Jump to content
IGNORED

Domaće serije i prepevi


Frank Pembleton

Recommended Posts

meni je bio ok i lift, bilo na rts, tačno se osetilo odstupanje od uhodane transverzale siniša pavić - miša vukobratović koja je do tada imala monopol nad serijskim programom nacionalnog emitera doduše, bila je malo žanrovski neodređena pa je valjda i to uticalo na slab prolaz kod publike.

 

 

Da, Lift je bila jedna sasvim solidna serija, od prije 10-ak godina, koja je, nažalost, prošla prilično nezapaženo kod TV publike.

 

Scenario je, ako se dobro sjećam, radio Srđan Karanović, a glumačka podjela je bila dosta kvalitetna.

Radnja je pratila stanare jednog beogradskog solitera, tako što je u svakoj epizodi u centru pažnje bila druga porodica, ali su bili tu i likovi čija se priča razvijala kroz čitavu seriju. Možda je greška bila u tome što se na osnovu najava dalo pretpostaviti da je u pitanju humoristička serija, a u stvari je bila dramska serija sa primjesom humora, s tim što je priča, kako se serija približavala kraju, poprimala sve mračnije tonove, a i završetak je bio dosta depresivan.

 

Čak se ni RTS nije potrudio da je ''rehabilituje'', jer se ne sjećam da je ikada reprizirana, a sigurno ne u njihovim udarnim terminima.

Ne treba smetnuti s uma da su neke serije tek prilikom repriziranja bile u pravom smislu primjećene i prihvačene, a neke postale maltene i kultne (originalna Otvorena vrata).

 

Kad smo kod udarnih termina na RTS-u, njih, prema nekim tračevima, zauzimaju isključivo serije čiji autori urednicima daju određeni procenat od novca na ime autorskih prava. Zato nije ni čudo da gotovo 90% prime time termina zauzimaju reprize serija Pavića, Šotre i Bajića.

 

Sa Vojnovom se ne slažem po pitanju serije Vratiće se rode, koju je on proglasio neuspjehom. Serija je imala veliku gledanost u Srbiji, ali i čitavom regionu. Drugi je par rukava što kvalitet serije (u prvom redu scenario) nije bio na nivou očekivanja. Adut serije bili su vodeći domaći glumci, pojačani sa par imena iz okruženja i veoma dobra fotografija. Inače, mislim da je to, uz trilogije Montevideo i Jagodići, jedina srpska serija u poslednih 20 (možda i 30) godina, snimana filmskom kamerom.

Link to comment

Nisam procitala jos sta je Vojnov napisao, ali sam sigurna da je spomenuo "Pocivali u miru". Prva sezona je meni bila skroz dobra (i ne pamtim kada sam poslednji put pratila neku seriju bas na TVu), dok drugu nisam uspela da pogledam, isla je proslog proleca. Glavni par, Miodrag Krivokapic i Judita Frankovic :wub:  odlicno funkcionise, zanimljiva prica sa daskom autenticnosti, likovi nisu iritantni (makar ne oni stalni)..bas za gledanje bez osecaja neprijatnosti.

 

poc48divali-u-miru-foto2.jpg

Link to comment
  • 1 month later...

:isuse:

 

Pazi kad ne mogu da se setim filma iz devedesetih koji je loš kao Srećni Ljudi. Možda zadnji deo Žikine dinastije, ali možda.

 

"Srecni ljudi" jeste najlosija serija od svih Pavicevih, ali je cak i ona (u ono vreme devedesetih) imala odredjenu dozu humora i neku pricu oko tih likova. da ne pricamo sad o "Boljem Zivotu" ili "Porodicnom Blagu".

 

"Kad porastem bicu Kengur" je losiji film od Pavicevih serija.

ili "Ona voli Zvezdu"

ili ...

pa mogao bih da nabrajam sve te filmove koji se utrkuju da opisu situaciju u socijalnom i politickom zivotu u Srbiji u odredjeno vreme, dok karakteri stoje kao sterotipne lutke (mladi u Srbiji su devedesetih samo blejali, ulazili u kladionicu i gledali kako da smuvaju ribe). 

Link to comment

Zasto, 'leba ti?

 

zato sto ne volim filmove kojima je 99% price stereotipan opis socijalnih i politickih prilika u zemlji. 

Paviceve serije se makar time ne bave, nego na komican nacin predstavljaju lepezu razlicitih likova i njihove pokusaje da se snadju u zivotu.

svi nasi filmovi koje sam gledao nemaju skoro nista individualno u sebi, karakteri su skoro pa nebitni, bitno je ispricati pricu o kolektivu. pa nekad to budu klosari, nekad bude rat. 

kao holivudski trash samo sa oko 1000 puta manjim budzetima. 

Link to comment

Paviceva serija bi jos i licila na nesto kada bi se nasao neko da mu malo preuredi scenario i da naravno ne angazuju glumce po bratskoj liniji. Sve dok mu se scena od 15 minuta drzi na jednom leskovackom-vranjskom fazonu, to, nazalost, nije gledljivo.

Edited by number_9
Link to comment

zato sto ne volim filmove kojima je 99% price stereotipan opis socijalnih i politickih prilika u zemlji. 

Paviceve serije se makar time ne bave, nego na komican nacin predstavljaju lepezu razlicitih likova i njihove pokusaje da se snadju u zivotu.

svi nasi filmovi koje sam gledao nemaju skoro nista individualno u sebi, karakteri su skoro pa nebitni, bitno je ispricati pricu o kolektivu. pa nekad to budu klosari, nekad bude rat. 

kao holivudski trash samo sa oko 1000 puta manjim budzetima. 

:D

Link to comment

Calicev opus 90-ih godina (Svemirci, Dama koja ubija, Zikina zenidba, Obracun u Kazino kabareu, Suza i njene sestre) je gori od Srecnih ljudi, sije ga za klasu

Link to comment

calicev opus je verovatno nesto najgore u istoriji sto se pojavilo u formi filma.

fenomen poput piramida ili one kristalne lubanje ili vucicevih usana.

Link to comment

Meni je Pavićev humor iz Srećnih ljudi (i generalno ta serija, počev sa onom otužnom pjesmicom) izazivao tešku depresiju sa suicidalnim porivima. Ali ne ono "krš loše" kao Čalićev opus pa mi bude smiješno koliko je nesmiješno, već baš me znalo izbedačiti ako gledam više od minut. Sima koji se olinjao i one borbe za čanče mlijeka. Joj. Evo sad mi nije dobro kad se sjetim. 

Link to comment
  • James Marshall locked this topic
  • James Marshall unlocked this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...