Jump to content
IGNORED

Permanentna kriza domaće ekonomije


Lord Protector

Recommended Posts

Mislio sam na penzionere koji su glasali za i koji su podrzavali Slobinu politiku 90-ih i ove sto danas glasaju za SNS.... eto simbolicno ce oni dovesti ovu zemlju do svog kraja... i pocetka u nekom novom obliku, sta god to bude bilo...

Link to comment
  • Replies 2.6k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Tribun_Populi

    485

  • Luther

    345

  • Prospero

    230

  • Lord Protector

    215

Top Posters In This Topic

Posted Images

19 hours ago, Luther said:

 

Pa o čemu ti onda fantaziraš? A zamisli da je ostao kurs iz 2003. od 57din za 1USD. Imali bi dvostruko veći gdp u dolarima i plate i prestigli bi Hrvatsku i mnogo bi nam lepo bilo.

 

Što se tiče značaja trgovinskog deficita evo malo lakog štiva https://trzisnoresenje.blogspot.com/2012/07/q-o-uvozu.html da ne idemo odmah na Krugmana&co.

 

Što se tiče duga sam grafik ti pokazuje; 1973-1978 porastao za 5mlrd. 1978-1983 porastao za 10mlrd. I ponovo: Ekonomista Mlađen Kovačević kaže da je dug države do 1978. bio skroman, ali da je tada počeo da raste, i tako sve do 1983." Sad ako ti bolje znaš u redu.

 

 

Lepo ti objasnjavam neke ekonomske odnose koje ne razumes  a pravis se pametan.

Sto se tice tgrovinskog deficita/suficita pogleda pod Pala ugovor 1985 do poslednjeg ekonomskog sukoba SAD-Kine i EU.

Pogledaj malo bolje grafik i videces da je dug od 1973-1980 narastao za $15 eksponencijalno, ako uopste znas sta je to.

Sto se tice duga osamdesetih,

 

Trend dugoročnog zaduženja SFRJ eskalirao je naročito između 1975. i 1980. godine, kada je dug sa oko šest milijardi narastao na 16 milijardi američkih dolara.



 

Prema podacima Narodne banke Jugoslavije, krajem 1987. spoljni dug je premašio 21,3 milijarde dolara

 

https://www.b92.net/biz/fokus/analiza.php?yyyy=2015&mm=11&nav_id=1061942

 

Dakle, ako je 1980 bio $16 a 1987 presao $21.3 milijarde ne moze nikako da bude vec skok u odnosu na sedamdesete, tacnije period 1975-1980.

 

Link to comment
17 hours ago, pasha said:

 

Lepo ti objasnjavam neke ekonomske odnose koje ne razumes  a pravis se pametan.

Sto se tice tgrovinskog deficita/suficita pogleda pod Pala ugovor 1985 do poslednjeg ekonomskog sukoba SAD-Kine i EU.

Pogledaj malo bolje grafik i videces da je dug od 1973-1980 narastao za $15 eksponencijalno, ako uopste znas sta je to.

Sto se tice duga osamdesetih,

 

 

 

 

https://www.b92.net/biz/fokus/analiza.php?yyyy=2015&mm=11&nav_id=1061942

 

Dakle, ako je 1980 bio $16 a 1987 presao $21.3 milijarde ne moze nikako da bude vec skok u odnosu na sedamdesete, tacnije period 1975-1980.

 

 

Priznajem da sam glup pa ne razumem ekonomske odnose tipa: da je isti odnos kursa evra prema rsd danas kao 2008, plata u evrima u Srbiji bi bila danas oko 700 evra u proseku. da baba ima trolu bila bi tramvaj. Mi smo u 2019. godini i kurs je takav kakav je. Hrvatskoj seva paja za trgovinski deficit sa Srbijom od 30-50 mil dolara godišnje, uglavnom hrane koju zavaljaju turistima. Toliko su se potresli da su podneli zahtev za pridruživanje evrozoni. Za par godina uvešće evro. 

 

Nego da ti ja ne razbijam zabludu o trgovinskom deficitu imaš to ovde http://libek.org.rs/uploads/files/Top 10 ekonomskih zabluda.pdf uz još neke zablude. Pa polako, kad to savladaš možeš da pređeš na: H.Hazlit-Ekonomija u jednoj lekciji.

