Jump to content
IGNORED

Kutak za Freelancere...


Recommended Posts

39 minutes ago, Delija67 said:

Kod moje sestre u firmi su to resili tako sto su otvorili twin firmu, pa ce da rade za dve firme po pola.

Hteo ja to da napišem kao mogućnost, ali, ajde... :)

 

Ili da kruže fakture u krug malo, samo da se pazi da se ne uđe u PDV... Mislim, ima milion načina da se se to fingira, ovde mogu da najebu samo oni koji stvarno rade za jednog stranca, i nakači im se neka budala... Domaći će izmuvati ovo, sa manje ili više kreativnosti...

Link to comment
On 7.12.2019. at 19:56, Lezilebovich said:

Ima Frank te konspirativne momente

Ranije se pominjali da su ovi ucestvovali u svemu tome

https://www.dsi.rs/

 

Ne razumem ovo sto Frank pise, ne kontam sta bi bio interes nekoga ko vec zaposljava pausalce. Nemacke firme ne zaposljavaju pausalce (bar koliko sam cuo), pa mozda na tu stranu treba gledati

 

Interes Nordeusa, Majkrosofta i ostalih je da senior developeri imaju ograničenu mogućnost da rade direktno za strance iz Srbije. Jebeno je to kad si došao u Srbiju zbog jeftinije radne snage a onda treba da se takmičih direktno sa američkim firmama recimo koje plaćaju developera u Srbiji skoro pa američku neto platu (kada se uzme trenutni režim paušala i sl. u obzir) da radi na daljinu. Poenta je da se stavi šapa na lokalno tržište rada. Verovatno pizde što im odlaze iskusniji ljudi kada nabace dovoljno direktne šljake online, i što moraju da daju veće plate da bi ih zadržali/privukli nego što je ranije bio slučaj.

 

Paušal međutim se ne ukida skroz jer bi onda bile ugrožene razne kombine gde rođaci i stranački aktivisti preko ,,agencija" izvlače sebi 50k-100k dinara iz budžeta.

Link to comment
27 minutes ago, radisa said:

Hteo ja to da napišem kao mogućnost, ali, ajde... :)

 

Ili da kruže fakture u krug malo, samo da se pazi da se ne uđe u PDV... Mislim, ima milion načina da se se to fingira, ovde mogu da najebu samo oni koji stvarno rade za jednog stranca, i nakači im se neka budala... Domaći će izmuvati ovo, sa manje ili više kreativnosti...

 

Meni je već palo na pamet da osnujem servis ,,d.o.o. za najam". Ja osnujem d.o.o. sa 100 evra kapitala, prodam ti (ili grupi zainteresovanih paušalaca, njih 2, 3, 4, 5) za tih 100 evra, ime i delatnost po tvom izboru, nudim ti usluge knjigovodstva po standardnim cenama, ,,optimizujem" ti poreski trošak (svi prijavljeni na minimalac, isplaćujemo zaradu preko dividendi), kada ti više ne treba dođe sledeći koji kupi za 100 evra (ili ja otkupim od tebe pa čekam)...i tako u krug.

Link to comment
2 hours ago, hazard said:

 

Interes Nordeusa, Majkrosofta i ostalih je da senior developeri imaju ograničenu mogućnost da rade direktno za strance iz Srbije. Jebeno je to kad si došao u Srbiju zbog jeftinije radne snage a onda treba da se takmičih direktno sa američkim firmama recimo koje plaćaju developera u Srbiji skoro pa američku neto platu (kada se uzme trenutni režim paušala i sl. u obzir) da radi na daljinu. Poenta je da se stavi šapa na lokalno tržište rada. Verovatno pizde što im odlaze iskusniji ljudi kada nabace dovoljno direktne šljake online, i što moraju da daju veće plate da bi ih zadržali/privukli nego što je ranije bio slučaj.

 

Paušal međutim se ne ukida skroz jer bi onda bile ugrožene razne kombine gde rođaci i stranački aktivisti preko ,,agencija" izvlače sebi 50k-100k dinara iz budžeta.

 

Po tebi oni upravo ciljaju ove koji rade za strance na daljinu, a ne ove koji de fakto rade za jednu kompaniju u srbiji?

