Jump to content
IGNORED

11.22.63.


Jimmy Kowalski

Recommended Posts

  • Replies 97
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Weenie Pooh

    20

  • Jimmy Kowalski

    20

  • Sludge Factory

    15

  • porucnik vasic

    6

Bacio malo pogled na komentare (kriticari su imali priliku da odgledaju svih 8 epizoda), uglavnom se navodi da je dosta verno knjizi, jedino su neki uzgredni zapleti izostavljeni (vezani za Jakea i Sadie). Fokus je na razotkrivanju Lee Harvey Oswalda i cele te zavere oko ubistva JFK-ja.

Link to comment

Knjiga je odlična, ali za seriju mi je strepnja veća od nade.

Brojni mudri PPP kritičari su te vidovito demantovali još pre 4-5 godina. Evo mali dajdžest Kingove teme:

 

 

 

...patriotska bljuzga.

 

Ima jedna priceless scena gde riba kaže protagonisti, hoću da ti pomognem i to ne zato što si ti iz budućnosti i ja te volim, nego zato što taj Oswald pokušava da ubije precednika, a ja sam Amerikanka bre..."

 

“I care. I didn’t vote for him, but I happen to be an American, and that makes him not just the president but my president. Does that sound corny to you?”

“No.”

“Good.”

:suzicaponosnica:

Nemam nikakav problem sa željom Kinga i njegovih likova da spasu pokojnog predsednika putovanjem kroz vreme. Ali imam ozbiljan problem kad i on i oni umisle da tako "spasavaju svet". Od... od nečega, ne zna se čega. I ta želja za besmislenim, ničim argumentovanim junačenjem pokreće celu radnju romana! To je već uvreda za inteligenciju.

 

Ne znam šta je mislio da će ga dočekati kad se vrati u sadašnjost pošto spase Kenedija? Mir u svetu i raj na zemlji? Nepostojanje terorizma? Kolonije na Marsu? Ni reči o tome nema u celoj knjizi, treba tek onako da progutamo da je Kenedijev opstanak, eto, vitalan za sve nas.

 

Link to comment

Brojni mudri PPP kritičari su te vidovito demantovali još pre 4-5 godina. Evo mali dajdžest Kingove teme:

 

 

 

 

 

 

 

Ne vidim zašto bi ova kritika mudrih ppp kritičara bila prepreka da knjiga bude dobra u smislu ok ideje, dinamike ili na primer stila pripovedanja. Zato što lik i čitalac/kritičar ne dele iste vrednosti, pobogu? Za te ljude tada na toj lokaciji, iz njihove vizure taj događaj jeste bio propast njihovog sveta, jebiga. No, ne nameravam da ulazim u diskusiju, nemam sad ni vremena ni drajva za tako nešto.

Link to comment

Pošto nemaš vremena i drajva, onda samo kratko: Nije problem u mom nedeljenju Kingovog patriotskog sistema vrednosti koji je zapatio posle "holokausta" iz 2001., problem je što on tu neo-amerikanu upisuje u glave svakog jebenog lika u knjizi i ne dovodi je u pitanje ama baš nijednom. Takva šuplja motivacija donosi nam krajnje šuplje protagoniste, koji donose neopisivo glupe zaključke bez ikakvog obrazloženja, samo zato što su, eto, patriote.

 

Kenedi je bio ubijen pre pola veka. Ljudi koji se vremena pre atentata sećaju i fantaziraju kako su tada cvetali™ med i mleko danas su ugrožena rasa. King koji u tu grupu starkelja spada dolazi na apsolutno suludu ideju da bi putovanjem kroz vreme i spasavanjem Kenedija mogao da reši sve probleme 21. veka, od kojih navodi isključivo terorizam i to tek onako usput. Kako je tu uzročno-posledičnu vezu u svojoj glavi uspostavio, nemam pojma - mogao je i Abrahama Linkolna da spase atentata, isti uticaj bi imao na današnju politiku - ali užasno je iritantno što to u knjizi od 15,000 strana niko nijednom ne dovede u pitanje.

