Jump to content
IGNORED

BrExit?


jms_uk

Recommended Posts

1 hour ago, Marvin (Paranoid Android) said:

 

Koga god sam naveo gore u postu, svakako mi nije bila namera nikakva prozivka "Da li vi bre hoćete No Deal scenario? Je l' to hoćete? Je l' to hoćete?", daleko bilo. Potpuno sam svestan da ljudi van UK koji već moraju da žive u Vučićlendu nisu ludi da prate play-by-play celog ovog procesa, ali priznajem da mi je malo zaparalo uši da se raspravlja o svemu samo na vazi političkog principa. Pošto smo jako duboko prošlih dana išli u motive referenduma i opravdanost organizovanja istog, smatrao sam da se prilično olako ide na priču "A šta sada?".

 

Pošto proteklih par meseci nisam trošio sate pišući čaršafe po PPP kao što mi ranije bio običaj, u trenucima zaludnosti prilično sam pomno pratio proces brexita. Tako, da ono, znam sve :fantom: OK nisam toliko bio zaludan da čitam svaki amandman u poslednjih par dana naravno. Ali srž stvari kapiram dobro.

 

Opet, ja ne sporim ekonomske posledice. Niti ih omalovažavam. No mislim da je jasno da je brexit postao (a bio je i ranije) fundamentalno političko pitanje, ne ekonomsko. Za obe strane (UK i EU27). Naravno da obe strane žele minimizaciju ekonomske štete, ali ovo je na terenu homo politikusa a ne homo ekonomikusa.

 

Tereza Mej je ispregovarala dil koji poštuje želju glasača na referendumu (njeno viđenje toga; s nekim delovima, npr. kraj slobode kretanja, def. mogu da se složim, s nekim, npr. odustajanjem dugoročno od carinske unije, ne) dok minimizuje ekonomsku štetu i političko-diplomatsku štetu u odnosima sa EU. Imamo tranzicioni period gde su praktičnom smislu ništa ne menja. Ako se u tom periodu ne ispregovara novi dil, imamo backstop, dakle slobode kretanja nema više (antiimigracioni glasači zadovoljeni) ali tu je carinska unija i praćenje dosta EU standarda, dakle nije potpuno otežano poslovanje sa EU tržištem. No-deal i WTO terms su, u bilo kom trenutku, nemogući, i dok Britanija sama sa sobom ne odluči šta hoće pa onda to usaglasi sa EU, postoji default nivo ekonomskih odnosa sa EU koji izbegava ekonomsku katastrofu. A opet, većina nije zadovoljna. I ako je dil sasvim razuman, kao što je Ken Klark lepo objasnio kada je rekao da je to ,,bezopasni dokument".

Link to comment
4 minutes ago, hazard said:

Tereza Mej je ispregovarala dil koji poštuje želju glasača na referendumu (njeno viđenje toga; s nekim delovima, npr. kraj slobode kretanja, def. mogu da se složim, s nekim, npr. odustajanjem dugoročno od carinske unije, ne) dok minimizuje ekonomsku štetu i političko-diplomatsku štetu u odnosima sa EU. Imamo tranzicioni period gde su praktičnom smislu ništa ne menja. Ako se u tom periodu ne ispregovara novi dil, imamo backstop, dakle slobode kretanja nema više (antiimigracioni glasači zadovoljeni) ali tu je carinska unija i praćenje dosta EU standarda, dakle nije potpuno otežano poslovanje sa EU tržištem. No-deal i WTO terms su, u bilo kom trenutku, nemogući, i dok Britanija sama sa sobom ne odluči šta hoće pa onda to usaglasi sa EU, postoji default nivo ekonomskih odnosa sa EU koji izbegava ekonomsku katastrofu. A opet, većina nije zadovoljna. I ako je dil sasvim razuman, kao što je Ken Klark lepo objasnio kada je rekao da je to ,,bezopasni dokument".

