Jump to content
IGNORED

BrExit?


jms_uk

Recommended Posts


A na svako Torijsko bulaznjenje o “people have decided” odgovarati da 18-21g nisu imali pravo glasa, da nikakav dil nije bio na glasanju i da ljudi nisu glasali za Torijevski haos Brexit


People have decided, indeed. Ni bebe u kolevkama (S.M. prim.aut.) nisu imale pravo glasa, može i to da se upotrebi kao argument, a to drugo, pa neka smene vlast i izaberu onu koja će dostojanstveno da ih izvede iz toga pakla.

Ali uskoro. :fantom:

Poslato sa HUAWEI VNS-L21 uz pomoć Tapatoka

Link to comment

Sestra Džejkoba Ris-Moga, kandidat Faraževe nove stranke na evropskim izborima, zove se Anuncijata.

 

Annunziata Rees-Mogg.

 

Bond villains 1/1

Link to comment
On 15.4.2019. at 10:30, hazard said:

 

Olakšavajuća okolnost za Laburiste je što mogu sve da uviju u oblandu ,,potvrdnog referenduma", gde bi bile tri opcije - Izlazak po ugovoru koji je Mejova ispregovarala, izlazak bez ugovora i ostanak u EU (povlačenje čl. 50). I dok se sam referendum ne raspiše, ne moraju kao stranka da se izjašnjavaju za koju su opciju na referendumu (osim da su protiv izlaska bez ugovora, što se već zna i nije za 95% njihovih birača kontroverzno uopšte, bez obzira da li su za brexit ili ne).

 

Ne moze referendum sa tri opcije, takvim se ne dostize kvalifikovana vecina.

Link to comment
8 minutes ago, mozzer said:

A, ako se ne varam, oni sami (Rees-Mogg-ovi) su izuzetno bogati?

 

Ma da, baronska porodica, privatne škole, verovatno Iton, Oksford, prvi posao mu je bio valjda hedž fond Rotšilda, a ćaća im je bio urednik Tajmsa neko ludo vreme. Mislim da mu porodica ima pola Samerseta.

 

7 minutes ago, harper said:

Ne moze referendum sa tri opcije, takvim se ne dostize kvalifikovana vecina.

 

Može, dosta ljudi je pominjalo da ako se ide sa tri opcije, da se glasa za "prvi izbor" i "drugi izbor". Osim ako si mislio "legitimna" većina?

Link to comment
5 minutes ago, Marvin (Paranoid Android) said:

 

Ma da, baronska porodica, privatne škole, verovatno Iton, Oksford, prvi posao mu je bio valjda hedž fond Rotšilda, a ćaća im je bio urednik Tajmsa neko ludo vreme. Mislim da mu porodica ima pola Samerseta.

Pa da... i oni se bune protiv elita... u stvari razumem, oni bi zeleli da se vrati feudalizam...

Link to comment
Just now, Marvin (Paranoid Android) said:

Može, dosta ljudi je pominjalo da ako se ide sa tri opcije, da se glasa za "prvi izbor" i "drugi izbor". Osim ako si mislio "legitimna" većina?

 

Ne moze ovako kako je Hazard zamislio jer postoje dve opcije za izlazak i jedna za ostanak. Moze lako da se desi, zapravo je najrealnije, da te dve opcije za izlazak zajedno imaju vecinu glasova a opcija za za ostanak pojedinacno najvise. I sta ce onda da radis? Kalkulacija da ce ova treca opcija sama isterati preko 50% je OK kalkulacija ali zahvaljujuci tim kalkulacijama kako ce ljudi glasati se i doslo u ovu situaciju.

 

Rukovodstvo Laburista, po mom misljenju, treba da odluci sta mu je vaznije, da kalkulise oko toga kako da prdne a da ne zasmrdi (drugim recima, kako da sacuva glasove izjasnjavanjem oko jednog kontroverznog pitanja) ili da stisne petlju i prizna da je cela ova havarija s izlaskom iz EU katastrofalna po Veliku Britaniju i da je sada, iz ove perspektive kada je sve mnogo jasnije, potrebno da ljudi ponovo glasaju, ovoga puta sa neuporedivo vise informacija o posledicama svog glasa. Drugim recima, mislim da bi trebalo da se izloze riziku da traze ponovno glasanje na referendumu. Britaniji danas politicari nisu potrebni, potrebni su joj drzavnici cije odluke se nece bazirati na tome kako ce se one privremeno odraziti na biracko telo. Naravno da i ova opcija ima niz nedostataka ali alternative su mnogo sumornije.

Link to comment
4 minutes ago, harper said:

Ne moze ovako kako je Hazard zamislio jer postoje dve opcije za izlazak i jedna za ostanak. Moze lako da se desi, zapravo je najrealnije, da te dve opcije za izlazak zajedno imaju vecinu glasova a opcija za za ostanak pojedinacno najvise. I sta ce onda da radis? Kalkulacija da ce ova treca opcija sama isterati preko 50% je OK kalkulacija ali zahvaljujuci tim kalkulacijama kako ce ljudi glasati se i doslo u ovu situaciju.

