Jump to content
IGNORED

Jedna mapa govori vise od rijeci


borris_

Recommended Posts

  • 2 weeks later...

preteruješ, baltičke zemlje i švedska nisu nikakvi kolonijalisti.

misli daova mapa ima veze sa zastupanjem tradicionalnih vrednosti, jezika, manjeg "uvoza" drugik kultura. i drugog.

Link to comment

pa mislio sam na povećanu religioznost kao posledicu nametanja ateizma, na neke uske vidike (otvornost ka razlikama) kao posledicu ograničavanja kretanja. jeste da je prošlo 30 godina od rušenja onog zida ali da još uvek nisu otklonjene posledice.

 

tačno je da ovo nije pravilo koje bi važilo za sve zemlje u svim aspektima. utisak mi je uopšten pa, možda i pogrešan. možeš li ti da objasniš ovakve razlike po svim pitanjima kada se pogledaju oni štapići, polarizovani.

Link to comment
36 minutes ago, djordje geprat said:

pa mislio sam na povećanu religioznost kao posledicu nametanja ateizma, na neke uske vidike (otvornost ka razlikama) kao posledicu ograničavanja kretanja. jeste da je prošlo 30 godina od rušenja onog zida ali da još uvek nisu otklonjene posledice.

 

tačno je da ovo nije pravilo koje bi važilo za sve zemlje u svim aspektima. utisak mi je uopšten pa, možda i pogrešan. možeš li ti da objasniš ovakve razlike po svim pitanjima kada se pogledaju oni štapići, polarizovani.

Ono, najlakse je sve natovariti na (real)socijalizam, a i zgodan je alibi za opsta sranja u koja su ta drustva gurnuta: od crkvi podivljalih posle pada komunizma, preko gajenih i generisanih ekstremnih nacionalizama kao zamene za 'leba i s'leba, do opsteg i pomodnog skretanja drustava u desno, raznih revizionizama, SANU-a i slicnih obora...

Buni me samo sto recimo niko ne da tabelu mesovitih brakova, koje po etnickom, koje po religijskom poreklu, da se zadrzimo samo na pokojnoj Jugoslaviji, odnosno nazovi drzavama nastalim na njenim ostacima...

Link to comment

mene tu najvise buni razlika izmedju svedske i norveske/finske

uz ogradu da nisam gledao vememahov link

 

 

edit: i bosna ... u cemu i cija je to kultura superiorna

 

image.png.e5a3042c1e79e180f0480c8df130d977.png

Edited by cedo
Link to comment
7 hours ago, djordje geprat said:

preteruješ, baltičke zemlje i švedska nisu nikakvi kolonijalisti.

misli daova mapa ima veze sa zastupanjem tradicionalnih vrednosti, jezika, manjeg "uvoza" drugik kultura. i drugog.


Koju grupu su pitali, mlade i politički korektne, stare, dizelaše, gastose, lordove, radničku klasu?
 

Doslovce možeš da dobiješ odgovor kakav želiš u odnosu na koju grupaciju pitaš i gde. Da ne pričam što je trenutno osnovna kulturna diferencijacija izmedju istoka i zapada upravo u tome što jedni znaju šta sme da se priča naglas, a šta ne. 
 


 

 

  • +1 1
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...