Jump to content
Aleksija

Lokalni izbori

Recommended Posts

Aleksija

rano je i verovatno trenutno manje zanimljivo govoriti o lokalnim izborima, ali evo nekoliko novina koje su nedavno izglasane kroz zakon o lokalnoj samoupravi:Izbori će biti održani po proporcionalnalnom izbornom sistemu sa cenzusom od pet odsto. Takav cenzus, odnosno izborni prag, ne važi za stranke i koalicije nacionalnih manjina čime će se omogućiti njihova srazmerna zastupljenost u opštinama sa mešovitim nacionalnim sastavom. Zakonom o lokalnoj samoupravi utvrđeno je da se predsednici opština i gradonačelnici biraju iz reda odbornika na četiri godine, tajnim glasanjem, većinom glasova od ukupnog broja odbornika skupštine opštine. Tim zakonom pooštreni su uslovi kandidature tako da svakog kandidat na listi političke stranke ili grupe građana mora sudski overenim potpisima podržati najmanje 30 birača, a predlagač mora na izbornoj listi imati trećinu kandidata od ukupnog broja odbornika koji se biraju. Odbornik raspolaže svojim mandatom, a može ga staviti na raspolaganje političkoj stranci tako što predaje podnosiocu izborne liste svoju blanko ostavku što se konstatuje u ugovoru kojim će regulisati međusobne odnose. Novim rešenjima utvrđeno je da je okružni sud nadležan za sve postizborne sporove u vezi sa mandatima odbornika. Utvrđeno je da lokalne samouprave imaju svoju imovinu kojom će upravljati samostalno. Organi lokalne samouprave su opštinsko veće i predsednik koje bira skupština opštine iz redova odbornika, a za zakonitost odluka opštinskog veća isključivo odgovara predsednik opštine koji ima pravo da suspenduje odluke opštinskog veća. Načelnik opštinske uprave biraće se na konkursu. Zakonom o teritorijalnoj organizaciji utvrđeno je da Srbija ima 24 grada uključujući i Beograd, dve autonomne pokrajine i 150 opština. Novina je i utvrđivanje postupka promene granica jedinica lokalne samouprave na inicijativu skupština opština ili 10 odsto stanovništva u njima kroz referendum koji će imati savetodavni karakter, a o promeni granica jedinica lokalne samouprave odlučivaće Skupština Srbije. Zakonom o glavnom gradu utvrđeno je da Beograd ima svoje simbole i svoj praznik, kao i imovinu kojom samostalno raspolaže. Utvrđeno je i uvođenje komunalne policije za gradove i za Beograd.dakle, iako su cesto pominjane prednosti vecinskog ili mesovitog izbornog sistema na lokalu, zadrzan je proporcionalni sistem.sto se tice izbora predsednika od strane lokalnih odbornika, iako je cinjenica da su neposredni izbori daleko demokraticnije resenje, pokazalo se da je takav model cesto uzrok nestabilnosti ili cak blokade lokalnih vlasti (u gradu u kome zivim je, recimo, kolizija izmedju skupstinske vecine i novog predsednika opstine uzrokovala prinudnu upravu koja traje, sa katastrofalnim rezultatima i bez ikakvih mehanizama kontrole, vec vise od godinu dana).komentari, primedbe, saveti, trolovi, prognoze?

Jerry

Znači , opet proporcionalni sistem koji je pokazao velike manjkavosti u funkcionisanju mnogih opština ostaje u proceduri.Interesuje me samo kome je on odgovarao ?Mada mi se javlja da je najviše odgovarao radikalima, a moguće i svim partijama. Većinski sigurno ne bi odgovarao radikalima , ali bi skupštine bolje funkcionisale i ne bi bilo blokada i tuča odbornika.

Nesh
Znači , opet proporcionalni sistem koji je pokazao velike manjkavosti u funkcionisanju mnogih opština ostaje u proceduri.Interesuje me samo kome je on odgovarao ?Mada mi se javlja da je najviše odgovarao radikalima, a moguće i svim partijama. Većinski sigurno ne bi odgovarao radikalima , ali bi skupštine bolje funkcionisale i ne bi bilo blokada i tuča odbornika.
Vecinski sistem ne odgovara DSSu i G17+, kao i ostalim malim partijama (ali, naravno, zbog DSSa i G17+ nije prosao), jer bi u vecini opstina i gradova, ako ne racunamo ponekog zalutalog odbornika drugih partija i odbornike manjinskih partija, uglavnom imali DS i SRS u skupstinama!

