Jump to content
IGNORED

Permanentna kriza domaće ekonomije


Lord Protector

Recommended Posts

Pa se zato zalažeš da se ekonomska moć još više koncentriše u rukama grupe na vlasti, koja će da deli milione i milijarde kroz državnu razvojnu banku?

 

Pajsad, ne. Ne u ovako organizovanoj državi.

 

Moje principijelno protivljenje primenjenom modelu privatizacije, kome ti ne nalaziš mane, leži u činjenici da država nije bila sposobna da ga sprovede kako valja. Ne bez apsolutno sposobnog i nekorumpiranog pravosudno-policijsko-inspekcijskog aparata. Pošto je to isuviše krupan zalogaj, kao što se i dalo videti, jednostavnije je bilo primeniti postojeći (Miloševićev) model privatizacije, manje bi bilo štete nego što je sad.

 

Isto je i sada - da razvojna banka, ali ne bez reformisanog i nezavisnog pravosuđa i sposobnog policijskog aparata.

Link to comment
  • Replies 2.6k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Tribun_Populi

    485

  • Luther

    345

  • Prospero

    230

  • Lord Protector

    215

Top Posters In This Topic

Posted Images

Svako tvoje rešenje podrazumeva par prethodnih koraka koji se nikada ne bi desili.

 

Privatizacija - da, ali uz "apsolutno sposoban i nekorumpirani pravosudno-policijski-inspekcijski aparat"

 

Državna razvojna banka - da, ali ne u "ovako organizovanoj državi", i ne bez "reformisanog i nezavisnog pravosuđa i sposobnog policijskog aparata".

 

 

 

Teško je polemisati sa takvim tezama. Imaš sad i ovde, i biraj hoćeš li razvojnu banku ili ne, koji model, i koji su argumenti za i protiv. Pusti me kritike svega postojećeg, msm može i to ali je priča o konceptu RB besmislena.

Link to comment

Znas kako: cim procitam primedbe kao sto su tvoje glede ruskih/nemackih vojnih kuvara, suhoja, itd, itd, i mojih problema, znam koliko je sati.

O problemu, pravom, ne vredi ni da pocinjemo raspravu: ti i Prospero ste je izbrusili do savrsenstva sve se trudeci da nas ubedite da nije bilo kako je bilo ili da je - samo primera radi - sve od '45 do 2000. bilo jedno veliko propadanje koje je prestalo onda kad je Prospero mogao konacno da bira izmedju Velux prozora i Miele ves masine...

Sve bi to bilo OK i u okvirima vaseg karikaturalnog nastojanja da isprosipate znanja o periodu koji poprilicno ljudi ovde poznaje iz prve ili najgorem slucaju druge ruke, samo da nije vase uprepodobljene ubedjenosti da ste nosioci baklje istine i istinske demokratizacije u zemlji Srbiji.

Uostalom, demonstrirao si poznavanje samoupravnih skracenica, to je argumentacija jednaka onom cuvenom crvenom pasosu s kojim je moglo da se putuje svuda - uzivaj.

Ti i tebi slicni - zao mi je sto ovo moram da kazem, znam te kao korektnog forumasa - za bolje i ne znate, dodjete mu kao kolateralna steta 90-ih i svih mogucih muljanja i sibicarenja sa istorijom koja su onda bila u modi da bi to ostala i do danas.

Ili, da skratim - kontaminirani ste.

 

Tako da: preci cu preko nadrndanosti u pitanju koje si postavio glede problema moje nervoze, neznanja, nepristojnosti.

I ovog puta  :)

 

Veoma smaraš baveći se mnome i mojim karakterom a uz to si i prilično nepristojan:uprepodobljena ubeđenost, kolateralna šteta muljanja i šibicarenja, ja i meni slični( ko su sad pa ti i kako me ti ti poznaješ pa da znaš ko mi je sličan) smo kontaminirani itd. Ako možeš pokišaj nešto da kažeš o temi topika ili o Katićevom tekstu kojim je topik otvoren.Kako ćemo o tome bilo šta saznati baveći se mojom ličnošću koja je za tebe samo skup pixela koje vidiš na ekranu meni nije jasno. 

Link to comment

Svako tvoje rešenje podrazumeva par prethodnih koraka koji se nikada ne bi desili.

 

Privatizacija - da, ali uz "apsolutno sposoban i nekorumpirani pravosudno-policijski-inspekcijski aparat"

 

Državna razvojna banka - da, ali ne u "ovako organizovanoj državi", i ne bez "reformisanog i nezavisnog pravosuđa i sposobnog policijskog aparata".

 

Teško je polemisati sa takvim tezama. Imaš sad i ovde, i biraj hoćeš li razvojnu banku ili ne, koji model, i koji su argumenti za i protiv. Pusti me kritike svega postojećeg, msm može i to ali je priča o konceptu RB besmislena.

