Jump to content
IGNORED

Jedna mapa govori vise od rijeci


borris_

Recommended Posts

On 2.1.2022. at 19:34, Ayatollah said:

Mreža puteva koju su izgradili Rimljani:

 

Слика може припадати мапа и текст

Ovo je inace slika koja najjace pokazuje na cemu se temeljila rimska moc: kod Marcelina ima podatak da je - zahvaljujuci mrezi itekako uredjenih puteva dvema legijama, dakle uredjenim vojnim jedinicama kod kojih se podrazumeva da krenu i stignu gde su posle kao uredjene i organizovane celine - trebalo 40 dana da od danasnjeg Londona do iracko-iranske granice, dakle nekih skoro 5,000 kilometara.

Pesice.

I pod punom opremom za koju se pretpostavlja da je kod prosecnog legionara bila teska najmanje 25 kilograma.

Link to comment
2 hours ago, namenski said:

... 40 dana od danasnjeg Londona do iracko-iranske granice, dakle nekih skoro 5,000 kilometara.

Pesice.

 

125 km nad dan? malo mi je teško da povjerujem u to... jesu ipak imali autobuse?

Link to comment
1 minute ago, Pantelija jr said:

125 km nad dan? malo mi je teško da povjerujem u to... jesu ipak imali autobuse?

Dao sam brojke iz Marcelina, originala: na siroko i na daleko su analizirane, dovodjene u pitanje, na kraju se uzelo da je stari veteran ipak malo preterao, ali se uporedjivanjem drugih izvora (radi se o poprilcno kasnom periodu rimske istorije, pohodu Julijana Apostate na Persiju) doslo do realnije cifre ali od maksimalno 60 dana.

Smatra se da je ta kasna legija bila vec poprilicno dekadentirana u odnosu na ranije iz jacih perioda rimske istorije.

Ne znam kako si dosao do 125 km na dan, rimsko rastojanje iz tog doba se ceni na nekih oko 4,800 kilometara: ako si koristio gmaps - zajebi, nisu to ti putevi i geografije, probaj da mu zadas pesacenje na relaciji London - Bagdad i dobices prilicno drugaciju kiloetrazu, mada se ni ona ne poklapa sa rimskom

Ali, sve na stranu, ozbiljno se racuna da je rimska legija u najboljim danima 'ladno dnevno marsevala 10 sati i prelazila za vojnu jedinicu do danas nedostignutih 80-ak kilometara dnevno.

I to vise dana uzastopce.

Na stranu nase percepcije o tadasnjim ljudima, njihovim fizickim mogucnostima, sto smo, sve u svemu skloni ne toliko da potcenjujemo nego da ne razumemo.

 

BTW, ovo sa autobusima ti nije trebalo, al' 'ajde...

 

Quote

 

10. Kad su, dakle, jedni druge ugledali, Rimljani, blistavih kaciga sa krestama, mahali su stitovima i, kao u ritmu anapesta, lagano napredovali; carkasi su zapoceli bitku bacajuci koplja, dok je brz vihor, koji se odasvud dizao, nosio prasinu uvis.

11. I kad su odasvud, po obicaju, povikali, a bojna truba podstakla zestinu junaka…

 

.

Link to comment

@Pantelija jr a, da, setih se jednog zgodnog poredjenja: Napoleon je digao ruke od invazije na Englesku, okrenuo Armee d'Angleterre nalevokrug, prekrstio je u  Grande Armee i nekog 20. septembra 1805. sa nekih 250,000 ljudi rasirenih na front od 200-ak kilometara, stigao pod Ulm, naravno pre toga spojivsi snage.

Da bi pod Ulm banuo da ne proveravam sada, oko 20. oktobra i to posle nekoliko doduse manjih usputnih bijenja.

I razbio Austrijance do koske.

To je nekih 700-ak i nesto jace kilometara, ali organizaciono neuporedivo jace od Rimljana: imao je doduse na raspolaganju savrsen vojni mehanizam koji mu je u nasledje ostavila Francuska Revolucija.

