Jump to content
IGNORED

11.22.63.


Jimmy Kowalski

Recommended Posts

kowalski, ne slušaj vinija, čitaj knjigu obavezno.

 

ja ću još malo psihički da se pripremam. under the dome je ostavila veliku rupu u mom srcu, ali ovde mi razne stvari daju nadu.

 

jel šmeca džejms franko?

+1

Одлична књига. Једна од његових понајбољих скорашњих.

Link to comment
  • Replies 97
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Weenie Pooh

    20

  • Jimmy Kowalski

    20

  • Sludge Factory

    15

  • porucnik vasic

    6

kowalski, ne slušaj vinija, čitaj knjigu obavezno.

 

ja ću još malo psihički da se pripremam. under the dome je ostavila veliku rupu u mom srcu, ali ovde mi razne stvari daju nadu.

 

jel šmeca džejms franko?

 

Ja ga inace nesto ne volim, ali ovde mi je dobar. Sasvim uverljiv.

Chris Cooper naravno briljira, mada ne znam koliko cemo ga gledati tokom serije. A i ova glumica sto igra Sadie mi je simpa..

 

A hocu, cim se zavrsi serija, uzecu knjigu pa natenane iscitati..

Link to comment

dobro, ni prva epizoda under the dome nije bila tragična, štaviše morala se odmah gledati i druga. od taga su kola krenula nizbrdo. 

 

videćemo kako će se ovo nastaviti. optimista sam. 

Link to comment

Ceo svet taj kao da pokušava da se sastavi kroz ironiju političkog diskursa i samo jača na nivou rečenica - if you do something that really fucks with the past, the past fucks with you - iz kojih nije u stanju da se oslobodi kao što nije moguće ni doživeti činjenicu nastalu iz parole. Hrana, rasa, nova decenija kao novi vek u Istočno od raja, između Ajzenhauerovih puteva i priča o nafti, zlo u porodici, homofoni reči mrtav i tata odmila, vreme svedeno na privid rečenica traži sebe u prividnoj slobodi vožnje kolima, sam za volanom putem beskonačnih i beskonačno izukrštanih transverzala kao junak Solarisa poslednji put na zemlji pre Solarisa, traži sebe u istoriji pravih očvrslih misli i u njihovim elementima, rečima što beskonačno lebde između svakog i jednog subjekta, i samo uspeva da oživi tako veštački, jedno vreme sa svojom opskurnom, na žanr politike svedenom egzistencijom, i samo na pola puta do života, krvotokom diskursa teče hladna krv, cold blood, i tako se završava pilot...

 

Koga je režirao hipster Kevin Macdonald kod koga je uobičajeno da radi sa direktorima fotografije čija imena i karijere često osetnije upadaju u oči. Tako je i ovde dobitnik Emmyja za pilot Downton Abbeya radio sa njim. Obzirom da su problemi Macdonaldovih filmova mahom u scenarijima, da je u karijeri već omogućio glumcu da dobije Oskara za glavnu ulogu, ovde je on uradio očekivano profesionalan posao.

 

Kada je radnja dobila više maha, bilo je gledljivo. Pročitao sam da je Ryan Franco ovde pominjao reč pop, koja postaje odviše komična kada se shvati previše ozbiljno, tako će i sve ovo ispasti prilično komično ako se shvati previše ozbiljno. Za sada je dovoljno zanimljivo i dovoljno gledljivo.

Link to comment

Dobra i druga epizoda. Highlight je monolog o herojstvu (sjajni Michael O'Neal), Josh Duhamel prijatno iznenadjenje u ulozi kakvu dosad nije imao.

 

I da, ubacena i Donnie Darko referenca

 

 

 

Cb1cu-SW4AAmBRL.jpg

 

 

Link to comment

Dopadaju mi se ove tri epizode za sada. Druga je bila odlicna, prva i treca onako, ali lepo vozi, nije lose snimljena, sezdesete mi se dopadaju i to me drzi. S druge strane, toliko ima Vinijevih tacaka*, da njemu svakako ne preporucujem gledanje, docice do pregrevanja masine. 

 

* Vinijeve neuralgicne tacke - mesta koja izazivaju eksploziju mozdanih celiija usred preopterecenja glupostima, nejasnocama, suviscima, itd. 

