Jump to content
IGNORED

Permanentna kriza domaće ekonomije


Lord Protector

Recommended Posts


I sad je tebi normalno da se tu pojavljuje db (ako je to tačno) i uređuje odnose između igrača na tržištu.


Meni eto nije, skroz bi mi milije bilo da se pojavi Komisija za zaštitu konkurencije (kad bi radila svoj posao), obzirom da dvadesetak godina za redom otkupljivači sezonskog voća kartelišu prilikom otkupa. I bog sveti zna koliko su se nalapali para do sad na taj način.

E sad ti pitaj Mijata zašto mora udba da izigrava antimonopolsku policiju i zašto KZK ne radi svoj posao.

Poslato sa HUAWEI VNS-L21 pomoću Tapatoka

Link to comment
  • 1 month later...
  • Replies 2.6k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Tribun_Populi

    485

  • Luther

    345

  • Prospero

    230

  • Lord Protector

    215

Top Posters In This Topic

Posted Images

Quote

SFRJ je tek 70-tih dostigla nivo izvoza Kraljevine Jugoslavije iz 1939. 

Sa izuzetkom naftne industrije i firmi koje su se bavile spoljnom trgovinom (npr. Genex), jer je država monopolizovala uvoz, pa su te firme nastajale na tome što su građani i privredni subjekti žestoko preplaćivali sve što je dolazilo iz uvoza, svi privredni giganti su postojali i pre 2. svetskog rata - govoreno nam je da je Zastava osnovana 1953, ali tada je samo otpočela proizvodnja putničkih automobila. Zastava je nastala iz Topolivnice (osnovana 1853) koja je diverzifikovala svoje poslovanje na automobilsku industriju još pre 2. sv. rata. Npr. 1940. je Zastava isporučila Vojsci K.Jugoslavije 400 kamiona, po licenci Ševroleta. 

Pre 1. sv. rata nastale su - sve pivare i duvanske industrije, kao i Železara Smederevo, kao SARTID (1913), MIN, Cinkarna Celje i Trayal. Takođe i Zdenka, Vital, Badel, Knjaz Miloš, Juhor, Kraš i Pionir. Takođe i cela drvnoprerađivačka industrija (izuzev Simpa) i keramička industrija - sve pre rata - Toza Marković i Šipad još u 19. veku. 

Između dva rata - JAT = Aeroput, osnovan 1927, Ikarus (od čijih mašina su nastali Ikarbus, SOKO, FAP, TAS), Đuro Đaković, Končar, Štark, IMK, Goša, Paraćinka, IMR (od njega nastao TAM), ZMAJ, Varteks, Mura, Zvečevo, Cedevita, Prvi partizan - sve 1920-ih. Dijamant, Podravka, Jadran, Krušik - 1930-ih.

 

Link to comment

To je tacno ali je za vreme dva svetska rata Srbija masovno popljackana.

Za vreme Drugog svetskog rata(DSR) Nemci su masovno odnosili moderne masine i pogone o cemu se malo govori. Malo se govori o eksplataciji Srbije za vreme DSR. Bor i Trepca su bili veoma znacajni za Rajh, tako je nastao sukob sa Italijanima jer su Nemci uzeli Trepcu i sever Kosova iako bi po nekoj podeli to trebalo da pripadne italijanskoj okupacionoj zoni. Nemcima nije padalo na pamet da im to prepuste. Pa je ta oblast bila u sastavu Nediceve Srbije. U rudnkie su Nemci dovodili robove iz cele Evrope.

 

Quote

Za sve vreme okupacije nacisti su najsurovije eksploatisali Srbiju. Najviše su ih interesovali obojeni metali (bakar, antimon, olovo i molibden) i poljoprivredni proizvodi. Cene ovih artikala bile su maksimirane, na dosta niskom nivou, i plaćano je kliringom - mi smo od njih uzimali hemijske i industrijske proizvode.

