Jump to content
IGNORED

Jedna mapa govori vise od rijeci


borris_

Recommended Posts

lol pa oni, tj englezi ni danas ne smatraju balkan evropom, na discovery kanalu sam gledao emisije o seobi ljudi (pre nekoliko godina) pre više desetina hiljada godina i tu je spiker, koji verovatno samo čita ono što su im naučnici napisali, pričao kako su ljudi sa teritorije balkana ušli u evropu...

- mi imamo sreće da smo severno od grčke inače bi nas gurnuli u aziju ^_^ , za te kultur-rasiste evropa prestaje tamo gde se završava dominantan uticaj katoličke/protestantske crkve

Link to comment

Balkan pocinje negde oko Mariahilfer Straße*, rekao je i to jos u prvoj polovini 19. veka 1 mudri lik po imenu Klemens Wenzel Nepomuk Lothar, Prince von Metternich-Winneburg zu Beilstein, krace Метерних, a taj je znao sta prica  :fantom:

 

 

*) mozda nisam ubo ulicu, ali u svakom slucaju par stotina metara levo-desno...

Link to comment

Sta je to "evropska kultura" i kako je to odvojeno od "sredozemne"? Da pise "centralnoevropska kultura" ili tako nesto, OK. I zasto je "nova narodna kultura" u koliziji sa evropskom? Glup naziv stvarno

 

Nije glup nego se prosto vodi logikom da se recimo sredozemna kultura (isto tako turska, itd.) prozima na vise kontinenata a ova samo na jednom. Dobro, tu su jos Amerike/AUS ali pricamo o geografskoj Evropi koja je pod uticajem raznih autohtono evropskih i sirih kulturnih uticaja koje deli sa Afrikom i Azijom.

Link to comment

Sta je to "evropska kultura" i kako je to odvojeno od "sredozemne"? Da pise "centralnoevropska kultura" ili tako nesto, OK. I zasto je "nova narodna kultura" u koliziji sa evropskom? Glup naziv stvarno

 

Nije on to bez veze napisao, nacrtao. Prostor "Nove narodne kulture" je otprilike tačno prostor na kojem su Osmanlije, Austrijanci i Srbi rušili do temelja ono što je prethodnik izgradio (ali buvalno do temelja, osim što u Osmanlije poštedele najveće crkvene i manastirske svetinje...jednim delom). To je prostor koji je lakše odrediti negativno nego pozitivno. Srednja Evropa - nije, Orijent - nije, Mediteran - nije, čak ni neki predpredprostor ruskog "mira" - nije. Mogu dugo o tome. U suštini to je 1 Terra politica. 

Link to comment

Inace ta NNK je skroz cini mi se interesantna tema, i tacno kao sto kazes, vidi se da to jeste jedna moderna, evropska kultura u sirem smislu te reci, ali da ne potpada pod postojece, dugovecnije kategorije. Ima li nesto o tome, neka knjiga, tekst, nesto?

Link to comment

Inace ta NNK je skroz cini mi se interesantna tema, i tacno kao sto kazes, vidi se da to jeste jedna moderna, evropska kultura u sirem smislu te reci, ali da ne potpada pod postojece, dugovecnije kategorije. Ima li nesto o tome, neka knjiga, tekst, nesto?

 

Tako postavljeno, ne a da ja znam. To je prostor strahovitih diskontinuiteta svih mogućih vrsta (od demografskih do kulturnih) koji su počeli de facto već sa taktikom spržene zemlje Zmaj Ognjenog Vuka odmah po padu despotovine i nisu se ni malo smirili do pred kraj XVIII, poč. XIX. Miloš Jagodić se recimo bavio doseljavanjem u XVIII stoleću. Cvijić ono o demografiji, to znamo. Protić (M. St.) je sad skoro rekao nešto što bi za takvog nacionalistu (mada doduše specifičnog) trebalo da bude velika jeres, a to je da na tom prostoru (pretkumanovske Srbije, otprilike), malo šta ima autentično, odnosno da je jedino autentično to kako smo™ presadili i prilagodili uticaje odasvuda. 

Link to comment

a to je da na tom prostoru (pretkumanovske Srbije, otprilike), malo šta ima autentično, odnosno da je jedino autentično to kako smo™ presadili i prilagodili uticaje odasvuda. 

 

Dobro je da Milan St. ima jos nesto pametno da izjavi izmedju svojih izliva ludila :D nego meni jeste cesto padala na pamet paralela novog sveta (Kanade i Amerike itd.) i predkumanovske Srbije, jer otprilike sve manje-vise datira iz 1810.-1850. (a sto nije neka daleka proslost, neko davno i mitsko vreme), i uvek mi je to padalo na pamet i pitao sam se zasto. Sad s ovom diskusijom o NNK to mi ima nekakvog smisla

Link to comment

Koji bi bili gradovi, bilo gde u sirem regionu, u kojima je srpska zajednica imala neprekidan kontinuitet od pada srednjovekovne drzave pa do obnove drzave? Ima li uopste takvih gradova?

Link to comment

@Manc

Ma naravno da je nategnuto, ali upada u oci kada su neke institucije u Kanadi starije od onih u Srbiji, a pritom je razlika tipa 10-20 godina. Plus imas to masovno naseljavanje centralne Srbije posle 1815., u pola Sumadije kada dodjes do necijeg cukun-dede shvatis da je dosao iz CG ili Hercegovine.

Edited by hazard
Link to comment

Koji bi bili gradovi, bilo gde u sirem regionu, u kojima je srpska zajednica imala neprekidan kontinuitet od pada srednjovekovne drzave pa do obnove drzave? Ima li uopste takvih gradova?

 

Kruševac? Niš? Smederevo? Skoplje? Podgorica?

Link to comment

@Manc

Ma naravno da je nategnuto, ali upada u oci kada su neke institucije u Kanadi starije od onih u Srbiji, a pritom je razlika tipa 10-20 godina. Plus imas to masovno naseljavanje centralne Srbije posle 1815., u pola Sumadije kada dodjes do necijeg cukun-dede shvatis da je dosao iz CG ili Hercegovine.

 

Pa to ko ja kad sam skoro otkrio da sam se™ pre 200 godina prezivao Damjanović, a to je prilično jasno odakle je. Moji iz 1 Vranja su se pre 150 godina prezivali Tadić, što je takođe prilično jasno. Sa ćaletove kevine strane sam otkrio doseljavanje iz Nikšićke župe oko 1850. godine. Nije Cvijić lupao :D

Edited by MancMellow
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...