Jump to content
IGNORED

Jedna mapa govori vise od rijeci


borris_

Recommended Posts

 

naprosto me iznenadilo (ovo sto i tebe) da odredjeni okruzi u srbiji sa vecim naseljenim mestima imaju prosecno manju pismenost nego okruzi u krajini (da se ovaj put zadrzim na svojim gudurama :) ) gde je unutar odredjene teritorije najvece mesto bila neka varosica poput dvora, gline i slicno

& @Kampokei

 

Pa varosice po Srbiji i ,,sevaju", pogledajte srezove u kojima su Sabac i Negotin npr. Samo je ovo na nivou sreza, ti gradovi i te varosi po Srbiji su bile male, Srbija je bila dominantno ruralna zemlja (Beograd kao najveci grad sa nekih 300k ljudi sa sve Zemunom i okolinom 30ih), i ocigledno su ti seljaci bili nepismeni ili slabo pismeni. I ne vidim kako to Krajina (bar ovaj licki/banijski/dalmatinski deo, ne slavonski) stoji bolje od centralne Srbije, naprotiv. Interesantna mi je ova slaba pismenost i Sandzaka i vecine Bosne - da li je to mozda zbog toga sto muslimani nisu slali devojcice u skolu, ili tako nesto? Mada u Bosni se ne poklapa nuzno verska pripadnost sa pismenoscu, vidi se da tu ima puno nepismene srbadije

Link to comment

pa ima vojvodina itekako svoje specificnosti i razloge za autonomiju, ali zar nije nekako "krugodvojaski" (da bude u duhu forumskog recnika, a bolji losiji izraz mi ne pada na pamet) oslanjati se na procenat pismenih u periodu od pre skoro 100 godina? :o

U duhu forumskih proser.. rasprava je da je sve isto, pismeno, nepismeno, krezubo nekulturno.. Svi smo super ovakvi kakvi smo i niko ne sme ni za šta da se kritikuje. Pusti to, to su gluposti. Kulturfašizam i krugodvojkaštvo moramo čuvati kao zenicu oka

 

Sent from my SM-G935F using Tapatalk

Edited by levi
Link to comment

& @Kampokei

 

Pa varosice po Srbiji i ,,sevaju", pogledajte srezove u kojima su Sabac i Negotin npr. Samo je ovo na nivou sreza, ti gradovi i te varosi po Srbiji su bile male, Srbija je bila dominantno ruralna zemlja (Beograd kao najveci grad sa nekih 300k ljudi sa sve Zemunom i okolinom 30ih), i ocigledno su ti seljaci bili nepismeni ili slabo pismeni. I ne vidim kako to Krajina (bar ovaj licki/banijski/dalmatinski deo, ne slavonski) stoji bolje od centralne Srbije, naprotiv. Interesantna mi je ova slaba pismenost i Sandzaka i vecine Bosne - da li je to mozda zbog toga sto muslimani nisu slali devojcice u skolu, ili tako nesto? Mada u Bosni se ne poklapa nuzno verska pripadnost sa pismenoscu, vidi se da tu ima puno nepismene srbadije

da, ja sam donekle isprojektovao "svoju" opstinu na ostatak krajine, a sad vidim da sam uzoj srbiji pridodao i kosovo i delove makedonije

ali opet, u krajini nema "belih" teritorija,a u uzoj srbiji,a posebno u bosni ih ima solidno

 

opet ponavljam, bilo mi cudno to, posto u krajini u tom trenutku nema vecih mesta koja bi vadila prosek

 

mada, sad nesto razmisljam, upitno je koliko je ovo uopste tacno

ne znam sta se tacno u tom trenutku racuna pod opstinu petrnija ( a ko dobro vidim navedeno je 50%+ pismenih), na karti mi deluje da duboko zalazi u srpske teritorije, a opet ono sto znam sigurno je da generacija prababe i pradede (oko 1890) nije isla u skolu i nije bila pismena. tek tamo negde rodjeni posle 1900 idu u skolu, 1930 to je maksimalno 50% stanovnistva.

