Jump to content
IGNORED

Rat za Nagorno-Karabah


Ayatollah

Recommended Posts

Rusi se haosa na Kavkazu najviše boje, ako dođe do nekog većeg sukoba koji bi značio vitalno ugrožavanje njihovih interesa bez razmišljanja će reagovati. Ovde pre svega mislim na eventualni pad Nagorno Karabaha. Razmena artiljerijske vatre ne spada u dovoljan razlog za intervenciju, pokušaće diplomatijom da srede stvari.

Mene zanima jedna stvar, a to je stanje azarbejdžanske ekonomije. Da ovim napadom Alijev ne pokušava da skrene pažnju sa pogoršane ekonomske situacije i praznije državne kase zbog pada cene nafte?

 

Ne čini mi se verovatnim značajnije uplitanje Turske i USA u ovom trenutku.

Edited by slow
Link to comment
  • Replies 957
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Redoran

    134

  • vememah

    91

  • Krošek

    49

  • namenski

    33

Interesantno je da Rusi prodaju oruzije i jednim i drugim i to u velikim kolicinama.

 

Bice interesantna reakcija zapadne stampe (mene najvise interesuje francuska) koja je do sada uvjek navijala za anti rusku stranu. Ovdje ima dosta jermena koji su dosli za vrijeme genocida (Aznavour, Djorkaef etc...). Navika ih vuce da izaberu stranu (Azere) ali.... Trenutno su uzdrzani. Vjerujem da je slicno sa amerima, Kim je ipak jermenskog porijekla.

Link to comment

Mene zanima jedna stvar, a to je stanje azarbejdžanske ekonomije. Da ovim napadom Alijev ne pokušava da skrene pažnju sa pogoršane ekonomske situacije i praznije državne kase zbog pada cene nafte?

Prosle godine su prekinuli jedan veliki metro projekat u Baku-u.

Link to comment

Genocid nema veze sa Rusima tako da zapad tu može da se opredeli™ bez problema. Uz to, u jermensko-azerskom sukobu nijedna strana nije deklarisano antiruska tako da zapad po tom osnovu i nema koga da podrži™. Ono što može da ih motiviše na neki hladan stav prema Jermeniji je široka vojna saradnja Jermenije i Rusije. Ali, Jermenija je u isto vreme potencijalni kandidat za EU članstvo a Azeri su odmah dobili podršku od Turske tako da cenim da zapadu ovog puta neće biti tako lako da definiše dobre i loše momke.

Link to comment

Dok sam čitao članke o tom sukobu uvek sam imao utisak da je Jermenija strana koja je i pored vojnih pobeda ta za koju ne radi vreme. Azerbejdžan može brže da obnovi vojsku, cena nafte neće zauvek biti u podrumu. Jermeni su stisnuti između Turske, Irana i Azerbejdžana, sa malo sigurnih saveznika. 

Link to comment

Gruzija bar ima more, a ovi mučenici žive na kredu + od doznaka dijaspore kao i jedan sličan im narod na Balkanu. S tim da su Jermeni barem uspeli da se izbore da negde ostane upisano kako su bili genocidirani. Onim dilejama sa Balkana ni to nije uspelo.

Link to comment

Od cega zive bivse SSSR drzave koje nemaju naftu, Jermenija, Gruzija i sl?

 

Od čega i bivše SFRJ republike (krediti + dijaspora)

 

 

edit: beowl objasnio

Edited by dillinger
Link to comment

Listao sam malo juce o proslom sukobu - Jermeni su i u njemu bili inferiorni u pogledu brojnosti i opremljenosti, a navodno su pred kraj rata imali otvoren prostor za mars na Baku. Kako je do toga uopste doslo? I jedni i drugi su verovatno bili vodjeni ex-SSSR oficirskim kadrom, nekako ne verujem da je prethodno vojno iskustvo igralo neku ulogu.

Link to comment

Treba ipak imati u vidu da je Đumri, gde se ruska baza nalazi, uz tursku granicu i oko 270 km od glavnog grada Nagorno-Karabaha Stepanakerta, dok je aerodrom Erebuni, gde su smeštene neke ruske letelice, od Stepanakerta udaljen preko 190 km.

 

 

 

Đumri-Stepanakert:

NopCDan.png

 

Aerodrom Erebuni-Stepanakert:

nzOMomG.png

 

 

 

U slučaju nekog ozbiljnijeg sukoba, Rusi bi morali dosta da približe svoje snage kriznom regionu kako bi imali odvraćajuće dejstvo na Azere.

Edited by vememah
Link to comment

U slučaju nekog ozbiljnijeg sukoba, Rusi bi morali dosta da približe svoje snage kriznom regionu kako bi imali odvraćajuće dejstvo na Azere.

Misliš da je za avijaciju 190 km velika udaljenost?

 

TT tj. CZ M57

Link to comment

Da ovim napadom Alijev ne pokušava da skrene pažnju sa pogoršane ekonomske situacije i praznije državne kase zbog pada cene nafte?

.

Ili mozda novim konfliktom Putin pokusava da uradi isto.

Link to comment
  • Redoran changed the title to Rat za Nagorno-Karabah
  • James Marshall locked this topic
  • Redoran unlocked this topic
×
×
  • Create New...