Jump to content
IGNORED

Jedna mapa govori vise od rijeci


borris_

Recommended Posts

ko smisleno poveže dominaciju L na relaciji korzika/švedska/balkan....hats down...

Praavi starosedeoci Evrope? Računam da su Korzika i Dinaridi vrlo nepristupačni i slabo podložni mešanju, kao i negermanizivani sever Švedske

Link to comment

^ Pa cuo si mozda za balkanski jezicki savez (lingvisticki termin). Mada, to ipak nema nikakve veze sa akcentom nego sa nekim gramatickim odlikama.

 

Ja o facama i pricam, a konstitucija zavisi mnogo i od ishrane.

Edited by Meazza
Link to comment

Proveo sam među Sardinjanima šest meseci. Sve što mogu da kažem je da sam sa svojih skromnih 177cm bio div. Strašno su niski. 

 

Citao sam negde da su Turci sad u proseku bas mnogo visi u odnosu na prethodne generacije zato sto im je sad dostupnije meso, odnosno proteini.

Link to comment

Po tebi arheologiju treba ukinuti. Dosadan si.

Ako sam dosadan, nisam glup k'o ti koji si uspeo da u svemu pisanom ovde oko genetike, vidis - arheologiju, al' ajde  :fantom:

 

Onda cemu istorija? Radi se o boljem pracenju migracija ljudi.

Ovo tesko da je istorija, skoro sigurno da ne omogucava neke iole znacajnije naucne rezultate u istorijskomtm smislu jer nema ama bas nikakvog dodira/zajednickih tacaka sa elementarnim odrednicama koje se ticu istorije, dakle ekonomijom, socijalnim stanjimatm..., itd, itd...

Zbog gena i haplotipova ili kako se vec sve zovu, niko nije bio vredan ili lenj, niko se nije razvijao brze ili nazadovao, niko nije bolje ili losije ratovao, bio kukavica, niko nije bio vise ili manje hrabar.

Sve u svemu, 1 budalastina, koja kao i sve slicne, nikakvog dobra ne moze doneti: i najogavniji nacionalizmi su poceli sakupljanjem narodnih pesama - sto je u svakom slucaju svake hvale vredan trud, a zavrsili se znamo vec kako.

Ne treba mesati biologiju sa istorijom, a budalastine o vizuelnom raspoznavanju pripadnika ove ili one etnicke grupe su - samo budalastine.

I to opasne budalastine.

Link to comment

jbga namenski... jedino što je sigurno je,,, genetika...

Naravno da jeste i bice jos sigurnije i vaznije i tako i treba da bude.

Ali u medicini, biologiji...

Tamo gde je dobacila do istorije i/ili politike, napravila je teska sranja za koja naravno nije onatm kriva  :)

 

Samo pokusavam da skrenem paznju na opasnost od istorijske genetike, cak i kao alatke za proucavanje migracija u davna vremena: nismo izasli na kraj, izborili se sa posledicama i nepravdama mnogo novijih migracija, onih olujnihtm na primer, a u njima se odlicno videlo da za geneticarski pristup politici i istoriji nema potrebe baktati se sa genima - dovoljno je bilo i samo drugacije prezime.

Edited by namenski
Link to comment

^ Pa cuo si mozda za balkanski jezicki savez (lingvisticki termin). Mada, to ipak nema nikakve veze sa akcentom nego sa nekim gramatickim odlikama.

 

Ja o facama i pricam, a konstitucija zavisi mnogo i od ishrane.

 

Nisam cuo. Ali mi je uvek bilo zanimljivo sto i Bugari i Rumuni imaju clanove na kraju reci. Nisu ista jezicka grupa, ali jesu susedi.

 

Citao sam negde da su Turci sad u proseku bas mnogo visi u odnosu na prethodne generacije zato sto im je sad dostupnije meso, odnosno proteini.

 

Pa svi su sad visi, i naravno da je do ishrane. Spanski penzioneri su bas bas niski, mladje generacije bas i ne. I takvih primera koliko hoces. Nisu ni Holandjani uvek bili toliko visoki. A tokom 19. veka su najvisi na svetu bili Amerikanci, jeli najvise mesa.

Link to comment

Ako sam dosadan, nisam glup k'o ti koji si uspeo da u svemu pisanom ovde oko genetike, vidis - arheologiju, al' ajde  :fantom:

 

Pokušaj analogije, dragi moj prepametni.

 

I arheologija, između ostalog, pokušava da da odgovore na pitanja ko je kada došao i odakle je došao.

 

Možda je bolja analogija sa lingvistikom - i lingvisti se, između ostalog, bave nastankom jezika, pitaju se koji jezici pripadaju istoj grupi a koji ne, koji imaju iste korene, koji je koren neke reči, kako se menjala, kada, gde, zašto. 

