Jump to content
IGNORED

BrExit?


jms_uk

Recommended Posts

Ali jebeš ti takav narod i demoktatiju koji se zasniva na jednocifrenoj razlici. 

 

Erm... what?

Link to comment

Down amongst the detail of today’s Ipsos Mori poll are a couple of interesting nuggets. Two weeks into the campaign the Ipsos Mori polls showed that immigration had overtaken concerns about the impact of Brexit on the economy as the issue which was the most important in helping people to decide how to vote.

Last week’s poll which had a six point Leave lead had 33% of people naming immigration as the decisive issue for them.

 

Today’s poll (which gives Remain a four point lead) still shows immigration as the issue of most concern at 32% but concerns about the impact of Brexit on economy has closed the gap to 31%. This may explain how the swing to Remain has taken place.

 

This is what happened to the pound after the poll was published.

CloPbF4XIAAj9e5.jpg

 

 

 

(Gardijan)

 

edit: klik za sliku

Edited by Marvin (Paranoid Android)
Link to comment

Meni je samo zao sto tih nekoliko mizernih procenta 'zvace bulja gace' razlike, koji uvek prevladaju na svim glasanjima u poslednje vreme, nisu ustvari impuls da se nesto konacno promeni u evropskoj politici/ekonomiji. Ne samo na globalnom, vec i na nivou drzava clanica.

Link to comment

Meni je samo zao sto tih nekoliko mizernih procenta 'zvace bulja gace' razlike, koji uvek prevladaju na svim glasanjima u poslednje vreme, nisu ustvari impuls da se nesto konacno promeni u evropskoj politici/ekonomiji. Ne samo na globalnom, vec i na nivou drzava clanica.

 

Mislim da zavisi od slučaja do slučaja. Ako uzmemo dva skora referenduma pre ovog, škotski Indyref ili grčki FuckGermanyRef, stvari su dijametralno različite.

 

Škotski referendum je bio baziran pre svega na emocionalnim željama za potpunom nezavisnošću ali sa druge strane je bila vrlo nepoznata ekonomska situacija. Niko nije znao čak ni koju će monetu Škotska imati, nije se znalo da li će moći ostati članica EU (svi su govorili ne), i svi su bazirali neki zamišljeni budžet na wishful thinking ceni nafte od 150 dolara po barelu, što se zaista ispostavilo kao glupost. To može da stoji dok ne dođe dan za glasanje, i gomila ljudi, po meni potpuno smisleno, kaže "Čekaj bre, ja danas dobro živim, da li preuzimati rizik" pogotovo kada sve upućuje da će stvari koliko prekosutra da se pogoršaju.

 

Grčki referendum je počeo iz straha na 50-50 ali nije bilo straha da će stvari biti gore ako izglasaju opciju za promene. Mislili su da gore ionako ne može, da nemaju mnogo da rizikuju, i izglasali su ubedljivo za promenu. Ironično, rezultat svega je bio još gori deal, ali to nisu mogli znati pre referenduma.

 

Današnja situacija je u mnogome kao Škotski referendum. Postoji neki emocionalni naboj, po meni iz potpuno neprihvatljivih pobuda, al to na stranu, ali sa druge strane imaš gotovo nepobitni fakat "Ako izglasate Brexit, stvari će ekonomski biti gore, možda i mnogo gore". Ne mogu to baš da upoređujem sa bilo kojom apstraktnom situacijom o referendumu gde treba nešto konačno da se promeni. Pogotovo sada kada sam ubeđen da bi promena bila negativna, ne samo ekonomski nego po svakom aspektu.

Link to comment

Mislim da zavisi od slučaja do slučaja. Ako uzmemo dva skora referenduma pre ovog, škotski Indyref ili grčki FuckGermanyRef, stvari su dijametralno različite.