 

Edit: danas ne postoji vojska koja bi ma i izbliza mogla da ponovi te rezultate, sve da ih poveri i ne znam kakvim specijalcima... :isuse: 

 

Jedino donekle uporedivo desavanje je Nikopolj pod koji je Bajazit stigao pre nego sto je krstasima stigla vest o njegovom polasku iz Jedrena.

Opet, i on je imao janicare, jednu od najuspesnijih pesadija svih vremena.

Edited by namenski
  • +1 1
Link to comment

autobus - šala, majku mu... cifra (125 km sam izračunao iz tvojih cifara, *skoro* 5000 km podijeljeno sa 40 dana) mi je djelovala baš pretjerano, zato. nisam htio da te vrijeđam. tvoji postovi na razne istorijske teme su vrlo informativni i rado ih čitam

 

Link to comment
3 minutes ago, Pantelija jr said:

autobus - šala, majku mu... cifra (125 km sam izračunao iz tvojih cifara, *skoro* 5000 km podijeljeno sa 40 dana) mi je djelovala baš pretjerano, zato. nisam htio da te vrijeđam. tvoji postovi na razne istorijske teme su vrlo informativni i rado ih čitam

Ma OK je, i ja sam se raspricao, ponela me tema... :D 

Obaska sto mi danas, sa sve takozvanim strucnjacimatm nemamo predstavu sta znace ovi brojevi u odgovarajucem kontekstu: radi se o hiljadama, kasnije i o stotinama hiljada ljudi koji se krecu kao itekako organizovana celina, koji trebaju da zajedno kao takvi jedu, spavaju, konace sto bi se reklo, kojima treba svakog dana spremiti odgovarajucu kolicinu hrane, treba tamogdetreba u svakom trenutku znati gde je koja posebna celina/jedinica i jos toliko toga...

I koji na sve to treba na cilj da stignu kao celina, spremni i orni za klanje jebiga.

Nemci su u najboljim danima takozvanog Blitzkrieg-a u CCCP u nekoliko, mozda par dana i to motorizovani, dostigli 80-ak kilometara dnevno, Sovjeti su po svoj prilici, opet u par navrata taj rekordtm nadmasili '44 sa mozda oko 120 km/dan.

Francuska '40. i recimo Jugoslavija aprila '41. su opet prica o brzini, mada uz poprilicno bitne modifikacije.

Poseban deo price je u tome sto moderne armije, mislim na armije 20. veka ni slucajno ne mogu da tempom Rimljana ili Napoleona - da se zadrzim samo na njima - da izdrze kretanje tim tempom ni blizu u trajanju od pomenutih Marcelinovih 40-ak dana: takozvana tehnika ni u ludilu ne moze ono sto moze ziv covek - mora naime da se kompletna zaustavi i oporavlja.

Na stranu ekstremi poput zavidne brzine napredovanja kroz Francusku posle Normandije, kada je moralo da se - vec na Rajni - zastane i to debelo, sa sve strahovitim za zapadne standarde problemima u snabdevanju, obaska sto kod njih prakticno niko nije isao pesaka, u svakom slucaju ne duze od 2 ili 3 dana.

Da bi - a iskrcali su se 6. juna - u decembru docekali nemacku ofanzivu koja ih je poprilicno ozbiljno zaljuljala, udaljeni od normandijskih plaza nekih pesackih mozda 600-ak kilometara.

Za tih skoro 6 meseci, imali su recimo 2 meseca ozbiljne, aj' da kazem borbene zadrske, ako uzmemo da su u Pariz usli ako se dobro secam negde oko 20. avgusta, na stranu sto je opste misljenje da do decembra Wehrmacht na zapadu prakticno nije postojao u smislu snage iole organizovane za ozbiljno bijenje.

I sto se radilo o verovatno najmotorizovanijoj vojsci tog vremena.

Link to comment
6 minutes ago, gone fishing said:

smanji malo druže maršale :happy:, prelazili su po 30-35 km dnevno kao što objašnjava video

 

Da prostis jebali te americki veterani sa sve YouTubetom, americkim special forces...

 

A jebao i mene pokusaj da... :nobles:

 

 

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...