Jump to content
IGNORED

Permanentna kriza domaće ekonomije


Lord Protector

Recommended Posts

Nisam ni sumnjao da su svemu krivi zuti, samo sto ja nisam pricao o efektima svetske ekonomske krize na Srbiju, nego o efektu Vucicevih skakavaca.

Mi smo toliko na margini ekonomskih zbivanja, da se ista  ta kriza samo zlurado koristi kao akceleracija sopstvene nemoci. Isto to se desava u Spaniji, koja je sevetlosnim godinama udaljena od nas po ukljucenju u svetskim ekonomskim tokovima.

Link to comment
  • Replies 2.6k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Tribun_Populi

    485

  • Luther

    345

  • Prospero

    230

  • Lord Protector

    215

Top Posters In This Topic

Posted Images

Mi smo toliko na margini ekonomskih zbivanja, da se ista  ta kriza samo zlurado koristi kao akceleracija sopstvene nemoci. Isto to se desava u Spaniji, koja je sevetlosnim godinama udaljena od nas po ukljucenju u svetskim ekonomskim tokovima.

Pa ne baš. Stvar je u tome što su Žuti&Dinkara peglali veliko povlačenje kapitala i pad ekonomske aktivnosti zbog krize zaduživanjem, da bi održali standard. I ne samo da bi ga održali nego i povećali.   E pa to nije trebalo da rade.  I još je Dinkara trubio da je kriza naša šansa (kao i sankcije što su bile).  

Edited by Luther
Link to comment

Mrzi me da kopam sada, mislim da je prosle godine zbog prvomajskih i uskrsnjih praznika jedan dio firmi isplatio majske plate krajem aprila, pa je statisticki doslo do nekog uzasnog skoka zarada u aprilu. Vucic je o tome danima grmio kao o nekom uzasnom uspjehu, u stvari se nije desilo nista.

Link to comment

Mrzi me da kopam sada, mislim da je prosle godine zbog prvomajskih i uskrsnjih praznika jedan dio firmi isplatio majske plate krajem aprila, pa je statisticki doslo do nekog uzasnog skoka zarada u aprilu. Vucic je o tome danima grmio kao o nekom uzasnom uspjehu, u stvari se nije desilo nista.

Pa naravno to se stalno radi. Kao što sada pričaju o velikom smanjenju duga, u procentima BDP, koje je velikim delom posledica rasta kursa dinara. Ili prilično upitni podaci o velikom padu nezaposlenosti.   

Link to comment

Pa ne baš. Stvar je u tome što su Žuti&Dinkara peglali veliko povlačenje kapitala i pad ekonomske aktivnosti zbog krize zaduživanjem, da bi održali standard. I ne samo da bi ga održali nego i povećali.   E pa to nije trebalo da rade.  I još je Dinkara trubio da je kriza naša šansa (kao i sankcije što su bile).  

 

Pa nije bas tako, ta kriza je imala devastirajuci efekat na sve ekonomije. Pogledaj kako se kretao trend GDPa u zemljama u okruzenju:

 

2mcel49.jpg

 

Efekat svetske krize se nije mogao izbeci u prvom naletu. Kriza jeste glup izgovor za izostanak napretka godinama kasnije, tim pre sto Srbija ima mnogo vise potencijala za napredak, makar u statistici, s obzirom na nizu startnu poziciju. Medjutim, skakavci.

Ne znam detalje iz tog perioda, secam se tih Dinkicevih mudrolija, moj komentar se svodi na to, da smo jednostavno finansijski bili periferija krize, nismo imali jasan privredni disbalans koji bi pretrpeo veliki udarac i sto je mozda najbitnije, bili smo sigurno treci, cetvrti talas od epicentra krize, kad bi normalno i vreme i informacije sa trzista trebalo da amortizuju udarac na ekonomiju.

Verovatno bi Luther mogao blize da kaze, koje su to posledice, koje vucemo iz tog perioda, ja bih recimo direktne i indirektne traume iz Spanije mogao u vidu poeme da zalepim ovde.

Link to comment

Ne znam detalje iz tog perioda, secam se tih Dinkicevih mudrolija, moj komentar se svodi na to, da smo jednostavno finansijski bili periferija krize, nismo imali jasan privredni disbalans koji bi pretrpeo veliki udarac i sto je mozda najbitnije, bili smo sigurno treci, cetvrti talas od epicentra krize, kad bi normalno i vreme i informacije sa trzista trebalo da amortizuju udarac na ekonomiju.

