Jump to content
IGNORED

During the war....


bigvlada

Recommended Posts

Tjah Norton Commander, najjači dodatak je bio PC Tools! 4 desktopa na Windowsu 3.11...boje pozadine ludilo...widgeti...šta oćeš...

 

cpdeskgroups.png

 

 

Kakav bre pc tools, norton je bio zakon. Ja sam više voleo od Quarterdecka DESQview i posle DESQview/X za desktop:

 

 

PbZR4Wy.gif

Link to comment

Pirates!

ja njih nisam mogao da provalim sta treba zapravo da radim. izadjem sa brodom i plovim jedno pola sata i ne stignem nigde. ondak pokusam da snimim, ali ta opcija nije radila.

Link to comment

Jebote, danas bih igrao komodorove pirate, top 5 igara ikada. Nadam se da lozis da nisi znao sta treba.

Fora je bila i da imas datume kada je silver train ili treasure fleet u kom gradu. Na pocetku igre te i pita, ako to zajebes pocinjes sjebanog zdravlja i sa poznih 35 godina zivota. I danas se secam blokcica gde sam prepisao sve te datume i cuvao ih kao blago, naravno iz Sveta kompjutera.

Ah, koliko je to dojajna igra bila....

Link to comment

Evo ih digitajzerski snimci u spojleru zbog ostalih...

 

 

 

 

 

Pirates!

pDgLj2v.gif

 

Tetris

0hXYVxi.gif

 

Barbarian II

wDz5EGc.gif

 

Cobra

1Tw3CVL.gif

 

Conquest for the Crown

h3f4c2L.gif

 

Decathlon

4KPZEgP.gif

 

Elite

usFRL80.gif

 

Grand Prix Circuit

GytU53u.gif

 

International Karate

Hao5YeH.gif

 

 

 

Link to comment

Evo ih digitajzerski snimci, part deux:

 

 

 

International Soccer

ZuVeTpN.gif

 

Kick Off

rjEaTqY.gif

 

Kick Off 2

nbhOelv.gif

 

Last Ninja

MrDhMqj.gif

 

Last Ninja 2

aNL844f.gif

 

OutRun

CNtczff.gif

 

Rick Dangerous

0AsvQsY.gif

 

R-Type

dUGxMNo.gif

 

 

Link to comment

Ali ajd' pliz da se ovo ne pretvori u još jedan topik gde ćemo samo nabrajati šta smo do sada imali, nego nešto malčice kreativnije.

 

 

Pošto sam dolazio sa Commodore strane u PC svet, stalno sam se osećao kao da sam pao s konja na magarca i uvek sam nešto kenjkao i tražio alternative. Počev od PC-DOS i DR Dos/Novell DOS konkurencije, preko 4dos shell alternative za command.com, lutao do MacOS-a, pa sve do linux distroa. U tom nizu ima jedna neprežaljena stavka:

 

7yrLc63.gif

 

 

Prvo sam ga dobio, ali u ono doba na disketama. Pa nisam mogao da ga instaliram, jer je četrnaesta disketa bila hafifna. Kasnije sam provalio da može da se pročita, ali samo ako je sobna temperatura ispod 25 stepeni, a vlažnost ispod 40%. Tada nije bilo virtuelnih mašina, boot manageri su bili pouzdani kao predizborna obećanja, a hardver je bio skup u majčinu. Tako da sam na svom kompu morao da ga držim jako kratko i sve ponovo reinstaliram zbog aktuelnih aktivnosti i onda opet tokom praznika drndanje ponovo. OS/2 Warp (ili kod nas popularniji kao "oš pola?" ) je u jednom trenutku trebalo da bude to. Nešto što je ozbiljno, jer dolazi iz IBM-a, opasno dobro i pouzdano, kompatibilno sa Majkrosoftom, ali bez Majkrosofta. Sećam se nakon prve instalacije, kad je krenulo podešavanje svega i svačega uz znalačko klimanje glavom i komentarisanjem "jebote, MS ovo još uvek nije implementirao". Toliko nade i na kraju prdež u čabar.

 

 

Uc02zoL.jpg

Link to comment

Eh...

 

Ste pokušavali da pravite igrice?

 

Meni je to bilo jedna od zanimljivijih stvari, kad sam bio klinac, ali, jbg, nisam imao smisla za estetiku i uvek mi je ispadalo sve ružno, iako je radilo kako treba...(jbg, i sad je tako, meni jedinom u firmi ne daju da radim front end, za bilo šta... :))

 

Sve je to bilo trivijalno, naravno, par spriteova koji se mrdaja tamo vamo i nešto rade, ali je C64 bio dovoljno dobar da može tako nešto da sa lakoćom izvede i klinac od 11 godina... Odlično je to bilo da čovek shvati kako to stvarno radi, ispod haube, sa mašinskim naredbama i registrima... Posle kad sam došao na fax, na prvoj godini smo imali programiranje u mašincu, većini dosta težak predmet i hvala C64 na tome što sam to sa lakoćom položio...

