Jump to content
IGNORED

Rat za Nagorno-Karabah


Ayatollah

Recommended Posts

20 minutes ago, theanswer said:

Ali čekaj, ispravi me ako grešim ali Jermenija sama ne priznaje NK i ako sada u ovom momentu kada dobijaju po ušima sa svih strana, kada su izgubili gomilu strateških pozicija oni ne šalju sve što imaju znači što kažu bacaju kitchen sink ovde, mislim iz Jermenije proper, sve što imaju da počnu da koriste i da uđu u potpun rat protiv Azera sa svime što to donosi, onda ne vidim da im iko može pomoći.

 

Mislim, ako Pašinjan već daje izjave kakve daje onda nek sa reči pređe i na dela. Ili postoji nešto iza kulisa što ne znamo. 

 

Не би им ништа помогло да признају Н-К. Нико их не би испратио а Алијев би истог тренутка редефинисао ратне циљеве и рекао да иде по комплетан Н-К и да нема стајања до Степанакерта. У овом тренутку је још увек фокусиран на бафер зону, Н-К наравно сматра делом Азербејџана али не искључује опцију да се до тога дође преговорима. Ако Јерменија призна Н-К, Азери ће се одмах прешалтати на тотални рат а можда и Турска утрчи да мало досоли. У том смислу бих рекао да признање Н-К Јерменима доноси само штету јер војницима то признање не треба као мотив за борбу.

 

Слажем се око овог другог што си навео. Јерменија јесте де факто учесник у сукобу, гину им и редовна војска и резервисти у Н-К. И јасно је да Н-К не може да се одржи без комплетног и свеобухватног уласка Јерменије у рат. Пашинјан то најави изокола, а онда позове становнике Арцаха који су побегли у Јерменију да се врате и боре, плус добровољце из уже Јерменије да се јаве у јединице Арцаха. Све нешто оклева да изда наређења регуларној војсци, можда чека да се испуцају све дипломатске опције или да стигне нека крштена опрема од Руса. Не верујем да игра неку игру пуштања Н-К низ воду јер ја стварно мислим да Јермени у том смислу нису Срби и да ће га исецкати у ситне комадиће ако само издалека нањуше такав сценарио.

Link to comment
  • Replies 958
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Redoran

    134

  • vememah

    91

  • Krošek

    49

  • namenski

    33

1 minute ago, Redoran said:

 

Не би им ништа помогло да признају Н-К. Нико их не би испратио а Алијев би истог тренутка редефинисао ратне циљеве и рекао да иде по комплетан Н-К и да нема стајања до Степанакерта. У овом тренутку је још увек фокусиран на бафер зону, Н-К наравно сматра делом Азербејџана али не искључује опцију да се до тога дође преговорима. Ако Јерменија призна Н-К, Азери ће се одмах прешалтати на тотални рат а можда и Турска утрчи да мало досоли. У том смислу бих рекао да признање Н-К Јерменима доноси само штету јер војницима то признање не треба као мотив за борбу.

 

Слажем се око овог другог што си навео. Јерменија јесте де факто учесник у сукобу, гину им и редовна војска и резервисти у Н-К. И јасно је да Н-К не може да се одржи без комплетног и свеобухватног уласка Јерменије у рат. Пашинјан то најави изокола, а онда позове становнике Арцаха који су побегли у Јерменију да се врате и боре, плус добровољце из уже Јерменије да се јаве у јединице Арцаха. Све нешто оклева да изда наређења регуларној војсци, можда чека да се испуцају све дипломатске опције или да стигне нека крштена опрема од Руса. Не верујем да игра неку игру пуштања Н-К низ воду јер ја стварно мислим да Јермени у том смислу нису Срби и да ће га исецкати у ситне комадиће ако само издалека нањуше такав сценарио.