"Više smo izvozili nego što su oni plaćali. Praktično smo bili prinuđeni da kreditiramo nemačku vojnu industriju. Samo bakra je izvezeno 60.000 tona. Oni su držali monopol i na proizvodnju tekstila i masti, koju su koristili za glicerin, neophodan u industriji eksploziva. Osnivali su centrale koje su rukovodile proizvodnjom i otkupom ovih deficitarnih proizvoda", kaže Aleksić.

Među fabrikama koje su razmontirali i preselili bila je Fabrika aviona u Kraljevu, nekoliko fabrika u Zemunu, Vojno-tehnički zavod u Kragujevcu, Fabrika gas-maski u Bariču. Nešto od demontiranih postrojenja je vraćeno (ne nužno u Srbiju), dok je za druge dobijena reparacija. Od odštete je napravljena npr. Fabrika alatnih mašina "Ivo Lola Ribar".

 

 

Šta su sve nacisti odneli iz Srbije

https://www.b92.net/kultura/vesti.php?nav_category=1087&yyyy=2017&mm=05&dd=24&nav_id=1264016

 

Ono sto su danas Srbija i BiH su tokom tridesetih poceli da dobijaju tesku industriju zbog cega se Zagreb bunio(nisu se bunili dvadesetih kada su sa lakom industrijom dominirali u Kraljevini dok je Srbija bila rabucana zbog posledica Prvog svetskog rata). Koliko znam Zenica je dobila najnoviju Krup opremu tokom tridesetih.

 

Prvi svetski rat je i gora situacija za Srbiju.

 

 

 

Link to comment
On 5.8.2019. at 14:17, hazard said:

 

Izvor ovog teksta?

 

komentar sa neta, ne znam autora. proverio sam  ovo oko Zastave i kamiona, tačno je, verujem i da je ostalo.

Link to comment
  • 1 month later...

https://www.danas.rs/ekonomija/blic-titovi-dugovi-stigli-na-naplatu/

 

Da li je moguce da smo mi ovoliko jadni i da je ovaj jadni narod toliko glup:

 

"Srbija najviše duguje Pariskom klubu, 1,09 milijardi evra, kod koga se kao republika zejedničke države pre četiri decenije zadužila za ukupno četiri milijarde evra. Na drugom mestu je Svetska banka (700 miliona evra) odnosno njen ogranak IBRD, koji je u istom periodu odobrio Srbiji 1,8 milijardi, a kredite će još dugo otplaćivati i Kini (15,9 miliona) i Kuvajtu (253,1 milion).

Poslednji dolar Hrvati su Pariskom i Londonskom klubu isplatili pre deset godina. Hrvatska je Pariskom klubu otplatila poslednju ratu od 192 miliona dolara 2008. godine, a Londonskom klubu ratu od 78 miliona, godinu dana kasnije.

Poslednju ratu od ukupno 525 miliona dolara Slovenci su isplatili 1995. godine, potvrdili su za „Blic Biznis“ u slovenačkoj centralnoj banci."

Link to comment
33 minutes ago, mozzer said:

https://www.danas.rs/ekonomija/blic-titovi-dugovi-stigli-na-naplatu/

 

Da li je moguce da smo mi ovoliko jadni i da je ovaj jadni narod toliko glup:

 

"Srbija najviše duguje Pariskom klubu, 1,09 milijardi evra, kod koga se kao republika zejedničke države pre četiri decenije zadužila za ukupno četiri milijarde evra. Na drugom mestu je Svetska banka (700 miliona evra) odnosno njen ogranak IBRD, koji je u istom periodu odobrio Srbiji 1,8 milijardi, a kredite će još dugo otplaćivati i Kini (15,9 miliona) i Kuvajtu (253,1 milion).

Poslednji dolar Hrvati su Pariskom i Londonskom klubu isplatili pre deset godina. Hrvatska je Pariskom klubu otplatila poslednju ratu od 192 miliona dolara 2008. godine, a Londonskom klubu ratu od 78 miliona, godinu dana kasnije.

Poslednju ratu od ukupno 525 miliona dolara Slovenci su isplatili 1995. godine, potvrdili su za „Blic Biznis“ u slovenačkoj centralnoj banci."

 

Zašto, šta je ovde problem?

