Jump to content
IGNORED

BrExit?


jms_uk

Recommended Posts

@Marvin (Paranoid Android) Jasno je da je moja diskusija s pejsijem ovde čisto akademska trenutno, mada ti kao rezident i državljanin UK treba da se nadaš da će neko međ' britanskom političkom elitom i o takvim stvarima da razmisli kad-tad i donese neke zaključke, jer nije Brexit prva niti jedina velika odluka koja će zemlja morati da donese, već će budući političko-trgovinski odnos sa EU spasti u tu kategoriju. Ja uopšte ne sporim ovo što pišeš o ekonomskim posledicama, ali Britanija sada prolazi kroz krizu političkog legitimiteta, a to može dugoročno napraviti veći problem nego i no-deal ekonomska apokalipsa. Ne znači da ja zagovaram no-deal, daleko bilo, zarad stabilnosti evropske i svetske ekonomije se nadam da se to neće desiti najiskrenije (a i delimično sam lično poslovno vezan za UK trenutno), ali da bi dugoročno tu sve bilo ok, mora se uspostaviti neki politički konsenzus...

Link to comment

Onako "akademski", UK politicki sistem mora nekakve bar male izmene da dozivi. 

 

Prvo, ne moze se (bar) Skotska samo tek tako preglasavati. Mislim, moze, ali at their (Westminster's) own peril. Ali to nije jedino. Ne mogu vise da imaju nepostojeceg head of state, da pri tom nemaju ni predsednika parlamenta, ni ustav. Mora da postoji neko ili nesto, bilo ko, ko moze u ovakvim situacijama da "presece", i to ne da presece politicki, to ne, nego proceduralno. Oni su u proceduralnom deadlocku. To je uzas. A zemlja je podeljena i to ce ostati tako neko vreme, to je sada ocigledno i itakako su moguci isti ovakvi deadlocks od sad pa narednih 10-15 godina. 

 

Price o tome da bi drugi referendum recimo 4 godine posle prethodnog (2020) bio nedemokratski za mene je besmislica. Cetiri godine nije "generacija", ali nije ni "ne svidja mi se rezultat, ajd ponovo sutra". Nesto se desavalo tokom te 4 godine. Na kraju, pitanje na novom referendumu uopste ne mora da bude isto, tj i ne bi bilo isto.

 

 

Link to comment

Inace, jos jednom, nemacka diplomatija. :isuse:

https://www.bbc.com/news/uk-politics-46918009

 

Quote

"We would miss the legendary British black humour and going to the pub after work hours to drink an ale. We would miss tea with milk and driving on the left-hand side of the road. And we would miss seeing the panto at Christmas.

"But more than anything else, we would miss the British people - our friends across the Channel.

"Therefore Britons should know, from the bottom of our hearts, we want them to stay."

 

Pismo napisano kao da se Britanija seli na drugu planetu i nestaje sa ove. 

Kao, igranje na emocije i svi smo mi ortaci. Potpuno promasen koncept.

Link to comment
45 minutes ago, MancMellow said:

Jedino na brzaka, takoreci off the shelf, interim resenje za minimizaciju stete je...

  Reveal hidden contents

 

 


NORWAY OPTION!

TELEMMGLPICT000184208922_trans_NvBQzQNjv
 

 

 

da se u zapisnik unese da je 1 navijač Liverpula prvi izneo dati predlog. 

 
On 17.1.2019. at 0:21, Gandalf said:

DxEnP0lX4AEGXJA.jpg

Edited by Gandalf
Link to comment
20 minutes ago, hazard said:

@Marvin (Paranoid Android) Jasno je da je moja diskusija s pejsijem ovde čisto akademska trenutno, mada ti kao rezident i državljanin UK treba da se nadaš da će neko međ' britanskom političkom elitom i o takvim stvarima da razmisli kad-tad i donese neke zaključke, jer nije Brexit prva niti jedina velika odluka koja će zemlja morati da donese, već će budući političko-trgovinski odnos sa EU spasti u tu kategoriju. Ja uopšte ne sporim ovo što pišeš o ekonomskim posledicama, ali Britanija sada prolazi kroz krizu političkog legitimiteta, a to može dugoročno napraviti veći problem nego i no-deal ekonomska apokalipsa. Ne znači da ja zagovaram no-deal, daleko bilo, zarad stabilnosti evropske i svetske ekonomije se nadam da se to neće desiti najiskrenije (a i delimično sam lično poslovno vezan za UK trenutno), ali da bi dugoročno tu sve bilo ok, mora se uspostaviti neki politički konsenzus...

 

Koga god sam naveo gore u postu, svakako mi nije bila namera nikakva prozivka "Da li vi bre hoćete No Deal scenario? Je l' to hoćete? Je l' to hoćete?", daleko bilo. Potpuno sam svestan da ljudi van UK koji već moraju da žive u Vučićlendu nisu ludi da prate play-by-play celog ovog procesa, ali priznajem da mi je malo zaparalo uši da se raspravlja o svemu samo na vazi političkog principa. Pošto smo jako duboko prošlih dana išli u motive referenduma i opravdanost organizovanja istog, smatrao sam da se prilično olako ide na priču "A šta sada?".