Edited by Sludge Factory
Link to comment

Dopadaju mi se ove tri epizode za sada. Druga je bila odlicna, prva i treca onako, ali lepo vozi, nije lose snimljena, sezdesete mi se dopadaju i to me drzi. S druge strane, toliko ima Vinijevih tacaka*, da njemu svakako ne preporucujem gledanje, docice do pregrevanja masine

 

* Vinijeve neuralgicne tacke - mesta koja izazivaju eksploziju mozdanih celiija usred preopterecenja glupostima, nejasnocama, suviscima, itd. 

 

Gledaj bre Vini, nisi valjda pussy.. :D

Link to comment

Pogledao sam, manje je iritantno nego knjiga jer manje penetrira unutrašnjim monologom. Ipak, kao što Sladža kaže gluposti ima na sve strane. 

 

Najbolje je bilo na kraju druge epizode, kad Franco ubije onog mesara i spase mu ženu i decu, onako krvav seda u kola i vozi se i vozi i vozi... onda izađe da opere ruke, a iz mraka odjednom izroni onaj klinac koji ga je video, u jednoj ruci (Francov) pištolj a u drugoj (Francov) isečak iz budućih novina o atentatu na JFK. Kako i zašto je stigao da ga isprati od mesta mesarevog ubistva, kako mu je iskopao taj novinski članak? Šta je radio, uvukao se u gepek i preturao mu po stvarima dok ovaj vozi, čitao novine u mraku? Ma jebeš sve to, bitno je da će sad da mu bude sidekick - "Let's go save JFK, pardner!" :isuse:

 

Treća epizoda 90% posvećena TV borbi za prava rasnih i seksualnih manjina :cry: Preostalih 10% nešto bulazne na ruskom.

 

Toliko su trapavo režirane neke scene, nemam reči. U školi, crna sekretarica priča sa nekom decom a Franco sa druge strane sobe odjednom drekne "MISS MIMMI, OĆETE I VI KAFU?!" I onda ga svi gledaju kao da nije normalan, crncima se ne nudi kafa. U stvari ga verovatno tako gledaju zato što je bukvalno presekao u pola rečenice. Kakva kafa, jebala te kafa... Podjednako hamfisted su scene kad se zalaže za prodaju benzina crncima, odnosno za toleranciju faux-gejeva od strane zlih Latino kriminalaca. A ima i ono kad su Franco i sidekick u strip klubu, i sasvim randomly naiđe Jack Ruby i kaže im dobar dan, ja sam Jack Ruby :isuse:

Link to comment

Najbolje je bilo na kraju druge epizode, kad Franco ubije onog mesara i spase mu ženu i decu, onako krvav seda u kola i vozi se i vozi i vozi... onda izađe da opere ruke, a iz mraka odjednom izroni onaj klinac koji ga je video, u jednoj ruci (Francov) pištolj a u drugoj (Francov) isečak iz budućih novina o atentatu na JFK. Kako i zašto je stigao da ga isprati od mesta mesarevog ubistva, kako mu je iskopao taj novinski članak? Šta je radio, uvukao se u gepek i preturao mu po stvarima dok ovaj vozi, čitao novine u mraku? Ma jebeš sve to, bitno je da će sad da mu bude sidekick - "Let's go save JFK, pardner!" :isuse:

 

 

Taj kraj kvari inace prilicno dobru i uzbudljivu epizodu. Nisam citao knjigu, ne znam koliko se drze knjige, ali prosto ne mogu da verujem da je King to tako debilno ostavio. Cak i u seriji izgleda kao da fali jedna cela scena tu, da objasni otkud to. 

 

U trecoj npr. ne kapiram zasto prislusnu opremu nisu mogli da postave ranije nego bas u toku skolske zabave? I zasto nisu pustili profesionalca da je postavi? I zasto bubicu stavljaju sa donje strane stola? Pa dovoljno je da Azvoldu ispadne parce slanine na pod dok jede, da se sagne da ga podigne i da slucajno vidi mikrofoncic :D Ipak najnerealnije od svega mi je kako klinca lako ubedi u svoju pricu, ili kako se ovaj tako lako na nju primi. Zanima me i za onog generala na kojeg LHO kao treba da pokusa atentat. Da li je to istorijska cinjenica ili fikcija smisljena za potrebe serije/knjige? Da li je stvarno metak iz iste puske kao i kod ubistva Kenedija? To ga se ne secam ni iz Stounovog filma, a mrzi me sad da trazim. Secam se da ima prica o toj pusci, ali se ne secam za sta je utvrdjeno da je koriscena pre atentata na Kenedija.