 

Misliš da će Azeri svakako da se zaustavljaju pre Stepankerta? Ne deluje mi ovo ovako, jeste da i oni trpe dobre gubitke ali inicijativa je skroz na njihovoj strani, ako im prekinu onu komunikaciju sa Jermenijom jugozapadno a već su počeli da ispituju i odbranu severno od Hadruta... Jasno mi je da priznanje kao priznanje nikome ništa ne donosi ali sam i čuo da oni kao traže od nekih država, bar još jedne da priznaju Arcah a sa druge strane oni ćute. 

 

Čitao sam i kako Rusi gledaju na ovo. U fazonu je Pašinjan radio otklon od njih i sad ko ga jebe. Čak ima i onih što kažu da on ovo namerno radi, da će onda da uleti sa NATO-om neko primirje a evo bili su kod Stoltenberga i da će onda na konto priče Rusi nam nisu pomogli da rade totalni zaokret ka zapadu. Lično mislim da to nema šanse da se desi jer će mu gubitak u NK doći glave politički u samoj Jermeniji. 

Link to comment

За тај маневар са жртвовањем Н-К зарад евентуалног уласка у НАТО (најбоље да ће Турска да потпише и ратификује улазак Јерменије), морао би да буде луђи од Вучића и Вулина заједно. Ја стварно не верујем у то, а неко ме је на претходним странама разуверио и по питању тог отклона од Русије. Неповерење постоји али неког спектакуларног отклона на терену баш и није било. Проблем је у томе што Руси свако кокетирање са западом третирају као отклон, а у исто време јасно кажу да не признају Н-К и да се ОДКБ не односи на то. А овамо Турска и Израел спремају Азере за рат. Шта да раде Јермени онда? Ето, пробали су да преко дијаспоре у Француској дођу до признања за Н-К и добиће туки. Столтенберг им данас лагано рекао да НАТО није страна у сукобу иако друга највећа армија НАТО активно учествује у истом и то је свима јасно. Катастрофа им је међународни положај. Није баш комплетан ужас као наш положај 90-их али има неких сличности.

 

Азери ће се зауставити пре Степанакерта ако буду заустављени. Сада се терен драстично мења и Јермени ће ипак имати неке опције које нису имали на овим голетима у бафер зони. Проблем је у томе што су на тим голетима тако изгинули, да је питање да ли са оним што им је остало могу да се одрже чак и у планинама. Удар војске из Јерменије на Азере би им значајно олакшао положај, од тога многе ствари зависе. Али морају пре тога да смање Азерима учинак нападних дронова иначе их ни руска интервенција неће извадити.

  • +1 2
Link to comment
7 hours ago, Redoran said:

Ето, пробали су да преко дијаспоре у Француској дођу до признања за Н-К и добиће туки. Столтенберг им данас лагано рекао да НАТО није страна у сукобу иако друга највећа армија НАТО активно учествује у истом и то је свима јасно. Катастрофа им је међународни положај. Није баш комплетан ужас као наш положај 90-их али има неких сличности.

Preko dijaspore su isposlovali da X zemalja osudi Tursku za genocid, iako se sve dešavalo za vreme WW1. Po toj logici mogli bi sve da osude za neke genocide iz 19. veka. 

S druge strane ta ista Turska ih sad tamani u NK, a sad pomalo i u Jermeniji (S300). Ne pominju se nikakve sankcije, čak ni zabrana izvoza naoružanja u Azerbejdžan. Nema ni osuda mešanja Turske. 

Link to comment

Uzgred, Rusi na Kavkazu imaju dva prijatelja - Jermeniju i Azerbejdžan. 
 

Iako su tamo svi na strani Jermenije emotivno jako se suzdržavaju da naprave korak kojim će zauvek izgubiti Azerbejdžan, i to u korist Turske. 

Link to comment

Čini mi se da je Azerbejdžan već izgubljen.