Verovatno bi Luther mogao blize da kaze, koje su to posledice, koje vucemo iz tog perioda, ja bih recimo direktne i indirektne traume iz Spanije mogao u vidu poeme da zalepim ovde.

 

Posledice koje vučemo su visoka zaduženost i izostanak institucionalnih reformi.

 

Host je dao grafikon pada BDP u okruženju u tom periodu, kud ćeš veći udarac.. A razlog tome je pad BDP kod glavnih ekonomskih partnera regiona Nemačkoj 9% i Italiji 13%. Francuskoj 11%. Nemaš kome da prodaješ robu i privreda stoji. Cene sirovina kojih smo mi uglavnom izvoznik su drastično pale. Pored toga špekulativni kapital koji je prethodnih godina upumpavan u Srbiju naglo je pobegao da pokriva gubitke u matičnim državama. To ne može ništa da amortizuje.

 

historical.png?s=BELEX15&v=2017091216010

 

Belex je  izgubio 85% vrednosti i sveo se na realnu veličinu. Kad se tako kapital ispumpa to je kao da nekome izvučeš par litara krvi. Pritisak, tj ekonomija, neminovno pada.

 

Na sve to odgovor ekipe na vlasti je bio:

 

 

potpredsednik Vlade i ministar ekonomije Mlađan Dinkić, 

"Srbija ima šansu da na srednji rok iskoristi ovu svetsku ekonomsku krizu i preokrene je u svoju korist. Građani ne treba preterano da brinu, bankarski sistem će ostati stabilan, ali moraćemo svi mnogo više da štedimo i radimo."

(samo da podsetim da su u naredne 4 godine uništili skoro sve banke gde ja država imala kapital i još po neku)

 

i premijer Cvetković:

 

 

Blic, 22. 10. 2008. godine

"Kada je reč o penzijama, iduće godine biće ispoštovana uredba o njihovom vanrednom povećanju od 10 odsto, što s redovnim povećanjem čini ukupno 15 odsto. Zarade budžetskih korisnika povećavaće se u skladu s rastom troškova života tako da će plate moći da budu u masi povećane najviše osam odsto."

 

Dakle potpuno neodgovorna populistička politika koja je bila moguća samo enormnim povećanjem zaduživanja države. Stoga i mislim da je Alkmar zabio zgoditak Hostu u replici na post o zaduživanju neokradikala.Umesto da odmah krenu u osteriti i instiucionalne reforme tzv žuti su dozvolili da im Krki, Koferče i Dinkara vode kolo i rasipaju novac koji nemamo, kao da sutra ne postoji. I što je najtužnije i pored toga su izgubili izbore i vlast što je samo dokaz njihove neverovatne nesposobnosti. 

Edited by Luther
Link to comment

--------

Pa nije to nikakav zgoditak jer postoji forumska arhiva i lako moze da se nadje da sam i tada isto pisao o Tadicevoj vladi. Tadic je bar imao kakvo-takvo opravdanje za populisticku ekonomsku politiku jer je imao hipoteku "nepatriotske" stranke koju su DSu napakovale stetocine koje su unistile drzavu (a koje AZ67 podrzava, bilo bi lepo sad procitati njegov osvrt na radikalsku predaju Kosova npr), dok radikali stvarno nemaju nikakvo opravdanje.

 

Medjutim, iako sam tada mislio da je veliko zaduzivanje pogresno, mislim da ni austerity nije nikakav odgovor i da fiskalne mere (bar one razumne, nerazumne svakako imaju) nemaju preveliki uticaj na ekonomski prosperitet. Da me ne mrzi iskopao bih grafikone koje prikazuju stanje po drzavama posle WWII iz kojih se vidi da su inovacije i drustvena stabilnost dva mehanizma koja najbolje koreliraju sa privrednim rastom. Ako je vec tako, onda treba izbeci austerity kao privremenu meru, a svakako raditi na dugorocnom menjanju odnosa prema zajednickom novcu.

 

Da se razumemo, ovo sto rade radikali nije austerity vec presipanje zajednickih resursa u njihove dzepove. Period njihove vlasti nije period drustvene stabilnosti nego vreme erdoganskog drzavnog udara, razgradnje svih institucija i unistavanja inovacije na duze staze kroz uspostavljanje apsolutne kontrole skakavaca nad trzistem, suzbijanje konkurencije, devalvaciju obrazovanja i ogromnog odliva ljudi koji nesto vrede. 

