo od nas zavisi hocemo li ili necemo ginuti zbog toga.

 

jermenija nema deterrent prema azerbejdzanu, az se moze zadovoljiti i skromnom pobedom, a i poraz im ne pada previse tesko, az ima kazus beli  = garantovan rat (to imamo sada)

 

na drugom ekstremu:

 

obe strane imaju adekvatan deterrent (ne mislim na atomske bombe naravno), neambiciozni ratni ciljevi nisu politicki opravdani (a oni koji bi hipoteticki bili opravdani su u domenu maste i ekstremnih ideologija, npr. "unistiti drzavu x"), poraz je politicki katastrofalan, ni jedna strana nema kazus beli = garantovan mir

 

treba nekako pretvoriti prvu situaciju u nesto sto blize drugoj situaciji. 

 

tesko je smisliti resenje konflikta jer uobicajena resenja tipa razmena teritorija ne garantuju bas da nekad ubuduce nece biti rat po prvobitnom modelu.

 

npr. ako se razmene teritorije, nestaje kazus beli, ali ostaje ambicija da se ima i preostali deo, i taj deo je u tom scenariju manji i mozda laksi za osvojiti.

 

treba tu... puno vise imaginacije. neko zaista izuzetno resenje. konstrukti su here to stay nazalost ukljucujuci sam konstrukt rata. 

Link to comment
  • Redoran changed the title to Rat za Nagorno-Karabah
  • James Marshall locked this topic
  • Redoran unlocked this topic
×
×
  • Create New...