 

Quote

Turkey says it will send troops to help Azerbaijan if requested

 

ANKARA (Reuters) - Turkey will not hesitate to send soldiers and provide military support for Azerbaijan if such a request is made by Baku, Vice President Fuat Okaty said on Wednesday, adding there was no such request at the moment.

 

I "more bit' bidne, a i ne mora" odgovor iz Moskve:
 

Quote

 

В Госдуме допустили возможность десантной операции России в Карабахе

 

Первый зампред комитета Госдумы по делам СНГ, евразийской интеграции и связям с соотечественниками, депутат Константин Затулин заявил, что не уверен, как Москва должна поступить в конфликте на территории непризнанной Нагорно-Карабахской республики. Однако он допустил возможность десантной операции России. Такое мнение он озвучил в беседе с НСН.

 

 

PS: Upadljivo je slabo do skoro pa nikako pokriven rat u ruskim medijima.

Edited by zorglub
Link to comment

Турска ако процени да је моменат да се улази са војском, ући ће без да трепне и у року од пар дана.

 

Са друге стране, ови чувени гласови из Думе су традиционално проверен знак да ће Русија урадити једно велико ништа. Евентуално ће да се заузме за Јерменију тако што ће притиснути Азере да не крену још и да се спајају са Накчиваном преко "регуларне" Јерменије и тако им званично покопају ОДКБ. Алијев ће на то пристати али само до тренутка када велики братко одлучи да је ипак време за спајање а Руси нека изађу на црту ако су џекови, то јест, ако стигну да се и тиме позабаве док им се љуља у Белорусији, Сирији, Либији и Донбасу.

 

Хамлете, упознао сам солидан број младих Азера и нико од њих нема иоле романтичан поглед на Русију. То је у њиховој генерацији резервисано за Турску. Са Русима може бизнис, али откуцаји срца иду на запад. Тачно је да Алијевљева ћерка не живи у Истанбулу него у Москви али једно су екипе а друго је обичан свет. Занимљиво је да турска јавност 90-их скоро да није имала појма о Азербејџану и тамошњем братском народу. У поређењу са Босном, њихово страдање у Арцаху је добило малте не симболичну пажњу. Када су бркати дошли на власт, преокренули су то идеолошким инжењерингом (углавном кроз медије) и у року од неколико година креирали сферу утицаја скоро од нуле. Могу Руси себе да лажу колико хоће да су неки фактор у Азербејџану, то можда важи на олигархијском нивоу а олигарси се лако замене када треба.

 

Иначе, пре неки дан је у Истанбулу од рака умро писац и народни посланик из владајуће партије, пореклом Јермен. Данас је била сахрана, главни лично дошао са првом дамом, сви министри твитовали последње поздраве брату и саборцу. Искусно.  

Link to comment

Ово што ја причам је виђење из угла руске политике и то да кажем из профи миљеа, не навијачко. Оно које се ослања на реалне ствари а не на јавно мњење

Link to comment

Ситуација се полако али сигурно политички кристалише, и то нимало добро за Јермене.

 

Путин јуче: Јерменија и Азербејџан су нам равноправни партнери. За Јерменију нас везује хришћанство а за Азербејџан то што су 15% Руса муслимани.

 

(значи равноправно третираш земљу са којом си у економској и одбрамбеној унији, и земљу са којом ниси у било каквој унији а контролише је твој највећи регионални ривал - ово је закопавање багером, реално)

 

Пашинјан затим најављује да је могуће да ће се обратити ОДКБ или унилатерално Русији за војну помоћ.

 

Руско МСП одмах након тога саопштава да не постоје разлози да се ОДКБ ангажује у Н-К. Фали дакле само да Захарова окачи неки пригодан мим на Фејсбуку.

 

Русија је, дакле, рекла своје. Јерменија је добила равноправан третман да са њим избије очи.