 

Dobro sažeto, ali upravo je ovo gde se vidi nemogućnost cele pozicije. Da, na papiru Tereza je napravila neki skarabudženi dil koji izlazi iz single marketa, ali kao ostaje blizak s unijom, pomislio bi čovek i vuk sit i ovce na broju, zar ne?

 

Well, no! Ovde je upravo tačka gde niko nije zadovoljan. Leaveri nisu zadovoljni jer trgovačke regulative ostaju "tesno povezane" sa EU, a mekši poslanici nisu zadovoljni jer dil izlazi iz zajedničkog tržišta i ima mnogo mnogo lošiju ulogu u budućnosti (i jer znaju da će ih u pregovaranju za budući FTA svi jebati ružno). A ono najvažnije u političkom pitanju, narod nije zadovoljan jer su im obećani jednorozi i vile, a dobija velikog đoku.

 

BTW, ovo je samo moje mišljenje, ali - mislim da je najveći kamen spoticanja, backstop oko Severne Irske, potpuni izgovor za to da ERG grupa jednostavno ne želi ovakav sporazum. DUP verovatno ima njihove zelotske zamerke, da, ali ERG jednostavno želi da obori sve što nije potpuni raskid sa bescarinskom unijom.

Link to comment
12 minutes ago, Marvin (Paranoid Android) said:

 

Dobro sažeto, ali upravo je ovo gde se vidi nemogućnost cele pozicije. Da, na papiru Tereza je napravila neki skarabudženi dil koji izlazi iz single marketa, ali kao ostaje blizak s unijom, pomislio bi čovek i vuk sit i ovce na broju, zar ne?

 

Well, no! Ovde je upravo tačka gde niko nije zadovoljan. Leaveri nisu zadovoljni jer trgovačke regulative ostaju "tesno povezane" sa EU, a mekši poslanici nisu zadovoljni jer dil izlazi iz zajedničkog tržišta i ima mnogo mnogo lošiju ulogu u budućnosti (i jer znaju da će ih u pregovaranju za budući FTA svi jebati ružno). A ono najvažnije u političkom pitanju, narod nije zadovoljan jer su im obećani jednorozi i vile, a dobija velikog đoku.

 

BTW, ovo je samo moje mišljenje, ali - mislim da je najveći kamen spoticanja, backstop oko Severne Irske, potpuni izgovor za to da ERG grupa jednostavno ne želi ovakav sporazum. DUP verovatno ima njihove zelotske zamerke, da, ali ERG jednostavno želi da obori sve što nije potpuni raskid sa bescarinskom unijom.

 

Pa pomislio bi je da je razuman. Problem je što većina MPija nisu razumni, njih 400 i kusur njih koji su glasali protiv. Oni što su glasali za su jedini bili razumni te večeri.

 

Moj utisak: ERGovci su protiv jer su delom ludaci koji misle da bi no-deal šok terapija bila super, delom fantazisti koji i dalje misle da UK ima jednak ili veći ekonomski ili bilo kakav drugi leverage u pregovorima sa EU. Ludaci na stranu, ovi drugi mrze backstop jer onemogućava UK da plaši EU no deal-om, tj. daje komotan nivo ekonomskih odnosa UK i EU dok se ne ispregovara FTA, što može trajati 5+ godina. A za to vreme UK nije preuzela totalno kontrolu™ a oni hoće sad i hoće sve.

 

Remainer-i u parlamentu (kojih ima mnogo) su jednostavno in denial, oni ne žele bilo kakav sporazum koji zapravo izvodi UK iz EU.

 

Ne znam koji je pristup opasniji u ovom trenutku, i gluplji, zaista.

 

Jer čak i ako hoćeš BRINO tj. Norway+, Mejin dil ti to omogućava (da, politička deklaracija predviđa nešto drugo, ali samo njeno ime kaže da se to može promeniti lako). Nema šanse da se ispregovara FTA za 21 mesec, a pošto je backstop toksičan, ide produžetak koji je moguć i ja mislim maksimalna 24 meseca. I tu već ulazimo na teren izbora (s tim što ja ne mislim da će ova vlada potrajati ni do tada), i imaš šansu kao opozicija da na izborima prezentuješ svoju, drugačiju viziju odnosa sa EU, pa i Norway+ (a tranzicioni period jeste Norway+! To je već tu).