 

Škotski referendum je bio baziran pre svega na emocionalnim željama za potpunom nezavisnošću ali sa druge strane je bila vrlo nepoznata ekonomska situacija. Niko nije znao čak ni koju će monetu Škotska imati, nije se znalo da li će moći ostati članica EU (svi su govorili ne), i svi su bazirali neki zamišljeni budžet na wishful thinking ceni nafte od 150 dolara po barelu, što se zaista ispostavilo kao glupost. To može da stoji dok ne dođe dan za glasanje, i gomila ljudi, po meni potpuno smisleno, kaže "Čekaj bre, ja danas dobro živim, da li preuzimati rizik" pogotovo kada sve upućuje da će stvari koliko prekosutra da se pogoršaju.

 

Grčki referendum je počeo iz straha na 50-50 ali nije bilo straha da će stvari biti gore ako izglasaju opciju za promene. Mislili su da gore ionako ne može, da nemaju mnogo da rizikuju, i izglasali su ubedljivo za promenu. Ironično, rezultat svega je bio još gori deal, ali to nisu mogli znati pre referenduma.

 

Današnja situacija je u mnogome kao Škotski referendum. Postoji neki emocionalni naboj, po meni iz potpuno neprihvatljivih pobuda, al to na stranu, ali sa druge strane imaš gotovo nepobitni fakat "Ako izglasate Brexit, stvari će ekonomski biti gore, možda i mnogo gore". Ne mogu to baš da upoređujem sa bilo kojom apstraktnom situacijom o referendumu gde treba nešto konačno da se promeni. Pogotovo sada kada sam ubeđen da bi promena bila negativna, ne samo ekonomski nego po svakom aspektu.

ista je stvar, Marvine, bila kad se narod pitao za korak unapred, po pitanju evra npr. niko nije ni prismrdeo da javnosti ukaze, koji su sigurni a koji eventualni negativni efekti. Hocu da kazem, da se prelako prelazi u neizvesno sutra a jos teze u juce. Sve se ustvari radi iz straha, neznanja, da ne idem dalje do gluposti.  

Link to comment

Pa svaki se sistem održava na tezi da promene vode u nepoznato/loše sve dok čelnici sistema ne kažu da su promene dobre (uglavnom po njih, za ostale kako se kome zalomi).

 

Ne radi li City ono što sada kritikuje - pristaje na kratkoročne gubitke (investira novac, tj gubi ga iz ruku) uz kockanje i očekivanje dugoročnije koristi?

 

Ovde se samo radi o tome da se ne prihvata da se tamo neki maloenglez™ kocka, on je glup i to nije za njega. Zna se ko sme da se kocka (dok ne izgubi pa traži javne pare da ga izvlače).

Link to comment

Ne znam za GDP ali ja sam ubedjen da bi "maloenglezu" bilo dugorocno gore sa Brexitom ukoliko EU opstane i, posebno, ako nastavi da se ujedinjuje.

Link to comment

ista je stvar, Marvine, bila kad se narod pitao za korak unapred, po pitanju evra npr. niko nije ni prismrdeo da javnosti ukaze, koji su sigurni a koji eventualni negativni efekti. Hocu da kazem, da se prelako prelazi u neizvesno sutra a jos teze u juce. Sve se ustvari radi iz straha, neznanja, da ne idem dalje do gluposti.  

 

Pa generalno razumem šta kažeš, samo ne mogu u svojoj glavi da ih stavim u istu ravan - nikada nisam imao referendum o evru recimo, iako ga je Blerova vlada želela u UK, mogu da radim samo sa onim što sam pratio:

 

1. Škotski ref - vrlo diskutabilno da bi bilo opipljivog boljitka u slučaju indy vs vrlo opipljivi rizici za ekonomiju. Glavni utisak svega mi je bila fantastična javna debata o celom procesu, pa čak i od ljudi koji su po meni pričali nepojamne gluposti, ali ceo proces javnog dijaloga je 5-6 nedelja bio prava milina za pratiti

 

2. Grčki ref - vrlo apstraktno "sačuvajmo ponos i dajte mi mandat dobiću nešto bolje" vs "sjebani smo ionako, ne pogoršavajmo situaciju", eto gde je glas "za promene" itekako pobedio, ali se ispostavilo uzalud

 