 

mrefd1.png

Ovo je do 2014, mada sam juce nasao slican grafikon i do 2016 sa istim rezultatima. Dakle, cak i kad se izuzme Grcka kao outlier vidi se da austerity nije (pozitivno) korelisan sa privrednim blagostanjem. Ako te ne mrzi mozes ovo da ponderises sa ocekivanim rastom po drzavama (podaci sa obe ose se mogu naci na sajtu Svetske banke), pretpostavljam da bi u tom slucaju kriva bila manje-vise horizontalna.

Za mene je zgoditak jer nemam forumsku arhivu u glavi. Za Tadića nemam nikakvo razumevanje i opravdanje. Imao je premijera/min.finansija, ministra pravde, službe bezbednosti, medije pod kontrolom. Što to nije umeo da upotrebi je njegov problem.

 

Ako nećeš osteriti šta ćeš? Da nastaviš da se zadužuješ? Dokle i ko će da ti daje kredite i pod kojjim uslovima? To što je propustio da uradi Tadić moralo je kad tad da se uradi a bolje je bilo ranije. I to će ti potvrditi svi relevantni ekonomisti ovde od onih iz Fiskalnog saveta preko, M.Arsića, Madžara itd.

Arsić je zagovarao godinama nižu potrošnju da bi se više investiralo. A niža potrošnja stanovništva ti je osteriti.

 

Rezanje "države blagostanja" koja blagostanje ostvaruje zaduživanjem se dogodilo svugde gde je bilo prisutno.

Uostalom Nemci su ovo anticipirali još 2003 "Agendom 2010":

German finance minister Hans Eichel had the responsibility of implementing socially unpopular measures including tax cuts (such as a 25% reduction in the basic rate of income tax), cuts in the cost absorption for medical treatment and drastic cuts in pension benefits, and cuts in unemployment benefits

https://en.wikipedia.org/wiki/Agenda_2010

Pa im vidim ništa ne fali.

 

Ovo:"a svakako raditi na dugorocnom menjanju odnosa prema zajednickom novcu". ne razumem, pored toga što smo dugoročno svi mrtvi. Ko da radi i u kom pravcu. Kratkoročno ti penzioneri traže penzije a javni sektor plate. A para nema i tu nikakve korelacije ne pomažu.

 

Ovo: "Period njihove vlasti nije period drustvene stabilnosti nego vreme erdoganskog drzavnog udara, razgradnje svih institucija i unistavanja inovacije na duze staze kroz uspostavljanje apsolutne kontrole skakavaca nad trzistem, suzbijanje konkurencije, devalvaciju obrazovanja i ogromnog odliva ljudi koji nesto vrede." i sam slično mislim. Ali to ne potire potrebu za fiskalnom konsolidacijom.

 

U tvom slučaju commodities=sirovine.

Link to comment

koja drzava ne zasniva blagostanje na dugu

 

nemacka je najvise napredovala dok je bila u prednosti po kvalitetu i broju inovacija, medjutim sada ulazimo u drugu epohu, zivotni vek proizvoda u delu industrije je isuvise kratak da bi otplatio trosak razvoja kvalitetno kao nekada

Link to comment

koja drzava ne zasniva blagostanje na dugu

-------

wolfgang-schaeuble-18803139.jpg

 

:wub:

 

Malo me podseća na dr Strejndžlava i samo čekam kad će ruka da mu poleti u vis. ali kad pročitam ovo:

 

 

 

A leading advocate of austerity during the eurozone crisis[25]— Schäuble in 2014 pushed through a national budget of 299 billion euros that allowed Germany not to take on any new debt for the first time since 1969.[26] In the first half of 2016, he recorded a 18.5 billion euros budget surplus.[27] He has been described variously as the "personification of fiscal discipline"[28] and "Europe's foremost ayatollah of austerity"[29]—Schäuble's reputation for tough control of spending has been helped by Germany's rapid recovery from recession 

 

sve mu je oprošteno.

Link to comment

nemacka je najvise napredovala dok je bila u prednosti po kvalitetu i broju inovacija, medjutim sada ulazimo u drugu epohu, zivotni vek proizvoda u delu industrije je isuvise kratak da bi otplatio trosak razvoja kvalitetno kao nekada

 

Čekaj Braco, ako se inovacija više ne isplati šta preostaje?

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...