Jump to content
IGNORED

Kutak za Freelancere...


Recommended Posts

Pa slušaj taj "test" je trebao da ima snagu izjave i odgovarao bi za "lažne podatke".
Tako da bi to tebi visilo nad glavom...
E sad moguće je da će oni to praktično da ublaže i odlože...
E sad kako će na to reagovati ekipa koja je to "gurala"...



... Shiit has hit the fan...

Link to comment

Ekipa velikih firmi koje imaju brdo tih paušalaca i koje mogu da podnesu tu promenu, plus su izlobirali "olakšice", a u međuvremenu će da poubijaju ove male firme...



... Shiit has hit the fan...

Link to comment

Jel zna neko koliko imaju seniori u Nordeusu i tim drugim velikim firmama? Ja sam cuo da su imali 3-4k na pausal. To bi znacilo da sad ti veliki ce imati trosak oko 60k jura po senioru,a to je skoro vec Evropska plata.

Link to comment
20 hours ago, Frank Pembleton said:

Ekipa velikih firmi koje imaju brdo tih paušalaca i koje mogu da podnesu tu promenu, plus su izlobirali "olakšice", a u međuvremenu će da poubijaju ove male firme...



... Shiit has hit the fan...
 

Koje su to sve firme? Noredus , Nutanix ko jos?

Link to comment

Ima Frank te konspirativne momente

Ranije se pominjali da su ovi ucestvovali u svemu tome

https://www.dsi.rs/

 

Ne razumem ovo sto Frank pise, ne kontam sta bi bio interes nekoga ko vec zaposljava pausalce. Nemacke firme ne zaposljavaju pausalce (bar koliko sam cuo), pa mozda na tu stranu treba gledati

Link to comment

Uđeš u dil sa državom da te "subvencioniše" kao veliku kompaniju, pa još ako si strana još bolje...

 

Negde na tragu raznih Jura, ovo ono...

 

A vidi ovog junošu:

 

 

 

 

 

Screenshot_20191207-201119-01.jpg

Link to comment

Ima u Digitalnoj Srbiji svega, od onih koji su zapošljavali samo paušalce do onih koji to nisu dozvoljavali. Linija razdvajanja svakako nije po tom osnovu, uostalom, ovo se kuva već par godina i svi imaju odavno spremne strategije za tranzicioni period.

Zakon je prvenstveno zaštita teritorije. Ima već nekoliko firmi u Beogradu gdje su marže posrednika dosta manje i one su najveći problem, a naravno tu je i uvijek ona mogućnost da ti sopstveni zaposleni uzme klijenta za sebe.

Problem je naravno taj što su zahvatili široko pa će se u problemu naći dosta više kategorija od ovih koji su oni targetirali.

Link to comment

Pa ta provera se jos uvek ne zna kako ce se vrsiti. Bar ja ne znam. I to je najveci problem, jer su uveli "sivu zonu" i slobodno tumacenje. U predlogu zakona je pisalo da primena ovog novog zakona ne iziskuje dodatna sredstva u budzetu, tako da sumnjam da ce angazovati dodatne ljude koji ce ici od firme do firme i proveravati sta se desava.

 

Sada, valjda, treba ministarstvo da donese pravilnik kako ce se test primenjivati i bar malo razjasniti ova zbrka cela.

 

Ono sto sam cuo od poznanika koji rade u razlicitim firmama je da ce se i firme razlicito ponasati. Neki su vec najavili da vise nece raditi sa pausalcima i da sada svi moraju da imaju ugovor o radu, dok su neki najavili da ce sve ostati po starom, jedino ce izmeniti ugovore sa pausalcima. Ovi drugi garantuju da ce to biti dovoljno.

 

 

Link to comment

Ne znam kako je dovoljno da se izmeni ugovor. Kroz ugovor se mogu rešiti skoro sve stavke, osim onih najbitnijih : raspodela prihoda 70-30 i broj radnih dana. Ako neko radi kao paušalac, a izdaje redovno fakture istoj firmi, teško će dokazati da je radio manje od 130 dana za istu firmu. 

Naravno, najveći problem iz ugla firme je što je cela kazna ide na njen teret. 

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...