Edited by hazard
Link to comment
1 hour ago, Marvin (Paranoid Android) said:

 

Dobro sažeto, ali upravo je ovo gde se vidi nemogućnost cele pozicije. Da, na papiru Tereza je napravila neki skarabudženi dil koji izlazi iz single marketa, ali kao ostaje blizak s unijom, pomislio bi čovek i vuk sit i ovce na broju, zar ne?

 

Well, no! Ovde je upravo tačka gde niko nije zadovoljan. Leaveri nisu zadovoljni jer trgovačke regulative ostaju "tesno povezane" sa EU, a mekši poslanici nisu zadovoljni jer dil izlazi iz zajedničkog tržišta i ima mnogo mnogo lošiju ulogu u budućnosti (i jer znaju da će ih u pregovaranju za budući FTA svi jebati ružno). A ono najvažnije u političkom pitanju, narod nije zadovoljan jer su im obećani jednorozi i vile, a dobija velikog đoku.

 

BTW, ovo je samo moje mišljenje, ali - mislim da je najveći kamen spoticanja, backstop oko Severne Irske, potpuni izgovor za to da ERG grupa jednostavno ne želi ovakav sporazum. DUP verovatno ima njihove zelotske zamerke, da, ali ERG jednostavno želi da obori sve što nije potpuni raskid sa bescarinskom unijom.

Ne, to je istina. Zato i kazem Norway (plus or no plus). Single market je u stvari at the heart of the matter. Single market, ne carinska unija. I jedina tacka u kojoj je moguc ne konsenzus, to je nemoguce, ali u kojoj je moguce postici nekakvu vecinu, kako u parlamentu, tako i sire u drustvu je ostanak u single marketu. To je apsolutni minimum koji bi remainers (i Skotska!) mogli da progutaju (a rimejneri su, danas da je referendum, sigurno 50% stanovnistva), a to je ujedno i opcija koju bi neki brexiters (5-10%) mogli da prihvate. Ne postoji opcija koju bi prihvatili svi brexiters, a koju bi ujedno prihvatilo i npr 10% rimejnera. To je unicorn option. 

Edited by MancMellow
Link to comment
16 minutes ago, MancMellow said:

Ne, to je istina. Zato i kazem Norway (plus or no plus). Single market je u stvari at the heart of the matter. Single market, ne carinska unija. I jedina tacka u kojoj je moguc ne konsenzus, to je nemoguce, ali u kojoj je moguce postici nekakvu vecinu, kako u parlamentu, tako i sire u drustvu je ostanak u single marketu. To je apsolutni minimum koji bi remainers (i Skotska!) mogli da progutaju (a rimejneri su, danas da je referendum, sigurno 50% stanovnistva), a to je ujedno i opcija koju bi neki brexiters (5-10%) mogli da prihvate. Ne postoji opcija koju bi prihvatili svi brexiters, a koju bi ujedno prihvatilo i npr 10% rimejnera. To je unicorn option. 

 

Apsolutno je nemoguće da ostvari većina ili konsenzus u širem društvu, u javnosti, u glasačkom telu (možda i parlamentu da, u ostalim ovim telima ne) za single market. Single market podrazumeva freedom of movement. Freedom of movement podrazumeva nekontrolisanu imigraciju iz EU u UK. Ta imigracija je glavni driver brexit glasova. Ja ne vidim kako ćeš naći 5-10% brexitera da to prihvate. Pritom, to je potpuno obrnuto od take back controlTM jer će sada 70-80% zakonodovstva da ti diktira Brisel, kao i kompletnu spoljašnju trgovinsku politiku (baš kompletnu), i to Brisel u kome je tvoj uticaj srozan na nivo lobiste (pitaj Norvešku i Island...). To će biti percipirano kao izdaja bregzita, i u roku od jednog ili dva izborna ciklusa desiće se ERG+UKIP+BNP+ko zna šta još vlada koja će onda gledati kako da izađe iz tog aranžmana što pre. A sve će to biti još gore ako ni formalnog brexita ne bude.