 

 

 

Jbem ga, kako se u par desetina KB svašta tad moglo upakovati, a sad jebeni Hello World uzme toliko u .NET-u, na primer :(

Link to comment

Zato u .NET danas rade samo seka perse  :fantom:

 

 

Mašinac na C64 isto bio otkrovenje za mene. Pogotovo kad sam skontao da se za različite čipove koriste razni trikovi. Tipa, da varaš VIC oko tajminga da bi strpao sprajtove u border. Ili simuliranje četvrtog kanala na SID-u. Pa posle silovanje coppera na amigi... Bajo, ne znam ni sam koliko puta sam okinuo guru meditation iz seka assemblera čačkajući ovo ili ono. A onda isto kad smo krenuli da radimo x86 assembler u gimnaziji (na tabli i u svesci, jašta), bilo je "šta je ovo bre, samo jedan procesor?". Ali zato je posle bilo puvanje da u turbo c-u i turbo pascalu mal mal praviš asm blokove ^_^

 

 

Edit:

Kad se setim šta smo sve radili ovako iz vizure odraslog čoveka... Treba sa profom da se konsultujemo oko zadatka u C-u i on vadi neke diskete i pita mene i ortaka šta koristimo, MS ili Borland. A mi kao "watcom c, osmicu". Ali u tom trenutku pogled profe koji se pita "zašto svi kreteni moraju baš mene da zapadnu"... prajsles. Sad ga potpuno razumem.

Edited by Razzmatazz
Link to comment

I Win 95 je dolazio na 25 disketa, pa sam zbog kvaliteta mojih morao dva puta da idem do pirata da mi pojedine nasnimi ponovo. :)    Meni je bio interesantan Be OS, bilo bi yanimljivo videti kako bi se Apple rayvijao da su njega uyeli umesto NeXT-a. 

 

ZX 81 je bio toliko obogaljen malom memorijom i nedostatkom svega i svačega da je prelazak sa njega na Spektrum bio kao iz fiće u poršea iako ima isti procesor. Današnji pojam portabilnih apliakcija sm prvi put iskusio na dugi. Na nju sam prikačio multiface koji je bio strašno koristan dodatak. Procedura je išla ovako: napišem ili što je mnogo češće učitam program sa kasete (nikada nisam koristio šrafciger :P ) i pritiskom na dugme na multifejsu ceo progam iz memorije se snima na mikrodrajv (ili štampa). To je funkcionisalo i kod igara koje su se učitavale iz više delova. Najozbiljniji grafički program na spektrumu je bio art studio (fotošop me i dan danas podseća na tog svog praprapretka ) koji je funkcionisao i sa mišem (metalna kuglica, tri dugmeta) i bila je umetnost napraviti sliku u više boja jer je Spektrum imao dosta ograničenja po pitanju boja (niste mogli da bojite tačku po tačku već grupe tačaka). Mislim da negde još uvek imam rolnu onog specijalnog papira za spektrumov štampač. 

 

Ja nisam toliko pokušavao da pišem igre ali sam pokušao da napišem par scenarija za iste. Jednu ideju još niko nije iskoristio (sem delimično jedan sf pisac 1948 ali on se ne računa jer je prilično nepoznat a i ja ga tada nisam čitao) tako da ću jednog lepo dana svakako napraviti mmo po njoj. Da, ima vanzemaljaca i svemirskih brodova. :)

 

hmm, mogli bi da okupimo jedan ppp tim da pravi igre, ionako skoro svi rade (ako nešto rade) kao podizvođači dok se napolju skuplja kajmak. 

Link to comment

 Meni je bio interesantan Be OS, bilo bi yanimljivo videti kako bi se Apple rayvijao da su njega uyeli umesto NeXT-a. 

 

 

Da znas da sam pre neki dan da napisem koji red o BeOSu, ali nisam mogao da nadjem screenshot verzije koje sam nakratko imao instaliranu, tj. nisam mogao da se setim. BeOS je kasnije iskoriscen kao OS za Palm (je l seca neko tih pionira? :D ja sam imao jednog ovog predaka smartfona - ako je smartfon homo sapiens, Palm je bio...homo erectus? imao je imenik, mogao si da zapises nesto, prepoznavao je trapavo rukopis, i...je l moglo jos nesto? Taj moj primerak je imao originalni PalmOS, pre akvizicije Be-a).

 

Inace, secam se kako sam tamo negde '96. ili '97. instalirao WordPerfect (WP...:D seca li se neko WP?), ja mislim sa 36 disketa. Na 20 i nekoj sam shvatio da sam preskocio tipa 15. ili tako nesto, medjutim instalacija je prosla, a ja sam do kraja koriscenja tog kompa strepeo da ce zbog toga WP u nekom trenutku da crkne ili tako nesto :D ali srecom ocigledno sam preskocio nesto nebitno (tipa deo klipart biblioteke).

Link to comment

Eh...

 

Ste pokušavali da pravite igrice?

 

 

 

Ja u bejziku na c64 napravio tekstualnu avanturu o gitaristi kome maznu gitaru pred pocetak nastupa pa on mora da je nadje.

 

Od ostalog samo zajebavanje sa sprajtovima u borderu u asembleru.

 

Link to comment

Ja u bejziku na c64 napravio tekstualnu avanturu o gitaristi kome maznu gitaru pred pocetak nastupa pa on mora da je nadje.

 

Od ostalog samo zajebavanje sa sprajtovima u borderu u asembleru.

 

Textualne avanture i model kako se prave je bio dat u Računarima, jel' tako?

 

Ja sam nešto pokušavao, ali mi bilo bez veze, jer sam znao rešenje avanture... :(

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...