Jump to content
IGNORED

Jedna mapa govori vise od rijeci


borris_

Recommended Posts

Procitah tekst.

 

North and west Europe, on average, have less strong anti-black associations, although they still have anti-black associations on average. As you move south and east the strength of negative associations tends to increase – but not everywhere. The Balkans look like an exception, compared to surrounding countries. Is this because of some quirk about how people in the Balkans heard about Project Implicit, or because their prejudices aren’t orientated around a white-black axis? For now, we can only speculate.

 

 

Sjevernjaci i zapadnjaci su manje rasisti dok balkanci lazu. Sam tekst je rasisticki obojen. 

Edited by borris_
Link to comment

plav

 

meri se jačina rasizma prema crncima u suštini

zanimljivo da su svi rasisti ali eto ima plavih koji su manji i crvenih koji su veći rasisti

Edited by Gospodin Slucaj
Link to comment

Za razliku od svih ostalih ispitanika zapadnobalkanci:

 

a) nisu nikada imali kolonije po Africi

b) imali su "nesvrstanu bracu".

 

Kod nas je dobrih 50 godina gajena kultura solidarnosti sa narodima afrike, imali smo studente odatle, ljudi su naviknuti da gledaju sa relativnim simpatijama na Afrikance - ono, Steva Sumadinac ide kam Kluz i tako to.

Link to comment

+1

afrikanci su nam slali svoje najbolje tj studente, dok su bivše kolonijalne sile pune bivših podanika koji nisu tu privremeno među kojima su se neki okrenuli kriminalu te tako izazivaju podozrenje u tim državama...

Link to comment

Braco i sestre, Srbi su najmanje rasisti u Evropi :) Da malo spekulisem, verovatno je ovo do selektivnosti ispitanika. To jest, bice da je kod nas taj test uradilo relativno malo ljudi, od kojih su skoro svi fakultetski obrazovani ili studenti i znaju engleski, sto je kod nas vise big deal nego u nekim drugim zemljama na Zapadu. Ali opet, otkud znamo kakav bi rezultat bio da su uzorci po zemljama reprezentativni. 

Link to comment

Ma samo da je umesto o Crncima upitnik bio o Ciganima vec bi rezultati bili drasticno drugaciji. Madjari, Slovaci, pa mi - takav bi bio raspored "najgorih od sve dece". Svaki narod / drzava ima nekog svog Crnca koga bas jako ne voli a da ni sam ne zna zbog cega.

Link to comment

Ma samo da je umesto o Crncima upitnik bio o Ciganima vec bi rezultati bili drasticno drugaciji. Madjari, Slovaci, pa mi - takav bi bio raspored "najgorih od sve dece". Svaki narod / drzava ima nekog svog Crnca koga bas jako ne voli a da ni sam ne zna zbog cega.

 

U Češkoj po svoj prilici koriste istu reč za Crnce i Cigane

Link to comment

Za razliku od svih ostalih ispitanika zapadnobalkanci:

 

a) nisu nikada imali kolonije po Africi

b) imali su "nesvrstanu bracu".

 

Kod nas je dobrih 50 godina gajena kultura solidarnosti sa narodima afrike, imali smo studente odatle, ljudi su naviknuti da gledaju sa relativnim simpatijama na Afrikance - ono, Steva Sumadinac ide kam Kluz i tako to.

 

Nisu ni poljaci/cesi/slovaci/madjari/rumuni/bugari/balticke zemlje/ukrajinci/bjelorusi imali kolonije po africi a i gajili su kulturu solidarnosti sa narodima afrike, imali su studente odatle, pa opet su obojeni u tamno crvenu boju.

Link to comment

Nisu ni poljaci/cesi/slovaci/madjari/rumuni/bugari/balticke zemlje/ukrajinci/bjelorusi imali kolonije po africi a i gajili su kulturu solidarnosti sa narodima afrike, imali su studente odatle, pa opet su obojeni u tamno crvenu boju.

 

Nisu imali ni nesvrstanu bracu.

 

Ja se ne secam da sam pre pada Gvozdene zavese jednog Crnca video u Madjarskoj tokom mojih (prilicno cestih, zbog porodicnih veza) putesestvija tamo, dok naprotiv po Beogradu i Novom Sadu si ih mogao videti onoliko. Mozda je u drugim zemljama VP bilo drugacije, ne znam, ali ono sto sam ja imao prilike da iskusim cini mi se da su veze izmedju Afrike i SFRJ bile dublje i prisnije nego izmedju Afrike i zemalja VP.

Link to comment

Ma malo ko od ovih sto su uradili ovaj test se seca nesvrstanih i stranih studenata. Eno tek sad vidim da na mapi ima i broj ispitanika, i zapravo je jako malo ljudi iz Srbije uradilo test, nekoliko puta manje nego u BiH ili HR.

 

Srpski odnos prema Romima je posebna tema. Verujem da nije tako los kao u Ceskoj i Madjarskoj, ali onda se setim skinheda na Slaviji 1997. ili nesrecnog Dragana Maksimovica.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...