 

Zato je jedino realno ovo što predlaže Labour, carinska unija + praćenje određenih standarda i dela zakonodavstva EU. To može da privuče 10% realističnih remainera. Možda i 20%.

Link to comment
26 minutes ago, hazard said:

 

Apsolutno je nemoguće da ostvari većina ili konsenzus u širem društvu, u javnosti, u glasačkom telu (možda i parlamentu da, u ostalim ovim telima ne) za single market. Single market podrazumeva freedom of movement. Freedom of movement podrazumeva nekontrolisanu imigraciju iz EU u UK. Ta imigracija je glavni driver brexit glasova. Ja ne vidim kako ćeš naći 5-10% brexitera da to prihvate. Pritom, to je potpuno obrnuto od take back controlTM jer će sada 70-80% zakonodovstva da ti diktira Brisel, kao i kompletnu spoljašnju trgovinsku politiku (baš kompletnu), i to Brisel u kome je tvoj uticaj srozan na nivo lobiste (pitaj Norvešku i Island...). To će biti percipirano kao izdaja bregzita, i u roku od jednog ili dva izborna ciklusa desiće se ERG+UKIP+BNP+ko zna šta još vlada koja će onda gledati kako da izađe iz tog aranžmana što pre. A sve će to biti još gore ako ni formalnog brexita ne bude.

 

Zato je jedino realno ovo što predlaže Labour, carinska unija + praćenje određenih standarda i dela zakonodavstva EU. To može da privuče 10% realističnih remainera. Možda i 20%.

Jeste, ali ne svih.

 

 

Za Carinsku uniju ne postoji vecina. Ni u parlamentu ni u drustvu. U drustvu nema dovoljno rimejnera koji su za to, ali zato ima ohoho brexitera koji apsolutno nisu za to. U parlamentu takodje ne postoji vecina za to jer za to nisu ni ERG, ni 15-20 torijevskih rimejnera, ni SNP, LibDem, PC (zajedno 50 poslanika) ni bar 150 laburista. To je vecina. Videces ako im puste iduce nedelje da glasaju bez whipova. 1 Daniel Hannan, dakle brexitas nema zbora, je napisao pre neki dan - kad smo se mi dogovorili da je Brexit "about freedom of movement?". Mislim, za nezavisnu trade policy je apsolutno vaznije da ne budu u carinskoj uniji, a ne u single marketu. 

 

Rimejnere u drustvu (ne u parlamentu) - ne zanima carinska unija. Nema tih 10-20% rimejnera koji bi glasali za to, a bez single marketa. Evo neka kazu oni koji su tamo ako gresim., mozda gresim, ali ne vidim da bi carinska unija prosla na referendumu, bila bi napadnuta sa obe strane

Edited by MancMellow
Link to comment
31 minutes ago, hazard said:

Zato je jedino realno ovo što predlaže Labour, carinska unija + praćenje određenih standarda i dela zakonodavstva EU. To može da privuče 10% realističnih remainera. Možda i 20%.

koliko znam, carinska unija ograničava subvencionisanje željenih sektora. imajući to u vidu, laburističko insistiranje na carinskoj uniji i Korbinova opsesija subvencijama su u koliziji.

Link to comment
2 hours ago, hazard said:

Moj utisak: ERGovci su protiv jer su delom ludaci koji misle da bi no-deal šok terapija bila super, delom fantazisti koji i dalje misle da UK ima jednak ili veći ekonomski ili bilo kakav drugi leverage u pregovorima sa EU. Ludaci na stranu, ovi drugi mrze backstop jer onemogućava UK da plaši EU no deal-om, tj. daje komotan nivo ekonomskih odnosa UK i EU dok se ne ispregovara FTA, što može trajati 5+ godina. A za to vreme UK nije preuzela totalno kontrolu, a oni hoće sad i hoće sve.

