Jump to content
IGNORED

Jedna mapa govori vise od rijeci


borris_

Recommended Posts

Ma, nisam nija napisao baš rečito...

 

Interesantno je kako mi poimamo svet po tome, a ustvari, Evropa je mnogo, mnogo manja od Afrike, a Rusija ipak nije toliko ogromna kako izgleda... Mi smo naučeni na taj svet od malena, i jako je teško sebi držati u glavi neku ovakvu sliku:

 

worldmapper_basepeters.jpg

 

 

Ma 'ajde sto je manja, nego sto po pravilu stoji u centru sveta karte.

Retke su karte, a mi vise i ne obracamo paznju na te stvari: svojevremeno je kartograf/geograf po imenu Peters pokusao da to donekle izmeni, izasao je cak i atlas, ali su ga brzo zakopali, bice da ovde ima ljudi koji znaju vise o tome.

 

Inace, najinteresantniji pokusaj je bio sa Tajmsovim istorijskim atlasom koji je samo - pomerio, izmestio perspektivu, pa si tako neke stvari na Planeti gledao iz sasvim drugacije, nenaviknute perspektive.

Preporucujem kao iskustvo.

Prospero sinko, opet se petljas u stvari koje...

Pusti bre projekcije  :P

Link to comment

How the world went from 170 million people to 7.3 billion, in one map:

 

https://vimeo.com/130468614

 

  • The map begins at 1:18, showing human population a little more than 2,000 years ago, with each yellow dot representing 1 million people in an area. At this point, there are 170 million people on Earth.
  • After 4:40, you can begin to see how the world population will expand in the future — to nearly 9.6 billion.

 

 

 

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...