 

Sve bi bilo OK da vremeplovac ide u prošlost da spase Kenedija iz čistog patriotizma, eto, prosto hoće da bude junak. Ali ne, on je ubeđen da je danas svet u govnima zato što je Osvald ubio Kenedija '63. i konstantno kenja o nekakvom rešavanju nekakvih modernih društvenih problema koje odbija da opiše. To nažalost miriše na starca koji tripuje da je svet bio bolji kad je on imao 16 godina, dakle čista žal za mladost. I bila bi sasvim OK motivacija da mu je protagonista ispisnik, samo nije.

 

Takođe, King nije prvi pisac koji u priči o putovanju kroz vreme kao antagonistu koristi nekakve bezlične mračne sile vremena koje se opiru istorijskim promenama, ali to nažalost radi jako loše. Sve što se našem junaku dešava, sve te neobične podudarnosti koje ga ometaju na pohodu da spase Kenedija, su na minor inconvenience nivou. Kako i zašto prosto nije zaginuo u nekom od tih milion nesrećnih slučajeva kojima svet pokušava da ga pasivno-agresivno spreči da promeni istoriju, ostaje nejasno.

 

That said, ipak je u pitanju samo knjiga. Sreća pa TV serija ima potencijal da sve to izmeni i ispadne neuporedivo crnja i gora.

Link to comment

Juce bila i prva epizoda 11.22.63, isto trajala ko film.

 

Nisam citao Kingovu knjigu (generalno je dobro ocenjena), deluje da ce biti zanimljiva voznja..

 

Ja sam zadovoljan. Prepuno je deja vu utisaka dok ga gledam ali je prilično uživanje. Opet se iznenadim na svaki detalj. Ima duha. 

 

Npr dok ga pripema za putešestvije, pita od čega će da živi i naravno da je svakome u glavi klađenje još od Back to the Future ali onda se nabraja socijalno, dmv, mesar, blabla i iste milisekunde kad zaboravimo na klađenje, naravno, sveska s rezultatima sa sve "nećemo valjda klađenje da zaboravimo" izrazima lica. :D

 

Čist pop. 

Link to comment

Pošto nemaš vremena i drajva, onda samo kratko: Nije problem u mom nedeljenju Kingovog patriotskog sistema vrednosti koji je zapatio posle "holokausta" iz 2001., problem je što on tu neo-amerikanu upisuje u glave svakog jebenog lika u knjizi i ne dovodi je u pitanje ama baš nijednom. Takva šuplja motivacija donosi nam krajnje šuplje protagoniste, koji donose neopisivo glupe zaključke bez ikakvog obrazloženja, samo zato što su, eto, patriote.

 

Kenedi je bio ubijen pre pola veka. Ljudi koji se vremena pre atentata sećaju i fantaziraju kako su tada cvetali™ med i mleko danas su ugrožena rasa. King koji u tu grupu starkelja spada dolazi na apsolutno suludu ideju da bi putovanjem kroz vreme i spasavanjem Kenedija mogao da reši sve probleme 21. veka, od kojih navodi isključivo terorizam i to tek onako usput. Kako je tu uzročno-posledičnu vezu u svojoj glavi uspostavio, nemam pojma - mogao je i Abrahama Linkolna da spase atentata, isti uticaj bi imao na današnju politiku - ali užasno je iritantno što to u knjizi od 15,000 strana niko nijednom ne dovede u pitanje.

 

Sve bi bilo OK da vremeplovac ide u prošlost da spase Kenedija iz čistog patriotizma, eto, prosto hoće da bude junak. Ali ne, on je ubeđen da je danas svet u govnima zato što je Osvald ubio Kenedija '63. i konstantno kenja o nekakvom rešavanju nekakvih modernih društvenih problema koje odbija da opiše. To nažalost miriše na starca koji tripuje da je svet bio bolji kad je on imao 16 godina, dakle čista žal za mladost. I bila bi sasvim OK motivacija da mu je protagonista ispisnik, samo nije.