 

Da i ne, ne i da.

 

Jedan deo ERG-a je svakako oni koji imaju finansijski, ne ideološki motiv u Brexitu, tj, trgovački sporazum sa USA. Zato je ono što Tramp kaže lakmus papir za to da li je dil Mejove imao ikakvih šansi kod njih. Oni mrze backstop prevashodno jer po poslednjem predlogu, backstop obuhvata celu UK, ne samo Severnu Irsku. Ja sam uveren da bi oni još prekjuče pustili kurobecanje oko Severne Irske niz vodu da se backstop odnosi samo na to, ako misle da će tako lakše da spuste sve regulative i naprave trgovački sporazum gde USA može da preplavi tržište svojom govnjivom robom. Ironično, ispalo je ovako jer je Mejova zavisila (i) od tih desetak glasova DUP poslanika za koje je backstop crvena linija. Uglavnom, većina ERG sad prezire pitanje o backstopu jer shvataju da u je slučaju potpunog prekida pregovora o budućem sporazumu (vrlo moguće ako je cilj FTA sa USA), cela Britanija zakonski podložna pravilima Evropske Unije.

 

 

2 hours ago, hazard said:

Remainer-i u parlamentu (kojih ima mnogo) su jednostavno in denial, oni ne žele bilo kakav sporazum koji zapravo izvodi UK iz EU.

 

Ne znam koji je pristup opasniji u ovom trenutku, i gluplji, zaista.

 

Jer čak i ako hoćeš BRINO tj. Norway+, Mejin dil ti to omogućava (da, politička deklaracija predviđa nešto drugo, ali samo njeno ime kaže da se to može promeniti lako). Nema šanse da se ispregovara FTA za 21 mesec, a pošto je backstop toksičan, ide produžetak koji je moguć i ja mislim maksimalna 24 meseca. I tu već ulazimo na teren izbora (s tim što ja ne mislim da će ova vlada potrajati ni do tada), i imaš šansu kao opozicija da na izborima prezentuješ svoju, drugačiju viziju odnosa sa EU, pa i Norway+ (a tranzicioni period jeste Norway+! To je već tu).

 

Errr daaaa, ali ja mogu da razumem taj sentiment. Dve i po godine su oni potpuno očajni i gledaju kako se Britanija prodaje za siću. Verovatno bi krajem 2016. zaista dupe prodali za BRINO ili Norway+, ali već cele te dve i po godine gledaju kako se i vlada i ERG samosapliću non stop dok sve nije poprimilo lakrdijske razmere. Ako posle onog pičvajza nakon Chequersa nisu namirisali Ref2, onda je to svakako sad još bliže.

 

Jer zalaganje za Ref2 tj ostanak u EU naspram Norway+ je ogromna stvar, iako na oko deluje isto. Britanija se samovoljno odriče bilo kakvog uticaja na pravila koja mora da sledi + napušta sadašnju najudobniju poziciju u EU što se tiče rebate, žmurenja na Šengen, evrozonu, itd. Čak i da se nakon 10 godina dogovore opet da se učlane, nikada u istoriji više neće imati ovakav status. A dovoljno je "samo" opozvati član 50. Ima smisla, jebi ga.

 

 

1 hour ago, MancMellow said:

Ne, to je istina. Zato i kazem Norway (plus or no plus). Single market je u stvari at the heart of the matter. Single market, ne carinska unija. I jedina tacka u kojoj je moguc ne konsenzus, to je nemoguce, ali u kojoj je moguce postici nekakvu vecinu, kako u parlamentu, tako i sire u drustvu je ostanak u single marketu. To je apsolutni minimum koji bi remainers (i Skotska!) mogli da progutaju (a rimejneri su, danas da je referendum, sigurno 50% stanovnistva), a to je ujedno i opcija koju bi neki brexiters (5-10%) mogli da prihvate. Ne postoji opcija koju bi prihvatili svi brexiters, a koju bi ujedno prihvatilo i npr 10% rimejnera. To je unicorn option. 