 

Ih, ako je to što pišem korak koji se nikad ne bi desio, onda jebeš svako naklapanje ovde - neće da šljaka. Kapital je plašljiv, ako mu ne obezbediš stabilnost i pravnu sigurnost pobeći će, bio domaći ili strani. Dakle, reforma države je imperativ da bi išta u privredi profunkcionisalo, a rekoh već na nekom od drugih topika, tu je samo površinski zagrebano.

 

Nije tu ništa teško, ne možeš privredu posmatrati odvojeno od države, potpuno nebitno bila ona socijalistička ili kapitalistička, pa to ti je.

Link to comment

Ma jasan mi je GDP, ali rekoh već - to je makroekonomski pokazatelj koji na ličnom planu, kvalitetu života čoveka i građanina, ne pokazuje mnogo. Tražio sam ja malo u međuvremenu, pa nađoh da je prvi HDI ovde rađen 1996. godine i da je za 20 godina poskočio od tadašnjih postsankcijskih 0,76 i nešto na sadašnjih 0,79, a u rangu sa 80-i nekog na 70-i neko mesto u svetu.

 

Nije baš da korelira ekvivalentno sa udvostručavanjem GDP-a.

Edited by Tribun_Populi
Link to comment

Pusti poeziju, nego nam objasni kako ovo sto si ovako nadahnuto napisao gore, da pomirim sa ovim dole:

 

Da se ne mucis trazenjem: citat je tvoj, samo par strana u nazad: pod njima, koji su bili taj drzava, nama ipak uterano GDP-a 5 puta...

 

Šta ima da ga miriš ili ne miriš, to su činjenice, lako proverlljivi podaci. Možeš to i da tumačiš ovako: da se nisu razni neuke, štetočinske i lopovske ekipe od 2001 do danas smenjivala na vlasti GDP bi bio veći nego što je sada. A da im je ostavljen manji prostor za redistribuciju i "razvijanje" bio bi još veći.

Kad god mislim o ovome padne mi na pamet tekst počivšeg a mudrog Stojana Cerovića koji je u Vremenu po pobedi DOS-a napisao otprilike "da se on nada da ovi sada baš neće mnogo da kradu" Ja sam naivno verovao da neće uopšte ali eto obojica smo se prevarili, ja više od njega. Ljudska je priroda takva, ili kako je otprilike rekao Medison: ljudi nisu anđeli pa stoga nisu ni političari te njihovu moć stoga treba uvek i na svaki način i što više ograničavati.

Link to comment

Ma jasan mi je GDP, ali rekoh već - to je makroekonomski pokazatelj koji na ličnom planu, kvalitetu života čoveka i građanina, ne pokazuje mnogo. Tražio sam ja malo u međuvremenu, pa nađoh da je prvi HDI ovde rađen 1996. godine i da je za 20 godina poskočio od tadašnjih postsankcijskih 0,76 i nešto na sadašnjih 0,79, a u rangu sa 80-i nekog na 70-i neko mesto u svetu.

 

Nije baš da korelira ekvivalentno sa udvostručavanjem GDP-a.

 

Kad smo kod kvaliteta života i GDP-a evo ti nešto za razmišljanje http://trzisnoresenje.blogspot.rs/search?q=gdp+i+dugi+rok

Ne može se sve izraziti u brojevima a pogotovo kvalitet života. Ovo je meni dosta interesantna tema ali sad stvarno ne mogu više. Za posao mi treba koncentracija a neispavan je nemam.

Edited by Luther
Link to comment

OK, samo da preciziram: HDI u 1996. (str.35) je bio 0,725 što nas je svrstalo na 87. mesto od 174 zemlje po kvalitetu života. U 2014. godini taj indeks je iznosio 0,745 što nas je smestilo na 77. mesto od 187 zemalja. I da, HDI je najpotpuniji mogući indeks koji pokazuje kvalitet života, jbg, meri NDI (nacionalni dohodak po glavi stanovnika), PPP (paritet kupovne moći), očekivane godine života i broj godina školovanja.

 

GDP je proizvedena vrednost robe i usluga po glavi stanovnika godišnje. Bruto mera, pokazuje snagu nacionalne privrede, ne kvalitet života pojedinca.

Edited by Tribun_Populi
Link to comment

Veoma smaraš baveći se mnome i mojim karakterom a uz to si i prilično nepristojan:uprepodobljena ubeđenost, kolateralna šteta muljanja i šibicarenja, ja i meni slični( ko su sad pa ti i kako me ti ti poznaješ pa da znaš ko mi je sličan) smo kontaminirani itd. Ako možeš pokišaj nešto da kažeš o temi topika ili o Katićevom tekstu kojim je topik otvoren.Kako ćemo o tome bilo šta saznati baveći se mojom ličnošću koja je za tebe samo skup pixela koje vidiš na ekranu meni nije jasno. 