pisem naravno o seljackoj deci, ali takve je tih godina na tom podrucju ogromna vecina

pretpostavljam da je u hrvatskim selima situacija drugacija i procenat pismenih veci,a li hrvatska sela su i 90tih cinila manje od 50% stanovnistva,a po ovoj karti i daleko manje, pa je onda po ovoj racunici kod njih u tom momentu moralo biti i svih 90% pismenih sto mi nekako nije bas realno

 

 

mada definitvno odoh previse u detalje, a mnogo toga nagadjam :)

 

 

mapa je zanimljiva i fino ilustruje neke stvari (npr zasto vojvodina ima svako pravo na autonomiju :D, a jos i vise da je kosovo srce srbije! :) )

Edited by pbg12345
Link to comment

Moze li malo pojasnjenje karte?

Ovo su valjda vodeni tokovi, ali sta znace boje?

 

edit: shvatio sam sada. Rijeke evope sa njihovim pritocima.

Edited by borris_
Link to comment

1 Donauraum 

 

jesu vala neki cudan hibrid onih od pre 1918. i onih od posle 1945.

 

 

to su pravi poznavaoci odmah primetili :fantom:

najbolje da su bosanski novi ili bihac deo hrvatske

 

CGori je "uzeto" sve u Raskoj oblasti/Sandzaku i Metohiji. 

Link to comment

ali opet, u krajini nema "belih" teritorija,a u uzoj srbiji,a posebno u bosni ih ima solidno

 

 

,,Beli'' delovi u Srbiji su uglavnom teritorije koje je Srbija pridodala tek 1912. - kapiram da to nije slucajno. Iz te podele iskacu Kucevo, Zagubica i ne mogu da procitam sta jos pored toga...Despotovac? A s druge strane jasno je da je prosveta bila jaca u Dalmaciji i Hrvatskoj-Slavoniji nego u BiH. Takodje, koliko se secam, nakon 1918. su prosvetni/skolski sistemi nastavili da funkcionisu fakticki odvojeno po starim granicama do 1929. Mozda sam to nesto pogresno zapamtio, neka me ispravi neki istoricar. S tim u vezi interesantno bi bilo videti kartu za 1941. recimo.

Link to comment

Moze ova karta da se cita danima :) U HR zanimljivo to da je najpismeniji bio kraj koji je danas najsiromasniji - istocna Slavonija, Baranja & co. U Hercegovini najpismenije Trebinje, ne Mostar, a danas bogata zap. Hercegovina bila dosta zapustena reklo bi se.

Link to comment

Pa nije morala u 19. i ranom 20. veku uopste da bude korelirana pismenost i bogatstvo...kapiram da je bilo mnogo nepismenih a bogatih seljaka

Link to comment

U duhu forumskih proser.. rasprava je da je sve isto, pismeno, nepismeno, krezubo nekulturno.. Svi smo super ovakvi kakvi smo i niko ne sme ni za šta da se kritikuje. Pusti to, to su gluposti. Kulturfašizam i krugodvojkaštvo moramo čuvati kao zenicu oka

 

Sent from my SM-G935F using Tapatalk

 

Ali zanimljivo je da i tu pismenost u dobroj meri korelira sa brojnošću nemačkog i mađarskog stanovištva. Evo Bačke, štrči subotički okrug, jedini u kome su Južni Sloveni bili u većini.  :fantom:

 

Što se Hrvatske tiče, zanimljivo je da mađarski deo dosta bolje stoji od austrijskog, čak i kad se uzme u obzir autonomija u okviru Ugarske. Doduše, i geografija tu ide na ruku.

Link to comment

Moze ova karta da se cita danima :) U HR zanimljivo to da je najpismeniji bio kraj koji je danas najsiromasniji - istocna Slavonija, Baranja & co. U Hercegovini najpismenije Trebinje, ne Mostar, a danas bogata zap. Hercegovina bila dosta zapustena reklo bi se.

kako su to istocna slavonija i baranja siromasnije od like, korduna ili banije?

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...