Jump to content
IGNORED

Kutak za Freelancere...


Recommended Posts

Zanimljiv razvoj događaja - DZ danas zajedno sa DSI objavila prijedlog 11 mjera za podsticanje IT sektora. Naravno, sve mjere su ono što DSI gura (uključujući i oslobađanje od poreza na dohodak za mlađe od 40), a DZ koja je nastala baš kao odgovor na DSI sad zajedno sa DSI duva u istu tikvu. Na Slacku se sad vade da ljudima još nije jasan kontekst svega...

 

https://www.digitalnazajednica.org/2021/06/21/predlog-inicijative-digitalna-srbija-i-digitalne-zajednice/

Link to comment
  • 8 months later...

Samo da proverim, 1) test samostalnosti se odnosi i na preduzetnike pausalce i na knjigase, a ne ako otvorite deo d.o.o ?

2) I ako kao preduzetnik padnete test samostalnosti, onda vam se porez obracunava kao fizickom licu?

Link to comment

1) Da

 

2) Da, s tim sto ako radis za stranog klijenta onda ti licno placas te dazbine, a ako radis za domaceg klijenta onda on placa te dazbine. Takodje, stopa oporezivanja je najgora moguca, gora i od ovog freelancerskog rezima koji slobodni radnici interneta trenutno imaju, sto je svojevrstan apsurd.

  • +1 1
Link to comment

 

5 hours ago, goofs said:

2) Da, s tim sto ako radis za stranog klijenta onda ti licno placas te dazbine, a ako radis za domaceg klijenta onda on placa te dazbine. Takodje, stopa oporezivanja je najgora moguca, gora i od ovog freelancerskog rezima koji slobodni radnici interneta trenutno imaju, sto je svojevrstan apsurd.

Da, da, znam da je ta stopa pakao....Što se tog "frilenserkog režima" tiče, kako se to uspostavlja? ne znam ni kako da formulišem pitanje. koji tip preduzetnika treba da budem ako bih hteo da plaćam onaj progresivni (dakle ne fiksni, tj paušalni) porez koji su pregovarači dogovorili sa vladom prošle godine? ili se ta formula obračunavanja odnosi samo na zaostale poreze? 

Link to comment

To je samo za fizicka lica, dakle ne treba da budes preduzetnik, vec da novac primas direktno na licni devizni racun. Ako sam dobro ispratio, ne treba nista da prijavljujes, vec ce te poreska sama cimati ako predjes preko neoporezive granice. I to vazi jos ovu godinu, pitanje je sta ce biti za sledecu.

 

E sad, dobro je pitanje kako se to stalkuje sa nekime ko je vec zaposlen ili preduzetnik, jer se tu mesaju neki porezi. Mislim da kad bi pitao tri radnom racunovodje ovo dobio bi tri razlicita odgovora. Toliko su jasni nasi propisi.

Link to comment
6 minutes ago, goofs said:

To je samo za fizicka lica, dakle ne treba da budes preduzetnik, vec da novac primas direktno na licni devizni racun. Ako sam dobro ispratio, ne treba nista da prijavljujes, vec ce te poreska sama cimati ako predjes preko neoporezive granice. I to vazi jos ovu godinu, pitanje je sta ce biti za sledecu.

a jel za to isto treba da prodjes test samostalnosti ili ne?

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...