 

Јерменско руководство је сада већ потпуно погубљено са својим изјавама и поступцима. Те рат до победе, те могу мировне снаге, те не треба нам ОДКБ, те треба нам ОДКБ. Иду у Москву, Брисел, ево данас и у Вашингтон, и као резултат свега тога нико чак ни форме ради не упозорава Азербејџан да упркос међународном праву не сме бити етничког чишћења, или тако неку флоскулу да избаце.

 

Бојим се да је реалност таква да Пашинјан нема појма ни шта ни како да ради даље. Опције које има на располагању су му све једна гора и црња од друге. Војска им се још и добро држи у каквом су политичком нокауту, али неће ни војска моћи још дуго.

 

 

 

 

Link to comment
On 22.10.2020. at 10:06, Hamlet Strašni said:

Uzgred, Rusi na Kavkazu imaju dva prijatelja - Jermeniju i Azerbejdžan. 
 

Iako su tamo svi na strani Jermenije emotivno jako se suzdržavaju da naprave korak kojim će zauvek izgubiti Azerbejdžan, i to u korist Turske. 

 

i tako će izgubiti i Jermeniju i Azerbejdžan. U korist Turske.

Link to comment
On 22.10.2020. at 1:11, theanswer said:

Imaju avijaciju i pre svega gomilu ovih balističkih raketa. A i nije im uništen ceo PVO ukupan, samo valjda onaj u NK. 

 

Ma ovi imaju air supremacy i to rešava rat. Balističke rakete tu ne mogu ništa pomoći, a ni ta 4 aviona ne menjaju mnogo.

 

btw sinoć se premišljam dal da gledam utakmicu ili da spavam i slučajno nabasam na twiteru snimak...bore se bukvalno na granici Iran-Azerbejdžan (na nekoj maloj udaljenosti od tromeđe Jermenija-Azerbejdžan-Iran, možda 10ak kilometara odatle) i granica ide po maloj reci, a odmah uz reku sa iranske strane je i put. I likovi došli tu, parkirali kola na put, popeli se na malecko uzvišenje uz put i gledaju preko reke kako ovi ratuju. Bukvalno 200-300 metara od njih lete meci, granate, rakete, gore tenkovi. A ovi gledaju, snimaju i navijaju.  :wacko:

Link to comment
1 hour ago, Redoran said:

(значи равноправно третираш земљу са којом си у економској и одбрамбеној унији, и земљу са којом ниси у било каквој унији а контролише је твој највећи регионални ривал - ово је закопавање багером, реално)

 

Dobar pokazatelj koliko vrede takve unije s Rusijom, a na koje su se mnogi ovde (tj. u Srbiji) onoliko ložili

  • +1 1
Link to comment
6 hours ago, omiljeni said:

našao sam u history

 

 

Tu niko nije normalan ni 2% :unsure:

 

Добро, то су Азери из Ирана, треба их разумети а уз то нису нормални. Има још један видео са те исте локације, лик донео саз и извео омањи соло наступ док са друге стране траје роштиљање. Додуше мислим да има 500-600 метара.

 

6 hours ago, Time Crisis said:

 

Dobar pokazatelj koliko vrede takve unije s Rusijom, a na koje su se mnogi ovde (tj. u Srbiji) onoliko ložili

 

Сваки случај је прича за себе. Некоме ће те уније нешто вредети, неком неће, неко и да хоће нема бољу опцију.

 

Руси још увек имају једну варијанту која не укључује качење са Азербејџаном а то је да нешто договореtm са Турском. Пошто сад немају времена да их бркати завлаче по две године као у Сирији, морали би да ураде нешто конкретно. Случајно или не, пре пар сати су крстареће ракете непознатог порекла изнивелисале складишта са нафтом у Јараблусу (Сирија). То је место одмах уз границу са Турском и контролишу га турска војска и лојалне јој милиције, а та нафта је главни бизнис од кога проценти иду на разне стране.

Link to comment
  • James Marshall locked this topic
  • Redoran unlocked this topic
×
×
  • Create New...