 

Okej, verovatno i sam gajim malo dosta frustracija time što sam recimo sad u decembru sedeo u društvu koje me je i pitalo da im malo nadugačko objasnim trenutnu situaciju (jadnici, ostarili su dok sam završio). Ali nakon mnogo dobrih pitanja iznebuha je došao jedan komentar "Da ja tebi kažem ko tu glavnu reč vodi oko svega, Amerikanci...". I onda tajac, ffs i rolajz.

 

Možda previše očekujem, verovatno zapravo, i potpuno sam svestan da ima i stvari koje se akademski mogu raspraviti, ali eto ostavio sam ovo gore kao jedno podsećanje koje je za mene od suštinske važnosti, a kojeg ljudi ovde možda nisu uopšte svesni. Verovatno zato što dobar deo od 48% ljudi koji je glasao za Leave ovde i dalje ima blind spot i ništa živo im se ne može reći, tako da ne haju ni za ovo gore.

 

-LEAVE JE POBEDIO, MORAMO DA IZAĐEMO!
-Ali gomila ljudi će biti negativno pogođ...
-NE ZANIMA ME! MORAMO DA IZAĐEMO!
-Ceo sever će biti užasno pogođen...
-LAŽI! LAŽI!


Neko bi pomislio da karikiram, ali ovo gore je na šta ovde trenutno liči javni dijalog, bez mnogo uvijanja. Juče je jedna firma obznanila da zatvara svoje pogone u UK (gubitak od 450 poslova) i seli proizvodnju u Evropu, a danas je u uživom programu jedna prezenterka brexitašica rekla da je to dobra vest za UK. Ne izmišljam.

Link to comment
17 minutes ago, Marvin (Paranoid Android) said:

danas je u uživom programu jedna prezenterka brexitašica rekla da je to dobra vest za UK. Ne izmišljam.

kita i panj. :frust:

Link to comment
38 minutes ago, Marvin (Paranoid Android) said:

-LEAVE JE POBEDIO, MORAMO DA IZAĐEMO!
-Ali gomila ljudi će biti negativno pogođ...
-NE ZANIMA ME! MORAMO DA IZAĐEMO!
-Ceo sever će biti užasno pogođen...
-LAŽI! LAŽI!

bilo neko istraživanje, ne sećam se gde sam čitao... gde su ljudi pitani da li podržavaju Brexit imajući u vidu ove i one posledice. projektovani pad BDP-a i porast nezaposlenosti su neznatno umanjili podršku za Brexit. podrška Brexitu se osetno smanjila kada je postavljeno pitanje da li bi upitani podržao Brexit i u slučaju da on lično izgubi posao.

Edited by Gandalf
Link to comment
22 minutes ago, MancMellow said:

Mozda, ali je bolje nego prica o ekonomskoj steti

 

Kao koncept, da. Kao izvedba, ne.

Kontraargument za Brexitase je vrlo lagan: Skoknite za vikend do UK bez viza i uzivate u britanskom pivu. Britanija je otvorena zemlja, bla, bla, bla...

 

 

Link to comment
4 minutes ago, Budja said:

 

Kao koncept, da. Kao izvedba, ne.

Kontraargument za Brexitase je vrlo lagan: Skoknite za vikend do UK bez viza i uzivate u britanskom pivu. Britanija je otvorena zemlja, bla, bla, bla...

 

 

Pa kao koncept, na to sam i mislio. 

Link to comment
1 hour ago, Budja said:

Brexit ujedinitelJ!!

 

Vratilo Marvina, Hazarda i Manca. 

 

Pa Marvin i ja smo zakleti na vernost njenom Visočanstvu, a verujem da je i Manc u duši :D 

Link to comment
1 minute ago, hazard said:

 

Pa Marvin i ja smo zakleti na vernost Njenom Visočanstvu, a verujem da je i Manc u duši :D 

 

:dry:

Link to comment
1 hour ago, MancMellow said:

Onako "akademski", UK politicki sistem mora nekakve bar male izmene da dozivi. 

 

Prvo, ne moze se (bar) Skotska samo tek tako preglasavati. Mislim, moze, ali at their (Westminster's) own peril. Ali to nije jedino. Ne mogu vise da imaju nepostojeceg head of state, da pri tom nemaju ni predsednika parlamenta, ni ustav. Mora da postoji neko ili nesto, bilo ko, ko moze u ovakvim situacijama da "presece", i to ne da presece politicki, to ne, nego proceduralno. Oni su u proceduralnom deadlocku. To je uzas. A zemlja je podeljena i to ce ostati tako neko vreme, to je sada ocigledno i itakako su moguci isti ovakvi deadlocks od sad pa narednih 10-15 godina. 

 

Ja mislim da postoji ustavni presedan da monarh ovde preseče proceduralno...a i zakonski, za razliku od Švedske npr. gde monarh može samo da figurira, u UK monarh ima jako velike tzv. "reserve powers". Mislim da još nisu došli do tačke gde bi njihova ustavno-pravno-politička praksa to opravdala, ali se ubrzano približavaju. Ovo za Škotsku si potpuno u pravu

Link to comment
  • James Marshall locked this topic
  • Redoran unlocked this topic
×
×
  • Create New...