 

Tačno. Ali s tim treba uzeti i ovo poslednje što sam napisao Hazardu. Ako privoliš parlamentarnu većinu za Single Market i Freedom of Movement, bukvalno je idiotski da se uopšte napušta Unija. Ako dođe do tog društvenog momenta, naravno, naravno da će ljudi smatrati da je vredno pokušati popeglati "Aman, ako je već ovo prihvatljivo..." samo radi zadržavanja političkog uticaja, pa jebi ga, i sadašnje super pozicije unutar Unije. Inače, šta, izlazili bi forme radi, so that we don't look stupid? To bi bilo tako britanski :D

 

Pretpostavljam da ljudi misle da ako već dođe do Ref2, da No Deal neće imati više od 15%-20% podrške. U tom slučaju, potpuno kapiram da im je vredno da izbore ceo Remain. Ne samo za sada, nego i budućnosti radi. Ako prođemo sad neki Norway+ tranzicioni period i budemo išli ka Single Marketu, to će kako reko i Hazard, trajati 7-8 godina. Za to vreme biće još 1-2-3 izborna ciklusa tokom kojih baš svašta može da se desi, namerni prekid pregovora (jer smo već izašli), i ovaj otrov i nestabilnost će i dalje jesti i paralisati ceo politički spektar sa takvom opasnošću. Ako bi osigurali Remain na ref 2, lako mi je za pomisliti da od toga nema lakog vraćanja na ponovni izlazak.

 

Link to comment
1 hour ago, hazard said:

Apsolutno je nemoguće da ostvari većina ili konsenzus u širem društvu, u javnosti, u glasačkom telu (možda i parlamentu da, u ostalim ovim telima ne) za single market. Single market podrazumeva freedom of movement. Freedom of movement podrazumeva nekontrolisanu imigraciju iz EU u UK. Ta imigracija je glavni driver brexit glasova. Ja ne vidim kako ćeš naći 5-10% brexitera da to prihvate. Pritom, to je potpuno obrnuto od take back controlTM jer će sada 70-80% zakonodovstva da ti diktira Brisel, kao i kompletnu spoljašnju trgovinsku politiku (baš kompletnu), i to Brisel u kome je tvoj uticaj srozan na nivo lobiste (pitaj Norvešku i Island...). To će biti percipirano kao izdaja bregzita, i u roku od jednog ili dva izborna ciklusa desiće se ERG+UKIP+BNP+ko zna šta još vlada koja će onda gledati kako da izađe iz tog aranžmana što pre. A sve će to biti još gore ako ni formalnog brexita ne bude.

Zato je jedino realno ovo što predlaže Labour, carinska unija + praćenje određenih standarda i dela zakonodavstva EU. To može da privuče 10% realističnih remainera. Možda i 20%.

 

Eh, ovaj:

 

Quote
  • The research, by the Policy Institute at King's College London, RAND Europe, and Cambridge University, followed up on a 2017 study to assess whether public opinion on Brexit has changed.

    It found that almost a third of respondents have switched their preference in favour of a closer relationship with the EU after Brexit, while a fifth opted for a more distant relationship, and half did not change their views.

    Continued membership of the European Economic Area (EEA), which allows full access to the single market, is now supported by 43% of Brits, up from 38% in 2017, making it the most popular Brexit option.

    Among Leave voters support for leaving the EU without a deal has decreased from 44% in 2017 to 39% in 2018.

    The polling also found:

  • One in three Leave voters (34%) would now opt for EEA membership in 2018, up from one in four (24%) in 2017;
  • Nearly one in five (18%) Remain voters have shifted from preferring EEA membership in 2017 to simply remaining in the EU;
  • Nearly 9 in 10 Remain voters Remain voters now prefer EEA membership or remaining in the EU.
  • Overall, an increasing number of Brits see a close relationship with the EU after Brexit as a positive outcome.

