Jump to content
IGNORED

Kutak za Freelancere...


Recommended Posts

  • 4 weeks later...

Ne mogu da provalim koji bi topic bio najbolji za ovo sto cu da pitam, pa cu prvo ovde, a ako neko ima bolju ideju nek kaze :)

 

sta je potrebno od racuna u banci za rad (tj primanje zaradjenih para) preko upwork-a? jel treba otvoriti neki poseban devizni racun, ili moze i na klasican tekuci? PayPal i Payoneer su druga opcija, ali vise me zanima klasican racun u banci. 

Link to comment
On 11.12.2018. at 3:29, ragasto said:

Ako imate klijente iz Australije, oprostite se sa normalnim bioritmom.

:wacko:

Već 4 godine. Srećom, “hvatamo” se ujutru i uveče, probaj da napraviš takav aranžman.

Link to comment
  • 7 months later...
10 hours ago, Hamlet Strašni said:

@Caligula

Ja pocinjem samostalno za dve nedelje, sa sličnim planovima kao ti. Čak mi je i clio 2002 godište.

 

Sad si me prepao

 

Da prebacim ovde, da ne ugusimo vocap

 

Nema sta da se prepadas, ako si karakter bice sve ok. Ja nisam karakter pa posao od dva dana otezem po cetiri, sve sedeci pored kompa. Da sam organizovaniji&karakter, ne bih kukao.

 

 

10 hours ago, radisa said:

Nema šta da te prepadne... Tako će i biti... Ja tako, evo, već 7 godina... :(

 

Naučio sam u poslednje 2 i da malo prekinem, ponekad, odem na kafu tokom dana,  prošetam, ali me onda jebeno grize savest što sam to uradio u 11 prepodne kad a ima da se radi...

 

Jbg...

 

Ja cekam tu fazu :(

 

 

7 hours ago, ragasto said:

@Caligula Klasična frilenserska muka, nisi izuzetak. Računam da je sledeći stepenik u karijeri baš to, svesti rad na neku normalnu meru da privatan život ne bi trpeo. 

 

Fora je sto te povuce novac. U firmi sam imao solidnu platu da pokrijem sve troskove& odem na neko dobro letovanje jednom godisnje, a ja sam naravno zeleo vise. Od kada sam (ponovo) u frilensu, dobijam toliko posla da se gusim u njemu a ne odbijam jer mi je dupe zinulo za pare - zaradjujem realno duplo vise nego u agenciji, za isti ili manji trud.

 

Nego kazem, kada bih se organizovao, imao bih vise slobodnog vremena - ali se plasim da bi mi taj visak slobodnog vremena rekao "super, onda mozes da prihvatis jos posla hahaha"

 

Nisam gramziv covek ali moram da resavam neke stvari u zivotu (materijalne) koje su do sada cekale. Pa se mislim, kad cu ako necu sad. Opet, moram da pronadjem meru da ne bih izgoreo jer moram i da zivim, kad cu da zivim ako necu sad.

 

Sto rece Linch u novom Twin Piksu, "The congressman's dilemma"    (nidje veze)

Link to comment
On 4.1.2019. at 23:59, Sludge Factory said:

Ne mogu da provalim koji bi topic bio najbolji za ovo sto cu da pitam, pa cu prvo ovde, a ako neko ima bolju ideju nek kaze :)

 

sta je potrebno od racuna u banci za rad (tj primanje zaradjenih para) preko upwork-a? jel treba otvoriti neki poseban devizni racun, ili moze i na klasican tekuci? PayPal i Payoneer su druga opcija, ali vise me zanima klasican racun u banci. 

 

Ne znam za Upwork, pretpostavljam da imaju opciju isplate wire-transfer i PayPal/Payoneer, da?

 

Za wire-transfer neophodan ti je devizni racun, s tim sto ti kao fizicko lice imas prava da primis (ovo uzmi sa dozom rezerve i proveri cifru, davno sam proveravao) do 15k eur godisnje, sve preko toga moze da te snimi poreska uprava. Takodje u banci ce ti traziti da popunjavas neku izjavu u smilu "primam naknadu/honorar za posao obavljen u inostranstvu".

Ako ti je ta cifra mala imas opciju da otvoris preduzetnicku firmu sa pausalnim oporezivanjem, tu imas godisnji limit priliva od 50k eur i fiksni mesecni porez od cirke 170-230e, u zavisnosti od toga da li si zaposlen, na kojoj si opstini i sifre delatnosti.