Karakterima i mnome kao argumentom si se gadjao ti.

To za zapisnik.

Ne zameram, eno si dole, nicim izazvan osim neslaganjem, coveka nazvao pajacom...

Tako da - nemoj  :)

 

 

Mislim, ja o tom modelu nisam čitao ja sam po njemu hodao. Učestvovao u uzimanju inokredita, u tučama oko raspodele kontingenata i dozvola, u rarzadi DUPES-a, raspodeli DPRP-a(ovo ko pogodi šta je svaka čast) i brojnim drugim korisnim aktivnostima koje su nas elegantno uvele u ekonomski, politički i moralni bankrot. I onda treba ovaj pajac da mi palamudi o prednostima. 

Ovaj deo je bitan, molim te da ga razjasnimo: o kom ti modelu pricas?

O onom na koga si drvlje i kamenje na prethodnim stranicama ili o onom koji si ilustrovao spodobama koje nisam imao srca da kvotujem?

I pod kojima smo - jer oni su bili taj drzava - uznapredovali onoliko, sa sve nevidjenim porastom GDP-a.

Sa sve citatom iz Tolkina.

Ovde se ne zezam, a ti kako god hoces.

Meni se cini da si samo malo kontradiktoran sto naravno ne zameram, ali sto bas i nije doprinos diskusiji, obaska sto poprilicno dovodi u pitanje tvoje stavove.

 

 

Eto ideje za hrabrog i vrednog istoričara da zagreje stolicu i napravi kapitalno delo. Šalu na stranu, ovakve knjige mnogo nedostaju pošto ljudi jednostavno ne znaju ni podatke ni procese o vremenskom periodu od gotovo pola veka. Do devedesete je u medijima bila neka vrsta cenzure, posle su došli ratovi pa se spasavala glava, pa ubrzana tranzicija i prođe voz. Gotovo sve zablude potiču iz tog neznanja. Ima recimo ovakvih stvari http://www.doiserbia.nb.rs/img/doi/0038-0318/2012/0038-03181204695Z.pdf, ali mislim da to nije dovoljno razrađeno i sveobuhvatno. Slabo se poznaje recimo robna razmena sa COMECON državama, robne liste, kliring i ko je tu šta dobijao i gubio.

Do devedesete nije bila neka vrsta cenzure: bila je cenzura.

Ali ne tolika kolikom ti pokusavas da je predstavis, niti tolika da je mogla da spreci vrlo ozbiljna i vrlo kriticka istrazivanja, tako da ko je hteo nije bas morao da bude u dubokoj ilegali.

OK, to su pitanja za neki drugi topik.

 

Šta ima da ga miriš ili ne miriš, to su činjenice, lako proverlljivi podaci. Možeš to i da tumačiš ovako: da se nisu razni neuke, štetočinske i lopovske ekipe od 2001 do danas smenjivala na vlasti GDP bi bio veći nego što je sada. A da im je ostavljen manji prostor za redistribuciju i "razvijanje" bio bi još veći.

Kad god mislim o ovome padne mi na pamet tekst počivšeg a mudrog Stojana Cerovića koji je u Vremenu po pobedi DOS-a napisao otprilike "da se on nada da ovi sada baš neće mnogo da kradu" Ja sam naivno verovao da neće uopšte ali eto obojica smo se prevarili, ja više od njega. Ljudska je priroda takva, ili kako je otprilike rekao Medison: ljudi nisu anđeli pa stoga nisu ni političari te njihovu moć stoga treba uvek i na svaki način i što više ograničavati.

Sada ozbiljno rizikujem da se posvadjam(o) :) : kolicina boldova prosto mami da te gadjam onom 'da je baba imala...'

Necu, ali cenim da si dovoljno korektan da se slozis da to ne ide bas tako, i da svi ovi boldovi nisu nista drugo nego sistemska posledica jednog sistema koji je na nesrecu Srbije transplantiran, da se nije uzela u obzir ni jedna jedina specificnost, pa ako bas hoces i pozitivna vrednost nasledjena iz nekih prethodnih perioda.

A bilo ih je i to je jedini razlog zbog kog sam se umesao, smatrajuci da je nedopustivo da sami sebe ukopavamo vise nego sto moramo i da - ako nista drugo - dugujemo sebi kriticko, a ne zlurado preispitivanje sopstvene proslosti.

Sto se svega ostalog tice - slazem se.

 

Ili, mozda tebe samo zulja puknuta stara devizna stednja  :P.