U poređenju sa time, ovde smo 4 meseca imali očajnu, upravo očajnu javnu debatu o bilo kom aspektu - vlada je ponavljala da će ekonomija doživeti pad u slučaju Brexita, što je verovatno tačno ali nije najbolji način da se bazira kičma strategije i kampanje, a brexitovci su pokušavali da skoruju na vrlo niskim strastima što se tiče imigracije, i otvoreno vučićevski lagali o svakoj tački kampanje. Tokom prošle dve nedelje, mnogo ljudi u velikim firmama je dobilo memo od vrhova menadžmenta i organizacija - niko nije hteo da im ekplicitno govori kako da glasaju, ali da je stav firme da bi brexit bio loša ideja. Neki ljudi će možda pomisliti da je to nisko i nesportski, ja mislim da je vrlo relevantno da firma upozori svoje zaposlene da se u slučaju Brexita možda za godinu-dve sele u Irsku. U takvoj konstelaciji, meni je bar potpuno normalno da se dobar deo ljudi u poslednjim danima predomisli - ne samo zato što rizik veliki nego zato što su potencijalni benefiti blago rečeni optimistički, a realno rečeno - prljave masne laži.

Link to comment

^^Svakako.

 

Poenta je što bi eventualni ostanak maloengleza, ovakvih kakvi su i sa tim procentom osvojenih glasova, u uniji bio kamen oko vrata Briselu. Samo bi se Kameron uskopistio da traži još privilegija, asimetričnih rešenja za UK i sl. sranja, te ukočio svaku dalju ideju integracije. I lepo potpirili time razne FNove AfDove, te posle konačnog zamora materijala i jeda po kontinentu lepo došlo do raspada unije.

 

Za šta bi njih, verujem, bolelo jako.

Edited by Tribun_Populi
Link to comment

Pa Engleze to nije ni doticalo, oni kojih se ticalo su ga gurali kako su umeli, a powerplay je na kraju rezultirao jedinim mogućim rezultatom - kompromisom.

 

Suština je da imaš dve oprečne tendencije, jednu koja nastoji da transformiše mehanizam i učini ga stabilnijim, i drugu koja nastoji da ga razlabavi do svake mere. Jbg, na prvoj strani su gotovo svi, a na drugoj su, pa Englezi.

Link to comment

Za probleme Evrozone Britanija je beskorisna, za korak ka federalizaciji bila bi protiv ili za uz dalju devoluciju odnosa za sebe tako da bi svakako kočila.
 
Ne znam na kojim pitanjima bi pomogla, posebno ako pogledamo kako je glasala u Briselu od dolaska Kamerona/torijevaca:
 
 
Capture.jpg

Link to comment

Ko da im je Dejan Đurđević šef RIKa :lol:

 

 

#usepens Police called to EU referendum polling station after woman lends other voters her PEN

 

Leave voters fear the EU referendum may be rigged with some thinking MI5 is involved

23rd June 2016, 1:43 pm

 

 

POLICE were called to a polling station because a woman was lending her PEN to other voters.

It is believed it had been suggested she had been trying to influence the way people were voting in the EU referendum.

 

composite-pen-landscape.jpg?w=750

The police were called after a woman lent her pen to people at a polling station

 

But in the video clip, which has been uploaded to Twitter, Jacqueline Jackson explains to a PCSO this is not the case and she was simply lending a pen because there were only pencils in the polling station.

Despite her explanation, the officer is still seen to be taking details from the woman who describes herself as 100% Ukip.

It comes as the hashtag #usepens is still trending on Twitter with Brexit-backers encouraging people to take their own pens to polling booths, suspicious their vote could be rubbed out and changed if they do it with a pencil.

A YouGov poll released earlier this week revealed many Leave campaigners fear the referendum result will be rigged against them.

The survey found 46 per cent of all Leave voters think it's 'probably true' that their vote will be altered.

Link to comment

Slovenci/Hrvati Evropske Unije ^_^

 

Svaka im čast kako tvrde pazar, pitanje je zašto se glupi ostatak Evrope toliko raduje ostanku remetilačkog faktora kraj koga nikad Uniju neće urediti kako valja i stvoriti iole funkcionalnu federaciju na duži rok.

Link to comment
  • James Marshall locked this topic
  • Redoran unlocked this topic
×
×
  • Create New...