Jump to content
IGNORED

BrExit?


jms_uk

Recommended Posts

ima li neka dobra knjiga koje se bavi tim periodom, nekakav opis tih post-referendumskih 5-6 messeci (ili godinu)?

Znam da to nije to ali videh skoro da se reklamira film "BrExit"... Evo:


Glavnu ulogu Igra Sherlock [emoji41]

Sent from stolen SM-N950F

Link to comment
56 minutes ago, hazard said:

 

Prvo, 15-20% nikako nije fringe, niti gotovo fringe. Ako 15%-20% ljudi ima neki stav, mišljenje, to je deo mainstream-a. Fringe je valjda ako je 5% i manje.

 

Drugo, ja ne znam kada je tačno Kameron obećao referendum (2005. je postao lider, 2010. je obećao referendum o lisabonskom ugovoru, 2015. je u izbornom programu konzervativaca bio ovaj referendum koji je i održan), ali ovde imaš prilično dugačak spisak anketa javnog mnjenja o izlasku iz EU od 2010. do referenduma. Ima jedna anketa iz 2013. gde je samo 25% ljudi za izlazak iz EU i to je najniža tačka. U svim ostalim je preko 30% ljudi za izlazak. Da, ankete greše i nisu egzaktna nauka ali kada stotine daju sličan rezultat to je nekakva indikacija. Ima anketa iz 2010. gde je 47% ljudi za izlazak, samo 33% za ostanak ostali neodlucni. U svim anketama 2011. opcija za napuštanje ima više od opcije za ostanak, u jednoj apsolutnu većinu (52%). Obe ankete iz 2012. imaju apsolutnu većinu za izlazak (51%, 56%). 2013. tona anketa, u većini leave ima više pristalica nego remain.

 

Slažem se ja sa tovom da su ovde Daliy Mail, Express i Sun jako uticajni ali ovo je sve daleko pre referendumske kampanje, pa čak i bilo kakve mogućnosti da referendum bude raspisan. Njihova pljuvačka kampanja trajala je godinama.

 

Da se notira da je u vreme debate oko lisabonskog ugovora, niko drugi do Nik Kleg trazio in/out referendum (sta je mislio ne znam, ali ako je mislio isto kao i sto je rekao da tuition fees nece rasti, onda je Mejova politicki gigant za njega).

 

Kameron je, kao i u slucaju Skotske, uradio politicku postenu stvar. 

 

Naravno da je referendum bio potreban. Problem je, ne u tome da se ne konsultuje raja, i da krivi Kameorn za poraz i sazivanje referenduma od istih onih koji bi sada "people s vote", vec u tome sto je kampanja data Ozbornu u ruke a nije bilo 1 Gordona Brauna da malo okrene stvar kao u Skotskoj.

 

 

Link to comment

Kad pricamo o onih prvih par meseci posle referenduma, najupecatljiviji dogadjaj je bila Tory Party konferencija i govor Mejove:

https://www.intelligencesquared.com/events/if-you-believe-you-are-a-citizen-of-the-world-you-are-a-citizen-of-nowhere/

Svakome ko je bio upoznat sa njenom karijerom kao Home Secretary i posle onog govora je bilo logicno sta sledi kasnije u januaru. Njoj je freedom of movement ideja u EU odavno bila glavna opsesija na kojoj je izgradila karijeru. Stetocina da joj nema ravne jer su je mnogi potcenili i jos uvek potcenjuju a ona pise istoriju.

Edited by Anduril
Link to comment

Znam da ovo ne treba da radim, ali već ni sat vremena nakon glasanja o poverenju, isplivavaju dve glavne teze među šuškanjima koje kredibilni novinari odvajaju:

 

-sve više poslanika pominje opšte izbore (ne verujem)

-nekoliko ministara iz vlade već pokušavaju da skinu ovaj "No customs union" teg sa vrata. što je neloš potez, ali dolazi uz građanski rat u konzervativnoj stranci

 

Link to comment
48 minutes ago, Arkadija said:

Ja njih uopšte ne razumem. Što su ostavili Terezu Mej na mestu PM, posle onog debakla od juče? 

 

 

Ako se izglasa no confidence motion, neko drugi mora da sastavi vladu u roku od dve nedelje ili se ide na izbore. Niko normalan u redu torijevaca ne bi uzeo taj ćup otrova u ruke. Zašto bi iko u ovom trenutku želeo da preuzme upravljanje državom a da nema solidan plan kako da dovede u red, prvo svoju partiju, a potom i parlament? S druge strane, niko ne želi da bude taj koji će glasati da preda vlast u ruke laburistima.

 

Sveopšte izbegavanje odgovornosti. Imaju ludo sujetnu osobu na vlasti kojoj je jedini cilj da ostvari kakav takav legat da je provela državu kroz Brexit, i na nju mogu da svaljuju sve, pa nek se ona bakće sa svime, da bi je na kraju otpeljali.

 

Ukratko, lako je glasati protiv tuđeg rešenja, teško je glasati da skineš sopstvenu partiju sa vlasti.

Link to comment
2 hours ago, Budja said:

 

Da se notira da je u vreme debate oko lisabonskog ugovora, niko drugi do Nik Kleg trazio in/out referendum (sta je mislio ne znam, ali ako je mislio isto kao i sto je rekao da tuition fees nece rasti, onda je Mejova politicki gigant za njega).

 

Kameron je, kao i u slucaju Skotske, uradio politicku postenu stvar. 

 

Naravno da je referendum bio potreban. Problem je, ne u tome da se ne konsultuje raja, i da krivi Kameorn za poraz i sazivanje referenduma od istih onih koji bi sada "people s vote", vec u tome sto je kampanja data Ozbornu u ruke a nije bilo 1 Gordona Brauna da malo okrene stvar kao u Skotskoj.

 

 

 

Nik Kleg je valjda hteo da referendum o Lisabonskom ugovoru pretvori u referendum o ostanku u EU (tipa, ne može neću lisabonski sporazum a hoću da ostanem u EU), valjda da bi povećao šanse da se sporazum izglasa, ili sam ja nešto pobrkao. Sve i da nisam pobrkao, nije baš vrhunac političkog umeća, slažem se.

 

Kameron je uradio politički poštenu stvar utoliko što je ispunio obećanje o referendumu iz izbornog programa (sad, ja mislim da on to ne bi uradio da je mislio ozbiljno da će da izgubi, i da isto važi za Škotsku, ali to je druga stvar već). To samo po sebi je OK i ispravno i nije upitno.

 

Pitanje je međutim da li je uopšte bilo neophodno da se ta stavka nađe u izbornom programu, da bude predizborno obećanje? Da li je pritisak bio toliki, da li je toliko to bilo goruće pitanje? Šta je najgore što bi moglo da se desi da se to nije našlo u izbornoj platformi? UKIP bi imao 2-3 poslanika umesto jednog, neka druga stranka 2-3-4 poslanika više zbog cepanja evroskeptičnih/desnih glasova na UKIP i Cons u nekim izb. jedinicama? U tom smislu se ne slažem sa konstatacijom "naravno da je referendum bio potreban".

Link to comment
9 hours ago, Max Morlock said:

Znam da to nije to ali videh skoro da se reklamira film "BrExit"...

 

moram da pogledam. hvala.

 

neko bi trebao da napravi film o Brexitu u stilu Bandersnatch-a, opcija kol'ko voliš.

Link to comment
  • James Marshall locked this topic
  • Redoran unlocked this topic
×
×
  • Create New...