 

Zezam se, naravno, laku noc :)  

Link to comment

Vidi, ovaj Korki, jel ti uopšte  čitaš šta piše Katić i šta ti ja pišem ili samo guslaš napamet jednu istu priču. Dakle ponovo, treći i poslednji put, Katić neće razvojnu banku. On želi  državnu finasijsku represiju, regulisanje i usmeravanje kreditnih aktivnosti postojećih komercijalnih  banaka. Da ih nekako natera da finansiraju ono što bi on u svojoj mašti želeo da se finansira. Ja kažem da je to štetno a i nezakonito. Bolje da ih onda nacionalizuje. Po meni nije dobro ni postojanje tzv.razvojnih banaka bile one u Poljskoj ili negde drugo ali to je druga tema.

To što nešto postoji u Kanadi ili USA ne znači da treba i može da postoji u Srbiji. Exim banka u USA nije nikakva razvojna banka nego politička banka koja osigurava izvoz u problematične države. Radila je nekada i sa SFRJ. Oko nje je međutim prilična kontraverza i u USA:

 

The cost and effectiveness of the bank are controversial. While the Ex-Im Bank projects to save the US government $14 billion over 10 years, an alternative analysis from the Congressional Budget Office found that the program would lose about $2 billion over the same period, partly due to discrepancies how credit risk is accounted for. Both conservative and liberal groups have been critical of the bank, and some continue to call for its closure.[7][8] Obama was critical of the bank during his presidential candidacy,[9] but has since become a supporter of the program.

 

Dakle veze nema sa razvojem a ni sa onim što hoće Katić, informiši se malo pre nego što ispališ post.

 

Можда би требало да се мало више заинтересујеш у каквом свету живиш пре него почнеш да пишеш.

Тренутно у све више западних земаља се уводе негативне интересне стопе како би централна банка, на притисак политичара, присилила комерцијалне банке да што више позајмљују новац(на страну што ће то да се заврши лоше).Јапан, иако није западна земља географски, али припада том кругу, има познат назив за штамапње и негативне каматне стопе под називом Абеномикс, по њиховом тренутном премијеру. Другим речима, они централно покушавају да реше одређене проблеме.

 

То што ти мислиш да развојне банке не помажу је твој проблем, еконимски развој многих земаља говори другачије.

 

Можемо да видимо како су у САД формиран Federal National Mortgage Association познат и као Fannie Mae

 

The Federal National Mortgage Association (FNMA), commonly known as Fannie Mae, was founded in 1938 during the Great Depression as part of the New Deal. It is a government-sponsored enterprise (GSE) and has been a publicly traded company since 1968.The corporation's purpose is to expand the secondary mortgage market by securitizing mortgages in the form of mortgage-backed securities (MBS),allowing lenders to reinvest their assets into more lending and in effect increasing the number of lenders in the mortgage market by reducing the reliance on locally based savings and loan associations (aka "thrifts"). Its brother organization is the Federal Home Loan Mortgage Corporation (FHLMC), better known as Freddie Mac.

 

Шта је ово по теби?

То је основа САД економије, некретнине.

Edited by Korki
Link to comment

Eee, tu dolazimo na drugi teren - moj. Jbg, država to smo mi. Onako kako nam je država uređena, tako se potom uređuje i privreda u kojoj naša država i dalje, i pored načelno liberalističke (ustvari, divlje) ekonomske politike, jeste bitan potrošač i samim tim faktor. Dakle, od suštinskog je interesa za privredu ove zemlje kakvi ljudi njome upravljaju. A upravljaju baš takvi, zahvaljujući činjenici da se o kadrovima odlučuje u centru, gde je skoncentrisana ekonomska moć. Tim moćnima baš ovi likovi koje si prikazao savršeno odgovaraju.

 

Najebala je samo sitna boranija.

 

Оно што треба да се направи је тржиште, берза, да фирме морају да показју своје пословање и на основу тога пуцају или расту. Никаква то наука није. Тада није битно ко шта држи и ко је власник.

 

Само примећеујем да на западу када дође криза национализација, масовна помоћ губиташима никакав изузетак није.

Link to comment

Никаква то наука није.

 

Za nas jeste. Za tržište ti trebaju stabilne institucije i funkcionalna država, što mi evo dvesta i kusur godina nikako da napravimo.

Link to comment

Socijalistička privreda je bila glupost, a banke protočni bojler koji je raspoređivao novac po diktatu partije, te je država bila nekoliko puta na rubu bankrota.

 

Raspala država sa tom lošom privredom je stvorila spoljni dug od oko 22 milijarde dolara.

 

Dugovi (vrednosti su otprilike, ali ne grešim puno) Slovenije je danas oko 72 , Hrvatske 67  , BIH 9 , Srbija 33 , Makedonija 7, Crna Gora 1,2. To mu dođe nekih 190 milijardi dolarjev.

 

Sada imamo strane investicije, doduše, te će to da nas izvuče.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...