 

Da, možda ne tako, ali ovde je ustaljena praksa da se za neke izbore, recimo za gradonačelnika Londona, glasa tako što zaokružiš prvi izbor i drugi izbor. U slučaju da niko ne dosegne 50%, drugi izbori se pridodaju dvojici kandidata, i onda ko bude imao prostu većinu.

 

U slučaju Ref 2 to zaista ima potpunog smisla: pre dve godine niko živi pojma nije imao šta znači izlazak, samo se znalo šta znači ostanak. Potpuni je bulšit ovo što trenutno spinuju hardkorovci da je "svako znao 2016. da glasanjem za Leave glasaju za hard Brexit i No Deal i presek sa svime, baš svime". Sam Faraž i perjanice Leave frakcija poput Dejvisa, Hannana, Foxa itd su nebrojeno puta ponavljali kako izlazak iz Unije uopšte ne znači izlazak iz Zajedničkog Tržišta i/ili Bescarinske Unije (koju tada niko ni spominjao nije, sve je bilo na Zajedničkom Tržištu), jer je glavna budalaština Leave kampanje bila

 

"Mi ćemo da izađemo, nećemo biti deo ničega, nećemo morati da poštujemo pravila koja nam se ne sviđaju, nećemo nikakve pare da im dajemo a imaćemo do tančina isti status kao sada, ništa se neće promeniti, jer mi EU trebamo više nego oni nama, plus imaćemo gomilu para koje im nećemo davati PLUS bićemo u mogućnosti da pravimo kakve god trade deals hoćemo sa celim svetom, this time next year we'll be millionaires".

 

Sam Faraž je nekoliko puta crtao na tabli kako Norveška i Švajcarska nisu članovi Unije, "but they're doing all right, ain't they" i da "nobody is talking about leaving Single Market", i da FTA sa EU evo samo što nije, i kako će nam EU dati sve sve sve što hoćemo. Zilion ljudi je moglo glasati samo zbog toga, jer su kupili masnu laž, vrlo je teško proceniti koliko. Sada znamo sve, znamo šta znači No Deal, znamo šta znači sporazum o razdruživanju Mejove (iako pojma nemamo kakav će biti dugoročni sporazum sa EU, mada su sve prilike da bi Britanija zaista postati vazalna država u pogledu regulacija), i znamo da Britanija može ostati po identičnom statusu kao danas u roku od 24h. To potpuno daje legitimitet pitanju "Danas kada imamo približnu sliku šta sve ovo znači a 2016. veze nismo imali", potpuno je legitimno na referendum of first choice / second choice staviti

 

1. Exit EU without any deals in place

2. Exit EU with Theresa May's Withdrawal Agreement

3. Remain in EU

 

Pa nek ljudi zaokružuju prvi i drugi izbor.

 

 

4 minutes ago, harper said:

Rukovodstvo Laburista, po mom misljenju, treba da odluci sta mu je vaznije, da kalkulise oko toga kako da prdne a da ne zasmrdi (drugim recima, kako da sacuva glasove izjasnjavanjem oko jednog kontroverznog pitanja) ili da stisne petlju i prizna da je cela ova havarija s izlaskom iz EU katastrofalna po Veliku Britaniju i da je sada, iz ove perspektive kada je sve mnogo jasnije, potrebno da ljudi ponovo glasaju, ovoga puta sa neuporedivo vise informacija o posledicama svog glasa. Drugim recima, mislim da bi trebalo da se izloze riziku da traze ponovno glasanje na referendumu. Britaniji danas politicari nisu potrebni, potrebni su joj drzavnici cije odluke se nece bazirati na tome kako ce se one privremeno odraziti na biracko telo. Naravno da i ova opcija ima niz nedostataka ali alternative su mnogo sumornije.

 

To potpuno.

Link to comment
40 minutes ago, harper said:

 

Ne moze referendum sa tri opcije, takvim se ne dostize kvalifikovana vecina.

 

Naravno da može. Ako nijedna opcija ne osvoji 50%+1, prve dve ,,idu dalje" na novi referendum za, recimo, 15 dana.

 

Takav je bio npr. referendum za pripajanje Njufaundlenda Kanadi 1948.

Link to comment
Just now, hazard said:

 

Naravno da može. Ako nijedna opcija ne osvoji 50%+1, prve dve ,,idu dalje" na novi referendum za, recimo, 15 dana.

 

Takav je bio npr. referendum za pripajanje Njufaundlenda Kanadi 1948.

 

I na kraju dodjes na "Remain or Leave" glasanje. Cemu takav detour? Ja sigurno ne znam dovoljno kako u Britaniji stvari stoje ali ovako izdaleka mi se cini da su obe ove opcije za Leave toliko lose da se maltene ne zna koja je gora. Da i ne govorim o tome da taj izlazak s ovim ili onim planom nije sigurna opcija jer taj plan mora prvo da se usaglasi sa EU, kako bi ljudi znali da ce on sigurno biti realizovan. Dakle, validna opcija bi mogla da bude glasanje za sporazum a ne za plan, a posto sporazum jos nije usaglasen ni na nivou VB ne vidim kako bi glasanje za tako nesto uopste imalo smisla.