 

Iskreno mislim da ti je Payoneer bolja (najbolja) opcija, jer dobijes karticu, sa njom vadis pare na bankomatu i baratas kako zelis. Istina, to je neka siva zona poslovanja, nit ilegalno nit potpuno legalno, ali za manje prilive ne verujem da ce ikada biti problema.

Link to comment

@Caligula Povuče te novac...ok, i bolje što je tako nego obrnuto, muka bi bila kada posao ne bi donosio prihode koji odgovaraju. A što se tiče organizovanja, to stvarno jeste problem koji počne da davi posle nekog vremena, znam to vrlo dobro.

 

Ja ću u nekom trenutku (pre oktobra teško) verovatno da nađem neku kancelariju, već će to biti promena...

Link to comment
[mention=325]Caligula[/mention] Povuče te novac...ok, i bolje što je tako nego obrnuto, muka bi bila kada posao ne bi donosio prihode koji odgovaraju. A što se tiče organizovanja, to stvarno jeste problem koji počne da davi posle nekog vremena, znam to vrlo dobro.
 
Ja ću u nekom trenutku (pre oktobra teško) verovatno da nađem neku kancelariju, već će to biti promena...
Možda to nije isto, ali prijateljisa koja je računovođa mi kaže da je poboljšala kvalitet i efikasnost otkada je počela da radi u kancu a ne "od kuće"...



... Shiit has hit the fan...

Link to comment

To je garantovano ista stvar, pametno je uradila. Znam koliko sam bio efektivan dok sam radio van gajbe, a ovde se sve rastežeeeee...i stigne se, naravno, ali bolje da ne računam koliki mi je prazan hod. Čisto izgubljeno vreme, ništa drugo...

Link to comment
19 minutes ago, ragasto said:

@Caligula Povuče te novac...ok, i bolje što je tako nego obrnuto, muka bi bila kada posao ne bi donosio prihode koji odgovaraju. A što se tiče organizovanja, to stvarno jeste problem koji počne da davi posle nekog vremena, znam to vrlo dobro.

 

Ja ću u nekom trenutku (pre oktobra teško) verovatno da nađem neku kancelariju, već će to biti promena...

 

I ja razmisljao o iznajmljivanju stola u HUB-u, za 150 ojra mesecno imam radno mesto, a jedan sasvim dobar HUB mi je realno na tri minuta peske. Jedino sto bih imao ulaganje u dodatni komp.

 

Odkuce kada radim je pakao, zena, dete, macke. Mislim ima to i svojih prednosti ali...

Edited by Caligula
Link to comment

Heh...ja sam došao do zaključka da se prednosti svode na to što možeš da radiš u gaćama. Bude ih još, ali su na nivou onih motivacionih new age "Create your own", "Make your own", "Be your own master" gluposti. Mozak bukvalno radi na drugi način kada si u radnom prostoru i posvećen si radu. A tek vreme i ostale stvari... 

Link to comment
34 minutes ago, Frank Pembleton said:

Možda to nije isto, ali prijateljisa koja je računovođa mi kaže da je poboljšala kvalitet i efikasnost otkada je počela da radi u kancu a ne "od kuće"...



... Shiit has hit the fan...
 

Jbg, ja probao, ne mogu...

 

Doduše, ja imam svoju sobu u kući, niko me ne dira kad kažem da radim, full mi je koncentracija uvek... I najbitnije, ja najviše volim noću da radim, pa mi je odlazak do kanca malo sranje...

 

Kad odem od kuće, sve me mrzi...

 

Doduše, ja nisam baš pravi freelencer, ja sam više čovek zaposlen u firmi koja ima zilon klijenata, sa fleksibilnim radnim vremenom i bez pravog šefa, sa mogućnošću da ugovara poslove za firmu, pregovara o uslovima i tako... :) Plus, mogu da stupidne poslove prebacim na juniore, što je odličan benefit nerađenja sam...

 

 

Link to comment
43 minutes ago, Caligula said:

 

I ja razmisljao o iznajmljivanju stola u HUB-u, za 150 ojra mesecno imam radno mesto, a jedan sasvim dobar HUB mi je realno na tri minuta peske. Jedino sto bih imao ulaganje u dodatni komp.

 

Odkuce kada radim je pakao, zena, dete, macke. Mislim ima to i svojih prednosti ali...

 

Za slične pare možeš i garsonjeru (atelje, studio) u kraju.

 

Ja ne umem da radim u kanc uslovima. Komunikacija sa klijentima samo preko neta ili u kafani eventualno a delati ne mogu ako nisam kreativno razgaćen u kozi ambijentu sa tri piksle minumum, frižiderom, kaučem i teveom kojeg uz to ni ne gledam.

 

 

 

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...