Jump to content
IGNORED

Prevozna sredstva bez vozača, da ili ne?


bigvlada

Recommended Posts

možda su na rupe i mislili ali da li su na mog pokojnog gluvog komšiju koji je voleo da vozi bicikl i pri tome toliko krivudao po putu da je pravo čudo kako ga neko nije pregazio

- sin mu je prvo skinuo točak ali on je nabavio drugi, onda mu je oduzeo bajs ali je deda opet nabavio drugi, da li je pozajmio ili šta, teško je kad čovek izgubi pamet  :cry: 

- tek jednom je tako vozio ispred mene i onda iz čista mira skrenuo ulevo na sred ulice , ne na raskrsnici i šta sad da ga ja nisam znao i pustio ga da odmakne dobrano ispred mene....

- ajde da vidimo kako će ukalkulisati ljudski faktor...

Link to comment

A jebes ga, to verovatno nikad nece biti savrseno. Ali probaj da gledas ovako - na svetskom nivou nekih 17 ljudi pogine na svakih 100 000 godisnje. Vecina toga se na kraju krajeva desi zbog nekakvog ljudskog faktora, tako da nije da smo sad super pa ce nam kompjuter sjebati to. Gluvi komsija je vec sad u zajebanoj situaciji ako nastavi s tim ponasanjem i jedino je pitanje da li mozemo da mu malo podignemo sigurnost u odnosu na ovo sto sad imamo. Ni jedno resenje nece donositi 100% verovatno, ali svako poboljsanje bi znacilo.

 

edit: sad vidim da je komsija vec pokojan, laka mu zemlja. problem solved I guess :D

Edited by Prokleto Djubre
Link to comment

Da li vam smeta kada se vozite automatizovanim metroom?

 

Ne osecam se uvek lagodno u bilo kakvom softverski kontrolisanom sistemu koji moze da me ubije. There is no bug free software. S tim sto postoji trenutak kada softverski problemi postaju manji od ljudskog problema, npr. avio industrija je tu, ali nisam siguran da to vazi za auto industriju. Ima dovoljno dokaza da nisu na tom nivou.

Link to comment

Da li vam smeta kada se vozite automatizovanim metroom?

 

metro obicno ide tamo gde su sine.  :fantom:

ne moze da se poredi sa automobilima.

mislim da cemo na automobile bez vozaca morati da sacekamo.

ima softverski problem, a ima i problem sto ce mnogo ljudi ostati bez posla (ovo nevezano za automobile. vise za sav tehnoloski napredak). 

Link to comment

znaci, potpuno automatizovan sistem, bez ljudskog nadzora?

nisam znao da tako nesto postoji.

a da li je sofer u vozu ili negde za kompom, nema neke razlike.

Iskreno, što Avram reče, ne zam da li neko negde sedi i nešto kontroliše, ali da šofera u vozilu nema, nema.

 

Ja sam se vozio u Dubaiu takvim metrom, prvih para dana nisam ni skontao da nema nikog ko ima kontrolu u vozilu...

Link to comment

Metro bez sofera naravno. I svi vide da ga nema jer nema ni kabinu. I nema ga ni u metrou. mozes da sjedis naprijed i posmatras kako ide u mrsk. Ako se voz pokvari, onda vozac dodje iz najblize stanice i rucno ga odveze (ima i rucne komande).

 

U zeljeznici, svaka nesreca je donosila neku novu inovaciju to jest automatizaciju. Prije ovih driverless metroa, sofer je bio tu samo da pritisne dugme za zatvaranje vrata, voznja je bila automatizovana. To je imalo i svojih posljedica. Vozaci su se toliko oslanjali na taj sistem (ovdje pricam o Parizu), da vise nisu imali spontanost u voznji. Kada se desila jedna nesreca gdje je vozac bio kriv, vozio prebrzo u jednoj krivini, RATP (lokalno GSP) je odlucao da svaki vozac mora da dnevno odvozi bez pomoci citavu jednu turu da ne bi izgubio rutinu.

Skroz automatizovan metro su uveli radi regularnosti i da bi izbjegli strajkove.

 

Kao sto Ravena rece metro ide sinama. Sistem je svakodnevno nadgledan i intervencije su skoro pa svakodnevne. To je skroz razlicit svijet od automobilskog gdje imas mnogo vise interakcija i gdje nemas toliko ljudi da vode brigu o infrastrukturi. Ipak tehnologija moze to nekako prevazici (jednog dana sigurno).

 

Najveci problem ce biti to sto ce se vozaci previse oslanjati na tehnologiju i nece vise imati tu rutinu u voznji (kao sto sam napisao gore). Tada se i desavaju nesrece.

Edited by borris_
Link to comment

Ja sam cuo da je ljudska greska. Covjek je rucno iskljucio signalizaciju na jednom prelazu i propustio voz da ne bi zakasnio. Kada je uocio da je napravio glupost pokusao da "lansira alarm" (emergency call) da bi zaustavio sve vozove u okolini ali nazalost nije radio. Ljudski faktor je u pitanju + tehnika zakazala.

Edited by borris_
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...