Jump to content
IGNORED

Jedna mapa govori vise od rijeci


borris_

Recommended Posts

Da bi ovaj broj bio tacan moraju da budu oba broja tacna: broj ukupno rodjene i broj umrle dece.

Ako se ne prijave sva umrle bebe na rodjenju (ili blizu), onda oba broja nisu tacna tako da

sto bi statisticari rekli: garbage in - garbage out.

Nisam ja sigurna da je u drzavi srbiji bas bilo efikasno prijavljivanje svakog rodjenog (a vrlo brzo umrlog)

novorodjenceta... posebno ako nije bilo krsteno (tada su crkvene knjige bile relevantne...

 

  • +1 2
Link to comment
On 22.10.2020. at 16:04, Roger Sanchez said:

Što Ujgurima sad znači, i što bi značilo Džungarima koji su pobijeni u 18. st, to što ti sad kažeš da su Afrikanci bili porobljavani?

Bre Роџере jos od ove nase prepisketm danima cutim sve cekajuci da ces sam da budes dovoljno ako ne PC, a ono barem dovoljno intelektualno posten da u isterivanju pravde za sve gazene i pobijene, sa sve tvojom humanom brigom za Ujgure i Dzungare 18. veka, pomenes jedan mnogo, mnogo blizi primer, isto tako posledicu jedne olujnetm bitke nevidjene do sada u svetskoj istoriji po virtuoznosti vodjstva, izvedbe i posledicama, slavljene i proslavljane vise nego Verden i Staljingrad zajedno.

U stvari, ne jedan nego nekih 250 - 300,000 primera...

Dzabe sam cekao i doduse, nije da nisam znao da necu docekati...

Nastavi ti samo da brines ujgurske i dzungarske brige i nemoj slucajno da zaboravis ni jednog Afrikanca...

To nije klizav teren, obaska sto je izuzetno komforan da na njemu demonstriras humanizam, renesansu i protivljenje svakoj nedemokraticnosti, totalitarizmu i cemu su te vec sve ucili... :fantom:

Link to comment

Džungari su *pobijeni*, batko, onako kao Srbi u Endehaziji, i, recentnije, "Turci" u tzv. "Republici Srpskoj", samo što su to Kinezi obavili u puno većem broju još u 18.st. A sad nastavi s redovnim programom

Link to comment
3 minutes ago, Roger Sanchez said:

Džungari su *pobijeni*, batko, onako kao Srbi u Endehaziji, i, recentnije, "Turci" u tzv. "Republici Srpskoj", samo što su to Kinezi obavili u puno većem broju još u 18.st. A sad nastavi s redovnim programom

Роџер пл. Санчез, na mrtvoj strazi, uvek spreman... :D 

Ovi sto sam ih pomenuo i koji nisu pobijeni su, dakle, imali srece? 

OK.

Nema problema, nastavi i ti da bdijes nad svakom svetskom nepravdom, bilo povijesnom, bilo modernom recentnom, pazi da ti neka ne promakne, molim te...

I vodi obavezno racuna o ravnotezi, znas ono, uostalom napisao si: Srbi - endehazija, Turci - republika srpska, nemoj slucajno da ti se izmakne neki visak...

E, moj liberalni i nadasve humani branitelju demokratskih i svih ostalih pravihtm vrednosti... :cry:

 

Link to comment

Nisam ja osuđivao Kineze, stari i dosadni čovječe, samo sam konstatirao da oni nisu anđeli koji su "poslali flotu u Afriku i vratili se" iz nekokolonizatorske dobrote svojih srdaca i svojeg nebelosvetskog karaktera. Kad im je trebao teritorij, ali ne i ljudi na njemu, već u 18. st. oni su pribjegli pouzdanoj metodi zvanoj "pobij par stotina hiljada ljudi u dvije godine".

Link to comment
20 minutes ago, Roger Sanchez said:

Nisam ja osuđivao Kineze, stari i dosadni čovječe, samo sam konstatirao da oni nisu anđeli koji su "poslali flotu u Afriku i vratili se" iz nekokolonizatorske dobrote svojih srdaca i svojeg nebelosvetskog karaktera. Kad im je trebao teritorij, ali ne i ljudi na njemu, već u 18. st. oni su pribjegli pouzdanoj metodi zvanoj "pobij par stotina hiljada ljudi u dvije godine".

Ja se ni u ludilu ne bih upustio u pricu o bitkama sve smatrajuci da ih vode andjeli sa krilima: istorija kakvu poznajemo nije PC, krv joj je pogonsko gorivo i nikakva nova citanja i tumacenja to nece moci da promene.

Zgrazavanjima i osudama nema meste: mi kao sorta naprosto - drugu istoriju nemamo.

I - nemoj da mi imputiras: Kinezi, Kina su po sebi, svojom gravitacijom, masom, ucinili sta su ucinili, bas kao i svi drugi kada im se moglo, pruzila prilika, ali se ni na koji nacin nisi osvrnuo na moju tvrdnju da se - kada smo vec kod Kine - radilo o jednoj civilizaciji koja se uvukla u sebe, ogradila i bukvalno zidovima i koja ekspanzionizam kao uslov postojanja nije imala ugradjen u civilizacijski obrazac, postavsi jalova do te mere da je Zapad njome u 19. veku brisao pod kad god mu se diglo.

Ili zafalilo trzista za legalan izvoz opijuma.

I koja se ponovno vratila na svetsku, globalnu pozornicu tek kada je usvojila zapadne tehnologije, bas kao i Japan recimo.

A da je Zapad delegiravsitm kao sto rekoh par stotina likova od zla oca i jos gore majke osvajao i osvojio svet, rusio carstva, jednom recju osvajao i osvojio Planetu.

Sa svim posledicama, i civilizacijskim i kulturnim koje iz toga proizilaze...

A ti nadji nekoga ko tvrdi da su Kinezi andjeli sa sve jadnim Ujgurima, pa udri koliko ti srcu drago...

I ne zaboravi da zavrsis na zloj Rusiji i Putinu, obavezno, ... ;)

Edited by namenski
Link to comment
  • 2 weeks later...

Gledam legendu na mapi, nije baš najbolje objašnjeno, da smo automobilska industrija cenim da bi bilo svetlo plave boje.

S druge strane, do skorašnjeg zaustavljanja proizvodnje zbog zagađenja, Bor je par godina radio punim kapacitetom (i sve se izvozilo).

 

Esid: levi brži

Edited by Filozof manijak
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...