Eraserhead

Zanimljivo je da je ova tema tako malo praćena u javnosti. Ovim zakonom su nas DSS i DS zapravo vratili par decenija u nazad i moć sa građana preneli na stranke. Ukidanje direktnog izbora gradonačelnika, što je tekovina Đinđićeve vlade je velika sramota za DS i za ovu vladu. Građanima se oduzimaju prava a daju se stranačkim lokalnim velmožama, a verujte mi ova "visoka politika" je oaza poštenja za ono što rade sitni crvi po lakoalnim skupštinama koji su proesionalni grebatori i lopovi već preko 10 godina i ne menjaju im se funkcije.Sramota!

pacey defender

Takvi likovi postoje u svim strankama. Postojali su u DSu i dok je Đinđić bio živ. Postoje i danas. Postoje i u LDP. Mnogo je ljudi otišlo iz DSa u LDP onomad, ali ne zato što su se osetili ideološki vezanim za Čedine stavove, već prosto zato što su izgubili na izborima za opštinski odbor DSa, pa su prelazak u LDP uvili u priču o ideologiji. Takvim ljudima je vrhunac politike to da budu u upravnom odboru nekog javnog komunalnog.

djordje geprat

Verovatno sam već dosadan sa ponavljanjem svoga stava.- lokalni izbori moraju da imaju poseban termin- većinski sistem- kandidat za odbornika mora da živi u IJ na kojoj se kandiduje- odbornik je vlasnik mandata- predsednik opštine/grada se bira direktnoPonavljam, bio sam odbornik i znam šta pričam.Proporcionalan sistem, prepuštanje mandata strankama i termin lokalnih izbora vezan za neke druge (predsedničke, parlamentarne) dovodi do toga da pitanje Haga, EU, NATO, Kosova, privatizacije JP, globalnog otopljavanja ili zabrane pušenja određuju ko će da brine i odlučuje o malim životnim problemima malog čoveka.Druga, posebna priča, je problem centralizovane vlasti gde se za sve pita "Beograd". Pa i za izgradnju WC u seoskim školama.Vezano za centralizaciju je i pitanje decentralizacije Srbije. Ne želim da crtam po karti pa ostajem na nivou Beograda. želim da ona teritorija koju sada pokriva Beograd ima tretman kao Vojvodina. Da 10 gradskih opština pretrpe izmene, da iz se iz Zemuna, Čukarice, Rakovice, Voždovca i Palilule izdvoje prigradske teritorije i postanu opštine. I, da onda te redukovane uz Savski venac :rolleyes: , Stari grad, Vračar, Zvezdaru i Novi Beograd čine grad Beograd, imaju tretman Novog Sada i biraju gradonačelnika. One ostale da se tretiraju poput ostalih u Vojvodini. Iluzija ali, moja želja.Sve najbolje

Jerry
Verovatno sam već dosadan sa ponavljanjem svoga stava.- lokalni izbori moraju da imaju poseban termin- većinski sistem- kandidat za odbornika mora da živi u IJ na kojoj se kandiduje- odbornik je vlasnik mandata- predsednik opštine/grada se bira direktnoPonavljam, bio sam odbornik i znam šta pričam.Proporcionalan sistem, prepuštanje mandata strankama i termin lokalnih izbora vezan za neke druge (predsedničke, parlamentarne) dovodi do toga da pitanje Haga, EU, NATO, Kosova, privatizacije JP, globalnog otopljavanja ili zabrane pušenja određuju ko će da brine i odlučuje o malim životnim problemima malog čoveka.Druga, posebna priča, je problem centralizovane vlasti gde se za sve pita "Beograd". Pa i za izgradnju WC u seoskim školama.Vezano za centralizaciju je i pitanje decentralizacije Srbije. Ne želim da crtam po karti pa ostajem na nivou Beograda. želim da ona teritorija koju sada pokriva Beograd ima tretman kao Vojvodina. Da 10 gradskih opština pretrpe izmene, da iz se iz Zemuna, Čukarice, Rakovice, Voždovca i Palilule izdvoje prigradske teritorije i postanu opštine. I, da onda te redukovane uz Savski venac :rolleyes: , Stari grad, Vračar, Zvezdaru i Novi Beograd čine grad Beograd, imaju tretman Novog Sada i biraju gradonačelnika. One ostale da se tretiraju poput ostalih u Vojvodini. Iluzija ali, moja želja.Sve najbolje
Na žalost Vojvodina ima loš tretman. Pa ne bih želeo nikome da ima takav tretman, jer je cela Srbija jako centralizovana, a to se vidi i po metodu rada mnogih stranaka.

