Jump to content

Jedna mapa govori vise od rijeci

borris_

Recommended Posts

djordje geprat
3 hours ago, hazard said:

+1

Meni su titlovani programi dosta pomogli u učenju engleskog...u jednom trenutku sam samo ,,prešao" na netitlovane i to je bilo to.

Još treba dodati: ovi svetlo žuti su najgori, sovjetska škola. Jedan glumac radi sve, čuo to u Poljskoj na aerodromu, završi se jedna serija, počne druga (obe neke američke), isti smoreni muški glas priča sve vreme. Nemci bar to rade ful profi, npr. Bred Pit recimo ima svog nemačkog glasnog dublera, pa je nemački glas Bred Pita isti u svakom filmu.

dobio i nekako odgledao brukov "moderato kantabile" sinhronizovan na ruski. ton stavljen na "mute". kao da sam gledao nemi film. ovde mi se dešava da mi gospđa dobaci: "nešto sa ajronsom.........konerijem.......?"

• Replies 2,2k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

• hazard

180

• namenski

89

• MancMellow

79

• Meazza

79

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Izgleda da je Poljak prdnuo, čim ostali beže od njega.

i jedna odličan video osvrt na tu temu:  

kliknuti par puta za zoom.

Posted Images

3 hours ago, gone fishing said:

u rumuniji i mađarskoj živi više slovena nego kod nas :happy:

Ne zivi.

Nosioci I2a-din su stvarali prve slovenske kulture.

Nosici R1a nisu iskljucivo sloveni, to su Indo-Evropljani, ima ih u Iranu, Indiji, po srednjoj Aziji. Jedna specificna podgrana R1a je karatkeristicna za Balto-Slovene, ne iskljucivo za slovene.

Svi nosioci I su imale dalekog muskog pretka medju proto-evropljanima.

R1b, koja dominira na zapadu Evrope, je dosla iz Sibira.

583px-Haplogroups_europe.png

Inace % za Srbiju su mi cudni jer I2a ide na 30+% po svim istrazivanjma.

Moguce da su ubacili Kosovo kao deo Srbije onda ima smisla jer medju Albancima, narocitoi na Kosovu, dominira E1b.

gone fishing

Svi nosioci I su imale dalekog muskog pretka medju proto-evropljanima

- da li to znači da su živeli u evropi u vreme poslednjeg ledenog doba, pre oko 12000 godina, da li to povećava šanse da imaju i neandertalce među precima :happy: ili su isti ranije izumrli...

- sećam se kako su se azijati sprdali kada se otkrilo da nekoliko % belaca ima pretke među ovim izumrlim varijetetom ljudi, ako su uopšte nestali, možda su ih homo sapijensi jednostavno asimilovali jer ih je bilo mnogo više

- inače od kako se otkrilo ovo o genetici belaca promenili su se i dokumentarci, pa se tako neandertalci sada predstavljaju kao inteligentni, sa razvijenim društvenim životom, za koju godinu očekujem da u nekoj pećini otkriju i da su bili pismeni :D

Edited by gone fishing
3 hours ago, radisa said:

Mi i Rumuni smo najveće mesavine...

Iznenadjenje, za mene, mali tamno zeleni deo kod nas...

Tj, ceo Balkan se moze smatrati genetski najvise izmesanom regijom u Evropi. Jos da je pameti, pa da se kurcimo time, a ne da se tripujemo na neke krv i tlo price.

Postojala je I za vreme Ledenog doba ali je dosla sa Levanta kao IJ a onda se u Evropi razdvojila samo na I zato se radi o proto-evropljanima. Ali je tema slozenija jer ima mnogo grananja, Tako je I2a-din, koja prisutna dosta na ovim prostorima, relativno mlada grana.

Neadreantalci i denisovci ucestvuju u genetskom nasledju evropljana i azijata, respektivno.

Edited by pasha
8 minutes ago, Kampokei said:

Tj, ceo Balkan se moze smatrati genetski najvise izmesanom regijom u Evropi. Jos da je pameti, pa da se kurcimo time, a ne da se tripujemo na neke krv i tlo price.

Sta znaci izmesanost?

Haplogrupa je sustinski nebitna,  samo odredjuje dalekog predaka u proslosti a to ne znaci mnogo.

Ne govori o nicemu drugom, nema genetskog nasledja ili tako nesto.

Ja mogu imati dalekog pretka koji je pre 1000 godina bio iz Skandinavije ali to ne znaci da danas imam bilo kakve veze sa Skandinavijom.

To jeste samo jedan od mnogo direktnih predaka, te haplogrupa nije narocito korisna kao indikator porekla pojedinca. Ali na grupnom nivou moze da bude zanimljiva. Da nije tako, ne bismo ni mogli da videmo ove povelike razlike medju zemljama.

Interesantno ovo za Island da su identicni sa zapadnom Evropom a ne sa Skandinavijom, jer se kod njih bukvalno za svakoga zna tacno od kog originalnog koloniste potice, umeju da izdeklamuju celo porodicno stablo unazad do tog prvog dolaska Vikinga na Island.

Islandjani ne bi ni trebalo da su cisti Vikinzi. Prvi naseljenici su isli u pohode na britanska ostrva i od tamo dovlacili keltske robove. Jedini Islandjanin kog poznajem lici na nekog Irca, tipa Roy Keane iz mladjih dana.

Xexexexe

Inace, na baniji ono sivo je severni deo glinske opstine, sa vecinskim hrvatskim stanovnistvom

Ono ispod sivo na kordunu, jedini deo korduna gde srbi nisu bili apsolutna vecina-slunj

One dve mrlje narandzastog su delovi zapadne slavonije naseljeni srbima (tu je takodje bila rsk, pogresna granica u tom delu)

Gorski kotar isto

Zapravo bi od karte rsk bolje pristajala karta sa vecinskim srpskim stanovnistvom npr 1981

Za razliku od ove gde je poklapanje 3/4, tu bi bilo 90%+

Ali fali vrsljanje cetnika...

8 minutes ago, pbg12345 said:

One dve mrlje narandzastog su delovi zapadne slavonije naseljeni srbima (tu je takodje bila rsk, pogresna granica u tom delu)

Ali fali vrsljanje cetnika...

Nije pogrešna granica, nego je uzeta iz nekog razloga situacija tik pred Ouju što znači posle Bljeska (dakle ex-SAO Zapadna Slavonija je već pala tada).

Što se tiče oslobođenih i poluoslobođenih krajeva mapa se odnosi na '41. dakle pre jasnog i čvrstog razdvajanja na četnike i partizane, naročito na teritoriji NDH

Edited by hazard

Jes pogresna, nema ni istocne slavonije

Naso on meni da prica o granicama RSK cccc :fantom:

Znam svaki kamen, zaseok, medju

Skoro ko vucic po srbiji :D