 

To što će razni zloupotrebiti rezultate svih ovakvih istraživanja - to je sasvim druga priča, kojom se u ovom trenutku niko sem tebe ovde ne bavi. To što nemaš sagovornika nije razlog da ulećeš kao kabadahija i rasteruješ raju zato što se usudila da razgovora o stvarima koje ti smatraš budalaštinama.

Link to comment

Pokušaj analogije, dragi moj prepametni.

 

I arheologija, između ostalog, pokušava da da odgovore na pitanja ko je kada došao i odakle je došao.

 

Možda je bolja analogija sa lingvistikom - i lingvisti se, između ostalog, bave nastankom jezika, pitaju se koji jezici pripadaju istoj grupi a koji ne, koji imaju iste korene, koji je koren neke reči, kako se menjala, kada, gde, zašto. 

 

To što će razni zloupotrebiti rezultate svih ovakvih istraživanja - to je sasvim druga priča, kojom se u ovom trenutku niko sem tebe ovde ne bavi. To što nemaš sagovornika nije razlog da ulećeš kao kabadahija i rasteruješ raju zato što se usudila da razgovora o stvarima koje ti smatraš budalaštinama.

Skripe ti analogije utoliko sto zbog arheologije niko nije izgubio glavu, povredio se, osim ako nije upao u neku iskopinu pa slomio nogu.

Zbog genetike i brojanja krvnih zrnaca jeste i to onoliko.

A sto se lingvistike i njenog ubacivanja u pricu tice, i to samo zarad toga da bi se ti vadio - nema,  ali izistinski, vremena za glupost, izvini, zurim  ;)

Link to comment

Putuj igumane, ne brini za manastir. Sedni u svoj novi BMW kojim na prikolici vučeš jahtu, pa piči put plavoga mora i tamo seci talase kao delfin, na radost svih starleta Srbije i Crne Gore, Crne Gore i Sandžaka đe propade petokraka.

 

Pusti miran svet da se zanima čime mu drago, od toga nikome dlaka s glave neće faliti.

 

Poslato sa HUAWEI VNS-L21 uz pomoć Tapatoka

Link to comment

Jebes jahtu koja se vuce autom, toliko bi cak i ti morao da znas, jebes i BMW.

A pokusaj da se izvadis na miran svet koji, eto, samo prica je malkice onako, nikakav: problem je sto ti i tebi slicni istorijski geneticari koji bez greske mogu da iz grupe od 100 ljudi izdvoje Bugare, Srbe i ostale Cigane, nije da nece i da ne mogu da shvate s cime se igraju sve se krijuci iza istorije i interesovanja od kojih ne boli glava.

Zacudno je da se i prisutni istoricari ne libe hvatanja za gene, sve se lomeci da utvrde ko se gde selio i ko je koga kresao u prolazu ili se duze ili krace zadrzavajuci, silom ili milom.

Kao Civilizacija Bombu smo, ako jesmo, a ni to nije sigurno - preturili preko glave.

Genetiku necemo: opasnija je od Bombe za bezbroj redova velicine, nedorasli smo joj i civilizacijski i kulturno i kako oces i tu ne pomaze nikakav tehnoloski entuzijazam koji ce to da umota u potencijalne uspehe u borbi protiv bolesti, starenja, idimidodjimi.

Igranje sa genima, sa sve njihovim  prebrojavanjem, vodi, i to direktno u sranje: od mogucnosti pravljenjatm idealnog rudara, vojnika, pravnika ili bilo kog drugog potrebnog konjunkturnog fahidiota koji nece da pravi probleme takozvanim elitama sve dok i same elite ne pocnu da se reprodukuju onako kako im odgovara.

Covek je, pre svega - drustveno bice, a drustvo nema gene, ono formira jedinku i biva formirano na sasvim negenskim osnovama: ekonomskim, socijalnim, itd, itd...

Objasnjavati to brojacima gena je isto toliko uzaludno koliko se truditi da nacionalisti objasnis da mi - koji god da smo - nismo najbolji u svemu, a da su nasi neuspesi posledica nepravde ili - a bilo je i toga - noza zabijenog u ledja i ostalih specijaliteta iz te kujne.

Ali, jebiga, u pravu si, cemu prica, kad ti ionako nisi mogao da dobacis dalje od BMW-a i starleta, to je valjda genski sta li je... ;)

Link to comment

Genski, volim starlete pa to ti je. Svako ima neku slabost, jebeš ga, ti BMW ja starlete. Apropo jahte i vučenja iste na prikolici BMWa, ma ukapirao si i sam, da ne pojašnjavam.

 

Što se pak opštedruštvene opasnosti tiče, ništa se ne sekiraj, ako se par naučnih disciplina bavi time pa svet zbog toga nije propo, neće ni zbog toga što to čini nekoliko ljudi u dokolici.

 

Nego, more, plaža, ima se može se ribice lože se, samo piči blago čiči. ;)

 

Poslato sa HUAWEI VNS-L21 uz pomoć Tapatoka

Link to comment
  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...