Jump to content
IGNORED

Permanentna kriza domaće ekonomije


Lord Protector

Recommended Posts

Zar nije bilo to tako i do sada?

To ce se rastegnuti na budzet od 7 godina, ako se usvoji jer postoje jake prepreke u vidu sukoba oko grantova i pozajmica gde Austrija, Holandija, Svedska i Danska se protive novom predlogu ek.

Sada sto Srbija ne ume da iskoristi neke prednosti dok nije clanica eu u delovima fiskalne politike to je neka druga prica.

Link to comment
  • Replies 2.6k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Tribun_Populi

    485

  • Luther

    345

  • Prospero

    230

  • Lord Protector

    215

Top Posters In This Topic

Posted Images

Uzgred, Hrvatska uopste do sada nije dobila preterano novca iz EU. Hrvatska takodje placa u EU budzet, ne uzima samo iz njega.

 

EU_budget_net_contributions_jJnxF0M.png

 

Problem je sto novi budzet EU pocinje da rotira placanja sa Istoka Evrope na jug i mnog clanice sa istoka su uplasene zbog toga. Takdje vise se nece davati iz budzeta EU bez politickih uslova sto je novi problem za brojne clanice.

Rezultati su miskovani,

 

8aa45632-d6b9-4a2c-bde4-67da4fe921e6

 

Npr. Grcka prima veliku pomoc ali to ne pomaze da preko 10 godina budu u nekoj vrsti depresije. Sa druge strane Poljaci su dobro prosli kada se pogleda bdp.

Edited by pasha
Link to comment

- lol članice sa istoka su uplašene, pa šta bi oni hteli da dostignu švedski standard dok su prosečne plate u bugarskoj i rumuniji manje od njihovog minimalca :D

- minimalac u češkoj je već sada oko 750€ i vidimo da česi neće da motaju kablove za te pare pa moraju da uvoze našu radnu snagu :happy:

- prosečna plata u  rumuniji je oko 600€ ako se ne varam....

Link to comment

Cesi hoce da motaju kablove ali ne za tu platu. U stvari u Slovackoj i Ceskoj se stvara odijum prema ljudima sa Balkana jer se uvoze kao jeftina radna snaga sto smanjuje plate Cesima/Slovacima. Mnogo je vaznije pitanje kako Ceska, koja je dostigla ili prestigla Italiju ili Cesku, kada se gleda bdp ppp ima skoro 50% nize plate od Italija/Spanije. To je bilo veliko pitanje proteklih ceskih izbora.

Link to comment
2 hours ago, pasha said:

Zar nije bilo to tako i do sada?

To ce se rastegnuti na budzet od 7 godina, ako se usvoji jer postoje jake prepreke u vidu sukoba oko grantova i pozajmica gde Austrija, Holandija, Svedska i Danska se protive novom predlogu ek.

Sada sto Srbija ne ume da iskoristi neke prednosti dok nije clanica eu u delovima fiskalne politike to je neka druga prica.

Nema to veze sa redovnim budžetom jer:

Kako je rekao hrvatski premijer Andrej Plenković, za Hrvatsku je predviđeno više od deset milijardi eura, od čega je 7,35 milijardi bespovratnih sredstava.

Preostalih 2,65 milijardi jesu mogući zajmovi, pojasnio je Plenković, prenijela je Hina.

Dodao je da je riječ o novcu namijenjenom oporavku hrvatske ekonomije u sljedeće četiri godine. http://balkans.aljazeera.net/vijesti/plenkovic-hrvatskoj-vise-od-deset-milijardi-eura-od-evropske-unije

 

To je deo mega paketa "Next Generation EU". Sipaće se velike pare po mnogo osnova, ali šta to nas briga kad su nam "kosooki majstori celuloidne loptice" braća  pa možemo "povoljno" da se zadužujemo 

 

Link to comment

Ali nije to u jednoj godini vec u vise, kao sto pise, i to mislim najvise je planirano u kasnijim fazama plus jos to nije dogovoreno i bas se vodi borba oko toga da li da budu grantovi ili pozajmice.

Link to comment
8 minutes ago, pasha said:

Ali nije to u jednoj godini vec u vise, kao sto pise, i to mislim najvise je planirano u kasnijim fazama plus jos to nije dogovoreno i bas se vodi borba oko toga da li da budu grantovi ili pozajmice.

Svakako je u više godina ali biće velikih para i naravno velikih grantova pošto će to dogovoriti, samo malo da se istrguje. Ako su Nemačka i Francuska za to ostali će se privoleti. 

Dobiće i Srbija u 2020. 70 plus možda 98 mil€ a ti dalje računaj koliko puta je to manje od Hrvatske. 

 

Link to comment

Da li i ko stoji iza Austrije, Danske, Svedske i Holandije bi mogli da pricamo narocito u svetlu odluke nemackog Ustavnog suda.

Elem, zanimljivo je pitanje grantova, ne samo sada, i da li oni vise pomazu ili korumpiraju. Neki primeri poput Juzne Koreje su zanimljivi za analizu u tom pravcu. Mislim da je deo problema oko predlozenog paketa u okviru EU upravo i to.

Link to comment

Znači mi smo u odličnoj poziciji pošto nećemo dobiti velike grantove pa se kod nas neće povećati  korupcija koje u Srbiji i inače nema. Dobro.