 

Razumem ja to sto ti pises ali meni to sve deluje kao bespotrebno cinculiranje i vodanje macke oko vruce kashe.

Link to comment
27 minutes ago, harper said:

I na kraju dodjes na "Remain or Leave" glasanje. Cemu takav detour? Ja sigurno ne znam dovoljno kako u Britaniji stvari stoje ali ovako izdaleka mi se cini da su obe ove opcije za Leave toliko lose da se maltene ne zna koja je gora. Da i ne govorim o tome da taj izlazak s ovim ili onim planom nije sigurna opcija jer taj plan mora prvo da se usaglasi sa EU, kako bi ljudi znali da ce on sigurno biti realizovan. Dakle, validna opcija bi mogla da bude glasanje za sporazum a ne za plan, a posto sporazum jos nije usaglasen ni na nivou VB ne vidim kako bi glasanje za tako nesto uopste imalo smisla.

 

Razumem ja to sto ti pises ali meni to sve deluje kao bespotrebno cinculiranje i vodanje macke oko vruce kashe.

 

Sve i da si u pravu o obe Leave opcije (u pravu si), mnogo legitimnije bi biti bazirati novi referendum ne na reprizi starog, iako je pod validnim "sad znamo mnogo više nego 2016." plaštom, već na "sad imamo više opcija i znamo šta sve možemo, Remain, No Deal, Deal", za šta ste tačno vi.

 

Inače, EU će bez problema odobriti Withdrawal Agreement, sve države su ohoho dale saglasnost, realizacija istog ne bi bila upitna. Upitno je ono što ovde niko ne ponavlja, da je to samo withdrawal agreement sa lifespanom od 2-3 godine (mada u realnosti, 8-9), a da će finalni FTA dogovor biti bog-sveti-zna kakav, ali svakako ne bolji nego EU remain. Ali ajde, to na stranu, sasvim je moguće da ima pristojan broj ljudi koji bi glasali za izlazak znajući da će Britanija biti siromašnija, ali ne bi glasali za izlazak bez ikakvog sporazuma jer je to... pa sumanuto. Nepojmljivo sumanuto. Treba videti koliko je takvih, nebitno, država je pregovarala (slepački) tri godine, ako su skrpili neki kurčev sporazum koji ne može proći parlament, a ugnjetena raja kuka o elitama u parlamentu, da vidimo da li bi prošla raju. Leba ne jede, a legitimnije je.

Link to comment

Nikakav novi referendum pre opstih izbora ne dolazi u obzir. Potrebno je da samo pitanje referenduma bude predmet izborne kampanje. Ovaj sastav Parlamenta nema legitimitet da o tome odlucuje.

 

 

Link to comment

Baš ništa se ne može isključiti. Mejova je sama rekla da ako pregovori sa Laburistima ne donesu rešenje, da će parlament ponovo imati, ovog puta, legally-binding glasanja o alternativama, pa koja dobije većinu, ako ijedna.

Opšti izbori povlače mnoga pitanja, ali najvažnije pitanje je kako doći do njih:

 

1. Konzervativci ne mogu da oteraju Mejovu pre decembra stranačkim izglasavanjem nepoverenja. Jedini način je da oni sami (ili Laburisti) pokrenu no confidence motion, koji bi podržalo 20 do 30 ERG-ovaca. To bi bio neverovatan presedan

2. Mejova da raspiše opšte izbore? Vrlo teško. To bi značilo da se ona nada da će ona predvoditi Konzervativce na izborima. Praktično nemoguće. I na kom manifestu? No Deal? May's deal?

3. Hajd, recimo da se desi otvorena pobuna, da 10-15 ministar napusti vladu, i da se stvori 50/60 Konzervativaca koji će za sve, ama baš sve, glasati protiv vlade dok Mejova ne bude naterana da ode. Šta onda? Leadership challenge, dobija ga Boris. Šta onda? Po Pestonu, barem 20 Konzervativaca bi verovatno napustilo stranku, možda broj bude i prilično veći. To je užasna platforma za izaći na izbore.

4. Konzervativci će biti potučeni i drugog maja na lokalnim, i dvaestrećeg na evropskim. Mejova ili novi lider neće imati ništa pred čim mogu da izađu u predizbornu kampanju. Ako se zalažu za No Deal, tu su već Brexit i UKIP stranke koje će im otkinuti najveći deo glasov

 

Prema tome, da li Parlament ima legitimitet za to ili ne je pomalo akademska priča. Ako i bude opštih izbora, svakako se neće doneti iz razloga legitimiteta nego jer su stvari potpuno otišle u kurac.

 

Sa druge strane, Ref 2 zaista može da bude exit strategija za Mej. Ne da će tako dobiti ono što želi, ali makar da kaže "Evo, ja sam pokušala, vi nećete, pa šta hoćete?", što je užasan legat, ali ipak svakako bolje nego da završi kao Cezar u Senatu.

Link to comment
  • James Marshall locked this topic
  • Redoran unlocked this topic
×
×
  • Create New...