 

Takođe, King nije prvi pisac koji u priči o putovanju kroz vreme kao antagonistu koristi nekakve bezlične mračne sile vremena koje se opiru istorijskim promenama, ali to nažalost radi jako loše. Sve što se našem junaku dešava, sve te neobične podudarnosti koje ga ometaju na pohodu da spase Kenedija, su na minor inconvenience nivou. Kako i zašto prosto nije zaginuo u nekom od tih milion nesrećnih slučajeva kojima svet pokušava da ga pasivno-agresivno spreči da promeni istoriju, ostaje nejasno.

 

That said, ipak je u pitanju samo knjiga. Sreća pa TV serija ima potencijal da sve to izmeni i ispadne neuporedivo crnja i gora.

 

:pera:

 

Ti si zver, jebote! Procitao si knjigu od 15.000 strana (dobro, malo si zaokruzio brojku, ne zameram), iako ti je pocetna premisa price bila besmislena i glupa, svaka sledeca stranica gora od prethodne, ti si sve to junacki istrpeo.. I sve to da bi upozorio ostale da ne moraju da prolaze kroz istu golgotu.

 

Zrtva vredna divljenja. Kako nisi dobio bar Tomino odlikovanje, meni je potpuno nejasno..

Link to comment

Nemam pojma, realno ne znam šta biste bez mene, kakva biste sve sranja čitali i gledali. A nas zaslužnih velikana se obično sete posthumno, ako i tada. Ipak nije baš toliko loše, citirao sam (i prepričao) samo rant sa knjiškog topika - ono gde pišem šta mi se sve svidelo sam izostavio, jer koga to još zanima.

Ja Kinga volim na staru slavu, ume on još uvek da te onako trilerovski jeftino uvuče u materiju da ne možeš da spustiš, ali u ovakvim slučajevima... zastaneš negde posle šeste reference na 9/11 i zapitaš se na šta si to spizdio pola dana.

Edited by Weenie Pooh
Link to comment

Nemam pojma, realno ne znam šta biste bez mene, kakva biste sve sranja čitali i gledali. A nas zaslužnih velikana se obično sete posthumno, ako i tada. Ipak nije baš toliko loše, citirao sam (i prepričao) samo rant sa knjiškog topika - ono gde pišem šta mi se sve svidelo sam izostavio, jer koga to još zanima.

 

Ja Kinga volim na staru slavu, ume on još uvek da te onako trilerovski jeftino uvuče u materiju da ne možeš da spustiš, ali u ovakvim slučajevima... zastaneš negde posle šeste reference na 9/11 i zapitaš se na šta si to spizdio pola dana.

 

Toma odlikuje zive, zato i spomenuh. Podrazumeva se da ces imati ispracaj u Aleju velikana..

 

Po komentarima mudrih kriticara, ovo je jedna od najboljih Kingova knjiga koje je napisao. I zakljucujuci po prvoj epizodi, upravo te uvuce u materiju da jedva cekas sta ce se sledece dogoditi. Mislim da nije bila nijedna referenca na 9/11, mada ostaje da je motiv Ala za sprecavanje ubistva JFK-ja izgradnja boljeg drustva. Ideja je naivna, ali naivnost je neizbezna. Koja je poenta "vracanja u proslost", ako neces promeniti stvari da bi buducnost izgledala drugacije.

Link to comment

Hm. Ne mogu sad da guglam ali postoji neka internet legenda kao i fotka iz Dalasa na kojoj se vidi nepomična figura sa šeširom u momentu atetntata dok svi ostali zaležu? Nešto iz kategorije, the most misterious photos ever. 

 

Ili sam pomešao?

Edited by Ryan Franco
Link to comment

Ja znam da je bila misterija oko coveka sa otvorenim kisobranom, bas na mestu gde je upucan JFK. Na kraju se ispostavilo da je bio banalan razlog sto je tako stajao..

Link to comment

kowalski, ne slušaj vinija, čitaj knjigu obavezno.

 

ja ću još malo psihički da se pripremam. under the dome je ostavila veliku rupu u mom srcu, ali ovde mi razne stvari daju nadu.

 

jel šmeca džejms franko?

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...