Jump to content
IGNORED

Kutak za Freelancere...


Recommended Posts

Naravno, svima je to najveci problem - nisu jasni kriterijumi pa ne znas na cemu si. Da znas na cemu si znao bi i koje su ti opcije i na osnovu njih bi vagao sta sa svojim zivotom.

 

U pravu si za ovu diskriminaciju - pausalac je sad u povoljnijem polozaju u odnosu na onoga ko nije bio pausalac, firma ce radije zaposliti nekoga kome ce placati 0 doprinosa godinu dana nego nekog kome mora da plati sve, ili cak nekog pocetnika ciji doprinosi ne bi bili toliko skupi jer prvi donosi ekspertizu a drugog moras da obucavas.

 

Napisah na prethodnoj strani - jasno je ko se targetira ovim zakonom, ali je zakon tako napisan da pogadja mnogo vecu grupaciju ljudi i potencijalno ih baca pod kamion.

Link to comment
1 hour ago, goofs said:

 

Freelancere ne bi trebalo da diraju, bar se tako govorka, oni im nisu trenutno target grupa.

 

Odakle ovaj zakljucak?

 

Frilenseri su posebno na udaru jer zaposljavaju samo sebe (uglavnom), imaju jednog ili dva stabilna klijenta i to je to. Barem vecina mojih kolega sa kojima sam u kontaktu. Ovo direktno njih gadja. Kao da je protiv njih napisano.

 

 

Link to comment

Pa tako jedino moze da se shvati. Zabole me koga su oni imali u vidu, ali kolaterala ce biti mnogo veca. Ako ovo prodje, pogasice se mnogi frilenseri, otici u sivu zonu, oko jedne radnje od 25000 dinara poreza okupice se njih troje recimo(i imati zvanicno 3X vise klijenata), drzava gubi svakako.

 

Debilizam kao takav.

Link to comment
1 hour ago, Caligula said:

 

Odakle ovaj zakljucak?

 

Frilenseri su posebno na udaru jer zaposljavaju samo sebe (uglavnom), imaju jednog ili dva stabilna klijenta i to je to. Barem vecina mojih kolega sa kojima sam u kontaktu. Ovo direktno njih gadja. Kao da je protiv njih napisano.

 

 

 

Slusao sam web-razgovor te Digitalne zajednice sto je neko linkovao na prethodnoj strani. Tu je bila izvesna gospodj(ic)a koja je bila clan radne grupe koja je radila na nacrtu zakona sa ekipom iz vlade. I ona je to rekla, frilenseri sa stranim klijentima, upwork i ekipa nece biti na udaru. 

Naravno, upitno je koliko joj je verovati, njoj ili bilo kome iz vlade, igde, ikada.

 

Ne znam za te tvoje prijatelje, cime se bave i kako posluju, da je test precizniji mislim da bi mnogo stvari bilo jasnije.

Ja licno padam na 2 od 9 pitanja, po mojoj proceni. Po necijoj drugoj ko zna...

Link to comment

Ne traže retroaktivno, nego utvrde da je firma zakidala na porezima i doprinosima pa traže da se plate. Ovo se tretira kao da ne plaćaš šta si dužan, pa ti u jednom trenutku naplate. 

 

Kod nas je teško braniti bilo šta što sns vlast radi. Ali misclassification nije naš fenomen i izum.

Link to comment
15 hours ago, Behemoth said:

Ma meni je najveci problem sto uopste ne postoje jasni kriterijumi za sprovodjenje testa samostalnosti. Samim tim niko od pausalaca ne moze sa sigurnoscu da zna da li ga prolazi ili ne.

Hm, pa ne. Evo ti primer, firma se bavi programiranjem, koristi javno dostupne besplatne alate na opremi kupljenoj iz sopstvenih para, radi za razlicite klijente od posla do posla, ima tipa10-ak manje - vise stalnih klijenata... Zasto ne bi prosla?

Link to comment

ta bi prošla, nego neće ona što radi za jednu kompaniju full time, već će se domaćoj kompaniji ponuditi nekakve poreske olakšice da takvog stavi u radni odnos. tako sam shvatila.

Link to comment

Ako sam dobro shvatio, ukoliko radite za domace poslodavce, teret dokazivanja je na njima tako da ukoliko nekog kazne, kaznice firme za koje radite. Ukoliko radite za inostranog klijenta, automatski prolazite test. 

 

Dakle, cini se da se ovim zeli da se domace firme koje zaposljavaju preko pausala zastrase. Inace zakon su pravile domace jake firme koje ne rade preko pausala i povezane su sa vlascu :) 

 

Meni deluje da ce firme koje rade preko pausala da probaju da izmajmunisu ovaj zakon, ukoliko ne uspeju (a neodredjenost testa dozvoljava inspektorima da prakticno oni odlucuju ko je proso ili ne), napustice trziste ili smanjiti plate IT-jevcima, sto ce posledicno uticati da plate padnu generalno u IT-u. 

Link to comment
19 minutes ago, Shan Jan said:

Ako sam dobro shvatio, ukoliko radite za domace poslodavce, teret dokazivanja je na njima tako da ukoliko nekog kazne, kaznice firme za koje radite. Ukoliko radite za inostranog klijenta, automatski prolazite test. 

 

Dakle, cini se da se ovim zeli da se domace firme koje zaposljavaju preko pausala zastrase. Inace zakon su pravile domace jake firme koje ne rade preko pausala i povezane su sa vlascu :) 

 

Meni deluje da ce firme koje rade preko pausala da probaju da izmajmunisu ovaj zakon, ukoliko ne uspeju (a neodredjenost testa dozvoljava inspektorima da prakticno oni odlucuju ko je proso ili ne), napustice trziste ili smanjiti plate IT-jevcima, sto ce posledicno uticati da plate padnu generalno u IT-u. 

 

Pritom ce, velike firme koje su ucestvovale u izradi predloga, biti u prilici da ponude vece plate ex-pausalcima nego te manje firme, iskoriste poreske olaksice, i dobiju subvencije od drzave. Jer je njihov problem upravo to, nedostatak radne snage, jer dobar deo ljudi rade kao pausalci u manjim firmama.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...