 

Što se tiče duga ja sam jasno označio period 1978-1983 sa najvćm porastom. To obuhvata deo sedamdesetih, ali i osamdesetih. A sve je to prilično nebitno. Ništa ne pokazuje osim da ta država, SFRJ, nije mogla da organizuje održivu ekonomiju nego se sve više zaduživala dok nije bankrotirala.

 

 

Link to comment

koliko je to smešan dug, kada danas znamo da se grčka zaduživala sve dok 2010 nije došla do 330 milijardi duga ili da španija duguje 1100, jbg finansiranje zapadnoevropskog standarda života u siromašnim državama južne evrope toliko košta

- jedino mi nije jasno da li postoji neko ko veruje da će pomenute države ikada vratiti taj dug, ma 1/3 od toga :D

Link to comment
19 minutes ago, gone fishing said:

 

- jedino mi nije jasno da li postoji neko ko veruje da će pomenute države ikada vratiti taj dug, ma 1/3 od toga :D

 

Grčka sigurno neće...ona trenutno uglavnom duguje drugim državama EU. Link

 

Podaci za avgust 2018.:

 

EU fondovi za finansijsku stabilizaciju: 168 mlrd €

Druge zemlje EU direktno: 53 mlrd €

Evropska centralna banka: 13 mlrd €

MMF: 12 mlrd €

Vlasnici grčkih državnih obveznica: 15 mlrd €

Privatni investitori: 34 mlrd €

 

Ovo što se duguje raznim EU entitetima i državama verujem da neće nikada biti skroz otplaćeno. Ili će dobar deo toga otpisati kada bude neki opet period prosperiteta i kada Brisel bude zadovoljan kako Grčka upravlja svojim finansijama, ili će se samo ,,pokriti" novim zajmovima iz istih izvora.

 

Da nije u evrozoni Grčka bi samo odavno bankrotirala kao i mnogo puta u svojoj istoriji. Inače jedina evropska zemlja koja je bankrotirala više puta od Grčke je upravo Španija, ali poslednji put u 19. veku.

Link to comment
1 hour ago, gone fishing said:

koliko je to smešan dug, kada danas znamo da se grčka zaduživala sve dok 2010 nije došla do 330 milijardi duga ili da španija duguje 1100, jbg finansiranje zapadnoevropskog standarda života u siromašnim državama južne evrope toliko košta

- jedino mi nije jasno da li postoji neko ko veruje da će pomenute države ikada vratiti taj dug, ma 1/3 od toga :D

 

Nije baš tolikko smešan jer: In other words, $1 in 1975 is equivalent in purchasing power to about $4.77 in 2019, a difference of $3.77 over 44 years.

 

Pa bi to bilo jedno 100mlrd USD danas. Ali da Grci su, uzimajući sve u obzir šampioni.

Link to comment
  • 2 weeks later...
44 minutes ago, Luther said:

 

Očekivano i sa pravom. Ali idu izbori a i treba malo pogurati gdp preko potrošnje. Kako bilo obiće nam se to o glavu.

 

Hah, bojim se da nemaju tako.plemeniti cilj u vidu uopste. Poenta je bukvalno kupiti te glasove, izvesti ih na izbore i to je to, povecanje gdp-a, o tome cisto sumnjam da je neko razmisljao kao o nuspojavi

Link to comment
Just now, theanswer said:

 

Hah, bojim se da nemaju tako.plemeniti cilj u vidu uopste. Poenta je bukvalno kupiti te glasove, izvesti ih na izbore i to je to, povecanje gdp-a, o tome cisto sumnjam da je neko razmisljao kao o nuspojavi

 

Naravno da su razmišljali, nisu tolike budale. Samo što će to neko malo dodatno povećanje gdp ići na uštrb investicija i stvoriti velike obaveze u budućnosti. Nije to nikakav plemeniti cilj. Vođa je obećao godišnji rast gdp od 3,5% pa pošto do sada to nije dostignuto daj da se malo pogura preko potrošnje. Trenutno za takvo povećanje ima prostora u budžetu a da li je to održivo na duži rok bez zaduživanja nisam siguran. Svi relevantni ekonomisti kažu da rast plata ne bi smeo da bude veći od rasta gdp što bi začilo rast plata od 3-3,5%. Pošto će plate u javnom sektoru porasti 10% pitanje je odakle će se isplaćivati u budućnosti.

 

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...