Link to comment

Pa ne bih se bas slozio, ja mislim da ti veliki pre svega targetiraju sebi ravne i manje firme koje placaju programere preko pausalne agencije, zato sto tim pristupom te firme mogu da se takmice u platnom rangu sa Nordeusom, jer nude podjednako velike plate a imaju mnogo manji obrt. Ugasi njih kao konkurenciju i dobices dobar priliv dostupnih programera a i tvoji developeri nece imati gde da ti pobegnu, osim van zemlje.

 

Ta neka prica je otprilike. Velike firme su vec presle sa pausalnog na full zaposlenje, srednje i male ce ili da plivaju naslepo u govnima ili da se ugase. Sto je onako, spektakl za domacu privredu. 

Pojedinci koji rade direktno za strance, i jos gomila drugih preduzetnika, su tu samo kolateralna steta koja ce mozda najebati, a mozda i nece, kako se uzme. Sto je takodje spektakl za domacu privredu.

 

 

Edited by goofs
Link to comment
9 minutes ago, goofs said:

Velike firme su vec presle sa pausalnog na full zaposlenje, srednje i male ce ili da plivaju naslepo u govnima ili da se ugase. Sto je onako, spektakl za domacu privredu. 

Nesto ovako sam cuo..."Ukrupnjavanje" , ali "na silu"...

Link to comment
1 hour ago, hazard said:

 

Da, baš tako

 

Ne.

 

Ukoliko radis za stranog klijenta ili freelance platformu, automatski prolazis test samostalnosti. 

 

Ovo je napravljeno da ubije srednje firme koje zaposljavaju ljude preko pausalca. Po zakonu su one obavezne da dokazuju da nisu u prekrsaju a ne pausalac i one (a ne pausalac) placaju kazne ako se ne prodje test samostalnosti. Test samostalnosti se radi za svakog klijenta za koga radis, ne za tebe kao pausalca. 

 

Verovatno je zelja da se obore plate ITjevcima i tako olaksa posao velikim firmama koje guraju ovaj zakon. Ako nemas srednju/manju firmu koja nudi pausal, automatski veca moze da ti da manju platu na pun iznos jer ni manja ne moze da ti ponudi ko nekad. Ideja je otprilike da se vratimo u vreme od pre 10-15 godina kada je pocetna za ITjevce bila 400-500 evra a smatralo se uspesnim ako doguras blizu 1000. 

 

Da li ce deo da ode da radi za strance ili skroz pobegne iz zemlje? Hoce. Ali ni jedno ni drugo nije bas tako jednostavno niti lako za odluciti pa ce opet ostati ogroman broj ljudi, taman da velike firme mogu da diktiraju ponudu i potraznju kad se zatvore manje, a ne ko sada ITjevci. 

  • +1 1
Link to comment
28 minutes ago, Shan Jan said:

 

Ukoliko radis za stranog klijenta ili freelance platformu, automatski prolazis test samostalnosti. 

 

 

 

Je li to zasigurno baš tako?

 

Jer imam drugaricu koja radi samo za strance i sve proučava detaljno i kuka kako je zajebano to za test samostalnosti i da mnogo zavisi od interpretacije poreskog inspektora...

Link to comment
30 minutes ago, Shan Jan said:

 

Verovatno je zelja da se obore plate ITjevcima i tako olaksa posao velikim firmama koje guraju ovaj zakon. Ako nemas srednju/manju firmu koja nudi pausal, automatski veca moze da ti da manju platu na pun iznos jer ni manja ne moze da ti ponudi ko nekad. Ideja je otprilike da se vratimo u vreme od pre 10-15 godina kada je pocetna za ITjevce bila 400-500 evra a smatralo se uspesnim ako doguras blizu 1000. 

 

 

 

A čekaj ovi nisu čuli za rasprostranjen fenomen u Srbiji zvani rad na sivo? Prijavim te na jednu platu, ostatak ti dajem na ruke?

Link to comment

Pa zavisi, da, ali ona je tu kolateralna steta, nije cela ova zavrzlama napisana da targetira nju. Zakon je napisan da targetira ljude koji sede u firmama i rade od 9 do 5, a novac primaju preko pausalne agencije.

 

Medjutim, zakon je dozlaboga lose napisan, i sam test samostalnosti je vrlo nejasan i neprecizan, pa samim tim se ni ne zna jos uvek kako ce se sprovoditi (ni inspektori to jos uvek ne znaju), sto unosi jednu pogolemu dozu nesigurnosti u poslovanje, a to je nesto sto nijedan preduzetnik/privrednik ne zeli.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...