Link to comment
2 hours ago, mozzer said:

Pa da tolikozaostajemo za Hrvatskom...

 

E ali nebrojeno puta smo baš na ovom topiku zaključili da ljudi uglavnom nisu svesni u kakvu nas je propast uvalio Milošević. Sve je to deo te naplate. Srbija je pod njim više puta bankrotirala i strahovito ekonomski nazadovala i ovo su još ti repovi koji dolaze na naplatu iako nam je 2/3 duga otpisano. Pa je trebalo vraćati staru deviznu štednju, uplaćivati radnicima staž i otpremnine i desetine drugih repova koje se vuku. Nema bez razloga Hrvatska 2 puta veći gdp od Srbije

Sad naslov je malo glup nisu to nikakvi Titovi dugovi, nije ih on uzeo za sebe a i većina je nastala kad je već umro.

Link to comment

Hrvatska nema duplo veci bdp o Srbije ni nominalno, ni po paritetu kupovne moci(u ovom slucaju Srbija ima veci bdp)

Ono sto ti verovatno mislis je nominalni bdp po glavi stanovnika, medjutim to ima posledicu da hrvatska danas ima trgovinski deficit sa Srbijom sto nije bio slucaj za vreme SFRj.

Vecina dugova nastaje sedamdesetih u SFRj,.

Milosevic jeste dosta uticao na lose ekonomsko stanje Srbije ali npr. zaostajanje za Rumunima i Bugarima nastupa nakon 2000-te.

Sto se tice Hrvatske ona je kao i mi nakon 2008 dosta stagnirala i uopste gledano oni su prilicno sporije rasli od Rumuna ili Bugara. Tako su ih vec Rumuni prestigli ako se gleda bdp po glavi stanovnika ppp a to ce i Bugari ako se ovako nastavi, te ce mozda postati zemlja sa najnizim bdp u EU.

 

 

 

Link to comment
16 minutes ago, pasha said:

Hrvatska nema duplo veci bdp o Srbije ni nominalno, ni po paritetu kupovne moci(u ovom slucaju Srbija ima veci bdp)

Ono sto ti verovatno mislis je nominalni bdp po glavi stanovnika, medjutim to ima posledicu da hrvatska danas ima trgovinski deficit sa Srbijom sto nije bio slucaj za vreme SFRj.

Vecina dugova nastaje sedamdesetih u SFRj,.

Milosevic jeste dosta uticao na lose ekonomsko stanje Srbije ali npr. zaostajanje za Rumunima i Bugarima nastupa nakon 2000-te.

Sto se tice Hrvatske ona je kao i mi nakon 2008 dosta stagnirala i uopste gledano oni su prilicno sporije rasli od Rumuna ili Bugara. Tako su ih vec Rumuni prestigli ako se gleda bdp po glavi stanovnika ppp a to ce i Bugari ako se ovako nastavi, te ce mozda postati zemlja sa najnizim bdp u EU.

 

 

 

 

Naravno da mislim per capita jedino to ima smisla: nominalni Cro 15.000 Srb 7.500; ppp Cro 27.000 Srb 18.500. I to nikakve veze nema sa trgovinskim deficitom Hrvatske sa Srbijom. Trgovinski deficit sa jednom državom je besmislen podatak koji ničemu ne služi i ništa ne dokazuje (osim da postoji). Hrvatska ekonomija kakva god da je je za srpsku ferari.

Hrvatskoj nije otpisano 2/3 duga kao Srbiji. https://net.hr/danas/novac/hrvatska-vratila-zadnju-ratu-duga-bivse-sfrj/ 

 

 "Dug države je 1978. godine bio skroman, a onda je počeo da raste sve do 1983. godine"  https://www.blic.rs/biznis/na-naplatu-stigli-dugovi-iz-sfrj/e6m83b3

 

Milošević nije "dosta uticao" nego nas je najstrašnije zakopao, nađi na topiku ili netu rad M.Arsića na tu temu i koliki je bio pad gdp devedesetih.

 

 

Link to comment

Naravno da "po glavi stanovnika" nema jedino smisla.