Link to comment
6 hours ago, Luther said:

Nema to veze sa redovnim budžetom jer:

Kako je rekao hrvatski premijer Andrej Plenković, za Hrvatsku je predviđeno više od deset milijardi eura, od čega je 7,35 milijardi bespovratnih sredstava.

Preostalih 2,65 milijardi jesu mogući zajmovi, pojasnio je Plenković, prenijela je Hina.

Dodao je da je riječ o novcu namijenjenom oporavku hrvatske ekonomije u sljedeće četiri godine. http://balkans.aljazeera.net/vijesti/plenkovic-hrvatskoj-vise-od-deset-milijardi-eura-od-evropske-unije

 

To je deo mega paketa "Next Generation EU". Sipaće se velike pare po mnogo osnova, ali šta to nas briga kad su nam "kosooki majstori celuloidne loptice" braća  pa možemo "povoljno" da se zadužujemo 

 

 

Bolje 100 evra u ruci nego 7 milijardi na grani

Link to comment

Grantovi cesto prave jedan sklerotican i do srzi korumpiran sistem kojeg zabole za razvoj vec ih samo interesuje da se otme sto vise grantova na razlicite nacine. To je po meni jedan od glavnih razloga protivljenja Austrije, Holandije, Svedske i Danske velikoj sumi grantova. Oni zele da se to nekako veze za nekakvu odgovornost pri trosenju toga novca.

Link to comment
7 minutes ago, pasha said:

Grantovi cesto prave jedan sklerotican i do srzi korumpiran sistem kojeg zabole za razvoj vec ih samo interesuje da se otme sto vise grantova na razlicite nacine. To je po meni jedan od glavnih razloga protivljenja Austrije, Holandije, Svedske i Danske velikoj sumi grantova. Oni zele da se to nekako veze za nekakvu odgovornost pri trosenju toga novca.

Lepo i  plemenito od tih država što žele da suzbiju korupciju i neka se i dalje time bave. Nego da li je za Srbiju bolje da dobije mrvice od stotinak miliona evra godišnje ili recimo  1,8 milijardi evra godišnje koliko bi trebalo da dobije Hrvatska u naredne četiri godine. Da li je bolje da se zadužuje po kamati od 3-4% godišnje ili 1% kao Hrvatska. To je jedino što me zanima a "kome je do morala nek ide u crkvu". Meni ovo tvoje traženje dlake u jajetu liči na kiselo grožđe. Mada možda ćemo dobiti velike grantove od Kine ili Rusije, nikad se ne zna. Oni kad daju tu nikad nema korupcije. 

Link to comment
9 hours ago, Luther said:

Lepo i  plemenito od tih država što žele da suzbiju korupciju i neka se i dalje time bave. Nego da li je za Srbiju bolje da dobije mrvice od stotinak miliona evra godišnje ili recimo  1,8 milijardi evra godišnje koliko bi trebalo da dobije Hrvatska u naredne četiri godine. Da li je bolje da se zadužuje po kamati od 3-4% godišnje ili 1% kao Hrvatska. To je jedino što me zanima a "kome je do morala nek ide u crkvu". Meni ovo tvoje traženje dlake u jajetu liči na kiselo grožđe. Mada možda ćemo dobiti velike grantove od Kine ili Rusije, nikad se ne zna. Oni kad daju tu nikad nema korupcije. 

 

Pokušavam da shvatim ovo tvoje pitanje, ali mi ne ide (bez ironije).

Naravno da je bolje da Srbiji da dobija od EU toliki novac po povoljnijm uslovima, ali Srbija nije u EU, niti će skoro ući u EU, i to ne samo svojom zaslugom. Oni nas prosto ne žele ovakve u svom društvu. Tako da mi je besmisleno tvoje pitanje, osim u svrhu hipotetičke rasprave.  

Link to comment
18 hours ago, Luther said:

Lepo i  plemenito od tih država što žele da suzbiju korupciju i neka se i dalje time bave. Nego da li je za Srbiju bolje da dobije mrvice od stotinak miliona evra godišnje ili recimo  1,8 milijardi evra godišnje koliko bi trebalo da dobije Hrvatska u naredne četiri godine. Da li je bolje da se zadužuje po kamati od 3-4% godišnje ili 1% kao Hrvatska. To je jedino što me zanima a "kome je do morala nek ide u crkvu". Meni ovo tvoje traženje dlake u jajetu liči na kiselo grožđe. Mada možda ćemo dobiti velike grantove od Kine ili Rusije, nikad se ne zna. Oni kad daju tu nikad nema korupcije. 

 

Prikljucila se i 5 clanica EU(posle Austrije, Danske, Svedske i Holandije)  koja se protivi ovakvom predlogu komisije:

Finland rejects proposed EU recovery package in current form

HELSINKI, June 4 (Reuters) - Finland’s government said on Thursday it would reject the European Commission’s proposal for a recovery package in its current form.

The 27 EU member states are due to discuss on June 19 a recovery proposal from the bloc’s executive to raise an unprecedented 750 billion euros ($845 billion) of debt to top up joint spending to 1.1 trillion euros in 2021-27.

 

https://www.reuters.com/article/eu-budget-recovery-finland/finland-rejects-proposed-eu-recovery-package-in-current-form-idUSL8N2DH4KX

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...