Jump to content
IGNORED

Komedija


Duci Simonovic

Recommended Posts

od tih matorih talijana najjaci mi je Big Deal on Madonna street http://www.imdb.com/title/tt0052216/  , super je i Razvod na talijanski http://www.imdb.com/title/tt0055913/ , mislim da je tu bila ona fora ako lazem nek mi keva umre, al simpa je i  razvod na talijanski http://www.imdb.com/title/tt0058335/....ali za najvecu preporuku je Ljubav jedne plavuse http://www.imdb.com/title/tt0059415/  znaci stegnes besiku da se ne usoras a nastavis da se smejes ne sat posle filma no sjutra ceo dan, odlican mu je i vatrogasni bal

Link to comment
  • 2 months later...

Pogledao sam nekoliko filmova legende italijanskog filma i začetnika komedije "ala italiana"Maria Moničelia.

 

Sjajan reditelj a njegov humor je pravi melem za dušu, baš mi prija.  I SOLITI IGNOTI (1958) sam obnavljao više puta i svakim ponovnim gledanjem mi je sve bolji i bolji i tu dileme nema, iskreno remek-delo. CASANOVA '70 (1965) sa Mastrojanijem u produkciji Karla Pontija je nebrušeni dijamant. Dobro zezanje, impotentni ženskaroš, inače oficir NATO-a koji samo u opasnim situacijam može da vodi ljubav. Savršen tajming komičnih situacija i buljuk dobrih riba sa brojnim egzotičnim lokacijama. Seks-komedija snimljena šarmantnim stilom vodeći računa da ne bude vulgarna a nikako nije napadna a ni prosta...

 

L'armata Brancaleone (1966)

 

Blesava i neobična komedija tipa; "Montipajtonovci" pre njih a radnja govori o nesposobnoj grupi Križara u svojim avanturama kako da dođu do broda koji će ih odvesti do Svete Zemlje. Meni ovaj bolji i duhovitiji i moraću da razočaram fanove Monti Pythona, jer po meni direktno su krali od Moričelia a siguran sam da su imali veliki uticaj od Brankaleoneove vojske...

Link to comment

Sveobuhvatno ta neka komedija all' italiana koja počinje kasnih 50-tih godina i traje do ranih 80-tih se i smatra zlatnim dobom komedije i skoro svaka je za preporuku. Počinje i završava se sa Mariom Moničelijem. Pogledao sam skoro sve dostupno od ovog genija ali jedan film me je totalno raspametio:

 

An Average Little Man iz 1977

 

Koji se vodi kao komedija-drama sa briljantnim Albero Sordijem.
I počinje kao tipična italijanska komedija puna neobično-zabavnim trenucima prožeta satirom i veoma zdravom ironijom. Već iz naslova može da se zaključi da se radi o sitnom čoveku, bukvalno, mlađi referent pred penzijom koji želi od sina sve ono što on nije imao i što misli da mu pripada. Očigledan generacijski jaz između oca i sina poput onog u "Bubašinteru" a i ovde otac pokušava da ga ugura u firmu gde radi po svaku cenu, naravno mladić se protivi jer mu zdrav moral ne da mira ali isto tako ne želi i da se protivi ocu...
Tu negde na polovini filma potpuno se menja cela situacija i iz komedije prelazi u gorku tragediju. To se moglo zaključiti već iz uvodne scene a ono što je jezovito u celoj priči što je veoma preslikana slika tog nekog malog, sasvim malog građanina od 50 god. kojih kod nas tako šetaju poput atomskih bombi sa svom tom potisnutom agresijom i nezadovoljstvom. Koji svakog trenutka mogu da prsnu i da postanu pomahnitali osvetnici te neke sitne buržoazije. Ovakav model domaćeg filma nama treba, deluje otrežnjujuće, samo naši reditelji kasne sa tom kritikom psiho-socijalnog malograđanstva jedno 30-godina...

Link to comment
  • 4 weeks later...

odlican ti je ovaj Average Little Man, jako dobar film, mada vise skenj no smesan iako je pun alanfordovih fora, zaboravio si pored Sordija da spomenes i Seli Vinters koja je standardno razvalila,  kad sam video nju setio sam se da je  u The Scopone Game 1972  igrao i sa Betom Dejvis,  i taj je odlican talijan isto pun alanfordovstine

Link to comment

Još ona melanholična muzika pojačava nelagodu, i nagoveštava da će duhoviti momenti potpuno nestati. Veoma zaj'ban film.

 

Vala nikako da se iščupam, baš me ščepala all' italiana  :)   The Scopone Game 1972 mi je svakako u planu...

 

Ne smeš da propustiš ovaj biser; Bread and Chocolate (1974) Franka Brucatija.
O italijanskom emigrantu (Nino Manfredi) koji pokušava da pronađe sreću u
Švajcarskoj. Pokušava da sakrije svoje korene i da se uklopi u njihovo društvo.
Nisam se više nasmejao, toliko ima zdravog humora i dobrih fora a scene se
same urezuju. Prava slika svakog gastarbajtera razapetog između dve zemlje.
REMEK-DELO

Link to comment

+1 Pogledao ga prošle godine, najmanje zanimljiv Altman.

 

 

Odlična ideja, otvaraj temu...

 

Zašto tako? Kamo sreće da ima više takvih festivala  :mad:

Nije mi smešno...

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...