To ima veze sa trgovinskim deficitom jer je u Srbiji rsd depresirao 30-40% u odnosu na 2008 a kuna nije.

Zato je nastao trgovinski deficit Hrvatske sa Srbijom. Ili da prevedem da je isti odnos kursa evra prema rsd danas kao 2008, plata u evrima u Srbiji bi bila danas oko 700 evra u proseku.

Mada to ne bi bilo dobro za ekonomiju, niti je u slucaju Srbije odrzivo. Hrvatska zavisi od turzima pa drzi precenjenu kunu a delom je i socijalna kategorija jer su Hrvati mnogo zaduzeniji po glavi stanovnika od Srbije.

Sto se tice znacaja trgovinskog deficita, mozes da pogledas zasto upravo SAD udaraju trgovinski barijere Kinezima.

 

Sto se tice duga, eksponencijalni rast duga je krenuo pocetkom sedamdesetih i Hrvatska je bila predvodnika u SFRj,

 

1-Medium.png

 

Zbog ovoga duga koji nastaje sedamdesetih i zbog toga sto zapadne banke i medjunarodne institucije sa zapada nisu htele da refinansiraju te dugove, SFRj je pocetkom osamdesetih bankrotirala i upala u veliku ekonomsku krizu iz koje nije isplivala.

Iako je tacno da je 1983 mislim MMF poceo ponovo da odobrava kredite po odredjenim uslovima koji si najcesce nisu sprovodili.

 

 

Link to comment
6 minutes ago, pasha said:

Naravno da "po glavi stanovnika" nema jedino smisla.

To ima veze sa trgovinskim deficitom jer je u Srbiji rsd depresirao 30-40% u odnosu na 2008 a kuna nije.

Zato je nastao trgovinski deficit Hrvatske sa Srbijom. Ili da prevedem da je isti odnos kursa evra prema rsd danas kao 2008, plata u evrima u Srbiji bi bila danas oko 700 evra u proseku.

Mada to ne bi bilo dobro za ekonomiju, niti je u slucaju Srbije odrzivo. Hrvatska zavisi od turzima pa drzi precenjenu kunu a delom je i socijalna kategorija jer su Hrvati mnogo zaduzeniji po glavi stanovnika od Srbije.

Sto se tice znacaja trgovinskog deficita, mozes da pogledas zasto upravo SAD udaraju trgovinski barijere Kinezima.

 

Sto se tice duga, eksponencijalni rast duga je krenuo pocetkom sedamdesetih i Hrvatska je bila predvodnika u SFRj,

 

.....

 

Zbog ovoga duga koji nastaje sedamdesetih i zbog toga sto zapadne banke i medjunarodne institucije sa zapada nisu htele da refinansiraju te dugove, SFRj je pocetkom osamdesetih bankrotirala i upala u veliku ekonomsku krizu iz koje nije isplivala.

Iako je tacno da je 1983 mislim MMF poceo ponovo da odobrava kredite po odredjenim uslovima koji si najcesce nisu sprovodili.

 

 

 

Pa o čemu ti onda fantaziraš? A zamisli da je ostao kurs iz 2003. od 57din za 1USD. Imali bi dvostruko veći gdp u dolarima i plate i prestigli bi Hrvatsku i mnogo bi nam lepo bilo.

 

Što se tiče značaja trgovinskog deficita evo malo lakog štiva https://trzisnoresenje.blogspot.com/2012/07/q-o-uvozu.html da ne idemo odmah na Krugmana&co.

 

Što se tiče duga sam grafik ti pokazuje; 1973-1978 porastao za 5mlrd. 1978-1983 porastao za 10mlrd. I ponovo: Ekonomista Mlađen Kovačević kaže da je dug države do 1978. bio skroman, ali da je tada počeo da raste, i tako sve do 1983." Sad ako ti bolje znaš u redu.

 

Link to comment
3 minutes ago, mozzer said:

Sve ja to znam i slazem se da nas je upropastila Miloseviceva politika. Ali opet, ovolika razlika... a ovaj besvesni narod nista ne shvata jbt.... penzioneri....

 

Pa ja sam taj....:cry:

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...