Jump to content
IGNORED

BrExit?


jms_uk

Recommended Posts

1 hour ago, MancMellow said:

 

U Nemackoj se pojavljuju na primer ovakve ideje, ali mislim tj siguran sam da je i to previse za hard-core Brexitere

 

http://www.cesifo-group.de/ifoHome/presse/Pressemitteilungen/Pressemitteilungen-Archiv/2019/Q1/press_20190131_EconPol-Policy-Brief-12.html

 

Ovo je super ideja, a može da se naštimuje tako da ne izgleda da je samo zbog Bregzita...npr. da se pridruži i Turska, koja ima carinsku uniju sa EU ali ne može da utiče na carinsku politiku Unije koju mora da prihvati...ovako bi dobili glas. Ne znam šta bi sprečilo npr. i Island i Norvešku da se pridruže (jer oni kao deo EEA jesu deo jedinstvenog tržišta, ali nisu deo carinske unije). Tu bi mogli da uskaču razne zemlje kandidati koje još nisu spremne za članstvo u EU, ali bi ovako dobili glas o nečemu...

 

Za hard-core brexitere naravno je ovo neprihvatljivo, oni žele potpunu nezavisnost i suverenost britanske trgovačke politike

Link to comment

 

Quote

 

https://www.independent.co.uk/news/world/europe/brexit-news-latest-gibraltar-spain-british-colony-crown-travel-a8757926.html

 

The EU has provocatively described Gibraltar as a "colony of the British crown" whose sovereignty is disputed by Spain.

In a move branded "completely inappropriate" by the UK government, a proposed EU regulation granting Britons visa-free access to the bloc in the case of a no-deal Brexit made a distinction beween those living in Britain and those who are citizens of the British Overseas Territory.

 

 

Edited by slow
Link to comment

Interesantan thread:

 

 

(čitati sve)

 

Ispada da evroskeptici, i kada su pokušavali da smisle dosta pre referenduma kako izaći iz EU, nisu mogli da pronađu konsenzus među sobom. Kada god bi se brexit na neki način konkretizovao, posvađali bi se oko detalja. Samo je želja za izlaskom bila ujedinjujući faktor. I to je na kraju videla Mejova: ona je uzela u obzir želje bregzitaša (crvene linije) i realnost (komplikovanost izlaska iz EU) i to pretočila u Ugovor o povlačenju. I onda su je svi zamrzeli jer se to nikom nije dopalo

Link to comment

Ceo deal je, ako se usvoji upravo ovakav kako je danas, u stvari can kicking. The end of the beginning, nista vise. Ceo buduci odnos je u limbu. Ne postoji nikakava prepreka da neko dodje na vlas i odvede zemlju u Single Market ili da pocepa apsolutno sve veze sa EU. 

Edited by MancMellow
Link to comment
9 minutes ago, MancMellow said:

Ne postoji nikakava prepreka da neko dodje na vlas i odvede zemlju u Single Market ili da pocepa apsolutno sve veze sa EU. 

 

Prvo da, ukoliko dođe na vlast pre nego što istekne 21 mesec tranzicije + produžetak (ako ga bude, a maks. predviđeni rok je 2 godine). Mislim može i posle da vrati, ali to je komplikovanije dosta.

 

Ovo drugo baš i ne, jer kada istekne tranzicija, ako nema novog dila za buduće odnose tu je backstop. A backstop je carinska unija + praćenje određene EU regulative. Zato bregzitaši toliko mrze backstop trenutno

Link to comment
31 minutes ago, hazard said:

Ispada da evroskeptici, i kada su pokušavali da smisle dosta pre referenduma kako izaći iz EU, nisu mogli da pronađu konsenzus među sobom. Kada god bi se brexit na neki način konkretizovao, posvađali bi se oko detalja. Samo je želja za izlaskom bila ujedinjujući faktor.

 

:D

Link to comment
42 minutes ago, hazard said:

 

Prvo da, ukoliko dođe na vlast pre nego što istekne 21 mesec tranzicije + produžetak (ako ga bude, a maks. predviđeni rok je 2 godine). Mislim može i posle da vrati, ali to je komplikovanije dosta.

 

Ovo drugo baš i ne, jer kada istekne tranzicija, ako nema novog dila za buduće odnose tu je backstop. A backstop je carinska unija + praćenje određene EU regulative. Zato bregzitaši toliko mrze backstop trenutno

 

Ok, ali budimo iskreni, to bi bio skandal, pogodilo bi ekonomiju, unistilo bi reputaciju zemlja u odnosima sa svojim de iure saveznicima, ali u realnosti nemaju nacina da ih sprece. Mislim, govorim o krajnjim slucajevima. 

Link to comment

Nisam ja 100% ubedjen da nece biti nekog dogovora. Medjutim, da li ce taj dogovor biti dovoljan za ERG to je sasvim drugo pitanje. No, strategija TM je sada da ERG-ovaca ostane 30-40 koji ce glasati protiv, ali da to pokrije sa 20-30 Laburista koji ce glasati za deal. 

Link to comment
  • James Marshall locked this topic
  • Redoran unlocked this topic
×
×
  • Create New...