Jump to content
IGNORED

Jedna mapa govori vise od rijeci


borris_

Recommended Posts

Ma malo ko od ovih sto su uradili ovaj test se seca nesvrstanih i stranih studenata.

 

Da, najverovatnoje si u pravu, ali mislim da generalno za neki odnos prema drugome / drugacijem i nije neophodan licni kontakt, mogu se predrasude kako negativne tako i pozitivne sasvim lepo i naslediti od roditelja / okoline. A kod nas ipak postoji to neko istorijsko secanje na Afriku i Afrikance kao simpaticne prijatelje iz perioda nesvrstanosti, i relativno malo negativnih stereotipa o njima u poredjenju sa nekim drugim grupama.

Link to comment

Ne verujem da je u pitanju neko sećanje. Prosto nisu tu u svakodnevnom životu da bi bili "smetajući faktor", kao što se recimo Romi percepiraju. Za prosečnog Srbina oni su ono što su crnci negde drugde.

Link to comment

Pa ima i toga sto kazes verovatno, ali opet nema Crnaca ni po Rumunijama i ostalim Cesko-Slovackama bas nesto u velikom broju, pa su rezultati drasticno razliciti u odnosu na ove sa ex-Yu prostora.

Link to comment

Pa jeste, samo mislim da u između češkoslovačke i slične strane u odnosu na nas postoji jedna razlika psihološke prirode. Mi smo dugi niz godina pod nekim stresom od pritiska da će neko da nas prosmatra, da nas ocenjuje, da li zbog ulaska u EU, da li zbog ukidanja sankcija da li zbog petnaest drugih sranja koje smo napravili. I znamo (makar instinktivno) da to ne valja, svesni smo da to nije u redu pa malo lažemo i hvatamo krivinu da se predstavimo u boljem svetlu, jer je za nas pakovanje postalo sve. Pogotovo u ovom kontekstu kad mu to nije aktivni smetajući faktor za svaki dan. A jedan Čeh se recimo ostvario, okuražio i smatra da kao jednak ima pravo na svoje mišljenje o drugima. 

Edited by Razzmatazz
Link to comment

Osim toga, ovi koji su radili test nisu ni racunali da ce jednog dana neko da sedne i izracuna prosek i to prikaze na mapi. Ne verujem da je iko sa tom mislju radio test. To je test koji uradi ko hoce i kad hoce. Tako da je i samoselektivnost ovde vazna stavka.

Link to comment

Kako onda objasnjavas Sloveniju na drugom mestu, a za njih bi trebalo da vazi sve sto i za Cesku.

Ne umem da objasnim Slovence po ovom ključu. Možda su treća grupa i više u skladu sa Alpskim etosom i crno-bela podela ih stvarno ne tangira.

Link to comment

C-7ivyFWsAEjbe4.jpg

 

Interesantno je da su najpismenije regije 1931. one koje su i 1990. unutar SFRJ imale najveci BDP po glavni stanovnika - Slovenija i Vojvodina

Link to comment

Interesantno je da su najpismenije regije 1931. one koje su i 1990. unutar SFRJ imale najveci BDP po glavni stanovnika - Slovenija i Vojvodina

pa prilicno ocekivano

 

 

mene malo iznenadjuje veci procenat pismenih po gudurama pre svega crne gore, pa i krajine u odnosu na neke regije srbije, pa i bosne koje ukljucuje veca naselja

 

 

 

odnosno iznenadilo bi me kad bih priznavao ovu mapu. svakom pravom srbinu je jasno da je ovo slovenacko/vatikanska podvala :fantom:

Link to comment

Interesantno je da su najpismenije regije 1931. one koje su i 1990. unutar SFRJ imale najveci BDP po glavni stanovnika - Slovenija i Vojvodina

 

granice ne valjaju  :fantom:

Link to comment

U je, kakva drasticna razlika kad iz Bosne predjes Savu. I to posle decenija zajednickog bivstvovanja u KuK. Sto se "gudura" tice, od onakvijeh carobnjaka govornistva, ja bih ocekivao i vecu pismenost. Ocekivao bih da bljesne makar neka varos po uzoj Srbiji, Valjevo, Sabac, sta god, ali slabo.

Link to comment

Bukmarkujte ovo za sledeći put kad stručnjaci postave pitanje čemu autonomija, po čemu je Vojvodina specifična itd

 

1 jak kultur-fasizam u najavi :fantom:

Link to comment

granice ne valjaju  :fantom:

 

to su pravi poznavaoci odmah primetili :fantom:

najbolje da su bosanski novi ili bihac deo hrvatske

U je, kakva drasticna razlika kad iz Bosne predjes Savu. I to posle decenija zajednickog bivstvovanja u KuK. Sto se "gudura" tice, od onakvijeh carobnjaka govornistva, ja bih ocekivao i vecu pismenost. Ocekivao bih da bljesne makar neka varos po uzoj Srbiji, Valjevo, Sabac, sta god, ali slabo.

 

decenija<<vek stoljece :fantom:

posto si gudure stavio pod navodnike, pade mi na um da bi se moglo tumaciti u nekakvom negativnom kontekstu. nije bi to naravno bila namera

naprosto me iznenadilo (ovo sto i tebe) da odredjeni okruzi u srbiji sa vecim naseljenim mestima imaju prosecno manju pismenost nego okruzi u krajini (da se ovaj put zadrzim na svojim gudurama :) ) gde je unutar odredjene teritorije najvece mesto bila neka varosica poput dvora, gline i slicno

Bukmarkujte ovo za sledeći put kad stručnjaci postave pitanje čemu autonomija, po čemu je Vojvodina specifična itd

pa ima vojvodina itekako svoje specificnosti i razloge za autonomiju, ali zar nije nekako "krugodvojaski" (da bude u duhu forumskog recnika, a bolji losiji izraz mi ne pada na pamet) oslanjati se na procenat pismenih u periodu od pre skoro 100 godina? :o

Edited by pbg12345
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...