 

Pocetak prve epizode me je skoro naterao da batalim, jedva sam izdrzao. Rezija manjka dosta, prilicno jednostavna, da ne kazem naivna, ideja predstavljena je dosta konfuzno. Valjalo bi da je jos par stvari objasnjeno, npr. kako niko iz 60. slucajno ne prolazi kroz portal u 2016. vec samo ovi iz naseg vremena mogu tamo i nazad. Ili mi je promaklo objasnjenje?

 

Takodje, nisam skapirao da li je Al umro ili samo spava kad ga Dzejk pronadje. Jel to namerno ostavljeno kao 1 ambiguitet™? Itd. 

 

Ono gde se, Vini, s tobom ne slazem (uz ponovno ogradjivanje da nisam procitao knjiga, a ni serija jos nije gotova) jeste oko osnovne ideje knjige/serije. Meni, za sad, deluje da je ova prica bas kritika tih liberala naivaca koji veruju da bi ostanak u zivotu brace Kenedi potpuno promenio tok istorije ovoga sveta i od njega nacinio oazu mira, cveca, potoka, pticica, pcelica i duga na nebu. Naravno, cekam kraj serije za konacni sud. 

Link to comment

 

U trecoj npr. ne kapiram zasto prislusnu opremu nisu mogli da postave ranije nego bas u toku skolske zabave? I zasto nisu pustili profesionalca da je postavi? I zasto bubicu stavljaju sa donje strane stola? Pa dovoljno je da Azvoldu ispadne parce slanine na pod dok jede, da se sagne da ga podigne i da slucajno vidi mikrofoncic :D Ipak najnerealnije od svega mi je kako klinca lako ubedi u svoju pricu, ili kako se ovaj tako lako na nju primi. Zanima me i za onog generala na kojeg LHO kao treba da pokusa atentat. Da li je to istorijska cinjenica ili fikcija smisljena za potrebe serije/knjige? Da li je stvarno metak iz iste puske kao i kod ubistva Kenedija? To ga se ne secam ni iz Stounovog filma, a mrzi me sad da trazim. Secam se da ima prica o toj pusci, ali se ne secam za sta je utvrdjeno da je koriscena pre atentata na Kenedija.

 

 

Postavljali su u toku skolske zabave, jer je tad Oswald trebalo da bude odsutan. I gde da zovu profesionalca, i ovako je sumnjivo sta ce mu sva ta oprema za prisluskivanje neverne zene. Naravno da je ispalo amaterski, to je i poenta negde..

 

A jeste cinjenica za tog generala Walkera. Bio je pokusan atentat..

 

edit: A da, Al jeste mrtav..

Edited by Jimmy Kowalski
Link to comment

Vidis to nisam ukapirao, ja sam mislio da oni postavljaju prislusne uredjaje pre nego sto se LHO uopste i uselio u stan, dakle pre nego sto je prvi put i krocio u njega. Moguce da sam gledao sa manje paznje. 

 

Hvala :) 

Link to comment

Pa i jesi u pravu, rekao je da imaju nedelju dana dok se Oswald i Marina ne usele. Zašto su izabrali baš 11 uveče ne znam.

 

U knjizi se taj klinac praktično ni pojavljuje, sve pratimo kroz Džejkov unutrašnji monolog, što za TV nikako ne leži. On se samo bibliotekarki poveri da je time traveler, i to mnogo kasnije, a inače sve sam radi. Razumem dakle potrebu da ovog malog ubudže u priču, ali užasno je ofrlje to odrađeno. Od te scene kad iskrsava iz mraka, preko činjenice da prihvata priču praktično bez dokaza, do njegovog patriotskog loženja da se prosto mora spasiti JFK iako u njegovo vreme niti je postao predsednik niti ga iko zove tim nadimkom (u prvoj epizodi Kenedijevi telohranitelji pojma nemaju ko je Džejku taj Džej Ef Kej).

 

Što se osnovne ideje tiče, neću opet da smaram, ali King se retko odlučuje na te neke suptilne ironije u fundamentu. Meni kod te motivacije smeta to što nije nimalo obrazložena in-world; u seriji je to još OK ali u knjizi imamo lajv uvid u misli protagoniste, pa se on ipak jedva dotiče pitanja "zašto ja ovo uopšte radim" i "šta tačno pokušavam da promenim". Dakle, bilo da je on liberalni naivac jedan kroz jedan ili autorov pokušaj ironične kritike, to što ga pokreće mora da ima smisla interno.

Edited by Weenie Pooh
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...