 

Dosta prominentnih brexitera su promovisali Norway model. 

Edited by Anduril
Link to comment

:rolf:

https://www.telegraph.co.uk/politics/2019/01/18/theresa-may-leaves-diplomats-disbelief-presenting-eu-leaders/

Theresa May has left European diplomats in a state of “disbelief” following a series of phone calls to EU leaders in which she made no change to her demands despite her Brexit plan being voted down by a 230-vote margin this week. Senior EU diplomatic sources said that Mrs May’s unchanged stance was “greeted with incredulity” following a call with the German Chancellor Angela Merkel on Thursday night.

 

Link to comment

Meanwhile, na levici...
https://www.theguardian.com/politics/2019/jan/17/corbyn-could-face-string-of-resignations-if-he-backs-peoples-vote

Jeremy Corbyn could face up to a dozen resignations from the Labour frontbench if the party backs a second referendum as a way out of the Brexit crisis.
A string of junior shadow ministers have told the Guardian they are strongly opposed to the idea of a second referendum, which they fear would expose Labour to a vicious backlash in leave-voting constituencies.


Sent from stolen SM-N950F

Link to comment
34 minutes ago, Gandalf said:

:rolf:

https://www.telegraph.co.uk/politics/2019/01/18/theresa-may-leaves-diplomats-disbelief-presenting-eu-leaders/

Theresa May has left European diplomats in a state of “disbelief” following a series of phone calls to EU leaders in which she made no change to her demands despite her Brexit plan being voted down by a 230-vote margin this week. Senior EU diplomatic sources said that Mrs May’s unchanged stance was “greeted with incredulity” following a call with the German Chancellor Angela Merkel on Thursday night.

 

Od toga nema nista. Moze se odluciti da stavi na glasanje Korbinovu opciju (puna i permanentna carinska unija) i da krene ka no-deal Brexitu. Oprezno mislim da ce krenuti ka carinskoj uniji. Zato sto je put ka no-deal Brexitu objektivno "zatvoren", Parlament ce naci nacina da ga spreci, ukljucujuci i dobar broj torijevaca. E sad, ako krene ka carinskoj uniji, a imajuci u vidu da je 118 torijevaca glasalo i protiv onog plana, protiv CU ce glasati bar 150. Minimum. Znaci okvirno ostaje oko 165-170 torijevaca za to. Laburisti nece svi poslusati Korbina, jedno oko stotinu se moze odmah otpisati (to su oni koji su sto otvoreno sto skriveno za 2nd Ref), znaci i tu ostaje oko 150. Plus koliko ima ovih DUP-ovaca, 9 ili 10 zaboravio sam. I to je to. SNP, LibDems i Plaid Cymru nece glasati za to. Znaci, otprilike, lomice se. 

 

Ali u cemu je caka, to je samo pocetak. Ako izglasa Parlament CU, to je kraj vlade i samo je pitanje kad ce pasti. To ce ujedno biti i kraj Tory party as we know it. Posle toga pobeda Laburista na izborima je all but guaranteed. I oni ce onda biti ti koji ce ugovarati, zapravo, taj novi odnos sa EU. A to znaci i jos blizi odnos sa Single Market. I onda tu postoje dve opcije: ako budu sami mogli da formiraju vladu nece biti punog clanstva u Single Marketu. Ali posto ce i oni izgubiti jedan deo glasaca (rimejnera) posto su ucestvovali u Brexitu, koji ce otici, bar u Engleskoj, LibDemsima, najverovatnije je da ce morati u koaliciju sa SNP ili LibDems. A oni ce traziti ulazak u Single Market, ako ne Norway style, onda bar Swiss style. I to je to. 

 

Svasta je naravno moguce, ali najizglednije alternative ovom scenariju su opsti izbori pre bilo kakvog deala ili 2nd Ref. 

 

Ovo su sve samo prognoze, ali meni licno tako sada izgledaju opcije.

Link to comment
  • James Marshall locked this topic
  • Redoran unlocked this topic
×
×
  • Create New...