nesha taxista

Biće zanimljivo u Novom Sadu:''Izvori B92 tvrde da je Maja Gojković podnela zahtev za registraciju grupe građana "Za naš Novi Sad", Gojkovićeva demantuje.''Ceo tekst imate ovde.Tihi sukob postoji odavno. Indikativno je da Maja Gojković nije bila na stranačkom mitingu u Novom Sadu. Ona kaže da nije pozvana, a Toma da nije mu bila dostupna. Nevolja po radikale je u tome što je ona popularna i među onima koji inače nisu njihove pristalice. Ostali novosadski viđeniji radikali su uglavnom prilično kompromitovani.

Gonzo
Biće zanimljivo u Novom Sadu:''Izvori B92 tvrde da je Maja Gojković podnela zahtev za registraciju grupe građana "Za naš Novi Sad", Gojkovićeva demantuje.''Ceo tekst imate ovde.Tihi sukob postoji odavno. Indikativno je da Maja Gojković nije bila na stranačkom mitingu u Novom Sadu. Ona kaže da nije pozvana, a Toma da nije mu bila dostupna. Nevolja po radikale je u tome što je ona popularna i među onima koji inače nisu njihove pristalice. Ostali novosadski viđeniji radikali su uglavnom prilično kompromitovani.
demantovala.

nesha taxista

Pa to sam već i ja naveo, ali ko zna. Smetnje na vezama očito postoje.

Nesh

Lokalni izbori? Nis bez bonapartizovanog "razgovarao sam sa jednom grupom koja hoce da u Nis ulozi 5 milijardi eura" Smiljka Kostica? :) Malo li je? :D

Gonzo
Pa to sam već i ja naveo, ali ko zna. Smetnje na vezama očito postoje.
postoji, ali ko što rekoh na temi o izborima, njen uticaj bez radikalske podrške je precenjen. očigledno to i ona shvata, a ako ne onda pravi račun bez krčmara.

adam weisphaut
Lokalni izbori? Nis bez bonapartizovanog "razgovarao sam sa jednom grupom koja hoce da u Nis ulozi 5 milijardi eura" Smiljka Kostica? :) Malo li je? :D
Smiljko od skode, ciji su saradnici na svaku kritiku tokom cetri godine njegovog mandata imali nenadjebivi odgovor: "Pustite coveka da radi!" :D

djordje geprat
Na žalost Vojvodina ima loš tretman. Pa ne bih želeo nikome da ima takav tretman, jer je cela Srbija jako centralizovana, a to se vidi i po metodu rada mnogih stranaka.
Naravno. U centralizovanoj smo Srbiji u kojoj moraš da osnuješ lokalni odbor NS da bi onda Selja s bulumentom najavio asfaltiranje lokalne džade. Poboljšanje položaja Vojvodine i Beograda kakvog ga zamišljam, moguće je jedino uz decentralizaciju. Da u lokalu ostane ogroman procenat zarađenih novaca. No, da ne idemo u trol k'o oni gore.Izbori moraju da budu većinski. A gradonačelnika Beograda treba da biraju stanovnici grada Beograda a ne stanovnici okolnih varoši i sela.

Jerry
Naravno. U centralizovanoj smo Srbiji u kojoj moraš da osnuješ lokalni odbor NS da bi onda Selja s bulumentom najavio asfaltiranje lokalne džade. Poboljšanje položaja Vojvodine i Beograda kakvog ga zamišljam, moguće je jedino uz decentralizaciju. Da u lokalu ostane ogroman procenat zarađenih novaca. No, da ne idemo u trol k'o oni gore.Izbori moraju da budu većinski. A gradonačelnika Beograda treba da biraju stanovnici grada Beograda a ne stanovnici okolnih varoši i sela.
To isto bi trebalo da važi i za Novi Sad jer su poslednji lokalni izbori pokazali da su za radikale glasali upravo stanovnici prigradskih sela i opština.A sve na štetu Novosađana koji su izašli u manjem broju na izbore.