Jump to content
IGNORED

Jedna mapa govori vise od rijeci


borris_

Recommended Posts

1 hour ago, Frile said:

Zbog toga verujem da ta priča krava protiv aviona drži vodu, iako nam rezultati deluju neobično.

 

Drži (verujem u rezultat iako zvuči fantastično) ako su stative tu gde jesu. 

Ali da ne bude kao sa električnim automobilima, ne sećam se cifara, ali kad se poredio EV sa običnim sus motor automobilom to su jedne cifre. A kad se dodao put litijuma od rudnika do baterije(rudnik u Španiji, Kina, Kanada, Kina, Japan, SAD mislim da je bilo putešestvije) , sa sve industrijskom proizvodnjom svega nečistog, pa i gasova staklene bašte, mnogo drugačije cifre se dobiju.

  • +1 2
Link to comment
On 23.1.2023. at 14:00, pasha said:

U SAD zivotni vek ljudi pada, mislim najvise zbog oploidske epidemije narkomanije ali i drugih faktora....

 

Sto se tice emigracije, srpska je ubedljivo najveca u Nemackoj, Austriji i Svajcarskoj. Ima dosta Srba u Kanadi a sa SAD se preteruje, nema ni priblizno koliko se prica i to onaj gore graf jasno kaze.

Emigracija Nemaca, Norvezana u SAD je posledica gladi i loseg zivota. Ima u Bremeshavenu na obali Severno mora spomenik velikom broju Nemaca koji su otisli u prekooekanaske zemlje...Irska je delimicno drugaciji slucaj, dosta Iraca su kao robovi odvozeni u Sev. Ameriku a takodje se masovno islo zbog gladi.

 

Srbi tradicionalni emigriraju prema Austriji, vekovima je tako. Nemacka i Svajcarska su se onda prirodno nasle kao nastavak tih migracija. Sto nije lose jer migracija u Austriju, Svajcarsku i juznu Nemacku(Bavarska, BW pa i Hesen) ostaje sa jakim kontaktima sa Srbijom jer je to relativno blizu i cesto se putuje u Srbiju i nazad. Samo se to u Srbiji ne koristi dovoljno osim da muze gastose. Emigracija u Austriji, Svajcarskoj i Nemackoj nije trajno izgubljena za razliku od prekookeanske. Dosta se penzosa vraca u Srbiju a cesto se deca ostave na skolovanju u Srbiji.

 

Sve do 1914, skoro svi nasi obrazovani  su ucili, pre sveg,  nemacki i uticaj nemackog je dosta veliki na srpski iako mi toga nismo svesni cesto. Sto ej logicno, glavna trgovina je bila sa oblastima gde se kao glavni jezik koristio nemacki, puno Precana koji su parali, pre svega, nemacki je dolazilo da budu birokrate, ucitelji...

 

Mislim da se to vreme delom vraca, mislim na znacaj nemackog u Srbiji.

Kakva crna epidemija narkomanije. Opada radi obesity. Posteja se malo po crvenom republikanskom jugu, sve preko 150 kila

  • +1 1
Link to comment
On 31.1.2023. at 23:00, bags said:

 

I onda mene ljudi gledaju cudno kad pocnem pricati kakve su sile ITA i SPA. :isuse:

Ljudi misle to je turizam, spagete  i sl.

Italija jeste evropske industrijska sila, spanija je ipak par nivoa ispod.

  • +1 1
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...